Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
"The aft part has the 2.5 kg warhead (with tungsten cubes and the 3A millimetric wave new fuze), six fixed wings and the radio receivers.

The guidance system is Command Line of Sight (CLOS). It uses a TX antenna installed on gun. The radio-command for them is provided on a broadcast data-link (Ka Band)."

Félaktív esetén kellene, hogy legyen az orr részében egy mini radar (vagy lézer)-detektor - ami szintén drágítaná a lövedéket - de nincs.
Mondom, a videó alapján ez beam riding.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Köszi.
A probléma az, hogy a HTÖ fordítás számai után nem látom ennek értelmét. Valami 6-8 fórumon van megosztva és 1 év után a legolvasottabb Sz-300 fejezetet eddig kb. 950-szer töltötték le. A frissebb Army Air defense és Evolution + double digit fejezetet meg kb. 200-an. A fordítás meg oldalanként alsó hangon 30-60 perc + finomítás.

Ha bejön a videózás, egész egyszerűen nem éri meg, hiába minőségi anyag. Akkor inkább lásson sok száz ezer ember picit butított, de pontos anyagot, mint tömény hülyeséget. Az emberek 99%-nak nincs igénye ilyen színvonalra. Ez van...

Beregeltem a Quora-ra, mert néha feldobta a kereső és zavart az iszonyatosan sok hülyeség. Elkezdtem válaszolgatni, elég jó statom van szerintem ahhoz képest, hogy most kezdtem.
A HTÖ fordítását n+1-szer linkeltem. A letöltésben gyak. nincs érezhető változás.

Ennek fényében erősen átgondolom, hogy mi értelme van fordítani...
Szerintem a szimulátor történelmes cikksorozatot talán többen olvasnák el, mint bármelyik HT írásomat.
3tAtZCE.png



  1. Igen. A HTÖ idején minden linket le akartam menteni, de arra nem volt erőm. Az angol fordítás alatt láttam, hogy sok link nem él már sajnos. A thrusted flare videót pl. ezért mentettem le a Hornettel. Egyedi. Erre sanszosan sort fogok keríteni most. Csak YT videókat letölteni egyre nehezebb, de még megy.
  2. Aki át tudja konvertálni, akkor odaadom neki a nyersanyagot, mert ehhez sajnos nem értek.
  3. Mit értesz ideiglenes fájlok alatt?
XQyVIZu.png


3. az "ideiglenes fileok". Esetleg nyitva voltak még az eredeti fileok amikor a mappát tömörítetted?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Ezek rejtett fájlok. Nem tudom, hogy miért csak azoknál van. Nem volt nyitva tömörítéskor. Felötléskor tettem egybe. A dátumokon láthatod, hogy milyen régen készen vagyok vele. ;)
Az excel valami hasonlót szokott csinálni amíg nyitva van a file, úgy tudom, azért írtam adtam a fentebbi tippeket.

Tudom milyen ez a pop szakma, van egy blog cikkem, amihez a háttérkutatást, programokat már megcsináltam fél éve, de nem volt erőm a szöveget letisztázni hozzá. Pedig az csak 5-10 percnyi olvasnivaló lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 776
30 546
113
@molnibalage
Átrágtam magam rajta.Ismét egy (had)mérnöki precizitású,jó művet alkottál.Nyugodtan elküldheted a Hadtudomány szerkesztőségébe is kiadásra.Vagy a Ht-ába.Cifu és HajósZoli mellett elférnél a listán;)
Néhány pici hozzáfűzés.
Hk-k közül a szovjet tipusok is képessek voltak ágyús légvédelemre.A T55 ki tudta lőni a KS19 időzithető/közelségi gyújtós lőszerét(hirek szerint 91ben egy angol Lynx kényszerleszált ilyentől elszenvedaett sérülések okán).T64/72/80/90 meg helik ellen alkalmazhatta volna a nagykönyv szerint a csőböl inditható rakétát.(persze csak amelyik alkalmas volt rá)Izraeli egyesitett repesz-kumulativ pct-légvédelmi lőszer is létezett.Ma a szovjet-orosz mőddal korlátozottan a LAHAT csőből inditható rakétával,illetve egy új generációs többcélú 120milis lőszerrel.
35milis Oerlikon ikerágyúk vannak haditengerészeti használatban.
gU2vz8YvDdOGA63k63HjJ0gnPWm_qZgy0HD0JXcULxA3mVGrPsG0yx_SoI3tONhMuwXPN7BI2l9fzhcf__D9ECvg3xqRw_oqm0CMqemF1911o3r6B_Y

