Orosz levegő-levegő rakéták

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Nyilván nem. Sosem mondtam ilyet, hogy Ők mondják az igazat.<b> Csak azt állítottam, hogy mindenki hazudik, dezinfót terjeszt, amit tud lényeges infot, azt rejti. Ezt kéne </b>felfogni. Az orosz maszkirovkázik, a kínai takargat, az amerikai reklámoz. S ez a három néha eltanulja a másiktól az okosságot. Mi marad nekünk, rajongóknak logikusan? Két út. 1. Nézzük a képeket, és ötletelünk, s nem 100% bizonyossággal kijelentünk dolgokat, hanem próbálunk "ésszel következtetni", s elfogadjuk azt, hogy nem tudhatunk semmi biztosat. 2. Megesszük valamelyik oldal propagandáját, és elhisszük, hogy az az oldal aztán tényleg sebezhetetlenül erősebb, mint a többi. Ki ki ízlése szerint választhat magának...

+1
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
Vettek komplett Szu-27 est is, átkutatták töviről hegyire az összes ex NDK-s Mig-29 est, gyakoroltak ellenük. Ez is hozzájárult egyébként nyilván a keleti technika elleni harc sikeréhez, ha nem is ez volt a legfontosabb, de azért biztos nem ártott. Ahogy a szlovák, és görög légvédelmi rakétákat is fixre veheti mindenki, hogy ahogy tudják, tanulmányozzák.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 431
18 867
113
zsolti
20:24

Ebben teljesen igazad van zsolti!

Azt sem szabad elfelejteni hogy már Victor Belenko is beszámolt az akkoriban csúcs Sz-300 adatairól és a Mig-25 is darabokra szedték amit becsomagolva küldtek haza dobozokba.

És akkor felteszem a kérdést hogy hány f-15 és f-18-ast Patriotot nézhettek meg eddig az oroszok ? Ja hát hogy egyet sem!
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
Azokban az Orosz linkekben még a Yak-141 is szerepel mint hordozó platform, szóval azért otsem minden arany ami fénylik! :D SZVSZ

Arra is tervezték. Az R-27 szovjet fejlesztés, ugyanúgy a Jak-141 is. Senki nem gondolta volna, hogy 1991-ben felbomlik a SZU , ezáltal sok fejlesztés leállt -így a Jak-141 is.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
Vettek komplett Szu-27 est is, átkutatták töviről hegyire az összes ex NDK-s Mig-29 est, gyakoroltak ellenük. Ez is hozzájárult egyébként nyilván a keleti technika elleni harc sikeréhez, ha nem is ez volt a legfontosabb, de azért biztos nem ártott. Ahogy a szlovák, és görög légvédelmi rakétákat is fixre veheti mindenki, hogy ahogy tudják, tanulmányozzák.

Szinte minden titkos szovjet fejlesztéshez hozzájutottak a SZU felbomlása után, koztuk rakétás technológiák, lézerfejlesztések, légvédelmi rendszerek...stb
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
<blockquote rel="zsolti">Nyilván nem. Sosem mondtam ilyet, hogy Ők mondják az igazat.<b> Csak azt állítottam, hogy mindenki hazudik, dezinfót terjeszt, amit tud lényeges infot, azt rejti. Ezt kéne </b>felfogni. Az orosz maszkirovkázik, a kínai takargat, az amerikai reklámoz. S ez a három néha eltanulja a másiktól az okosságot. Mi marad nekünk, rajongóknak logikusan? Két út. 1. Nézzük a képeket, és ötletelünk, s nem 100% bizonyossággal kijelentünk dolgokat, hanem próbálunk "ésszel következtetni", s elfogadjuk azt, hogy nem tudhatunk semmi biztosat. 2. Megesszük valamelyik oldal propagandáját, és elhisszük, hogy az az oldal aztán tényleg sebezhetetlenül erősebb, mint a többi. Ki ki ízlése szerint választhat magának...

