Orosz levegő-levegő rakéták

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 514
44 789
113
<blockquote rel="dudi">Mert nehéz egy olyan kis méretű radart csinálni.
Főleg mini elektroncsövesből! D

</blockquote>
Melyeknek zavarvédelme mint mostanában megtudhattuk, első osztályú :p!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 558
113
Mert nehéz egy olyan kis méretű radart csinálni.

A vevőrészt megcsinálták, sőt, létezik kisebb vevő is, pl egy kisebb átmérőjű rakétában. Kérdés, hogy a radar vevőrésze, vagy maga a vevő technológia és az adott hardver képes-e jeladásra.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="dudi">Mert nehéz egy olyan kis méretű radart csinálni.

A vevőrészt megcsinálták, sőt, létezik kisebb vevő is, pl egy kisebb átmérőjű rakétában. Kérdés, hogy a radar vevőrésze, vagy maga a vevő technológia és az adott hardver képes-e jeladásra.</blockquote>

Nemcsak az adó a plusz probléma egy félaktív rendszerhez képest, hanem az adó plusz energia-ellátását is biztosítani kell, ami jelentősen nagyobb mint egy passzív vevő-egységé.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 558
113
Kapásból eszembe jutott 4 lehetséges megoldás az energiaellátásra, pedig nem vagyok mérnök.
Az lehetséges ok a félaktív rakéták használatára, hogy egy légiharcos helyzetben úgyis van ami megvilágítsa a légteret? Pl van a földön légtérfigyelő radar, fent az égen vadászdépek bekapcsolt kereső radarral, lehet AWACS is fent, mind mind sugároz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 293
54 660
113
Mondjuk egy AIM-120 radarantennája kb. akkora felületű, mint egy ember tenyere. Azért egy ekkora méretű radarnak meg vannak a maga korlátai.
(Jelerősség, hűtésigény, elektromos energia igény stb..)

Egy passzív vevő ennél egyszerűbben és olcsóbban kivitelezhető, és feltételezem, hogy súlyra is könnyebb, mint egy aktív fej.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 919
13 053
113
Az orosz rakéták kövérebbek, nagyobb érzékelő lehet bennük, így az elavultabb(?) elektrónika ellenére is kell szerintem hozzák a nyugatiak érzékenységét.

Mivel a félaktívnak a repülőgép adja az alávilágítást és annak a kisugárott jelerőssége több nagyságrenddel nagyobb, az alávilágító nyalábja pedig szűkebb, koncentráltabb, mint amit egy rakéta fejébe épített mini aktív radar tud, a félaktívak befogási távolsága eleve nagyobb, mint az akítv rakétáké.

Ez csak akkor nem igaz, ha nagyon távol van a cél a megvilágításkor, mondjuk 60-80 km-nél többre (indításnál ez még többet jelent, hiszen távolodó célt ekkora távolságból el sem érné a rakéta, tehát csak közeledő jöhet szóba). Azonban ilyen távolságra a gyakorlatban minmális egy indítás valószínűsége.

Ami viszont nem világos, hogy miért nem adnak jelet, mert az elméletileg nem lenne olyan nagy dolog. Nem tudom, hogy szonár módjára képes-e a radartechnológia jelet is adni ugyanazzal amivel fogja a jelet, vagy villanymotor / generátor módjára, de nem látom, mitől olyan bonyolult aktívat kifejleszteni egy félaktívból.

A félaktív (tehát passzív) vevő és az aktív radar közti különbség a jelgenerátor, a modulátor, a kisugárzó egység, a sokkal nagyobb energia ellátás igény, a hűtés és a nagyobb jelfeldolgozó kapacitás igény. Ez azért elég sok. Méretben, tömegben, árban, bonyolultságban messze több.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 919
13 053
113
Kapásból eszembe jutott 4 lehetséges megoldás az energiaellátásra, pedig nem vagyok mérnök.
Az lehetséges ok a félaktív rakéták használatára, hogy egy légiharcos helyzetben úgyis van ami megvilágítsa a légteret? Pl van a földön légtérfigyelő radar, fent az égen vadászdépek bekapcsolt kereső radarral, lehet AWACS is fent, mind mind sugároz.

