Orosz levegő-levegő rakéták

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Nekem ez a R-77-1 a 110kmes hatótávjával így 2016 ban eléggé gyengécskének tünik az AIM-120D és a Meteor árnyékában.


Nekem az R-77-1 (RVV-SzD) kb. AIM120-C7, vagy D szintnek tűnik. Így kvázi hasraütésszerűen persze, mert túl sok infó amúgy nincs ezekről a rakettákról... A Meteor már más kategória, kinematikusan legalábbis.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 961
5 895
113
Ezek mindegyiknél elméleti hatótávok, hogy milyen távon valósan használható az meg egy másik dolog.

Igen, elméleti hatótáv. De pont innen kiindulva az AIM-120-k is elméleti hatótáv van megadva a forrásokban. És hát lesülyedve az autóskártyák színvonalára....
Az R-77-1 et meg netes források a C-5 hasonlítják, és hol van még a D elméleti tlejesítménye 2016 ban.Többet vártam volna egy új orosz ARH rakétától, igaz hamar összehozták.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 004
113
<blockquote rel="joker">Ezek mindegyiknél elméleti hatótávok, hogy milyen távon valósan használható az meg egy másik dolog.

Igen, elméleti hatótáv. De pont innen kiindulva az AIM-120-k is elméleti hatótáv van megadva a forrásokban. És hát lesülyedve az autóskártyák színvonalára....
Az R-77-1 et meg netes források a C-5 hasonlítják, és hol van még a D elméleti tlejesítménye 2016 ban.Többet vártam volna egy új orosz ARH rakétától, igaz hamar összehozták.</blockquote>

A fejlesztés nem állt le.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote rel="Kulso_54"><blockquote rel="joker">Ezek mindegyiknél elméleti hatótávok, hogy milyen távon valósan használható az meg egy másik dolog.

Igen, elméleti hatótáv. De pont innen kiindulva az AIM-120-k is elméleti hatótáv van megadva a forrásokban. És hát lesülyedve az autóskártyák színvonalára....
Az R-77-1 et meg netes források a C-5 hasonlítják, és hol van még a D elméleti tlejesítménye 2016 ban.Többet vártam volna egy új orosz ARH rakétától, igaz hamar összehozták.</blockquote>

A fejlesztés nem állt le.</blockquote>

Az AMRAAM-nel meg a METEOR nal sem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
<blockquote rel="joker">Ezek mindegyiknél elméleti hatótávok, hogy milyen távon valósan használható az meg egy másik dolog.

Igen, elméleti hatótáv. De pont innen kiindulva az AIM-120-k is elméleti hatótáv van megadva a forrásokban. És hát lesülyedve az autóskártyák színvonalára....
Az R-77-1 et meg netes források a C-5 hasonlítják, és hol van még a D elméleti tlejesítménye 2016 ban.Többet vártam volna egy új orosz ARH rakétától, igaz hamar összehozták.</blockquote>

Autóskártyás szinten a C-5 105+ az R-77-1 110 km hatótávú, de ennyiről soha nem fogják őket indítani. A D-nél 160+ km-t írnak, viszont beszélnek K-77M és K-77ME változatokról, ami 200+ km-es hatótávval fog rendelkezni és a PAK-FA-hoz fejlesztik. Gondolom a többi géppel is kompatibilis lesz ha elkészül.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 961
5 895
113
Igen tudom, hogy mit takar az elméleti hatótáv, meg azt is hogy fejlesztik a a PAK-FA hoz.
De a lesajnélás részemről onnan ered ,hogy 2016 ban tudtak arra a szintre jutni, hogy éles ARH rakétát(ami ott tart ahol a konkurens 15 éve) lehet látni a gépeiken.
Közben a tengeren túl már a következő generációt fejlesztik.
Persze elismerés hogy végre nem csak UL az orosz R-77.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
<blockquote rel="joker">Ezek mindegyiknél elméleti hatótávok, hogy milyen távon valósan használható az meg egy másik dolog.

Igen, elméleti hatótáv. De pont innen kiindulva az AIM-120-k is elméleti hatótáv van megadva a forrásokban. És hát lesülyedve az autóskártyák színvonalára....
Az R-77-1 et meg netes források a C-5 hasonlítják, és hol van még a D elméleti tlejesítménye 2016 ban.Többet vártam volna egy új orosz ARH rakétától, igaz hamar összehozták.</blockquote>

Az RVV-SzD-nél van gyártói forrás a hatótávra. Az AIM-120 D-nél ilyet nem láttam (persze lehet hogy én vagyok a béna...).
A "hamar" meg eléggé idézőjeles... R-77 továbbfejlesztés. Szóval nem egy vadiúj, semmiből jövő cucc.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 781
113
Nekem az a bajom ezzel a BVR "autóskártyázással", hogy nagyon sok mindent nem vesztek figyelembe:

1. AIM-120D csak a Raptorhoz van. 0 pontos adat tudható a rakétáról. Lényegében a virtuális semmihez méritek az R-77-et.

2. A Meteor esetén ugyan ez a helyzet, ugyanis ez a rakéta még nincs hadrendben. Majd 2020-tól lesz elérhető és akkor is csak maréknyi gép lesz csak képes kihasználni a képességeit.

