Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Én sem értem mire jó ez a vacak és hogyan nem lövi le a saját helit is.
Meg a saját csapatoktól nagy távolságba kb. végtelen mennyiségben kell, hogy bármi értelme legyen.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Én sem értem mire jó ez a vacak és hogyan nem lövi le a saját helit is.
Meg a saját csapatoktól nagy távolságba kb. végtelen mennyiségben kell, hogy bármi értelme legyen.
Ez egy túlméretezett Claymore akna - talán potenciális leszálló és kirakási zónák védelmére jó talán...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Én sem értem mire jó ez a vacak és hogyan nem lövi le a saját helit is.
Meg a saját csapatoktól nagy távolságba kb. végtelen mennyiségben kell, hogy bármi értelme legyen.
Állítólag van benne mikrofon és szerintem minden helikopternek elég jellegzetes hangja van, vagyis hang alapján v.színűleg nem lehetetlen megkülömböztetni egymástól mondjuk egy BlackHawk-ot egy Mi-17-től.

Szerintem ez inkább az SF alakulatok fegyvere lehet és a lenti afgán videó adhatott ihletett egy ilyen jellegű fegyverhez.
Egy ismert helikopter leszállóhely közelébe telepítve fájdalmas veszteséget lehet vele okozni.

Ez egy túlméretezett Claymore akna - talán potenciális leszálló és kirakási zónák védelmére jó talán...
Ránézésre szerintem ez nem repesz akna hanem inkább EFP
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and fishbed

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Ránézésre szerintem ez nem repesz akna hanem inkább EFP
Ahhoz nagyon pontosan kellene célozni ezzel a cuccal - valószínűtlen. (Az EFP töltet szinte mindig kerek formájú - ez meg szögletes, Claymore szerű...)
Sokkal hatásosabb ha sörétes puska szerűen egy csomó repeszt szór ki - pár száz méteren belül működhet...
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 2361
T

Törölt tag 1586

Guest
Ahhoz nagyon pontosan kellene célozni ezzel a cuccal - valószínűtlen. (Az EFP töltet szinte mindig kerek formájú - ez meg szögletes, Claymore szerű...)
Sokkal hatásosabb ha sörétes puska szerűen egy csomó repeszt szór ki - pár száz méteren belül működhet...
A EFP is lehet szögletes és erre talán a Trophy rendszer MEFP töltete a legjobb ellenpélda...
main-qimg-c5faee4e8479beab572d94186127205b-lq


Amúgy ahogy nézem meglehetősen bőséges választék van helikopter elleni aknákból.
Az Orosz modelleket a Bulgárok is gyártják.

És meglehetősen pontosan lehet célozni vele mivel a lenti videón szereplő modell is radar irányítású
https://videon.img.ria.ru/Volume10/Flv/2012/07/13/2012_07_13_RIAmine2_dzv4lheh.fym.mp4
 
M

molnibalage

Guest
Nah, kis Sparrow evolúció.

Ez a jenki hivatalos anyagból.
Mi az, ami fontos. Jah, hogy az AIM-7F 2 m2 RCS ellen is "csak" 22 nm-ig tudta venni a CW jelet.
Kb. pont erről a távolságról eregették a F-15C az AIM-7M-ket is a Sivatagi Vihar alatt.

A 12 km magasan közeledő cél ellen a kinematikai hatótáv ezt messze meghaladta 22 vs 53 nm.
MTgo1q7.png

Az Iván hírszerzése is tette a dolgát bár érdekes, hogy 22 nmi az hogyan lett 26 km...
Nem aerodinamikai limit, mert függőleges a vonal.
(Airwar.ru oldalon volt az egyik MiG-23-nál.)

mig23m-3.gif


Miért érdekes ez?
Hát a MiG-31 miatt.
Mert az is SARH és kávzi CW megvilágítást kap végfázisban a Zaszlontól.
Nah, akkor hogy egy földháttérben repülő BGM-109 / AGM-86-ról származó visszaverődésre menjen nem árt a nagy vevő antenna...
 
