Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113

Közben 215 millióért vesznek 12db MQ-9 Reapert, 125 millió dollárt kapnak a Reaper-ek fejlesztésére, és 100 millió dollárral még megtolták az Low-Cost Attritable Aircraft Technology (LCAAT) drónprogramot, ami az XQ-58A Valkyre-t takarja.

Valahol az az érzésem, hogy az USAF azért nem fog soha COIN gépet vásárolni, mert a törvényhozás úgy is megadja a pénzt az F-15, F-16, F-35 pilóta vezette platformokra, és a különféle pilóta nélküli platformokra. Nincsenek rászorítva a költséghatékonyságra, így nem is fognak ebbe az irányba lépni...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 427
113
Közben 215 millióért vesznek 12db MQ-9 Reapert, 125 millió dollárt kapnak a Reaper-ek fejlesztésére, és 100 millió dollárral még megtolták az Low-Cost Attritable Aircraft Technology (LCAAT) drónprogramot, ami az XQ-58A Valkyre-t takarja.

Valahol az az érzésem, hogy az USAF azért nem fog soha COIN gépet vásárolni, mert a törvényhozás úgy is megadja a pénzt az F-15, F-16, F-35 pilóta vezette platformokra, és a különféle pilóta nélküli platformokra. Nincsenek rászorítva a költséghatékonyságra, így nem is fognak ebbe az irányba lépni...
Igen, a Reapert látva, teljesen indokolatlanná vált minden más platform.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Közben 215 millióért vesznek 12db MQ-9 Reapert, 125 millió dollárt kapnak a Reaper-ek fejlesztésére, és 100 millió dollárral még megtolták az Low-Cost Attritable Aircraft Technology (LCAAT) drónprogramot, ami az XQ-58A Valkyre-t takarja.

Valahol az az érzésem, hogy az USAF azért nem fog soha COIN gépet vásárolni, mert a törvényhozás úgy is megadja a pénzt az F-15, F-16, F-35 pilóta vezette platformokra, és a különféle pilóta nélküli platformokra. Nincsenek rászorítva a költséghatékonyságra, így nem is fognak ebbe az irányba lépni...
Hát speciel én máig nem értem,hogy miértnem másolják le az amik a muszkák S80PT gépét,mondjuk egy erősitett Sherpa alapon.Az ilyen afgán "gyarmati" háborúkra hasznos kis mindenes gép lenne.Szállitás,felderités,csapásmérés,légiHÁP(benne dronirányitás),egy viszonylag olcsó platformon.Nem,inkább B52vel vadásznak Toyota dzsihádmobilra.....
 
M

molnibalage

Guest
Jól értem hogy a Draken - egy magán cég - épített magának egy egy kis datalink rendszert?
Nekem kb. ez jött le. Persze ennek sanszosan zavarvédelme nincs, hiszen nem háborús övezetben használják. Modelleznek vele egyes fedélzeti rendszereket, ami nincs a gépen.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 230
17 090
113
Dél-Korea palettája. :D

