Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 230
17 113
113
Én nem vetek rájuk ezért követ, szerintem is egy nagy harcértékű, bevált típus, csak szeretném jelezni ezt a technokrata tudós olvasóknak, hogy a világ messze legtöbbet költő katonai szuperhatalma, amelynek ott van a NAVY-nek dedikáltan fejlesztett stealth F-35 saját piacos verziója, még mindig számol a négy gen+ al, évtizedekig, s most vesz belőle.

Ennek fényében nekem mókás azt olvasni, hogy mindenki hülye - egy 10 milliós kis országban is! - aki nem 5 gennel számol.

Nos uraim, az USA sem csak 5 gennel számol. Ez a realitás.
A hangsúly szerintem itt a NEM CSAK. Konkrétan százszámra jelennek meg náluk az 5. gen gépek, ezek mellett tartják meg (persze, hogy!) a 4+ gépeket. A kisebbeknél viszont új típusnál (nyivàn ha belefér) az 5. gen a logikus és szükséges választás.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra and endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
A hangsúly szerintem itt a NEM CSAK. Konkrétan százszámra jelennek meg náluk az 5. gen gépek, ezek mellett tartják meg (persze, hogy!) a 4+ gépeket. A kisebbeknél viszont új típusnál (nyivàn ha belefér) az 5. gen a logikus és szükséges választás.
A Navy mindig is az USA ökle volt. Ha menni kell a közel keletre bombázni, demokratizálni, ők mennek elöl. Nekik jó 2024-ben az új beszerzésnél tucatszámra a Hornet, amivel számítanak 2040-ig legalább, saját bevallásuk szerint.

Ez a hír szerintem önmagáért beszél, még akkor is hogy nyilván nem CSAK 4 gen-t vesznek, de vesznek, pedig hozzáférnek F-35 höz, saját piacról. Aztán mégis.

Ahogy Izrael is ami valóban tesztelve van eleget, nem operett hadsereg, én már évekkel ezelőtt rámutattam, hogy bár saját szoftvermódosítást is engednek nekik az F-35-re egyedüliként az amcsik, továbbra is venni akarnak F-15-öt.

Azt is érdekesnek találtam.

Szerintem ezek a tények önmagukért beszélnek, hogy bőven van olyan szerepkör/mix, felállás, ahol valami miatt megéri még mindig az igásló.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
A Navy mindig is az USA ökle volt. Ha menni kell a közel keletre bombázni, demokratizálni, ők mennek elöl. Nekik jó 2024-ben az új beszerzésnél tucatszámra a Hornet, amivel számítanak 2040-ig legalább, saját bevallásuk szerint.

Ez a hír szerintem önmagáért beszél, még akkor is hogy nyilván nem CSAK 4 gen-t vesznek, de vesznek, pedig hozzáférnek F-35 höz, saját piacról. Aztán mégis.

Ahogy Izrael is ami valóban tesztelve van eleget, nem operett hadsereg, én már évekkel ezelőtt rámutattam, hogy bár saját szoftvermódosítást is engednek nekik az F-35-re egyedüliként az amcsik, továbbra is venni akarnak F-15-öt.

Azt is érdekesnek találtam.

Szerintem ezek a tények önmagukért beszélnek, hogy bőven van olyan szerepkör/mix, felállás, ahol valami miatt megéri még mindig az igásló.
Afgán kecskepásztort és orosz wagneristát bobmázni bőven jó.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Furcsa hogy ott van a direkt nekik kifejlesztett F-35 változat évek óta, aztán még 2024-ben is vesznek Hornetet, amivel 2040-ig számolnak mint típus úgy, hogy a stealth képesség jelen van több évtizede, oszt' mégis!

Ugye ugye...