Szintén elég elterjedtek a svéd/olasz 40(57/76)milis rendszerek.És a régi gá-k elvileg alkalmassá tehetők AHEAD/3P jellegű lőszerek alkalmazására.
AHEAD pechje,hogy pont a hh vége után jelent meg.
Anno a már AHEAD képes GDF ikergá-t nekünk is felajánlották,akár licencgyártással is.Volt Mo-i bemutató lövészet is.
Gyalogsági járműveknél reális opció az amúgy is terjedő 40milis airbusos gránátokat kezelni képes agv,a kis drónok elleni légoltalomban.Van már ilyen 40milis agv-t használó dronelháritó rendszer.És a legújabb Ht-ben egy irás az osztrák Pandur PSZH korszerűsitésben emlitti mint fegyverzeti opciót az izraeli gp/ngp+40milis agv tornyot.
maxresdefault.jpg

Ezek megfelelő elektronikai háttérrel igen komoly tételt jelenthetnek a kisméretű dronok elleni védekezésben(is,mert a lefogó-megsemmisitő képességük gyalogsági célokra sem utolső.Én parancsnoki fegyverként a hazai hk/pszh-kon is szivessen látnám)
Az elektronika nem csak a drónokat segiti,hanem at elháritásukat is.Pl várható,hogy az APSek terjednek,és azok rakétaközeledést jelző szenzoraik(IR) alkalmasak lesznek nagyobb távolságrol(>1km) rakéták,és dronok detektálására is.Várható,hogy megjelennek a hk/pszh fedélzetéröl inditható felderitő dronok is.
Szerintem a közeljövőben újáéled az egykor a Marder/Tornado ifv-ken lévő kisegitő fegyverzeti torony koncepció.A mai elektronikai szinten már nem olyan nagy probléma az irányitásuk.Ilyen jelleggel biró kinai nehéz ifv fejlesztésről már a HTKAn is volt hir.
MOWAG_Tornado_Heck.JPG
 
M

molnibalage

Guest
@molnibalage
Átrágtam magam rajta.Ismét egy (had)mérnöki precizitású,jó művet alkottál.Nyugodtan elküldheted a Hadtudomány szerkesztőségébe is kiadásra.Vagy a Ht-ába.Cifu és HajósZoli mellett elférnél a listán;)
Néhány pici hozzáfűzés.
Hk-k közül a szovjet tipusok is képessek voltak ágyús légvédelemre.A T55 ki tudta lőni a KS19 időzithető/közelségi gyújtós lőszerét(hirek szerint 91ben egy angol Lynx kényszerleszált ilyentől elszenvedaett sérülések okán).T64/72/80/90 meg helik ellen alkalmazhatta volna a nagykönyv szerint a csőböl inditható rakétát.(persze csak amelyik alkalmas volt rá)Izraeli egyesitett repesz-kumulativ pct-légvédelmi lőszer is létezett.Ma a szovjet-orosz mőddal korlátozottan a LAHAT csőből inditható rakétával,illetve egy új generációs többcélú 120milis lőszerrel.
35milis Oerlikon ikerágyúk vannak haditengerészeti használatban.
gU2vz8YvDdOGA63k63HjJ0gnPWm_qZgy0HD0JXcULxA3mVGrPsG0yx_SoI3tONhMuwXPN7BI2l9fzhcf__D9ECvg3xqRw_oqm0CMqemF1911o3r6B_Y