ERb73ooUwAAN1Z8
 
M

molnibalage

Guest
Hogyan lehet ekkora marhaságot leírni...? No offense, fogalmad sincs a tűzvezetésről... Akkor tőmondatokban...
  • A tűzvezetés mindig arról szól, hogy oda célzol, ahol a találat pillanatában lesz a célpont és a kilőtt lövedék is. Tökmindegy, hogy csatahajó lő csatahajóra, vagy vadászgép vadászgépre vagy AAA repülőgépre vagy drónra. Ehhez ismerni kell a célpont és az indított lövedék paramétereit is, hogy az ütközési pont átfedje egymást.
  • Álló célnál lehet örülni, mert a célpont helye adott, a találkozási pont fix, csak a távolságmérésnek van hibája (iszonyatosan kicsi a mai lézeres és radaros távmérők mellett) illetve szöghibája (oldal és helyszög), de ez is minimális a mai korszerű eszközöknél és realtime kapja a számítógép az adatokat, nem mint a II. vh alatt egyes adatokat, bár már akkor is voltak elektro-mechanikus tűzvezető számológépek. (A számítógép erős túlzás, mert nem voltak programozhatóak.)
  • Azért minimális a mérési hiba hatása, mert a csöves tűzfegyverek szórása messze nagyobb gond, mint az irány vagy távolság mérése és abból akár célpont pálya számolása. A mesterlövész lőszerek és fegyverek tudnak 1-3 MOA (szögmásodperc)-t CEP-et, ami 1000 méteren 0,87 méter sugarú kört ad. Ehhez képest a Silkánál 2,8 méteres a szórás, tehát a MOA éréke kb. 10.
  • A szél miatt számolni kell annak eltérítésével, de ez minden mérés ellenére egy elkent átlag becslés, mert semmi sem garantálja, hogy km-es léptékben a szélsebesség állandóságát sem irányban, sem sebességben. Ezen semmilyen ma ismert módszer nem tud segíteni.
  • A tűzvezetés mindig magára a célpontra tüzel, tehát úgy lő, hogy a fegyver szórásképének a közepét tartja a célpont és a lövedékfolyam várható találkozási helyén. A légvédelmi rendszer minden műszaki erőfeszítése arra irányul, hogy:
    1. A szórásközéppont mindig ott legyen, ahol a célpont várható. Ha áll vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, akkor ez egész jól kezelhető.
    2. Egy olyan célpont esetén, ami véletlenszerűen mozog jobbra, balra vagy előre sok szerencsét a találat helyének hosszútávú előrejelzéséhez. Ha akár csak fordulót hajt végre egy repülőgép úgy, hogy nem állandó forduló sugarú és megtörik, akkor az előrejelzése az ütközési pontnak nem lehetséges, mert a lövedék kilövése és a találkozás között egyre több idő telik el és megváltoznak a célparaméterek, még prolongálással sem kap olyan eredményt az ember, hogy a fegyver szórásával is remény legyen találatra.
    3. A sok meg nem értett zseni aki azt mondja, hogy a fegyver nagy szórása az csak jó azt nem éri meg, hogy a szóráskép valóban lefedheti így a nagyobb bizonytalansági területet, csak kurvára nem veszi észre, hogy a nagyobb átmérőjű CEP zóna azt jelenti, hogy a találati valószínűség a teljes tartományban alacsonyabb. Hahó... Ezzel az erővel legyen 100 méteres a CEP 1 km-en és akkor el fogom találni a célt. Oh, wait. Nem... Egy csöves tűzfegyverre azt lehet mondani, hogy ha a CEP értéke a célpont méretének kb. 2-3-szorosa az adott lőtávon, akkor lehet igazán örülni, mert akkor 1-2 sec-es tűzfolyamokkal van esély a találatra.
    4. A 3. pont követekzménye, hogy M5-ös célpont ellen a Phalanx 100%, hogy nem jó, mert akkor a szórása és olyan gyorsan jön a cél, hogy a találat matematikai esélye kicsi, mert nagyon kevés lövedék indul útnak. Meg a rendszer eleve nem tud ekkora sebességű célt követni tudtommal, mert ne erre tervezték. A radaroknak okkal vannak üzemi paramtérei és nem véletlenül drága egy SAM tűzvezető radar, ami 40-4000 m/s között tud mérni.
A fentinél komolyabbat akartam az Összefoglalóba beleírni, de a csöves tüzérségre (sem) maradt már idő sok egyéb más mellett sé mivel ma a AAA elég marginális, ezért kimaradt ez (is.)

Komolyan mondom, hogy nem értem azt, hogy a sok műszaki és természettudományos analfabéta honnan veszi a bátorságot, hogy ekkora önbizalommal kommenteljen, mikor a szezont nem tudja a fazontól megkülönböztetni... Rizsáznak, de a fizikát, a számokat és az egész modelljét úgy szarják telibe, ahogy van.

Elnézést, de nekem ebből kurvára elegem van. Ez nem konstruktív vita. Ez arról szól, hogy egyesek ordenáré hülyeségeket böfögnek ide, amit forrásokkal, számokkal és videókkal cáfolok, aztán csak kitaláltok valami új hülyeséget. Ez a "géppuska érvelés". Nektek beböfögni valamit 10 sec, én meg írok egy 1,5 oldalas választ.

Csak azt nem értem, hogy akkor ez a sok meg nem értett zseni, akkor miért nem ír erről egy cikket / tanulmányt? Aztán lássuk megáll-e a lábán.


