Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Én azt nem bírom felfogni, hogy hogyan tudnak az ukrán drónok Buk és hasonló rendszereket kilőni.
Ott a rétegzett légvédelem meg a CAP, ennek ellenére láthatóan nem is alacsonyról jópár dolgot sikeresen szétlőttek.
3k.png

7688.png

8875.png
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 778
30 547
113
A kevés ukrán fegyverzetet még hh-s technika tömeges alkalmazásával és a veszteségek felvállalásával is szét illene csapni.
De mintha még ez se lenne meg.
Nem.Ukránok nem állnak ki nyilt csatára (ez várható volt).Ha kiállnának,szétcsapnák őket.
Ami az oroszoknak most nagyon hiányzik,az egy taclink (BMS) rendszer,amibe be van kötve az utolsó dzsip is.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Nah, hát a pillanatnyi helyzetképből....

KnoNGlf.png


Nem egészen világos, hogy százas nagyságrendben van Szu-30 belő piacos változata, Ka-52, Szu-35, Szu-34 és ezt sikerül elérni? Amit látunk?
Csak nem arról van szó, hogy hiába az új gép, de UB blokk és FAB bombákkal nekimenni nem lehet még egy Sz-300PSz-nek sem?

Hol van a PGM/ARM használat? Amikor ment a mantra, hogy Szíriéában azért nem használták, mert nem kell, de amúgy van. Akkor régen kikapták volna az ukrán area denial légvédelmet, a levegőből egyesével bombáznni szét MANPAD és IR SHORAD felett LGB-vel az ukrán nehézfegyverzetet. Amiről a beszámolók alapján szó nincs. Ellenben láttunk szétcsapott orosz Buk-M1-et, hátrahagyott Tor-M2-őt...

Lehet, hogy ez mélységes lenézés, de egy védekező háborúban a NATO légierők úgy csapnák szét az oroszt ez alapján, hogy Moszkváig csúsznának vissza a taknyukon... Nem kell ehhez még F-35 és F-22 se nagyon. A 4++ gépek is megoldanák a HARM és SBD zuhataggal, mert ezek nem csak mutatóba vannak. A kevés orosz vadászgépet, ami gátolhatná a felfvoulást egy nagy packagenek az meg agyoncsapja fél tucat F-22-es is a package élén.

Mintha most először megvalósult a "double digit area denial" a gyakorlatban is, amitől a nyugat a 80-as évek óta tartott, és ez ellen gyúrt az F-35A-val és egyéb más inkrementális fejlesztésekkel. Az oroszok meg sehol sincsenek, a saját 30+ éves IADS töredéke ellen sem.

Egy félkomoly hh-s szovjet maradék erővel nem tud mit kezdeni.
Mi lenne, ha PATRIOT PAC-3 lenne az ellenfél, meg Super Hornet, meg AMRAAM shooter gépek tengere L16 data link mindnehol stb.
A félelmetes orosz hadigépzet illúziója most tűnik szertefoszlónak. Ha van eszközük, akkor nem tudják használni vagy nincs is eszközük.

Lásd a T-90-esről készült fotó, 80-as évek eleji gránátokkal...
Szerintem tényleg nincs meg az a precíziós képesség amire szükség lenne (vagy amit a nyugati oldal tud). Túlságosan sok képet látni arról, hogy érdektelen civil épületeket csaptak szét.
 
  • Szomorú
Reactions: Nagy Csaba

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Én azt nem bírom felfogni, hogy hogyan tudnak az ukrán drónok Buk és hasonló rendszereket kilőni.
Ott a rétegzett légvédelem meg a CAP, ennek ellenére láthatóan nem is alacsonyról jópár dolgot sikeresen szétlőttek.
3k.png

7688.png

8875.png
A mesében. Meg a mostanában eltűnt Ghostrider képzeletében. Ez meg a valóság. Valami hiányzik a rendszerükből. Szerintem leginkább a képzett tisztek. Meg sztálin jóska.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Én azt nem bírom felfogni, hogy hogyan tudnak az ukrán drónok Buk és hasonló rendszereket kilőni.
Ott a rétegzett légvédelem meg a CAP, ennek ellenére láthatóan nem is alacsonyról jópár dolgot sikeresen szétlőttek.
3k.png