Egyrészt miért ne számolnának vele, kidobni nem kell őket. Az F/A-XX vàltja majd. Másrészt, "esetleg" némi lobbi a Boeing mellett, az F-15EX szekere nem megy túl jól, SH meg még nem hagyott el alkatrészeket a levegőben...
A megfejtés az, hogy a Navynak nincs elég pénze. Különösen nem repcsikre. Nagyon le vannak maradva a hajók számával. Ráadásul egy LHD hajó minuszban vannak.
A gépek nyers ára (ugye ez a szerződés mást is tartalmaz) valahol 65-70M USD körül lehet. És ezzel mostanra az egyik, ha nem a legolcsóbb amerikai géppé vált (ráadásul 2 hajtóművesként). Ráadásul több mint 10.000USD/órával olcsóbban reptetik a gépet. Ez teljes életciklusra számolva 80M USD-re jön ki gépenként különbségként.
És bármennyire is furcsa, de a NAVY-nak mostanában ennyire ki kell mérnie patikamérleggel a lehetőségeit. Eredetileg 20 gépet akartak venni, de a Boeing áremelése úgy néz ki, ezt keresztül húzta.

Ezen felül az F-35 program lemaradásban van. Az egész programra rányomta a bélyegét a spórolás, persze arra fogták, hogy szövetségesek export igényét előre vették, de azért látható, hogy előbb volt a gépszám vágás, és csak utána az új megrendelések előre vétele.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Afgán kecskepásztort és orosz wagneristát bobmázni bőven jó.
Jó az másra is, de igen. Szóval akkor tényszerűen kimondhatjuk, hogy egy országnak ami a legtöbb háborút vívta az elmúlt 30 évben, s egyedül többet költ a haderőre mint az őt követő hét együttvéve, van helye a 4+ gennek 2024-ben is újonnan megvéve.

Köszönöm, pont ezt szerettem volna láttatni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 230
17 113
113
A Navy mindig is az USA ökle volt. Ha menni kell a közel keletre bombázni, demokratizálni, ők mennek elöl. Nekik jó 2024-ben az új beszerzésnél tucatszámra a Hornet, amivel számítanak 2040-ig legalább, saját bevallásuk szerint.

Ez a hír szerintem önmagáért beszél, még akkor is hogy nyilván nem CSAK 4 gen-t vesznek, de vesznek, pedig hozzáférnek F-35 höz, saját piacról. Aztán mégis.

Ahogy Izrael is ami valóban tesztelve van eleget, nem operett hadsereg, én már évekkel ezelőtt rámutattam, hogy bár saját szoftvermódosítást is engednek nekik az F-35-re egyedüliként az amcsik, továbbra is venni akarnak F-15-öt.

Azt is érdekesnek találtam.

Szerintem ezek a tények önmagukért beszélnek, hogy bőven van olyan szerepkör/mix, felállás, ahol valami miatt megéri még mindig az igásló.
Persze, hogy van értelmük, szerepük. Bőven! Aki megteheti, nem véletlenül számol vegyes flottával hoszútávon. A kínaiak sem véletlenül gyártanak még mindig J-16 variánsokat, modernizálnak régebbieket.
Egy kisebb, típusváltó légierő viszont nem engedhet meg magának két típust, sok tucat példányban. Tehát a következő 30-40 évre vagy ez, vagy az.
Mert az USA, ahová már nem küldene 4+ gépet (ez nyilván nem a kecskepásztor, de oda a 4+ is felesleges és drága), egyszerűen küld F-22-t, 35-t. Ugyanez Kína. Ahová már kevés lenne a J-15, 16, oda megy majd a J-20, 35. Mert megteheti, van mindkettő.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
A megfejtés az, hogy a Navynak nincs elég pénze. Különösen nem repcsikre. Nagyon le vannak maradva a hajók számával. Ráadásul egy LHD hajó minuszban vannak.
A gépek nyers ára (ugye ez a szerződés mást is tartalmaz) valahol 65-70M USD körül lehet. És ezzel mostanra az egyik, ha nem a legolcsóbb amerikai géppé vált (ráadásul 2 hajtóművesként). Ráadásul több mint 10.000USD/órával olcsóbban reptetik a gépet. Ez teljes életciklusra számolva 80M USD-re jön ki gépenként különbségként.
És bármennyire is furcsa, de a NAVY-nak mostanában ennyire ki kell mérnie patikamérleggel a lehetőségeit. Eredetileg 20 gépet akartak venni, de a Boeing áremelése úgy néz ki, ezt keresztül húzta.