Szintén elég elterjedtek a svéd/olasz 40(57/76)milis rendszerek.És a régi gá-k elvileg alkalmassá tehetők AHEAD/3P jellegű lőszerek alkalmazására.
AHEAD pechje,hogy pont a hh vége után jelent meg.
Anno a már AHEAD képes GDF ikergá-t nekünk is felajánlották,akár licencgyártással is.Volt Mo-i bemutató lövészet is.
Gyalogsági járműveknél reális opció az amúgy is terjedő 40milis airbusos gránátokat kezelni képes agv,a kis drónok elleni légoltalomban.Van már ilyen 40milis agv-t használó dronelháritó rendszer.És a legújabb Ht-ben egy irás az osztrák Pandur PSZH korszerűsitésben emlitti mint fegyverzeti opciót az izraeli gp/ngp+40milis agv tornyot.
maxresdefault.jpg

Ezek megfelelő elektronikai háttérrel igen komoly tételt jelenthetnek a kisméretű dronok elleni védekezésben(is,mert a lefogó-megsemmisitő képességük gyalogsági célokra sem utolső.Én parancsnoki fegyverként a hazai hk/pszh-kon is szivessen látnám)
Az elektronika nem csak a drónokat segiti,hanem at elháritásukat is.Pl várható,hogy az APSek terjednek,és azok rakétaközeledést jelző szenzoraik(IR) alkalmasak lesznek nagyobb távolságrol(>1km) rakéták,és dronok detektálására is.Várható,hogy megjelennek a hk/pszh fedélzetéröl inditható felderitő dronok is.
Szerintem a közeljövőben újáéled az egykor a Marder/Tornado ifv-ken lévő kisegitő fegyverzeti torony koncepció.A mai elektronikai szinten már nem olyan nagy probléma az irányitásuk.Ilyen jelleggel biró kinai nehéz ifv fejlesztésről már a HTKAn is volt hir.
MOWAG_Tornado_Heck.JPG
Ez már n+1-szer letárgyalt téma. Az írásaim offline kiadhatatlanok. Azért írom őket ingyért. De már azt sem olyan sokáig...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
@molnibalage
Átrágtam magam rajta.Ismét egy (had)mérnöki precizitású,jó művet alkottál.Nyugodtan elküldheted a Hadtudomány szerkesztőségébe is kiadásra.Vagy a Ht-ába.Cifu és HajósZoli mellett elférnél a listán;)
És még kapna is honoráriumot.
Igaz, ebből nem fog meggazdagodni, de azért mégis jelent egyfajta megbecsülést.

Szerintem a közeljövőben újáéled az egykor a Marder/Tornado ifv-ken lévő kisegitő fegyverzeti torony koncepció.A mai elektronikai szinten már nem olyan nagy probléma az irányitásuk.Ilyen jelleggel biró kinai nehéz ifv fejlesztésről már a HTKAn is volt hir.
Érdekesség: a Stug III-nak és a Hetzernek volt egy beltérből irányítható mini tornya, MG-34 fegyverzettel, természetesen a kor színvonalán, periszkóppal és bowdenes mozgatással.
http://www.pzfahrer.net/hetzermgs.html
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 776
30 546
113
És még kapna is honoráriumot.
Igaz, ebből nem fog meggazdagodni, de azért mégis jelent egyfajta megbecsülést.