7688.png

8875.png
Irtó egyszerű: nincs velük Tunguzka, Pancír vagy TOR szintű SHORAD / CIWS rendszer, de még ZsSzU-23-4 se.
Ami tényleg nagyon nevetségesen hangzik, mert eddig úgy tűnt, hogy az oroszok (szemben pl. az US ARMY-val és a legtöbb nyugati hadsereggel) kellő figyelmet szenteltek ennek.
Itt én azt feltételezem, hogy eleve nem is számoltak komolyabb légierővel, légi veszéllyel, de a jelek szerint ez most visszaütött.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 778
30 547
113
Irtó egyszerű: nincs velük Tunguzka, Pancír vagy TOR szintű SHORAD / CIWS rendszer, de még ZsSzU-23-4 se.
Ami tényleg nagyon nevetségesen hangzik, mert eddig úgy tűnt, hogy az oroszok (szemben pl. az US ARMY-val és a legtöbb nyugati hadsereggel) kellő figyelmet szenteltek ennek.
Itt én azt feltételezem, hogy eleve nem is számoltak komolyabb légierővel, légi veszéllyel, de a jelek szerint ez most visszaütött.
Tunguzga,Pancir és Tor is látható a képeken.Sőt,egy Pancir álitólag már ukrán kézbe került.
Örmények el tudták háritani a dronokat?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Hol van a PGM/ARM használat?

ARM használatról volt kép. Az a rakéta mellé ment.
Amikor a NATO megtámadta a szerbeket mennyi ARM-et lőttek el és abból hány talált el valós célt? :rolleyes:
A szerbeknek S-125 meg KUB volt az ukránoknak meg S-300 és BUK.
Nagyon más liga az utóbbi....

Lehet, hogy ez mélységes lenézés, de egy védekező háborúban a NATO légierők úgy csapnák szét az oroszt ez alapján, hogy Moszkváig csúsznának vissza a taknyukon...

Valóban. Csak ha a NATO támadna ők is tátott szájjal mennének be a f@szerdőbe....
Milyen komoly légvédelmeket csapot szét eddig a NATO???
Mert még a szerb légvédelmet se tudták szétcsapni amikor az az ezer éves szarjaival gerilla módban nyomta....
Hány gépet vesztett a NATO a teljesen szétszórt és régi szarokkal küzdő Iraki légvédelem ellen?
Mennyi idő volt azt fölszámolni?

Én úgy látom, hogy a megmaradt ukrán légvédelem gerillában nyomja, mint a szerbek.
Mivel hatalmas ország hely van rá bőven.
Az eszközeik pedig minden szempontból alkalmasabbak erre a feladatra, mint a szerb vagy az iraki légvédlem.

A NATO (USA) rendelkezik F-22/F-35-el, az oroszok meg nem. Ez komoly USA előny.
De 4. generációs gépekkel (F-15/16/18) az USA is fölülne a szopó rollerre még ukrajna ellen is, nem, hogy az oroszok ellen!
Most olyan másod osztályú hatalmakról nem is beszélve, mint pl. a lengyelek, akik Szu-17-el meg F-16-al még a tizedét se tudnák annak megtenni amit most az oroszok megtesznek.

Én úgy látom, hogy a 80's évek szovjet légvédelme kívállóan harcol azon 4. generációs repülőgépek ellen, amik ellen kitalálták őket.

Mi lenne, ha PATRIOT PAC-3 lenne az ellenfél, meg Super Hornet, meg AMRAAM shooter gépek tengere L16 data link mindnehol stb.
Még nagyobb szarban lennének.
De ez oda vissza igaz.
Könnyű volt a NATO-nak olyan országokkal szemben arcoskodnia ahol a technológia csúcsát a KUB és az OSA jelentette....
Iránt is meg akarták bombázni aztán csak letettek róla.... Gondolom okkal. (Pl. Tor rendszer)
Azóta megy megint az arcoskodás, hogy lett 100+ db F-35.
Nem ok nélkül.


