96К6 Pancir / Pantsir / SA-22 Greyhound (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest

Bírom amikor az okosok az eredeti tervezési irányelveket kérik számon egy rendszeren. (lásd 11/12)

Nem lehet a frontra vinni, mert nincs páncélozva?
Nahát, talán mert pont hogy nem a frontra tervezték. (ezért is honi-légvédelmi komplexum)

Szíriába amúgy meg ezt kellett volna vinni...
1280px-Pantsir-S1_SAM_at_Engineering_Technologies_2012.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Ahogy látom a rendszer épp nem működött és a személyzet sem volt benne. Nem nagyon van szerintem mit számonkérni rajta. Bármilyen haditechnikát könnyen szét lehet lőni, ami nincs bekapcsolva és nincs benne személyzet.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 984
113
Bírom amikor az okosok az eredeti tervezési irányelveket kérik számon egy rendszeren. (lásd 11/12)

Nem lehet a frontra vinni, mert nincs páncélozva?
Nahát, talán mert pont hogy nem a frontra tervezték. (ezért is honi-légvédelmi komplexum)

Szíriába amúgy meg ezt kellett volna vinni...
1280px-Pantsir-S1_SAM_at_Engineering_Technologies_2012.jpg
Azért az itt felsorolt dolgok között vannak olyanok is, amik teljesen jogos kritikák szerintem. Az hogy vonattal nem/nagyon nehezen lehet szállítani, és hogy fél óra egy újratöltési folyamat, s mivel a gyorsító fokozat után már nincs hajtómű, a rakéta onnan már hogy az kiégett egyre gyorsuló ütemben lassul/veszti el a manőverező képességét és így 20km-en már csak max 80m/s célt tud 5G vel lekövetni, nekem elég problémásnak tűnik.
Van még mit reszelgetni ezen a rendszeren.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 984
113
Ahogy látom a rendszer épp nem működött és a személyzet sem volt benne. Nem nagyon van szerintem mit számonkérni rajta. Bármilyen haditechnikát könnyen szét lehet lőni, ami nincs bekapcsolva és nincs benne személyzet.
Ez vitán felül áll. Amit viszont mint hiányosság jelentést belinkelt boki, azért elég komoly dolgok vannak ott felsorolva, szerintem.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Mack...
A Pancír nem csapatlégvédelem...
Lásd HT Összefoglaló...
Az, hogy milyen szervezeti felépítésben van az Sz-300/400 ezred/dandár a Pancírral az már más kérdés.
Igen, mert ez pontvédelmi rendszer és stratégiai obiektumok védelmét látja el. De ezen a zászlóaljas dolgon értetlenkedtem.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Ez vitán felül áll. Amit viszont mint hiányosság jelentést belinkelt boki, azért elég komoly dolgok vannak ott felsorolva, szerintem.
Az egész vitatható és mikor ezt a járművet megtervezték elég komolyan végigválogathatták a lehetséges opciókat. A kérdés az, hogy rakétás vagy rakéta nélküli legyen a légvédelni gépágyúd? Ha összehasonlítjuk a németek elgondolásával, ott megalkották külön a Roland és Gepárd rendszereket. Ha nagyon akarták volna szerintem meg tudták volna csinálni, hogy a kettőt egybegyúrják. A szovjetek egybegyúrták. Gyanítom, ha nagyon akarták volna megcsinálhaták volna külön külön is. Az evloúció meg úgy tűnik, hogy eléggé hasonló utat járt be mind a két esetben. A Roland rendszer soha nem volt annyira sikeres mint csapatlégvédelem ahol igazán elterjedt az a bázisvédelem volt. A Pancír rendszer is ide lyukadt ki, a Tunguszka meg megmaradt, nem is tudom minek.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez vitán felül áll. Amit viszont mint hiányosság jelentést belinkelt boki, azért elég komoly dolgok vannak ott felsorolva, szerintem.

Nincs benne egyetlen egy pont sem, amit a rendszeresítésekor ne tudtak volna, és fogadtak volna el.
Ja, hogy jelenleg nem arra próbálják használni amire való (eredetileg tervezték)?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 984
113
Nincs benne egyetlen egy pont sem, amit a rendszeresítésekor ne tudtak volna, és fogadtak volna el.
Ja, hogy jelenleg nem arra próbálják használni amire való (eredetileg tervezték)?
Dehogy nem. Egy repteret, annak valószínű értékes hadianyaggal megtöltött hangár és raktár épületeit akarták védeni vele, mint pontlégvédelem. Arra használták amire tervezték, csak szarul, hanyag módon. Semmi álca, semmi fedezék.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Dehogy nem. Egy repteret, annak valószínű értékes hadianyaggal megtöltött hangár és raktár épületeit akarták védeni vele, mint pontlégvédelem. Arra használták amire tervezték, csak szarul, hanyag módon. Semmi álca, semmi fedezék.
A Tunguszkából fejlesztették ki, ami csapatlégvédelem volt. Az volt a feladata, hogy együtt haladjon a támadó csapatokkal és védje őket a harci heliktől, meg A-10/Jaguar stb gépektől.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 984
113
A Tunguszkából fejlesztették ki, ami csapatlégvédelem volt. Az volt a feladata, hogy együtt haladjon a támadó csapatokkal és védje őket a harci heliktől, meg A-10/Jaguar stb gépektől.
Tudom, ez a Tunguskából jött, a TOR meg az OSA-ból. Ettől függetlenül ez már nem csapatlégvédelem, az a TOR.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Igen, mert ez pontvédelmi rendszer és stratégiai obiektumok védelmét látja el. De ezen a zászlóaljas dolgon értetlenkedtem.