Ezen felül az F-35 program lemaradásban van. Az egész programra rányomta a bélyegét a spórolás, persze arra fogták, hogy szövetségesek export igényét előre vették, de azért látható, hogy előbb volt a gépszám vágás, és csak utána az új megrendelések előre vétele.
No, tehát akkor meg ott vagyunk, hogy a négy+/öt gen gépek közt néha még a NAVY-nak is van olyan helyzet - pont most, 2024-ben! - amikor ár/érték arányban nem hülyeség négy gen gépet venni.

Ebben ennyi van, nem is állítok én mást pusztán ennyit.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Ez a hír szerintem önmagáért beszél, még akkor is hogy nyilván nem CSAK 4 gen-t vesznek, de vesznek, pedig hozzáférnek F-35 höz, saját piacról. Aztán mégis.

Ahogy Izrael is ami valóban tesztelve van eleget, nem operett hadsereg, én már évekkel ezelőtt rámutattam, hogy bár saját szoftvermódosítást is engednek nekik az F-35-re egyedüliként az amcsik, továbbra is venni akarnak F-15-öt.

Azt is érdekesnek találtam.

Szerintem ezek a tények önmagukért beszélnek, hogy bőven van olyan szerepkör/mix, felállás, ahol valami miatt megéri még mindig az igásló.

A Boeing ha valamiben baromi erős az a lobbi. Az USAF is szivesebben venne F35At de etetni kell a Boeinget = F15EX. Szerintem ugyanez Navynál az SH vétel.
Még így is ez a 19db márha lobbi el nem ér mást az utolsó SH LOT.
-
Ahol kiépült minden is, van HILO ott lehet értelme egy LO tipusnak ha az érdemben olcsobb. Az SHhoz meg minden megvan és ha nem is sokkal de olcsobb. Csak a dronok azok mégolcsobbak.
De NAVY így is elengedte az SHt. (ill ld feljebb elengedte volna már korábban is)
-
Fentiekből az a "van olyan szerepkör/mix" jön le, hogy a Boeingnek biztos megéri ez a rendelés. :)
-
+1 Szerintem kis országok is gondolkodhatnak HiLo mixben. A Hi az pl az F35 a Lo meg a dronok. A 4gen ld pl Ukrajnát rémítő sérülékeny az S300/400, PAC, BUK, Nasams.... vonallal szemben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
A Boeing ha valamiben baromi erős az a lobbi. Az USAF is szivesebben venne F35At de etetni kell a Boeinget = F15EX. Szerintem ugyanez Navynál az SH vétel.
Még így is ez a 19db márha lobbi el nem ér mást az utolsó SH LOT.
-
Ahol kiépült minden is, van HILO ott lehet értelme egy LO tipusnak ha az érdemben olcsobb. Az SHhoz meg minden megvan és ha nem is sokkal de olcsobb. Csak a dronok azok mégolcsobbak.
De NAVY így is elengedte az SHt. (ill ld feljebb elengedte volna már korábban is)
-
Fentiekből az a "van olyan szerepkör/mix" jön le, hogy a Boeingnek biztos megéri ez a rendelés. :)
-
+1 Szerintem kis országok is gondolkodhatnak HiLo mixben. A Hi az pl az F35 a Lo meg a dronok. A 4gen ld pl Ukrajnát rémítő sérülékeny az S300/400, PAC, BUK, Nasams.... vonallal szemben.
Fura, mert én meg azt látom az ukrán buliban hogy szanaszéjjel kúrják a rétegzett kelet-nyugati mix légvédelmet patriot/Sz-300/Buk/Aster/Nasams/etc.etc. simán stand off CM/BM/MLRS/siklóbomba/Krasnopol/Lancet kombóval. Úgy hogy a kulcs a felderítés szinte minden esetben, mert az eszközök stealth gép nélkül is adott hozzá az orosz rendszerben is ha megvan az uki légvédelmi pozíció, hogy felégessék őket viszonylagos biztonságból.