+1
</blockquote>

Már megérte ennyi oldalt teleírjak, ha legalább 1 embernek átment az amit mondani szerettem volna, a kezdetektől...
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
<blockquote rel="Pocok75">Azokban az Orosz linkekben még a Yak-141 is szerepel mint hordozó platform, szóval azért otsem minden arany ami fénylik! :D SZVSZ

Arra is tervezték. Az R-27 szovjet fejlesztés, ugyanúgy a Jak-141 is. Senki nem gondolta volna, hogy 1991-ben felbomlik a SZU , ezáltal sok fejlesztés leállt -így a Jak-141 is.
</blockquote>

Jó, de az adatokat nem akkor rakták fel a netre, kicsit aktualizálhatták volna. :D
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
<blockquote rel="boki"><blockquote rel="Pocok75">Azokban az Orosz linkekben még a Yak-141 is szerepel mint hordozó platform, szóval azért otsem minden arany ami fénylik! :D SZVSZ

Arra is tervezték. Az R-27 szovjet fejlesztés, ugyanúgy a Jak-141 is. Senki nem gondolta volna, hogy 1991-ben felbomlik a SZU , ezáltal sok fejlesztés leállt -így a Jak-141 is.
</blockquote>

Jó, de az adatokat nem akkor rakták fel a netre, kicsit aktualizálhatták volna. :D

</blockquote>

Régóta nem frissítették.
http://www.airwar.ru/weapon/avv/r27.html

Tudok még 20-30 linket, ha érdekel .:)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
<blockquote rel="zsolti">Vettek komplett Szu-27 est is, átkutatták töviről hegyire az összes ex NDK-s Mig-29 est, gyakoroltak ellenük. Ez is hozzájárult egyébként nyilván a keleti technika elleni harc sikeréhez, ha nem is ez volt a legfontosabb, de azért biztos nem ártott. Ahogy a szlovák, és görög légvédelmi rakétákat is fixre veheti mindenki, hogy ahogy tudják, tanulmányozzák.

Szinte minden titkos szovjet fejlesztéshez hozzájutottak a SZU felbomlása után, koztuk rakétás technológiák, lézerfejlesztések, légvédelmi rendszerek...stb</blockquote>

Bizony, Ukrajnában szinte minden megtalálható volt, és kemény devizáért ők már akkor is eladtak mindent. A három balti állam elég gyorsan NATO tag lett. Ki is használta ezt az USA, teljesen érthetően. Ebben pl. hatalmas előnyük van az Oroszokkal szemben, akik esélyesen sokkal kevesebb korszerű nyugati technikát tudtak egy az egyben megszerezni, kipróbálni, használni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
https://en.wikipedia.org/wiki/Carlo_Kopp

Molni szerint egy bohóc. A wiki azt írja róla, hogy védelmi analítikus, meg van valami PhD írva hozzá, és hogy Akadémikus.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Eddig nem igazán érdekelt, hogy ki ez a koma, de most megnéztem az oldalát és alábbiakat találtam:
Részmunkaidős egyetemi tanár, korábban tervezési és fejlesztési munkákban vett részt többek között számítógépes alaplapok és beágyazott kódok területén.
Jelenlegi kutatási területe a szociális biztonsági rendszerektől a játékelméletig terjed és többek között az Amerikai Repülési és Űrhajózási Intézet munkatársa, több tudományos fokozattal rendelkezik.
Az oldalán látok egy fotót, ezek szerint volt már rajta g-ruha és elképzelhető, hogy látott már repülő vadászgépet belülről.

Ezek igaz információk róla?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
Eddig nem igazán érdekelt, hogy ki ez a koma, de most megnéztem az oldalát és alábbiakat találtam:
Részmunkaidős egyetemi tanár, korábban tervezési és fejlesztési munkákban vett részt többek között számítógépes alaplapok és beágyazott kódok területén.
Jelenlegi kutatási területe a szociális biztonsági rendszerektől a játékelméletig terjed és többek között az Amerikai Repülési és Űrhajózási Intézet munkatársa, több tudományos fokozattal rendelkezik.
Az oldalán látok egy fotót, ezek szerint volt már rajta g-ruha és elképzelhető, hogy látott már repülő vadászgépet belülről.