3. Ha már az R-77-est méregetjük akkor miért nem hasonlítsátok össze a Japán, Kínai, Izraeli, Dél-Afrikai BVR rakétákkal a képességeit?
Gondolom mert akkor kevésbé lehetne az R-77-et meg az oroszokat "lesajnálni" így 2016-ban....

4. Azon is elgondolkozhatnánk, hogy a mai csökkentett észlelhetőségű gépek világában, hány olyan típus van ami képes 1 négyzetméter RCS-jű célra 100+ km-ről rakétát vezetni.
Jó ha van 4 ilyen szolgálatban álló géptípus....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Uraim, már megint a nagy büdös semmiről értekeztek. A gyártó azt ír le papírra, amit akar. Jut eszembe, most hegesztek egy ARH rakétát a garázsban, 3939242348293489249 km lesz a VALÓS, tehát nem a kinematikai max hatótávja, és 100% ban talál, egy rakéta két célgépre, meg lesz benne aktív zavarás is. Olcsó is lesz, és sárkányrepülőről is lehet majd indítani. Szerintem lesajnálhatjátok innentől kezdve mind az USA, mind az Orosz rakétákat... Ha kell fényképet is hamisítok bárkinek róla.
Megint megy az ötletelés, nulla, ZERO valós információkkal a tarsolyban... Azt sem tudhatja itt senki, de tényleg nem, amit már 1000X átdumáltunk, hogy a régi R-27E rakéták nem EA-k voltak e már évekkel ezelőtt is a szuhojok alatt, pláne nem tudhatja senki, hogy frankón mit tud egy R-77 orosz utód, ami a Szu-35 alatt van, vagy mit fog az Amraam 120 D. Nem értem miért kell ilyen háttérrel, ami konvergál a nullához, szakérteni a szakérthetetlent.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 961
5 895
113
Nem állítok semmit biztosra, még amit olvastam sem. Tudjátok "Nullius in Verba"

De a szerintem az a feltételezés, hogy 2016ban az orosz ipar ezen a téren tudja azt produkálni amit az amerikai, azt eléggé bátor feltételezés. De amit mondjuk 10 éve az már reálisabb.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Természetesen valószínűsíthető, hogy az USA előrébb tart, az általad fentebb vázolt okokból, nem volt 20 év kóma náluk. Viszont arra is volt példa, pl. Kínánál, hogy kellő akarattal, hogy lehet 40 év hátrányt ledolgozni, vagy mondjuk 5 év hátrányra csökkenteni, 20 év alatt. Szóval gyanúsan azért 20-25 év hátrányban nincsenek az Oroszok sem, mert jó ideje rajta voltak, hogy fejlesszenek. Lopni, kémkedni mindig tudtak az Oroszok is. Maradjunk annyiba, a Nr.1 high tech sanszosan az USA-ban van igen, de hogy mennyire tudják megközelíteni őket a Kínaiak, Oroszok, azt senki sem tudhatja.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
1. AIM-120D csak a Raptorhoz van. 0 pontos adat tudható a rakétáról. Lényegében a virtuális semmihez méritek az R-77-et.
Ezt a részt nem vágom. Ki mondta, hogy csak F-22-höz van....?

2. A Meteor esetén ugyan ez a helyzet, ugyanis ez a rakéta még nincs hadrendben. Majd 2020-tól lesz elérhető és akkor is csak maréknyi gép lesz csak képes kihasználni a képességeit.
A Meteornál egyszerűen lehet tudni, hogy a rakéta aktív szakasza sokkal tovább tart. Lehet, hogy a pontos értéket nem ismerjük, de az 100%-os biztonsággal kijelenthető, hogy abban a méret kategóriában kinematikai hatótávolság terén nincs párja. Pont.


4. Azon is elgondolkozhatnánk, hogy a mai csökkentett észlelhetőségű gépek világában, hány olyan típus van ami képes 1 négyzetméter RCS-jű célra 100+ km-ről rakétát vezetni.
Jó ha van 4 ilyen szolgálatban álló géptípus....
Igen, a nagy HMZ a stealth gépek ellen ott bukik meg, hogy nem lehet kihasználni. Szép, ha a rakéta elrepül akár 100 km tájára is, ha 30 km távolságban sem képes a radar a célt megtalálni és követésbe venni...