Egy Nasams szinten széttelepített rendszer ellen meg a stealth irányfüggősége miatt abban sem vagyok biztos, hogy nem kellő felderítés mellett érezhetően biztonságosabb berepülni a front mögé F35 ben, mint egy négy + genben.

Nekem eddig ez szűrődött le.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Fura, mert én meg azt látom az ukrán buliban hogy szanaszéjjel kúrják a rétegzett kelet-nyugati mix légvédelmet patriot/Sz-300/Buk/Aster/Nasams/etc.etc. simán stand off CM/BM/MLRS/siklóbomba/Krasnopol/Lancet kombóval. Úgy hogy a kulcs a felderítés szinte minden esetben, mert az eszközök stealth gép nélkül is adott hozzá az orosz rendszerben is ha megvan az uki légvédelmi pozíció, hogy felégessék őket viszonylagos biztonságból.

Egy Nasams szinten széttelepített rendszer ellen meg a stealth irányfüggősége miatt abban sem vagyok biztos, hogy nem kellő felderítés mellett érezhetően biztonságosabb berepülni a front mögé F35 ben, mint egy négy + genben.

Nekem eddig ez szűrődött le.

Én azt látom, hogy nem sikerült elolvasni vagy értelmezni azt amit írtam. Idézek magamtól:
"A 4gen ld pl Ukrajnát rémítő sérülékeny az S300/400, PAC, BUK, Nasams.... vonallal szemben."
Írtam egy szót is CM/BM/MLRS/siklóbomba/Krasnopol/Lancet... ről? A csúcs a hszedben az, hogy te anti artillery képességet vársz el az S300/400, PAC, BUK, Nasams... tól!!! What??? Nem az S300/400... az nem CRAM.
---
Ha az orosz 4gen... gépek az elmúlt 2+évben szabdon járkálhattak volna Ukrajna felett megkockáztatom már vége lenne a háborúnak. Sött akár az első héten/hónapban. Elég komoly eredmény, hogy ez nem történt meg.
---
Az F35 mindenki egy "lopakodó" F16nak nézi. Ahogy nézem te is. Pedig annál sokkal-sokkal több.
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan and enzo

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Én azt látom, hogy nem sikerült elolvasni vagy értelmezni azt amit írtam. Idézek magamtól:
"A 4gen ld pl Ukrajnát rémítő sérülékeny az S300/400, PAC, BUK, Nasams.... vonallal szemben."
Írtam egy szót is CM/BM/MLRS/siklóbomba/Krasnopol/Lancet... ről? A csúcs a hszedben az, hogy te anti artillery képességet vársz el az S300/400, PAC, BUK, Nasams... tól!!! What??? Nem az S300/400... az nem CRAM.
---
Ha az orosz 4gen... gépek az elmúlt 2+évben szabdon járkálhattak volna Ukrajna felett megkockáztatom már vége lenne a háborúnak. Sött akár az első héten/hónapban. Elég komoly eredmény, hogy ez nem történt meg.
---
Az F35 mindenki egy "lopakodó" F16nak nézi. Ahogy nézem te is. Pedig annál sokkal-sokkal több.
Nincs itt semmiféle what, nem várok el semmilyen anti arty képességet SAM rendszertől, nyilván nem CRAM a Patriot...