Ezek igaz információk róla?

Nézd, nekem nem barátom, nem ismerem személyesen. Egy fél perc volt míg beütöttem a nevét, és elolvastam pár sort az emberről a wikin, s linkeltem neked, majd aláírtam hogy védelmi analítkus, PhD akadémikus. Igaz e vagy sem, nem tudom.

Véleményeket meg olvashatsz róla, a bohóctól a ripacsig, vagy hogy az általa írt anyagból csak a képek érnek valamit-ig bármit. Az biztos, hogy szerinte ahogy olvastam a művét, nem feltétlenül csak szuperszónikus sportrepülők az Orosz gépek, és nehezék az avionika, meg áramlásrontó ojjektum a függesztett rakéta... Gondolom ezért is ripacs, és bohóc pár ember szemében... Attól függetlenül, hogy gyanúsan NEM IGAZ minden szó, amit leírt, nálam mondjuk nincs hátrébb, mint a Balázs által hivatkozott Zord-Kővári random akárki trió...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Molni üzenete:
zsolti
17:39
Mert Kopp egy bohóc és ezt nem csak én mondom. Azt értő olvasást is jó lenne gyakrolni, azt írtam, hogy bizonyos szempontból másodrendű képességek tekintetében. Csak azért, mert egy téren rendelkezik olyan képességgel, amivel a jenkik 25+ éve még nem kell hasraesni a velük való összehasonlításnál...

Melyik részét nem érted annak, hogy az a barom úgy mondott ítéletet a PAK-FA-ról, hogy egy fia kép sem volt róla. Bocs, de egy ilyen oldal objektivitása 0. Leszarom, hogy milyen ELEMZÉSEK vannak rajta. A nyers adatok - pl. egy Buk üteg felépítése és képek - szempontjából jó, mert nem nekem kell güriznem. Ugye azért belátod, hogy aki képes akkora állatságot leírni, hogy egy 30+ éves 4. gen sárkánnyal bíró gép 5. generációsabb, mint az F-35 (úgy, hogy még avionikailag sincs köszönőviszonyban) azt szerintd komolyan kellene venni...? Komolyan mondom, hogy lemegyek hídba...

zsolti
18:11
Kopp hol a frászba közölte le, hogy miért akkora az egmérőszámos röhejes HMZ értéke amekkora? A légiharc rakéták egyetlen fontos alap kinematikai jellemzője sem szerepel az oldalon az átémérőt leszámítva... Mielőtt hasraesnél a címek előtt talán elszámolhatnál háromig és kicsit gondolkozzál már...

zsolti
19:11
Megnézem a likeket, de ezek nagy részét szerintem ismerem. A Szu-27 topikban is volt eszmecsere, majd az ott elhangozttakra is reagálok.


Roni
19:31
Belenko tudhatott ezt-azt beosztása miatt az Sz-300-ról, de akkor az még nem volt rendszeresítve sem. Tehát nem volt azért olyan infó forrás, mint mondjuk Tolkacsev.

zsolti
19:47
1.A wikit bárki szerkesztheti.
2. Attól, hogy mindenféle címe van gondolt át, amit fent írtam. Ha valaki 0 infóval felcíkéz valamit az egy barom. Pont. És ő ezt tette. Innentől fogva egy bohóc alapvetően, ha az APA oldalon van érdekes adatgyűjtés. Elemzői téren olyan baromságokat csinál, hogy nem csak én röhögök rajta. Zord, Kővári és még nagyon sokan mások. Egy Ausztrál pilóta és repszimes csákó az megszűnt FF fórumon írta, hogy az ausztrálok nagy része sem veszi komolyan, aki a témában olvas... Egyébként meg a google régen azt a keresést ajánlotta fel - mikor még nem volt cenzúra -, hogy carlo kopp idiot. Beírtad az első két szót és ezt ajánlotta fel, mint leggyakoribb találat. No comment...