Érdekesség: a Stug III-nak és a Hetzernek volt egy beltérből irányítható mini tornya, MG-34 fegyverzettel, természetesen a kor színvonalán, periszkóppal és bowdenes mozgatással.
http://www.pzfahrer.net/hetzermgs.html
Hát én anno csak egy köszönő levelet kaptam.Igaz,meg se jelentet,amit irtam.
T64en is bowdenes volt az ngp.Marderről is azért vették le,mert nagyon nehézkes volt irányitani.De ma már wilanos módszerrel egy kis kézi kütyüvel simán megoldható.
Rákerestem,de nem találtam róla képet.98as C+D kiállitáson a magyar(izraeli) BMP korszerűsités prototipusa iker Stinger rakétavetővel a tornyán volt kiállitva(meg odatéve mellé a Spike).Egy hasonló torony,a mai elektronikai támogatással,AHEAD képes gá-val,párhuzamositott 40milis agv-vel elég rendes közelkörzeti légvédelmi tűzerőt biztositana akár szakasz szinten is a gépesitett gyalogságnak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
És a hazafiság az smafu? Ennek az anyagnak az ismerete pl. igen hasznos lenne a Honvédség épp aktuális beszerzéseinek megtervezésekor.
Ha ilyen tudás és analízis nélkül vágtak bele, akkor azon ez sem segítene. Nem is értem, hogy a hazafiság hogyan jön ide.

Hadtudomány úgy tudom már csak online kiadásban létezik.És nyugodj meg,tőlük se kapsz érte egy vasat se....
És még kapna is honoráriumot.
Igaz, ebből nem fog meggazdagodni, de azért mégis jelent egyfajta megbecsülést.
Teli van szerzői jogvédett képekkel. Ezt leközölni senki nem fogja, hacsak nem elvetemülten bátor...

Akkor olvassák el munkaidőben,:p ingyér van nekik is!!:D
Ámen. A Gripen FAQ írás is. De azt lassan már át kéne nevezni valami értelmesebbre, mint a mostani neve.
Most JAS-39 és MiG-29 Gondolatok a Honvédelemről a neve.

Valami javaslat? Bárkitől jöhet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
És a hazafiság az smafu? Ennek az anyagnak az ismerete pl. igen hasznos lenne a Honvédség épp aktuális beszerzéseinek megtervezésekor.

Te tényleg azt hiszed,hogy nem 1000× komolyabb írasok alapjan döntenek?Nem lebecsülve molni érdemeit de ő nyílt forrasokból dolgozik gyakorlatilag nulla tesztelési lehetőséggel és annak kiértékelésével.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
Hát én anno csak egy köszönő levelet kaptam.Igaz,meg se jelentet,amit irtam.
Honorárium nyilván akkor jár, ha le is közlik.
T64en is bowdenes volt az ngp.
Ennek utánanézek, erről még nem hallottam.
Marderről is azért vették le,mert nagyon nehézkes volt irányitani. De ma már wilanos módszerrel egy kis kézi kütyüvel simán megoldható.
Rákerestem,de nem találtam róla képet.
https://hu.wikipedia.org/wiki/T–64
"A T-72-vel szemben nagy előnye a T64-A járműnek, hogy a parancsnoki kupolára szerelt 12,7 mm-es légvédelmi gépágyú távvezérléssel irányítható a stabilizált PZU-5 optikán keresztül."
Szerintem ezen a képen jól látszik:
https://en.wikipedia.org/wiki/T-64#/media/File:T-64_Kyiv.jpg
T-64
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
Te tényleg azt hiszed,hogy nem 1000× komolyabb írasok alapjan döntenek?Nem lebecsülve molni érdemeit de ő nyílt forrasokból dolgozik gyakorlatilag nulla tesztelési lehetőséggel és annak kiértékelésével.
Ha így lenne, akkor soha nem vettek volna 5.56-os gépkarabélyt, nem öltek volna 20 mrd forintot néhány helikopterpilóta fiatalkori élményeinek újraélésére, nem vettek volna "nagy fejlesztési potenciállal rendelkező" - azaz hiányos képességekkel rendelkező helikoptert, és a sornak még távolról nincs vége, most az IFV beszerzés elkúrása van napirenden.
A gépkarabély topikban már elsütöttem a Haditechnikai füzetek 4. számát, amelyben le lett írva Egerszegi János fegyvermérnök által 20 éve, hogy 5.56-os gépkarabélyt semmi esetre se vegyünk és a gépágyú 35 mm felett kezdődik!
Mondom, ez 20 éve volt!
Azóta szerinted hirtelen feljavultak az 5.56-os lőszerek, gyengültek a golyóálló mellények?
A Haditechnikai füzeteket kifejezetten a honvédség felsővezetői és döntéshozói számára írták, de szemmel láthatóan le se sz@rják, ez a helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ha így lenne, akkor soha nem vettek volna 5.56-os gépkarabélyt, nem öltek volna 20 mrd forintot néhány helikopterpilóta fiatalkori élményeinek újraélésére, nem vettek volna "nagy fejlesztési potenciállal rendelkező" - azaz hiányos képességekkel rendelkező helikoptert, és a sornak még távolról nincs vége, most az IFV beszerzés elkúrása van napirenden.
A gépkarabély topikban már elsütöttem a Haditechnikai füzetek 4. számát, amelyben le lett írva Egerszegi János fegyvermérnök által 20 éve, hogy 5.56-os gépkarabélyt semmi esetre se vegyünk és a gépágyú 35 mm felett kezdődik!
Mondom, ez 20 éve volt!
Azóta szerinted hirtelen feljavultak az 5.56-os lőszerek, gyengültek a golyóálló mellények?
A Haditechnikai füzeteket kifejezetten a honvédség felsővezetői és döntéshozói számára írták, de szemmel láthatóan le se sz@rják, ez a helyzet.