A kommentjeidből nekem az jön le, hogy a téma alapjaid sem érted, kb. vérpistikés szinten kommentelsz.
Na, akkor az összes régi hülyeségből született ez az írás. Remélem elég részletes lesz válasznak.
https://htka.hu/2020/02/27/legvedelmi-tuzerseg-szamokban/
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 362
113
Wow, ez tömény írás, gratulálok! Akkor ennek neki is esek, leszek valamikor sokára...
Amúgy ez az, amit angolul KELL kiadni, lenne rá igény (nyugaton is kevés az igazán mély anyag).

Szép munka!
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Na, akkor az összes régi hülyeségből született ez az írás. Remélem elég részletes lesz válasznak.
https://htka.hu/2020/02/27/legvedelmi-tuzerseg-szamokban/

Belelapoztam, jó írás.

Pár technikai megjegyzésem lenne a publikáció egészével kapcsolatban:

1. A youtube videók archiválásán gondolkoztál? Jönnek-mennek, eltűnnek a videók. Esetleg pár képkocka belőlük a link mellé célszerű lenne.
2. mobi/epub formátumban is kiadni hogy e-könyv olvasón olvasható legyen? Látszik, hogy Word-el (vagy egyenértékű eszközzel) dolgoztál rajta, nem tudom azzal hogy lehet ilyet, csak egy gondolat. A PDF nagyon rosszul olvasható a legtöbb e-könyv olvasón.
3 ideiglenes fileok maradtak a zipben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Wow, ez tömény írás, gratulálok! Akkor ennek neki is esek, leszek valamikor sokára...
Amúgy ez az, amit angolul KELL kiadni, lenne rá igény (nyugaton is kevés az igazán mély anyag).

Szép munka!
Köszi.
A probléma az, hogy a HTÖ fordítás számai után nem látom ennek értelmét. Valami 6-8 fórumon van megosztva és 1 év után a legolvasottabb Sz-300 fejezetet eddig kb. 950-szer töltötték le. A frissebb Army Air defense és Evolution + double digit fejezetet meg kb. 200-an. A fordítás meg oldalanként alsó hangon 30-60 perc + finomítás.

Ha bejön a videózás, egész egyszerűen nem éri meg, hiába minőségi anyag. Akkor inkább lásson sok száz ezer ember picit butított, de pontos anyagot, mint tömény hülyeséget. Az emberek 99%-nak nincs igénye ilyen színvonalra. Ez van...

Beregeltem a Quora-ra, mert néha feldobta a kereső és zavart az iszonyatosan sok hülyeség. Elkezdtem válaszolgatni, elég jó statom van szerintem ahhoz képest, hogy most kezdtem.
A HTÖ fordítását n+1-szer linkeltem. A letöltésben gyak. nincs érezhető változás.

Ennek fényében erősen átgondolom, hogy mi értelme van fordítani...
Szerintem a szimulátor történelmes cikksorozatot talán többen olvasnák el, mint bármelyik HT írásomat.
3tAtZCE.png


Belelapoztam, jó írás.

Pár technikai megjegyzésem lenne a publikáció egészével kapcsolatban:

1. A youtube videók archiválásán gondolkoztál? Jönnek-mennek, eltűnnek a videók. Esetleg pár képkocka belőlük a link mellé célszerű lenne.
2. mobi/epub formátumban is kiadni hogy e-könyv olvasón olvasható legyen? Látszik, hogy Word-el (vagy egyenértékű eszközzel) dolgoztál rajta, nem tudom azzal hogy lehet ilyet, csak egy gondolat. A PDF nagyon rosszul olvasható a legtöbb e-könyv olvasón.
3 ideiglenes fileok maradtak a zipben.
  1. Igen. A HTÖ idején minden linket le akartam menteni, de arra nem volt erőm. Az angol fordítás alatt láttam, hogy sok link nem él már sajnos. A thrusted flare videót pl. ezért mentettem le a Hornettel. Egyedi. Erre sanszosan sort fogok keríteni most. Csak YT videókat letölteni egyre nehezebb, de még megy.
  2. Aki át tudja konvertálni, akkor odaadom neki a nyersanyagot, mert ehhez sajnos nem értek.
  3. Mit értesz ideiglenes fájlok alatt?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Köszi.
A probléma az, hogy a HTÖ fordítás számai után nem látom ennek értelmét. Valami 6-8 fórumon van megosztva és 1 év után a legolvasottabb Sz-300 fejezetet eddig kb. 950-szer töltötték le. A frissebb Army Air defense és Evolution + double digit fejezetet meg kb. 200-an. A fordítás meg oldalanként alsó hangon 30-60 perc + finomítás.