Egyébként azért nem írok az ukrán topikba se, mert a kevés infó alapján én nem értem ezt a háborút.
Látom ami történik és nem értem.
Első lépcsős rakéta csapás ahogyan kell (Iskander, Kalibr) de a fontos statikus célok felére nem is lőttek....
Megindítanak egy támadást olyan technikával ami hetekig strapálva volt hadgyakorlaton, aztán csodálkoznak, hogy beszarik....
Nem akkor támadnak amikor fagy van, hanem amikor olvadás. Így meg vagy az úton mennek vagy beragadnak a sárba.
Körbe zárnak kulcsfontosságú pontokat, de se az áramot, se a vizet se semmit nem vágnak el....
Nem bombáztak szét minden repteret BETAB-al az első napon, aztán csodálkoznak, hogy van ukrán légierő...
Alumíniumból készült VDV-s járműveket küldenek be városi harcra? o_O
Az ororsz szárazföldi vesztességek nagy része az, hogy széthagyják a lerobbant technikákat, mert nincs egy traktoruk se ami elvontatná :eek:
Milyen balfaszkodás ez? Nem értem.
És tudjátok mi a világ vicce? Hogy ezek ellenére keményen nyomulnak előre.
Én konkrétan nem értem amit látok. :eek:
 
M

molnibalage

Guest
ennyi idő volt azt fölszámolni?

Én úgy látom, hogy a megmaradt ukrán légvédelem gerillában nyomja, mint a szerbek.
Mivel hatalmas ország hely van rá bőven.
Nem, mert Kjevet védik, ami körbe van zárva és a terep lapos, mint a tepsi.
Én úgy látom, hogy a 80's évek szovjet légvédelme kívállóan harcol azon 4. generációs repülőgépek ellen, amik ellen kitalálták őket.
Igen.
Egyébként azért nem írok az ukrán topikba se, mert a kevés infó alapján én nem értem ezt a háborút.
Látom ami történik és nem értem.
Első lépcsős rakéta csapás ahogyan kell (Iskander, Kalibr) de a fontos statikus célok felére nem is lőttek....
Megindítanak egy támadást olyan technikával ami hetekig strapálva volt hadgyakorlaton, aztán csodálkoznak, hogy beszarik....
Nem akkor támadnak amikor fagy van, hanem amikor olvadás. Így meg vagy az úton mennek vagy beragadnak a sárba.
Körbe zárnak kulcsfontosságú pontokat, de se az áramot, se a vizet se semmit nem vágnak el....
Nem bombáztak szét minden repteret BETAB-al az első napon, aztán csodálkoznak, hogy van ukrán légierő...
Alumíniumból készült VDV-s járműveket küldenek be városi harcra? o_O
Az ororsz szárazföldi vesztességek nagy része az, hogy széthagyják a lerobbant technikákat, mert nincs egy traktoruk se ami elvontatná :eek:
Milyen balfaszkodás ez? Nem értem.
És tudjátok mi a világ vicce? Hogy ezek ellenére keményen nyomulnak előre.
Én konkrétan nem értem amit látok. :eek:
Nagyrészt én sem.
Lásd az ott hagyott 4 db 2K22M1 és társai.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Irtó egyszerű: nincs velük Tunguzka, Pancír vagy TOR szintű SHORAD / CIWS rendszer, de még ZsSzU-23-4 se.
Ami tényleg nagyon nevetségesen hangzik, mert eddig úgy tűnt, hogy az oroszok (szemben pl. az US ARMY-val és a legtöbb nyugati hadsereggel) kellő figyelmet szenteltek ennek.
Itt én azt feltételezem, hogy eleve nem is számoltak komolyabb légierővel, légi veszéllyel, de a jelek szerint ez most visszaütött.
Karabah után?
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 778
30 547
113
A koszovói és szerb hegyekhez képest tepsi.
Sőt,jobban belegondolva a terep kifejezetten kedvez a gerilla taktikás légvédelemnek.Nincsenek hegyek,amiknek a radarárnyékábol lecsaphatnának az orosz gépek.De vannak kis horpadások,völgyecskék,amiben el lehet rejteni a technikát.Az egy jó kérdés,hogy kapnak e valahonnan előrejelzést az orosz légi tevékenységről,vagy csak random kibújnak,gyorsan körbenéznek,ha van valami tüzet nyitnak-majd újra elbújnak.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 697
113
Nem egészen világos, hogy százas nagyságrendben van Szu-30 belő piacos változata, Ka-52, Szu-35, Szu-34 és ezt sikerül elérni? Amit látunk?