M

molnibalage

Guest
A Tornado ADV ugyanúgy honi légvédelmi vadász is volt,mint a PVO gépei.Ugyanúgy a támadó bombázók,nagyobb hatósugarú vb-ok (Szu24) elleni harcra tervezték,mint a PVO gépeit.Nem volt szempont a dogképesség.A MiG31-el tulajdonképpen a kategória utolsó mohikánjai.
Milyen támadó bombázók?
1980-as években és hh után?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Milyen támadó bombázók?
1980-as években és hh után?
Szu24,Tu22M,Tu16,Tu160,Tu95.80as években ezek ellen tervezték a brit honi területek védelmére a Tornado ADV-t.Nem frontvadásznak/légi fölény vadásznak tervezték a harcmező feletti légi uralom kivivására,a szovjet frontrepükők elleni harcra.Tekints rá úgy,mint az angilus Tu128/MiG25-31re.(vagy az eddigre már kipusztult amcsi honi légvédelmi gépekre)
 
M

molnibalage

Guest

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Talán elérte volna NDK-ból, máshonnan nem.

Frászt. Egy dedikált HT csapásmérő a CBG-kre vadászott volna. UK homeland ellen nem ment volna.

Hogy ezek hol támadták volna UK-t az homályos. Az ICBM-ek korában? Minek?
Tu22M miért ne támadhatta volna az UK-t?(afgánba és Grúziában is bevetették) Légi utántöltéssel a Szu24 is.ALCM és egyébb CM-ek ellen is tervezték használni.Plusz az izlandi szoros felé repülő szovjet haditengerészeti felderitő gépek ellen is.
Egyik számitott cél ellen sincs szükség dog képességre.Hatótáv/járőrözési időhöz üzemanyagra,célelfogási helyzetbe kerüléshez szükség esetén nagy sebességre,megfelelő fegyverzetre és egy a kor mércéjével mérve jó(nagy) radarra volt szükség.És ezt az ADV hozta is.
Ha meg azt vesszük,hogy az ICBM-ek miatt kb fél óra alatt vége is lett volna a háborúnak,az egész hagyományos fegyverarzenál tök felesleges......
 
M

molnibalage

Guest
Tu22M miért ne támadhatta volna az UK-t?(afgánba és Grúziában is bevetették) Légi utántöltéssel a Szu24 is.ALCM és egyébb CM-ek ellen is tervezték használni.Plusz az izlandi szoros felé repülő szovjet haditengerészeti felderitő gépek ellen is.
Mert bakker a CBG-k ellen nem volt elég ezért kapott KSR-5-öt a Tu-16 változatok egy része is....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Mert bakker a CBG-k ellen nem volt elég ezért kapott KSR-5-öt a Tu-16 változatok egy része is....
És a szovjet HT-i gépek merre repültek volna,hogy meg tudják támadni a hordozó kötelékeket,és a szállitó konvojokat?Hát az ADV-k járőrözési körzetén át...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Az örmény hadseregnél a Karabahi háború folyamán az orosz Tor-M2KM volt a legmodernebb/legpotensebb légvédelmi eszköz, amellyel (1 üteggel) 105 különböző ellenséges repülő eszközt lőttek le. Ebből legalább 4 Szu-25 volt.

Az alábbi felvételen a "Hermes-450" izraeli felderítő pilóta nélküli légijármű (UAV) megsemmisülése és a "Bayraktar-TB2" török drón lelövése látható.

 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 083
2 832
113
Az örmény hadseregnél a Karabahi háború folyamán az orosz Tor-M2KM volt a legmodernebb/legpotensebb légvédelmi eszköz, amellyel (1 üteggel) 105 különböző ellenséges repülő eszközt lőttek le. Ebből legalább 4 Szu-25 volt.

Az alábbi felvételen a "Hermes-450" izraeli felderítő pilóta nélküli légijármű (UAV) megsemmisülése és a "Bayraktar-TB2" török drón lelövése látható.

2 megsemmísített örmény Tor egyike...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az örmény hadseregnél a Karabahi háború folyamán az orosz Tor-M2KM volt a legmodernebb/legpotensebb légvédelmi eszköz, amellyel (1 üteggel) 105 különböző ellenséges repülő eszközt lőttek le.
105 öt? :eek: Biztos?
Nem írtad el vélerlen egy nullával?


Én eddig 1050 ről hallottam...:)
 
  • Vicces
Reactions: Pocok75

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
105 öt? :eek: Biztos?
Nem írtad el vélerlen egy nullával?


Én eddig 1050 ről hallottam...:)
Nem szoktam semmit elírni. Ma hozta nyilvánosságra az örmény military portal a videókkal együtt. Annak ellenére, hogy véget ért a karabahi háború 2.0. szinte minden nap jönnek új infók, videók az azeri és örmény féltől is- amik eddig nem voltak nyilvánosságra hozva. Másik dolog, hogy valósak-e az állítások az érintett felek részéről.