Ha bejön a videózás, egész egyszerűen nem éri meg, hiába minőségi anyag. Akkor inkább lásson sok száz ezer ember picit butított, de pontos anyagot, mint tömény hülyeséget. Az emberek 99%-nak nincs igénye ilyen színvonalra. Ez van...

Beregeltem a Quora-ra, mert néha feldobta a kereső és zavart az iszonyatosan sok hülyeség. Elkezdtem válaszolgatni, elég jó statom van szerintem ahhoz képest, hogy most kezdtem.
A HTÖ fordítását n+1-szer linkeltem. A letöltésben gyak. nincs érezhető változás.

Ennek fényében erősen átgondolom, hogy mi értelme van fordítani...
Szerintem a szimulátor történelmes cikksorozatot talán többen olvasnák el, mint bármelyik HT írásomat.
3tAtZCE.png



  1. Igen. A HTÖ idején minden linket le akartam menteni, de arra nem volt erőm. Az angol fordítás alatt láttam, hogy sok link nem él már sajnos. A thrusted flare videót pl. ezért mentettem le a Hornettel. Egyedi. Erre sanszosan sort fogok keríteni most. Csak YT videókat letölteni egyre nehezebb, de még megy.
  2. Aki át tudja konvertálni, akkor odaadom neki a nyersanyagot, mert ehhez sajnos nem értek.
  3. Mit értesz ideiglenes fájlok alatt?
1. Van a youtube-dl nevű python progi, de nem szoftveresnek lehet, hogy túl macerás feléleszteni.
2. Majd utána nézek, most mobilon vagyok.
3. Fur nevű fileok, $-al kezdődő névvel, szürkén mutatta a file böngésző a gépen. Majd mutatok képet ha hazaértem és meg aktuális.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
Na, akkor az összes régi hülyeségből született ez az írás. Remélem elég részletes lesz válasznak.
https://htka.hu/2020/02/27/legvedelmi-tuzerseg-szamokban/
Köszönöm a befektetett időt és munkát!

"A legvadabb megközelítés szerint lehetővé válik költséghatékonyan kiváltani a kis hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket."
Ez egyáltalán nem vad megközelítés:
https://en.wikipedia.org/wiki/OTO_Melara_76_mm#DART
https://www.leonardocompany.com/en/products/dart-1?f=/sea/weapon-systems/ordnance-ammunitions
https://www.leonardocompany.com/doc...S+-+OTO+DART+HQ+(mm08726).pdf?t=1553002078948

"SYSTEM PERFORMANCE Effective operating range >8Km"
Valahol olvastam, hogy 8 km-en még 8 g manőverre képes, de ezt most nincs időm visszakeresni.

Illetve a Centauro Draco SPAAG:
http://www.military-today.com/artillery/draco.htm
Vagy a régebbi OTOMATIC:
https://en.wikipedia.org/wiki/Otomatic

Továbbá, ez csak a 76-os lövegre van még kifejlesztve.
A Finmeccanica ugyanakkor egészen 155 mm űrméretig gyárt lövegeket és lőszereket.
Nincs tudomásom róla, de képzeld el ugyanezt 155 űrméretben...
Ez már kb. a középhatótávolságú légvédelem szintje lenne!
Na ezt kéne meglépni és akkor dobhatnánk a francba a NASAMS-ot is!
 
M

molnibalage

Guest
Köszönöm a befektetett időt és munkát!