Mármint mit? Hol látsz te ukrán légierőt vagy légvédelmet?

Csak nem arról van szó, hogy hiába az új gép, de UB blokk és FAB bombákkal nekimenni nem lehet még egy Sz-300PSz-nek sem?

Hol van a PGM/ARM használat? Amikor ment a mantra, hogy Szíriéában azért nem használták, mert nem kell, de amúgy van. Akkor régen kikapták volna az ukrán area denial légvédelmet, a levegőből egyesével bombáznni szét MANPAD és IR SHORAD felett LGB-vel az ukrán nehézfegyverzetet. Amiről a beszámolók alapján szó nincs. Ellenben láttunk szétcsapott orosz Buk-M1-et, hátrahagyott Tor-M2-őt...

Az ukránoknak a háború elején lehetett kb. 100 Sz 300-as rendszerük. Orosz jelentések szerint a háború első néhány napjában kilőttek ebből 38-at, azóta pedig ilyen 70 körüli számokat látni.

Szóval rég kikapták a komolyabb légvédelmet, ami nincs, arra indítani sem kell vagy lehet, mert maradék valahol bújkál és a kezelők nagyon be vannak fosva amikor bekapcsolják.

Az UB blokkozás és a butabombázás nem azt mutatja hogy az oroszoknak nincs semmilye, hanem hogy az ukránoknak nincs semmilye és simán lehet ilyen pofátlannak lenni, mert a manpadon kívül semmilyen komoly fenyegetés nincs már.

 
  • Vicces
Reactions: Nagy Csaba

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 778
30 547
113
Mármint mit? Hol látsz te ukrán légierőt vagy légvédelmet?



Az ukránoknak a háború elején lehetett kb. 100 Sz 300-as rendszerük. Orosz jelentések szerint a háború első néhány napjában kilőttek ebből 38-at, azóta pedig ilyen 70 körüli számokat látni.

Szóval rég kikapták a komolyabb légvédelmet, ami nincs, arra indítani sem kell vagy lehet, mert maradék valahol bújkál és a kezelők nagyon be vannak fosva amikor bekapcsolják.

Az UB blokkozás és a butabombázás nem azt mutatja hogy az oroszoknak nincs semmilye, hanem hogy az ukránoknak nincs semmilye és simán lehet ilyen pofátlannak lenni, mert a manpadon kívül semmilyen komoly fenyegetés nincs már.

Juj......
 
M

molnibalage

Guest
Mármint mit? Hol látsz te ukrán légierőt vagy légvédelmet?
Vígan működik még mindig az Sz-300Psz...
Az ukrán légierő is azért van nagyrészt a földön, mert az AD SAM átlóg a határon, nincs magasan repkedés ezeknél.
Az ukránoknak a háború elején lehetett kb. 100 Sz 300-as rendszerük. Orosz jelentések szerint a háború első néhány napjában kilőttek ebből 38-at, azóta pedig ilyen 70 körüli számokat látni.
Bocsánat, de ezek az egetverő téveszmék honnan jönnek....?

2016 végén az orosz honi légvédelem 40 ezrede 75 komplexummal védett 30 lokációt.
Ebben benne volt minden Sz-300/400 változat a PT-től a Sz-400-ig.
Igen, 2016-ban még Sz-300PT is volt hadrendben.


Az Sz-350 fog majd Sz-300PSz-t váltani, az Sz-400-asok a legrégebbi PT-ket váltotották ki.

Szóval, 100 db rakétaindító, ha volt, nemhogy rakétaosztály.
Ez legfeljebb 8 db Sz-300 osztály. Mármint papíron.

Az UB blokkozás és a butabombázás nem azt mutatja hogy az oroszoknak nincs semmilye, hanem hogy az ukránoknak nincs semmilye és simán lehet ilyen pofátlannak lenni, mert a manpadon kívül semmilyen komoly fenyegetés nincs már.
Elég szépen arat eddig a MANPAD...