Egyébként te is utána nézhetnél, ha már ennyire benyalod...
https://www.strategypage.com/militaryforums/512-50651.aspx#startofcomments

Egy időben még egy nyílt levél is elérhető volt (asszem egy ex. RAAF pilótától) 2009 táján, hogy kussolhatna már az a barom, mert lejáratja Ausztráliát, hogy szakértőnek meri magát nevezni. Ha tudtam volna, hogy ennyire fontos lesz, akkor lementem...

Amíg az objekteivitásnak szikrája sincs benne, addig ennyi erővel engem is lehetne nevezni védelmi szakértőnek, mert én legalább nem szarom telibe a fizikát..
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
Balázs, erre dióhéjban: Nyilván valóan LEÍRTAM én is, hogy sanszosan nem 100% igaz, amit állít. A wikit bárki szerkesztheti, igaz, ezért is írtam oda, hogy fél percet foglalkoztam, első ami bejött rajta, az az, hogy akadémikus, phd védelmi analítikus, DE ÉN NEM ismerem, nem barátom, vagy igaz, vagy nem. Többnyire azért a címek igazak szoktak lenni, egy embernél. Innentől ha ezek a tudományos fokozatok igazak, akkor AKÁR TE is lehetnél ilyen szakértő, ahogy ezekből a szakterületekből akadémikus szintet elérsz, mint pl. a védelmi analítika, és Dr. PhD Molnár Balázs leszel, mint a hadtudományok doktora. Addig azért nem. Ezek szerintem azért evidensek. Nyílt levelet tudok írni én is. Sanszos még az is, hogy nem kevés üzleti kört bánt pl. az az írása, amit közölt, talán lehet hogy valaki(kiknek) még anyagilag is érdekében áll ezt az embert hiteltelennek beállítani?! Google kereső felajánlás kb. mint a Wikipedia, hitelesség szempontjából, nálam, nem több. Röhög rajta Kővári is, meg Zord is... Jó, erre meg tényleg azt tudom mondani, nagy flame wart nem akarok indítani, hogy láttam már csodát mindkettőtől leírva... Végül, megismétlem, TUDOM én is, hogy sok feltételezésbe bocsátkozik, néha olyan adatot kezel tényszerűen, ami gyanúsan nem is állhatott rendelkezésére, de Balázs, ezért te Bohócozod, s amikor hasonlóval szembesítelek téged, pl. Mig-21 vs F-15 ből "extrapolálsz a végtelenbe", s állapítod meg hogy nincs esélye a "másodvonalas Rus légierőnek bármilyen Amraam shooter légierővel szemben", akkor meg felháborodsz, de igen szépen. Hát most akkor hogy van ez? Ha Kopp csinál ilyet, akkor Carlo Kopp idiot, ha TE akkor az tutiság?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Molni üzenete:
@zsolt
Kopp villamosmérnök...

A MiG-21 vs F-15 egy példa akart lenni arra, hogy a nagyobb taktikai szabadságot vagy előnyt nyújtó fegyverrendszer milyen sokat számít...

Mondom, te és más szimplán elfelejtitek azt, hogy az SARH rávezetés még a feltételezett utólagos data link felépítéssel is (ami mese, még az AMRAAM-nál sem lehetséges, ha megszakad a data link akkor a rakéta megy a saját feje után, SARH esetén kuka) a végfázisban a célt be kell hozni, míg az ARH-nál már nem kell, sőt, előtte sem kötelező.