Az hogy valami sugároz messze nem elég. Pont azon a frekvencián kell sugározni, amin a rakéta vesz (ez az indítógép tudja, meg az akivel ezt az informáiót a gép megosztja). Egy szűk nyalábot kell a célra irányítani, mert különben bármi másra is rámenne a rakéta. Folyamatos kisugárzás, vagy nagyon sűrű impulzusok kellenek a pontos célra tartáshoz.

Ilyen kisugárzás egy földi légtérfigyelőből, vagy egy radargépből nem jön. A vadászgépek radarjának kereső üzemmódja sem jó. Olyan radarra van szükség, ami pont azt a rávezető alávilágító üzemmódot tudja, ami az adott rakétának kell. Ez vagy az indító gép, vagy egy másik ugyanolyan, ami a kellő információt megkapta.

Ez csak az alávilágításra igaz. Ha befogás nélkül indítod a rakétát, akkor még beszélgetni is kell vele az utazó szakaszban, hogy megfelelő pozícióban kezdhesse a végfázist. A kódolt rádiókapcsolatot szintén az indító gép tudja fenntartani. Ennek másik gép általi átvétele jóval nehezebben megvalósítható feladat, mint az alávilágítás más gépről. A gyakorlatban az indító gép csinálja.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Molni mondta:
@rudi
dec 2 18:06

Semmit ne vegyél komolyan abból az írásból. De tényleg. N+1-szer kitárgyalt téma, hogy mire jó az APA és mire nem..

@Montezuma
Nem feltétlen hülye, csak éppen szeret gyakorlatilag hazudni és elfelejteni dolgokat... Egyszerűen az egész APA oldal azért létezik, mert valakik utálják az F-35-öt és az F-22-őt istenítik mert szerintük az RAAF-nak az kell, még akkor is, ha a jenki megmondta, hogy NEM ÉS KÉSZ. Mondjuk valahol vicces, hogy CP az F-111 kidobása ellen is ágált olyan fantáziarajzokkal, ahol F-111 AMRAAM shooter "vadászgép". Lol... Ennek fényében látható, hogy objektivitása a csókának tart a 0-hoz...
Zord kb. így írta le CP-t. Nála minden orosz pogram és képesség 400%-on valósul meg, a nyugati rendszerek meg 50%-át sem tudják annak, amit most tudnak. Ez az ember, aki úgy értékelte a PAK-FA-át, hogy egy fotó sem volt róla.

http://www.ausairpower.net/APA-NOTAM-081109-1.html
Ha egy kicsit is hozzáértő és logikusan gondolkodó ember ránéz erre az"érékelésre" (a szó használata önmagában vicces erre), akkor rájön, hogy CP helyenként kb. egy bohóc szintjén van mindenféle titulusa ellenére. Pont.

@joker
Az energiaellátást okkal úgy oldják meg a rakéták, ahogy. Te mire gondolsz?
Az SARH rakéták meg speciális célmegvilágítást igényelnek, kereső radarok erre már csak az alkalmazott hullámhossz és a körbefordulás miatt is alkalmatlanok. Azt kell belátni, hogy a radarokat célspecifikusan tervezik. Az SARH rakéta rávezetés során használt üzemmód totál más minden mástól. Az RAAF és TuAF Wedgetail A&EW gép is "csak" MCG jelet tud adni a ARAAM-nak vagy aktív radaros AEGIS SM rakétának, mert ahhoz a ESA bizotítja a frissítést, de még ezek sem tudnának alapből SARH rávezetést adni szerintem, mert nincsenek erre felkészítve.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Idézem Molnit:
laiki
13:02