De, azt gondolni hogy ha szabadon jártak volna az orosz gépek már vége lenne, butaság. A bevethető fegyverekből kellett felfejlődjenek, s ami még fontosabb, a felderítés kellett hogy tudja szállítani időérzékenyen precízen a NASAMS ütegek, HIMARSOK, SPG-k helyét.

Az F-35 meg nyílván nem egy stealht F-16 pusztán, pont én magyaráztam korábban hogy az 5. gen/korszerű harci repülőgépek stealht képessége csak egy a sok újítás közül, és mostanra nem is vagyok benne biztos hogy a messze legfontosabb. Egy 4 + gen simán megélhet jó stand off fegyverzettel még sok szituban sanszosan.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Nincs itt semmiféle what, nem várok el semmilyen anti arty képességet SAM rendszertől, nyilván nem CRAM a Patriot...

De, azt gondolni hogy ha szabadon jártak volna az orosz gépek már vége lenne, butaság. A bevethető fegyverekből kellett felfejlődjenek, s ami még fontosabb, a felderítés kellett hogy tudja szállítani időérzékenyen precízen a NASAMS ütegek, HIMARSOK, SPG-k helyét.

Az F-35 meg nyílván nem egy stealht F-16 pusztán, pont én magyaráztam korábban hogy az 5. gen/korszerű harci repülőgépek stealht képessége csak egy a sok újítás közül, és mostanra nem is vagyok benne biztos hogy a messze legfontosabb. Egy 4 + gen simán megélhet jó stand off fegyverzettel még sok szituban sanszosan.