Nem stratégiai objektumok védelmére, hanem konkrétan az Sz-300PM/Sz-400-as osztályok védelmére lett tervezve, megakadályozandó azok hátba lövését, illetve lefedve azok 7km-es minimális indítási távolságát a kis-magasságon felbukkanó célokkal szemben.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Tudom, ez a Tunguskából jött, a TOR meg az OSA-ból. Ettől függetlenül ez már nem csapatlégvédelem, az a TOR.
Igen. Pont ezt magyarázzuk, hogy egy csapatlégvédelmi rendszerből csináltak bázisvédelmit. De amit hiányosságként a fejére olvasnak, az a tervezésnél nem volt az.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 984
113
Nem stratégiai objektumok védelmére, hanem konkrétan az Sz-300PM/Sz-400-as osztályok védelmére lett tervezve, megakadályozandó azok hátba lövését, illetve lefedve azok 7km-es minimális indítási távolságát a kis-magasságon felbukkanó célokkal szemben.
Na most akkor azt magyarázd el nekem kérlek, hogy mi a különbség a között hogy egy széttelepült SZ-300 osztályt véd, vagy egy hasonló körben szétszórt épületcsoportot mint itt a reptéren volt látható néhány hangár/raktár? Nekem ez pontlégvédelmi feladatnak tűnik itt is, meg ott is.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Nem stratégiai objektumok védelmére, hanem konkrétan az Sz-300PM/Sz-400-as osztályok védelmére lett tervezve, megakadályozandó azok hátba lövését, illetve lefedve azok 7km-es minimális indítási távolságát a kis-magasságon felbukkanó célokkal szemben.
Gondolom hosszútávon nem csak ezeket védené, hanem ballisztikus rakétákat, atomerőműveket, repülőtereket stb. stb. is
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
T

Törölt tag 1945

Guest
A Tunguszkából fejlesztették ki, ami csapatlégvédelem volt. Az volt a feladata, hogy együtt haladjon a támadó csapatokkal és védje őket a harci heliktől, meg A-10/Jaguar stb gépektől.

Húha, itt komoly rendszertani hiányosságot észlelek.
Pancír SOHASEM volt csapat-légvédelmi rendszer, nem is arra tervezték!
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 984
113
Igen. Pont ezt magyarázzuk, hogy egy csapatlégvédelmi rendszerből csináltak bázisvédelmit. De amit hiányosságként a fejére olvasnak, az a tervezésnél nem volt az.
Ami én megcirmogtam a felsoroltak közül, az mind általános probléma. Ha egy rendszert nem lehet vagy csak nagyon körülményesen vasúton szállítani, az lehet hogy itt nem tűnik nagy problémának, de egyébként meg a valóságban az. Ahogy szerintem az is az, hogy nincs csak a start fokozatban hajtómű, illetve a fél órás utántöltési időt is soknak tartom.
Pancir a Tunguskából lett továbbgondolva, de nem csapatlégvédelem, így van. Legalább is a páncélozatlan, nem lánctalpas nulla ABV-s változat az nem az.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Húha, itt komoly rendszertani hiányosságot észlelek.
Pancír SOHASEM volt csapat-légvédelmi rendszer, nem is arra tervezték!
És, hol írtam én azt. Azt írtam, hogy a Tunguszka volt az. Légyszi idd meg a kávédat és olvasd el még egyszer, hogy mit írtam.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
T

Törölt tag 1945

Guest
Na most akkor azt magyarázd el nekem kérlek, hogy mi a különbség a között hogy egy széttelepült SZ-300 osztályt véd, vagy egy hasonló körben szétszórt épületcsoportot mint itt a reptéren volt látható néhány hangár/raktár? Nekem ez pontlégvédelmi feladatnak tűnik itt is, meg ott is.

Gondolom hosszútávon nem csak ezeket védené, hanem ballisztikus rakétákat, atomerőműveket, repülőtereket stb. stb. is

Jujj. Olvastátok Molni írását, vagy csak a butaságot ismételgetitek?

Ballisztikus rakétákat, atomerőműveket, repülőtereket stb. stb. Sz-300/400-assal védünk, nem pedig pontvédelmi rendszerrel.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 984
113
Jujj. Olvastátok Molni írását, vagy csak a butaságot ismételgetitek?

Atomerőműveket, repülőtereket stb. stb. Sz-300/400-assal védünk, nem pedig pontvédelmi rendszerrel.
Na, akkor még egyszer: Egy széttelepült és oltalmazandó Sz-300 osztály mivel fed le kisebb védendő területet, mint ott az a néhány hangár kb. 100-150m sugarú körben?

Nyilván azzal védik egyébként, ami van. Sz-300/400 at gondolom MÉG nem kaptak erre a célra.