"A legvadabb megközelítés szerint lehetővé válik költséghatékonyan kiváltani a kis hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket."
Ez egyáltalán nem vad megközelítés:
https://en.wikipedia.org/wiki/OTO_Melara_76_mm#DART
https://www.leonardocompany.com/en/products/dart-1?f=/sea/weapon-systems/ordnance-ammunitions
https://www.leonardocompany.com/documents/20142/3150920/BROCHURE_2016_OTO+STRALES+-+OTO+DART+HQ+(mm08726).pdf?t=1553002078948

"SYSTEM PERFORMANCE Effective operating range >8Km"
Valahol olvastam, hogy 8 km-en még 8 g manőverre képes, de ezt most nincs időm visszakeresni.

Illetve a Centauro Draco SPAAG:
http://www.military-today.com/artillery/draco.htm
Vagy a régebbi OTOMATIC:
https://en.wikipedia.org/wiki/Otomatic

Továbbá, ez csak a 76-os lövegre van még kifejlesztve.
A Finmeccanica ugyanakkor egészen 155 mm űrméretig gyárt lövegeket és lőszereket.
Nincs tudomásom róla, de képzeld el ugyanezt 155 űrméretben...
Ez már kb. a középhatótávolságú légvédelem szintje lenne!
Na ezt kéne meglépni és akkor dobhatnánk a francba a NASAMS-ot is!
Az olasz rendszer emlékeim szerint IR megvilágítást használ. Tehát a nagy HMZ ellenére a ciklusidő hosszú, kettőnél több célt nemigen tudna leküzdetni De, 3 db megfelelő helyre rakott Skyhield CIWS még 3 km-es HMZ-vel számolva is simán lelőne vagy 6-8 db CM a modell alapján.
Ha a végfázisban önrávezetést tudna a rakéta, akkor lenne mókás. Csak az meg drága.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and endre

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
Az olasz rendszer emlékeim szerint IR megvilágítást használ. Tehát a nagy HMZ ellenére a ciklusidő hosszú, kettőnél több célt nemigen tudna leküzdetni
Rádió-parancsközlő rávezetéssel rendelkezik.
"is capable of countering several subsonic missiles up to 8,000 meters away."
Egy AESA radarral integrálva azért ezen is lehet javítani.
De, 3 db megfelelő helyre rakott Skyhield CIWS még 3 km-es HMZ-vel számolva is simán lelőne vagy 6-8 db CM a modell alapján.
Ha a végfázisban önrávezetést tudna a rakéta, akkor lenne mókás. Csak az meg drága.
És akkor meg már mi értelme lenne? (anyagilag)
 
M

molnibalage

Guest
Rádió-parancsközlő rávezetéssel rendelkezik.
"is capable of countering several subsonic missiles up to 8,000 meters away."
Egy AESA radarral integrálva azért ezen is lehet javítani.

És akkor meg már mi értelme lenne? (anyagilag)
Hát, nekem ez CW megvilágításnak tűnik, ami = félaktív.
Ha ESA radaros lenne és RCG, akkor bizony lehetne egy szűk zónában több célcsatornás is.
Viszont én úgy látom,. hogy egy célcsatornás, ez a CW megvilágítást teszi valószínűbbé.

Ez alapján meg aztán most nem tudom, hogy akkor ez mi. Mert a 4 db nyaláb alapján beam riding is lehetne...

Ez alapján is laser beam riding. Nem a hajó irányítja a gránátot, önvezérlő az.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
"The aft part has the 2.5 kg warhead (with tungsten cubes and the 3A millimetric wave new fuze), six fixed wings and the radio receivers.

The guidance system is Command Line of Sight (CLOS). It uses a TX antenna installed on gun. The radio-command for them is provided on a broadcast data-link (Ka Band)."

Félaktív esetén kellene, hogy legyen az orr részében egy mini radar (vagy lézer)-detektor - ami szintén drágítaná a lövedéket - de nincs.

Hát, nekem ez CW megvilágításnak tűnik, ami = félaktív.
Ha ESA radaros lenne és RCG, akkor bizony lehetne egy szűk zónában több célcsatornás is.
Viszont én úgy látom,. hogy egy célcsatornás, ez a CW megvilágítást teszi valószínűbbé.

Ez alapján meg aztán most nem tudom, hogy akkor ez mi. Mert a 4 db nyaláb alapján beam riding is lehetne...

Ez alapján is laser beam riding. Nem a hajó irányítja a gránátot, önvezérlő az.
 
  • Tetszik
Reactions: endre