1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Panavia Tornado

Diskurzus a(z) '4/4+/4.5 generációs vadászbombázók' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. Pocok75

Pocok75 Well-Known Member

Itt repültek el majdnem a fejem felett, de sajnos csak bámulni tudtam őket mert dolgoztam. (Kiáltam a benzinkút közepére és a vevőkkel együtt bámultunk) :(

2. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Azért valahol elképesztő, hogy pont a legfejlettebb Tornado gépeket vonják ki először...

3. emel

emel Well-Known Member

"Előfordulhat" hogy azokból fogyott ki legelőször a max élettartam, vagyis az ángliusok - ha már van - akkor használták is becsülettel, nem csak a piros vonalon porosodtak! :):hadonaszos:

ghostrider likes this.
  4. kelepisti

kelepisti Well-Known Member

A hadrafohatóságuk nem volt a csúcson, brit topicok szerint minimális darabszámmal repültek otthon- a spotterek nézték az oldalszámokat, (ez lehetett takarékosság is, mert azért áttelepüléseket még utolsó ideőkig végrehajtottak).
    A britektől nem meglepő, hogy képességeket hagynak el, lásd a Harrierek kivánosra (akár a Sea Harrier mk2-k kivonása, mely kvázi légvédelem nélkül hagyta a hordozóikat. aztán az GFR7/9 Harrierek kivonása melyek viszont kiváló alkatrészbázisok lettek az usákoknak. (utóbbit nagyon meg is bánták a britek, de már nem tudták visszavásárolni kis részüket sem. A Cometből kialakított Nimród parvédelmi, járőrgép kivonása - aztán szinte napjainkig a GIUK-ot nem volt brit gép amely ellenőrizze. A Franciák vették át Atlantic-al, meg az amcsik.. Előtte is voltak ilyen húzásaik.

5. jani22

jani22 Well-Known Member

6. Terminator

Terminator Well-Known Member

Szép gesztus volt a háromgépes országjárás, de azért hiányérzetem volt.... ez azért már elég jól nézett ki.

(De még mindig nem értem, hogy a RIAT-on ezt miért nem volt a program része. Amikor előtte néhány nappal London felett is megcsinálták.)

Nagy Csaba, jani22, Pocok75 and 2 others like this.
  7. deze75

deze75 Well-Known Member

Én nagyon bírom ezt a gépet ... sajnálom hogy sokszor mostohán bánnak vele.....Mindig az jut eszembe róla mintha az F111 földimalac kis öccse lenne:)

8. molnibalage

Klasszik zöld-szürke festét. Imádom. Nekem az az igazi Tornado, a GR.1.

Mert kb. az. Amikor megjelent, akkor egyes vonásaiban még az F-111D-t is űberelte, viszont TGP hiányában az F-111F PGM képessége nem volt. Még a Sivatagi Vihar alatt is kölcsönzött (?) vietnámi Pave Spikeot használtak, a TIALD asszem éppenhogy elkészült. néhányat oda tudtak vinni. Bár a Buccaneer gépeken is volt Pave Spike, ha éppen jutott rá.

Nagy Csaba and deze75 like this.
  9. Celebra

Celebra Well-Known Member

Konkrétan Buccaneer gépek végezték a célkijelölést a Pave Spike konténerekkel.

Nagy Csaba and Pocok75 like this.
  10. Hobbijedi

Hobbijedi New Member

Persze hogy Trump ki van akadva az Európai NATO államokat.

11. dudi

dudi Well-Known Member

A migránsoknak meg az idióta energiapolitikának ára van...

fip7 likes this.
  12. Terminator

Az egy 2015-ös hír volt....

13. ghostrider

ghostrider Well-Known Member

A 90-es évek közepén volt egy olasz film sorozat a Tornado-kat repülő pilótákról. Nem emlkszik valaki a címére?

Pocok75 likes this.
  14. arbalest

arbalest Well-Known Member

15. borisz

borisz Well-Known Member

Úgy tudom, a Bucaneerek végezték a megvilágítást a Tornadoknak.

16. Terminator

17. ms07

ms07 Well-Known Member

18. Terminator

Nincs többé "forgószél" Albion felett

"A brit Royal Air Force 40 év szolgálatot követően 2019 márciusában kivonta állományából a Tornado (forgószél) típusú csapásmérő repülőgépeket."

19. molnibalage

Azért Kővári is mostanában ír olyanokat, hogy pislogok...

Nem értem, hogy miért kezeli aerodinamikailag elavultnak a Tornado-t a cikk. Attól, mert az F-14-et leszámítva minden 4. gen gép nem variaszárnyas, attól még csapásmérők számára nagyon is megfelelt, mert nem tépték annyira a gépeket.

A '70-es évek elején meg senki nem tudta, hogy a variaszárny elavult lesz. Konkrétan éppencsak megkezdte szolgálatát mind a MiG-23, mind az F-14-es.
    Az F-111 méretének és variaszárnyának köszönhetően akkora hatósugárral bírt, amit azóta is visszasírnak. Majd egyszer megpróbálom összehasonlítani, de az AWPJ ökölszámként azt írta le, hogy az F-15E-hez képest az F-111F hatósugara valami 40%-kal (!) volt nagyobb low level konfigban 4 db 2000 fontossal. Ok, hogy egy 21,5 tonnás gépet mérek egy CFT-vel is legfeljebb 14,5 tonnáshoz, de ebben vastagon benne volt a variaszárny is. Egy csapásmérő az nem dogfightol, ezért a variaszárny strukturális hátrányai vajmi keveset érnek. Manőverező légi harcra termett vadászok szemüvegén keresztül veti össze az aerodinamikáját az egyfeladatos csapásmérőnek. Fogalmazzunk úgy, hogy ennek értelme semmi...

Az F-111F 4 db nagy tökkel sokkal gyengébb tolóerő tömeg aránnyal (ez is mutatja, hogy mennyire nem jó érték) 600 csomó feletti sebességet hozott utánégető nélkül. 1/3 keróval kismagasságon képes volt átlépni a hangsebességet is utánégető nélkül.
    A Tornado is ehhez közeli paraméterekkel bír. Ennyire "elavult" a variaszárny. Remekül elvan vele a Tu-22M, a Tu-160 és a Szu-24 is, mert nem vadászgépek.

misinator, fip7, Nagy Csaba and 2 others like this.
  20. borisz

borisz Well-Known Member

Teljesen kivonták?

Ezen oldal megosztása