@zsolti
A régi-szovjet orosz rakétákról van egy rakás adat, amivel lehet modellezni őket. Jó lenne már leszokni erről az "úgy sem tudunk semmit" dumáról. A konvencionális rakéta hajtóművekkel rendelkező rakétáknál azért igenis vannak markásn technológiai és áramlástani modellezéshez paraméterek. Ha az új R-77 kb. azonos méretű a régivel, akkor csodát nem tud tenni, legfeljebb az AIM-120C kategória, de nem Meteor. Az fizikai képtelenség adott azonos tömeg mellett. Pontosan azért van teljesne másmilyen hajtóműve annak...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Nyilván a régiekről van adat Balázs. A meteor a jövő, nem a jelen, tudtommal az sincs rendszeresítve sehol. Az Aim 120 D ről, a Meteor-ról, és az új orosz fejlesztésekről valóban nem tudunk semmit. A Meteor/amraam D nagyon jó cucc lesz, gyanúsan, de szerintem épülget ott a kínai és az orosz ellenlábas is. Azokról a rakétákról, amik jelenleg a Su-35 alatt vannak szíriában, senki nem tud semmit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 855
113
Én a japán mikroelektronikát tartom a legmodernebbnek nem véletlen japán az egyetlen AESA radaros BVR rakéta.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 781
113
molnibalage

<i>"Ezt a részt nem vágom. Ki mondta, hogy csak F-22-höz van....?"</i>

Én úgy tudom, hogy direkt ahhoz lett kifejlesztve.
De gondolom más USA gépre is fölrakható (csak minek?), de exportra 1000%, hogy nem adtak belőle el.

<i>"A Meteornál egyszerűen lehet tudni, hogy a rakéta aktív szakasza sokkal tovább tart. Lehet, hogy a pontos értéket nem ismerjük, de az 100%-os biztonsággal kijelenthető, hogy abban a méret kategóriában kinematikai hatótávolság terén nincs párja. Pont."</i>

Nem arra válaszoltál amit én állítottam!
1. Ugyanis még nincs hadrendben, az R-77-meg igen. Így nincs mit összemérni még.
2. Soroljuk akkor fel azokat a gépeket amik képesek kihasználni a Meteort 100%-ban!
Gondolok itt a közel 150 km-s lőtávolságra, vagy az oda-vissza működő adatkapcsolatra. Az EF-2000 Tranche 3 szérián kívül más nekem nem jut eszembe...

Ha már mindenképpen nyugati rakétához akarjuk mérni az R-77-et akkor legyen az AIM-120C-5/7. A meteor vagy az AIM-120D szerintem nem releváns!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 781
113
dudi

<i>"Én a japán mikroelektronikát tartom a legmodernebbnek nem véletlen japán az egyetlen AESA radaros BVR rakéta."</i>

Ilyen eszük be se jut!
Pedig van még BVR rakéta bőven:
https://en.wikipedia.org/wiki/AAM-4
https://en.wikipedia.org/wiki/Python_(missile)#Derby
https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_(missile)
https://en.wikipedia.org/wiki/R-Darter
https://en.wikipedia.org/wiki/PL-12
https://en.wikipedia.org/wiki/MICA_(missile)

De a fórumban sajnos csak az AIM-120/R-77/Meteor triót ismerik.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Én a japán mikroelektronikát tartom a legmodernebbnek nem véletlen japán az egyetlen AESA radaros BVR rakéta.

Bármi lehet, japán mikroelektronikában gyanúsan dél koreával, USA-val legalább egy szinten van.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
A Kínaiakat említettem. A Mica kicsi, az utódja annak is a Meteor lesz gyanúsan, nem egy Mica +++. A japánok valóban lehetnek fekete lovak, mikroelektronika tuti high tech náluk, csak egy rakéta nem csak érzékelő-irányító rendszerekből, Cpu-k ból áll. A rakéta hajtóművek terén meg szerintem még az oroszok is bőven előttük vannak.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 089
3 017
113
"A régi-szovjet orosz rakétákról van egy rakás adat, amivel lehet modellezni őket. Jó lenne már leszokni erről az "úgy sem tudunk semmit" dumáról. A konvencionális rakéta hajtóművekkel rendelkező rakétáknál azért igenis vannak markásn technológiai és áramlástani modellezéshez paraméterek. Ha az új R-77 kb. azonos méretű a régivel, akkor csodát nem tud tenni, legfeljebb az AIM-120C kategória, de nem Meteor. Az fizikai képtelenség adott azonos tömeg mellett. Pontosan azért van teljesne másmilyen hajtóműve annak..."



Úgy gondolom ennél kulturáltabban nem lehet megfogalmazni azt,hogy vannak fizikai korlatok és nem bújjuk el a ködben egy témával kapcsoltban.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
De ezzel kapcsolatban senki sem bújt el a ködben, szerintem. Az Aim-120D, Meteor még azért a jövő zenéje. Az új Orosz R-77 szerintem sem azoknak a kategóriája, inkább a jelenleg rendszerben lévő Amraamoké. Ugyan azt mondjuk.