Érdekességek a világ országaiból

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 594
113
SuperJet 100-95LR Krasznodar
260980.jpg
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Nagy fejsze, még nagyobb fa...

Abszolút kezdőként hogyan lehet/érdemes a négy fal között oroszt tanulni?

Aki tanulta, milyen élményei voltak? Mik azok a könyvek, amit érdemes beszerezni?

Köszönöm a segítséget.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nagy fejsze, még nagyobb fa...

Abszolút kezdőként hogyan lehet/érdemes a négy fal között oroszt tanulni?

Aki tanulta, milyen élményei voltak? Mik azok a könyvek, amit érdemes beszerezni?

Köszönöm a segítséget.
Duolingo, de kell egy orosz billentyűzet is.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 664
27 833
113
Nagy fejsze, még nagyobb fa...

Abszolút kezdőként hogyan lehet/érdemes a négy fal között oroszt tanulni?

Aki tanulta, milyen élményei voltak? Mik azok a könyvek, amit érdemes beszerezni?

Köszönöm a segítséget.
Először mindenféleképpen a cirill ABC-vel barátkozzál meg és miután már megy kb az olvasás és az első nyelvtöréseken is túlvagy
(lásd. развивающиеся страны-rázvivájuscsijeszjá sztráni-ami a fejlődő országokat jelenti) mindenképpen ajánlom, hogy ha nem is érted, de minél több orosz nyelvű szöveget hallgass, mert nem csak a kiejtést segíti de passzívan is beépül. Akár youtube, akár podcast akár Putyin 4 órás évértékelője. Német után nekem sokkal könnyebb volt az oroszt tanulni, mert nyelvtanilag ugyanúgy esetekben dolgozik csak éppen itt 6 féléből lehet választani. Ugyanúgy vannak benne elöljárószavak, amik különböző eseteket vonzanak (általában birtokos vagy elöljárós szokott lenni) és a ba/be-ban/ben logika teljesen megegyezik. Na meg Szerjózsa sok szavat is átvett Vaterlandból (bár mikor megláttam kiírva Glühwein orosz megfelelőjét glitvejnként Goethe helyett én kezdtem el kicsit forogni). Másik részt viszont keményen ragozós is az orosz (főnév-melléknév egyeztetés, esetek, előljárószavak, vonzatok, nemek stb.) és sok esetben nem fogod a logikát találni benne, mert maguk az oroszok is elrontják vagy nem tudnák miért van, az ilyen kivételeket egyszerűen be kell magolni. Kicsit, mint a magyar. Nem csak a férfi-női ragozás eltérő de a többes szám is be tud kavarni. Meg az orosz igerendszer alapja a mozgást jelentő igék rendszere, amikből igekötőkkel minden mutáció előhozható. (még az anyázások terén is a ебать különböző módozataival) Ha ezeket az elején nagyjából beseggeled akkor utána sokkal könnyebb lesz. (Tapasztalat mivel nem egyszer estem neki az orosznak)
Élmények tekintetében csak azt tudom mondani, hogy kitartás az maximálisan kell hozzá mert párszor azt fogod mondani kész feladom az egészet ahogy van, de ha a holtponton átlendülsz utána rendben lesz. Van az orosznak egy egyedi logikája amit meg kell fogni. Könyvek tekintetében a legjobb barátod lesz a kemény 370 forintba kerülő Dancz-féle Orosz nyelvtani kisokos ami kb az összes előkerülő nyelvtani esetben segítséget nyújt. A Sag za Sagom 1-2 pedig egy általános és alapvető nyelvtudást ad én azokból tanultam (van hozzá hanganyag is es talán fenn is van az n betűs hazai torrentoldalon). Van emellett még egy kis zöld könyv is matrjóska babával az elején, de ha megfeszítenek akkor se jut eszembe a neve.
Meg még egy plusz ami nagyon jól tud jönni, ha van valaki akivel ha minimálisan is de tudsz oroszul beszélgetni/írni.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Először mindenféleképpen a cirill ABC-vel barátkozzál meg és miután már megy kb az olvasás és az első nyelvtöréseken is túlvagy
(lásd. развивающиеся страны-rázvivájuscsijeszjá sztráni-ami a fejlődő országokat jelenti) mindenképpen ajánlom, hogy ha nem is érted, de minél több orosz nyelvű szöveget hallgass, mert nem csak a kiejtést segíti de passzívan is beépül. Akár youtube, akár podcast akár Putyin 4 órás évértékelője. Német után nekem sokkal könnyebb volt az oroszt tanulni, mert nyelvtanilag ugyanúgy esetekben dolgozik csak éppen itt 6 féléből lehet választani. Ugyanúgy vannak benne elöljárószavak, amik különböző eseteket vonzanak (általában birtokos vagy elöljárós szokott lenni) és a ba/be-ban/ben logika teljesen megegyezik. Na meg Szerjózsa sok szavat is átvett Vaterlandból (bár mikor megláttam kiírva Glühwein orosz megfelelőjét glitvejnként Goethe helyett én kezdtem el kicsit forogni). Másik részt viszont keményen ragozós is az orosz (főnév-melléknév egyeztetés, esetek, előljárószavak, vonzatok, nemek stb.) és sok esetben nem fogod a logikát találni benne, mert maguk az oroszok is elrontják vagy nem tudnák miért van, az ilyen kivételeket egyszerűen be kell magolni. Kicsit, mint a magyar. Nem csak a férfi-női ragozás eltérő de a többes szám is be tud kavarni. Meg az orosz igerendszer alapja a mozgást jelentő igék rendszere, amikből igekötőkkel minden mutáció előhozható. (még az anyázások terén is a ебать különböző módozataival) Ha ezeket az elején nagyjából beseggeled akkor utána sokkal könnyebb lesz. (Tapasztalat mivel nem egyszer estem neki az orosznak)
Élmények tekintetében csak azt tudom mondani, hogy kitartás az maximálisan kell hozzá mert párszor azt fogod mondani kész feladom az egészet ahogy van, de ha a holtponton átlendülsz utána rendben lesz. Van az orosznak egy egyedi logikája amit meg kell fogni. Könyvek tekintetében a legjobb barátod lesz a kemény 370 forintba kerülő Dancz-féle Orosz nyelvtani kisokos ami kb az összes előkerülő nyelvtani esetben segítséget nyújt. A Sag za Sagom 1-2 pedig egy általános és alapvető nyelvtudást ad én azokból tanultam (van hozzá hanganyag is es talán fenn is van az n betűs hazai torrentoldalon). Van emellett még egy kis zöld könyv is matrjóska babával az elején, de ha megfeszítenek akkor se jut eszembe a neve.
Meg még egy plusz ami nagyon jól tud jönni, ha van valaki akivel ha minimálisan is de tudsz oroszul beszélgetni/írni.
Nem elriasztani kell, hanem segíteni.