Forrást plz a LoaL képességre és az összes többi feltételezésedre zsoltiéval egyetemben... A tököm teli van azzal, hogy tőlem minden apróságra forrást kérnek, de valahogy a túloldalt semmit nem látok. Ideje lenne talán felvillanatani ezeket..
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 514
44 789
113
Nehéz úgy forrást adni valakinek, aki azzal rendezi el a más forrást, hogy Carlo Kopp a titulusai ellenére egy bohóc, az Ausairpower F22 irigységből és F35 utálatból fenttartott oldal, az Oroszok pedig most az ISIS szénnébombázása, "megkaliberezése" és Tu160 Eu körberepülése után is másodvonalbeli légierő. Most érted, Balázs, én meg azt a forrást nem tartom semmire, amit te hozol... Kettőnk közt az a marha nagy különbség van, hogy én odaírom, hogy "ötletelek", és nem állítom fixre, hogy ÉN TUDOM, mert nálam a bölcsek köve, s az összes igaz információ, meg hiteles forrás.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 514
44 789
113
Szerintem nem, de kösz hogy aggódsz értem. Mi ciki? Ad valaki forrást, az gagyi... Egy Carlo Kopp az bohóc. De "titkos orosz forrás" egy rep szimulátor fórumában, vagy Kővári - Zord vonal az Tuti. Nem kettős mérce ez? Szerintem ez a ciki...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 514
44 789
113
Mac, bele olvastál lagalább azokba a cirill betűs forrásokba, amit boki adott? Legalább valami fordító programmal, legalább angolra átváltva? Vagy szartál rá, és olvastad továbbra is az angol nyelvű forrásokat, ami könnyen elérhető? Kérlek írd meg, kiváncsi vagyok rá...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 251
13 614
113
Elolvastam amit laiki fordítottk. Az ausairpower szerintem a képanyag miat hasznos kb. ennyi
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 514
44 789
113
Szerinted. Mindjárt másabb beszéd... Én sem veszem kézpénznek. Mint semmit sem, ilyen témában, ahol leírnak kő kemény haditechnikáról hatótávnál km-ert, robbanó töltetnél kg-ot, hajtóanyagnál KJ-t. Balázsnál elmondtam már hogy mit hiányolok, s ezt még most, 1001-re sem tartom cikinek leírni. Laiki fordította le neked a 3 orosz nyelvű linket, amit Boki ma linkelt be? Azokat olvastad tehát?
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 819
2 534
113
Azokban az Orosz linkekben még a Yak-141 is szerepel mint hordozó platform, szóval azért otsem minden arany ami fénylik! :D SZVSZ
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 514
44 789
113
Nyilván nem. Sosem mondtam ilyet, hogy Ők mondják az igazat. Csak azt állítottam, hogy mindenki hazudik, dezinfót terjeszt, amit tud lényeges infot, azt rejti. Ezt kéne felfogni. Az orosz maszkirovkázik, a kínai takargat, az amerikai reklámoz. S ez a három néha eltanulja a másiktól az okosságot. Mi marad nekünk, rajongóknak logikusan? Két út. 1. Nézzük a képeket, és ötletelünk, s nem 100% bizonyossággal kijelentünk dolgokat, hanem próbálunk "ésszel következtetni", s elfogadjuk azt, hogy nem tudhatunk semmi biztosat. 2. Megesszük valamelyik oldal propagandáját, és elhisszük, hogy az az oldal aztán tényleg sebezhetetlenül erősebb, mint a többi. Ki ki ízlése szerint választhat magának...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 514
44 789
113
Elolvastam amit laiki fordítottk. Az ausairpower szerintem a képanyag miat hasznos kb. ennyi
Laiki lefordított pár mondatot, ah a 91 oldalon található posztjaira gondolsz...

Ezek picit bővebbek azért külön külön is, mint néhány mondat:

http://www.airwar.ru/weapon/avv/r27.html
http://bastion-karpenko.narod.ru/R-27.html
http://www.militaryrussia.ru/blog/topic-103.html

S most komolyan rosszmájúság nélkül, arra is igen kíváncsi lennék, hogy Molni pl. mennyi orosz forrást nyálazott át eddig, életében. Mert MARHA MÓD határozott véleménye van neki is az orosz technikáról...

S lezárandó, ŐKET sem veszem készpénznek, csak úgy tartom korrektnek, hogy minden oldalt "megolvasok"...