Pont abban az esetben, ahol te azt álmodod meg, hogy az orosz gépek egymásnak világítják meg a célokat - aminél meg elfelejtődött ez-az... - nem kell MCG olyan sokáig, hiszen egyik oldalon egyik, másik oldalon a mási fél. Elhajítod az AMRAAM-okat és azok fognak találni célt, csak kicsit rendezetlenül fognak célra menni, ha nagyon változott a légi helyzetkép. A lényeg az, hogy ritkítsák az ellent első salvoval. Viszont indítás után is mehet is a hátraarc ARH-val, ha nem akarsz annyira biztosra menni, vagy csak nem végig adsz MCG-t vagy más adja az MCG-t, aki mondjuk 10-15 km-e mögötted repül és azok is kifordulhatnak sokkal korábban, mint SARH platformok.. Ezzel szemben a SARH-nál pont akkor kell a DLZ/NEZ szemponjából célon maradni, amikor a legveszélyesebb. A maroknyi újabb radaros Szu-xx gépet leszámítva ez legfeljebb +/- 45-50 fokos aspektust jelent.

(Ezen felül az klasszik 9.12/9.13 és Szu-27Sz Kővári szerint cassegrain típusú antenna miatt nem képes 60 fokon túli bendöntéssel célon maradni, tehát az F-pole manőver sem megy. Én ehhez nem értek, de ha ez igaz, akkor még az SARH korszakban is alárendelt volt az R-27R az F-15C + AIM-7M párossal szemben bármilyen platfrom esetén.)

Egyébként a te elképzelésedben levő más gép általi R-27R rázevetésnél hogy a frászba vezet rá egy gép több R-27-et több célra? Ha nincs fázisvezérelt radar, ez még elvi szinten sem lehetséges ugyebár... Az R-27 nem fázisvezérelt radarhoz lett tervezve, tehát nem megy az, ami a Zaszlon + R-33-mal. Egy gép egy célra tud több rakétát rávezetni, de többre nem. Tegyük fel, hogy az új PESA radaros gépek képesk megvilágítan, ehhez viszont egy új R-27R változat kell, hogy képes legyen a PESA-s radarral együtt dolgozni. Van forrásod erről a képességről? Mert erről link sem szólt egy szót sem...

Kicsit sok a lyuk az elméleteden...

Ehhez képest egy F-15/F-16 négy cél szimultán leküzdésére képes elvi szinten, ehhez megvan a vasak képessége.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
Ahogy láttam, Kopp igen sokmindennel foglalkozik, mondom nem barátom, de önéletrajzában azért valóban a villamos mérnökségtől kezdve egészen a játék elméleten, stratégián át, benne van néhány utalás még erre arra, pl. amerikai repülési és űr intézetre, egyebekre. Azért nem egy sima mezei bohócnak tűnik nekem, másodszorra sem, bár valóban most 5 percet foglalkoztam azzal, hogy megnézzem már nem a wikit, hanem a saját honlapját. Publikáció között pedig rengeteg orosz eredetű haditechnikával, azon belül is radar és légvédelmi technikával, avionikával kapcsolatos írás van, még azt is el tudom képzelni, hogy el tudja olvasni a cirill betűket, meg itt jól jön neki a villamosmérnöki képzettség...

Az elhajítod az amraamot, aztán ha változik a helyzetképre, meg nem is nagyon kell nekik mcg-re, sanszosan azt tudom mondani, hogy nem igen fognak találni, ha csak így eldobálgatod az Amraamokat... S akkor megint jön az a mutatvány, hogy ott vagyunk, amit 1000x átbeszéltünk már, szerinted az Amraam free win, szerintem meg az nyer, aki okosabban, jobban, taktikusabban veszi fel a pozíciót, esetlegesen nála van a létszám előny, hazai pálya, több az üzemanyag, jobb a légi helyzetképe, etc.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
Nekem ez a R-77-1 a 110kmes hatótávjával így 2016 ban eléggé gyengécskének tünik az AIM-120D és a Meteor árnyékában.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Ezek mindegyiknél elméleti hatótávok, hogy milyen távon valósan használható az meg egy másik dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: endre