Dehogy nincs illetve nehéz máshogy értelmezni azt amit írtál: "szanaszéjjel kúrják a rétegzett kelet-nyugati mix légvédelmet patriot/Sz-300/Buk/Aster/Nasams/etc.etc. simán stand off CM/BM/MLRS/siklóbomba/Krasnopol/Lancet kombóval."
Krasnopol "arty". Innen anti arty képességet vársz el.
-
Én így gondolom. Magában, hogy a nem tetsző rezsimet nem tudták az első héten buktatni mint tették azt korábban párszor durván gáncsolta a terveiket. Annyira nem ment a dolog, hogy végül a VDVt totál agyrém frontba tolták. Ukránok ~2hónap alatt szó szerint lemészárolták az Orosz elitet.
-
Maga az F35 HW csomagja és az SW integráció ami ütős. Mert lehet, hogy az alacsony észlelhetőség ellenére indul rá egy SAM de az indítás pillanatában tudja indítás van (DAS) megvan az indítás helye (DAS+EOTS+APG81/85 is ránéz) azonnal repül akárhonnan az indítóra egy szeretcsomag. Azonnal indulhat EW ellentevékenység és még magában az F35 EWje se gyenge. Az indítás pillanatában tudja indítottak ránál lehet elég kifordulni és az alacsony észlelhetőség miatt már nem kap MCGt a G2A rakéta. Ugyanígy ismert lehet hogy elég e kinematikailag kifordulni. És még ha ezen ellentevékenységek egyike se sikerül/lehetséges akkor pedig ismert az időablak amikor az aktív csali vszeg automatikusan indul. És ha az aktív csali se segít ismert az időablak és az irány amivel esetleg ki lehet manőverezni az ellenséges rakétát.
Stand offal bármi megél. Egy 2gen gépet se tudsz lelőni ha nem jön a légvédelmed közelébe. A 70+éves B52 meg T-95 is elvan dobálhatja. Csak többek közt pl nem ad CASt.
És hamár VDV és CAS szóba került a végére legyen kis zene:
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Dehogy nincs illetve nehéz máshogy értelmezni azt amit írtál: "szanaszéjjel kúrják a rétegzett kelet-nyugati mix légvédelmet patriot/Sz-300/Buk/Aster/Nasams/etc.etc. simán stand off CM/BM/MLRS/siklóbomba/Krasnopol/Lancet kombóval."
Krasnopol "arty". Innen anti arty képességet vársz el.
-
Én így gondolom. Magában, hogy a nem tetsző rezsimet nem tudták az első héten buktatni mint tették azt korábban párszor durván gáncsolta a terveiket. Annyira nem ment a dolog, hogy végül a VDVt totál agyrém frontba tolták. Ukránok ~2hónap alatt szó szerint lemészárolták az Orosz elitet.
-
Maga az F35 HW csomagja és az SW integráció ami ütős. Mert lehet, hogy az alacsony észlelhetőség ellenére indul rá egy SAM de az indítás pillanatában tudja indítás van (DAS) megvan az indítás helye (DAS+EOTS+APG81/85 is ránéz) azonnal repül akárhonnan az indítóra egy szeretcsomag. Azonnal indulhat EW ellentevékenység és még magában az F35 EWje se gyenge. Az indítás pillanatában tudja indítottak ránál lehet elég kifordulni és az alacsony észlelhetőség miatt már nem kap MCGt a G2A rakéta. Ugyanígy ismert lehet hogy elég e kinematikailag kifordulni. És még ha ezen ellentevékenységek egyike se sikerül/lehetséges akkor pedig ismert az időablak amikor az aktív csali vszeg automatikusan indul. És ha az aktív csali se segít ismert az időablak és az irány amivel esetleg ki lehet manőverezni az ellenséges rakétát.
Stand offal bármi megél. Egy 2gen gépet se tudsz lelőni ha nem jön a légvédelmed közelébe. A 70+éves B52 meg T-95 is elvan dobálhatja. Csak többek közt pl nem ad CASt.
És hamár VDV és CAS szóba került a végére legyen kis zene:
Ebből szerintem ott a kulcs, hogy stand offal bárminhasznos ami felviszi a korszerű fegyvert az indítási pozícióba. Annak kell korszerűnek/elégnek lennie amit elindít a platform, hogy célba is érjen. Az a helyzet, hogy ez így amit felsoroltál egy ideális helyzet az F35 reklámprospektusát szépen leírtad, csak tudod ha távolságot tartva biztonságos magasságból dobálja a cm-et, sikló bombát azt megcsinálja egy szuhoj is, azon is van MAWS, EO/EW, ha meg be kell repülni CAS-t adni ott már eléggé sebezhető lesz hirtelen front mögött repkedve az F35 is! Ott a szép elméletedbe bele tud ám zavarni akár egy manpads, Shilka/Gepard, vagy egy olyan integrált rakétás légvédelem, ahol egyszerűen nem tudsz minden irányba ahonnan rád vezetnek stealth front oldalt mutatni, mert körbe vagy véve a rendszer elemeivel.

Pont ugyan olyan óvatosan a front mögött repkedve dobálnák a precíziós fegyvereket az amcsik is Sz-300/patriot/Nasams/BUK/Aster etc etc ellen, nyugidj bele!

Az orosz négy genek is ezt teszik épp. Ahogy én látom, a szállított fegyverzet rendelkezésre állása/minősége a kulcs egy nem villámháborúban, nem a platform!

Első és legfontosabb hogy legyen elég! Az ukránok ezen banális de cseppet sem elhanyagolható bökkenő miatt szopnak, de kegyetlenül, hiába kaptak nyugati csúcs légvédelmet, szétkapták őket ma éjjel is, megint...
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Hat,ez sem egyszerű...
4G gép megél stand off fegyverzettel,de csak drága stand off fegyverzettel.A csak viszonylag olcsó SDB bombakat már nagy tavolsagra csak nagy magasságból tudja oldani,ahol elerik a legvedelmi terület védő rendszerek.
F35 CASt adva sem repulne a SHORAD,SPAAG hatotavolsagon belulre.Nem NIRezne,vagy buta bombazna fronttamogato szerepben sem
Persze ez ennel bonyorultabb,de iranyadonak kb jó