Rendben...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Ha így lenne, akkor soha nem vettek volna 5.56-os gépkarabélyt, nem öltek volna 20 mrd forintot néhány helikopterpilóta fiatalkori élményeinek újraélésére, nem vettek volna "nagy fejlesztési potenciállal rendelkező" - azaz hiányos képességekkel rendelkező helikoptert, és a sornak még távolról nincs vége, most az IFV beszerzés elkúrása van napirenden.
A gépkarabély topikban már elsütöttem a Haditechnikai füzetek 4. számát, amelyben le lett írva Egerszegi János fegyvermérnök által 20 éve, hogy 5.56-os gépkarabélyt semmi esetre se vegyünk és a gépágyú 35 mm felett kezdődik!
Mondom, ez 20 éve volt!
Azóta szerinted hirtelen feljavultak az 5.56-os lőszerek, gyengültek a golyóálló mellények?
A Haditechnikai füzeteket kifejezetten a honvédség felsővezetői és döntéshozói számára írták, de szemmel láthatóan le se sz@rják, ez a helyzet.
Milyen jó, hogy a gépkarabélyos topicot említed!
Csak mert azt tudtommal rendszeresen követed.
Vagy ezek szerint mégsem annyira követed az eseményeket?
most az IFV beszerzés elkúrása van napirenden.
Benfentesnek tetszik lenni?
A gépkarabély topikban már elsütöttem a Haditechnikai füzetek 4. számát, amelyben le lett írva Egerszegi János fegyvermérnök által 20 éve, hogy 5.56-os gépkarabélyt semmi esetre se vegyünk és a gépágyú 35 mm felett kezdődik!
És tessék mondani Egerszegi János fegyvermérnök mennyi kilométer gyalogolt le teljes menetfelszerelésben, vagy csak mellényben harci körülmények közepette, miközben lőttek rá? Mert nem mindegy ám, hogy az 5 teli tár hány kiló, vagy hogy egy raj támogató fegyver rakasza milyen nehéz!
Szerintem szakadjunk le a 20 éves Haditechnikai füzetekről, amikor inkább azon megy a vita, hogy a szakaszban hány drónkezelő legyen, meg hogy minél több tüzérségi megfigyelőt képezzünk, meg hogy miért indítanak irányított rakétákat 2-3 cigarettázó katonára/igazhitűre Szíriában.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Te tényleg azt hiszed,hogy nem 1000× komolyabb írasok alapjan döntenek?Nem lebecsülve molni érdemeit de ő nyílt forrasokból dolgozik gyakorlatilag nulla tesztelési lehetőséggel és annak kiértékelésével.
Mivel nem látok rá, elfogadom és remélem, hogy igazad van. De azért mind láttunk már fura döntéseket itthon minden területen. :D
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti