Bocs de szerintem Te félreértesz valamit…EW rendszerek, mond ez neked valamit, Rudi? Egyáltalán tudod, hogyan működnek? A nyugati (pl. USA, Izrael) hadseregek ezzel operálnak már évtizedek óta, többnyire sikeresen. A VSZ-ben is voltak ilyenek, sőt elárulom, hogy a Magyar Néphadseregnek is volt ilyen zászlóalja Békéscsabán.
Pontosan az a feladatuk, hogy a támadó rendszereket zavarják, feladatuk végrehajtásában megakadályozzák. A precíziós fegyverek indítását, bevetését, alkalmazását, lehetetlenné tegyék, vagy megnehezítsék. Olyan helyzetett teremtsenek a légvédelem, vagy a támadó légierő számára, hogy azok feladatvégrehajtását könnyebbé tegyék.
Az elektronikai hadviselés olyan szintre lépett, hogy már a kisebb hadseregeknek is nagy szükségük van rá.
A Pancírt meg ne keverjük már ide. Tudtommal még elég potens légvédelmi eszköz, ami élesben is vizsgázott már, nem rosszul. Igen, löttek már ki belőlük! Ilyen a háború! Nincs áthatolhatatlan légvédelem, csak megfelelő támadó kapacításra van szükség, feltéve, hogy a támadó fél rendelkezik vele. Szíriára meg ez különösen igaz!
Az elektronikai hadviselés a légvédelem szerves része, elengedhetetlen területe a sikeres feladatvégrehajtáshoz.
Én nem állítom hogy ezek az eszközök nem képesek zavarni egyes rendszereket. Az hogy hogyan működnek az alapok mindenki számára ismertek, az egyes rendszerek konkrét működése pedig csak a beavatottak egy nagyon szűk köre számára. Te az vagy? (persze, tudjuk hogy az..

Én két dolgot állítok:
1.) minden egyes rendszer ki van hegyezve bizonyos zavarási feladatokra. Van amelyik a radarokat zavarja, van amelyik a kommunikációt, van amelyik a GPS-t, stb…
Nincs olyan rendszer melyik egyszerre minden rendszert képes zavarni. Értsd: amelyik a kommunikációt hivatott zavarni az nem fogja tudni zavari pl. egy közeledő AARGM rakéta végfázis miliméters radarját. Egyszóval az hogy passzív módon, majd pusztán zavarással, megvédi magát mindenféle támadó eszköz ellen...hogy is mondjam...megmosolyogtató.
2.) a zavaró rendszerek mind aktív sugárzó elemek, úgyhogy észlelhetőek és a telepítési helyük meghatározható. Ezek a rendszerek statikus célok ami azt jelenti hogy abban az egy-két percben amíg az ellenük indított fegyver célba ér tutira a helyükön maradnak. Ráadásul az esélyek ellenük dolgoznak. Ha tiéd a légifölény annyi támadást indítasz ellenük amennyit csak akarsz (ld.mint fent: amíg a Raytheon meg Lockheed bírja rakéta gyártókapacitással...) és az indított fegyverekből bőven elég ha egy átjut a védelmükön (ami lehet passzív vagy akár egy aktív Pancir is). A támadó félnek bőven elég ha megtalálja azt az eszközt amit a rendszer nem tud zavarni (pl.egy 100 kmről indított 500kg-os repülés közben GPS-inerciális, végfázisban EO/IR vezérlésű Spice siklóbomba).