96К6 Pancir / Pantsir / SA-22 Greyhound (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Az oroszok a szovjet időkben is szinte mindig egy lépéssel le voltak maradva az ellentevékenységgel szemben a SAM-ek terén. Persze eleve kényszerpálya volt a SAM-ekre akkora hangsúlyt fektetni, aminek az oka a légierejük hiányosságai voltak (ők is tudták, hogy képtelen lenne a légteret uralni). Minden jel szerint ez továbbra is így van. Volt egy-két rövid sikerük, mint az U-2-esek lelövése vagy amikor Vietnamban az elején meglepték az amcsikat, vagy amikor a Kubok ellen az izraeliek nem voltak felkészülve '73-ban.

Miért is voltak lemaradva?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 536
113
A Pancirt még a SZU-ban(Tunguska-3) kezdték tervezni majd 1994-ben készültek el vele és 1995-ben a MAKS-on mutatták be először. Abban az időben a tervezők eszébe sem jutott, hogy 2020-ban ilyen elterjedt lesz a drón hadviselés. Nem is a drónokellen volt tervezve. Majd 2007-ben modernizálták- azok mentek külföldre -EAE , Szíria...stb. Oroszok 2016-ban elvégeztek még egy modernizációt a szíria tapasztalatok alapján-itt már figyelembe vették a drónok elleni harcot.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 536
113
Egy kis agitprop a török Anadolu hírügynökségtől oroszul:
4 nap alatt 9 Pancirt lőttek ki Líbiában a törökök. :)

3-7hLKriGRw.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gacsat

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
H


Vietnamban? Gyorsan lement a találati arány 2% körülre, miután az USAF kiokosodott, ha jól tudom (meg persze puszították is az indítókat). Arab-izraeli meccsek hasonló...

Az ugye megvan,hogy oda nem a legmodernebb eszközök mentek?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 842
113
Vietnamba úgy tudom mentek az akkori aktuális SA-2 verziók


Na-na szintén az aranysasban olvastam egy sztorit miszerint a elvault légvédelem ment vietnámba amit a szovjetek újra festettek és leszállították nekik .
Ugy buktak le hogy a festék lekopott és rajta volt a német írás. Tehát VSZ kivont rakétát szállítottak .
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger and gacsat

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 503
54 443
113
Sziriára van ráhatàsuk az oroszoknak. Illene odahatni, hogy a Pantsirt megfelelően használják, mert igy az orosz haditechnika hitelét rontják. Mivel én is a Combat Approved szeriàból következtettem a rendszer képességeire, szereplése eddig kiábrándító.
Különben a Combat Approved széria nekem tetszett, de vègeredményben csak pr, mèg ha jól is van csinálva.
Hogy mi a jelentős? Mit tudom én. Minden, amit rendeltetése szerint lelött. Eddig én semmiről nem hallottam. Se bombáról, se lövedékröl. Egyszerűen kètségbeejtő, ahogy szegény Pantsir áll magában álcázatlanul a nagy semmiben, várva, hogy hatótáván túlról kilőjjék. Ez igy szerintem inkább hitelrontás kategória.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Sziriára van ráhatàsuk az oroszoknak. Illene odahatni, hogy a Pantsirt megfelelően használják, mert igy az orosz haditechnika hitelét rontják. Mivel én is a Combat Approved szeriàból következtettem a rendszer képességeire, szereplése eddig kiábrándító.
Különben a Combat Approved széria nekem tetszett, de vègeredményben csak pr, mèg ha jól is van csinálva.
Hogy mi a jelentős? Mit tudom én. Minden, amit rendeltetése szerint lelött. Eddig én semmiről nem hallottam. Se bombáról, se lövedékröl. Egyszerűen kètségbeejtő, ahogy szegény Pantsir áll magában álcázatlanul a nagy semmiben, várva, hogy hatótáván túlról kilőjjék. Ez igy szerintem inkább hitelrontás kategória.

Miért kiábrándító?Van esetleg arról infód,hogy hány indításból hány célt szedtek le?Mert ez mondja meg a rendszer hatékonyságát nem pedig az,hogy mennyit lőttek ki.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 820
113
Na-na szintén az aranysasban olvastam egy sztorit miszerint a elvault légvédelem ment vietnámba amit a szovjetek újra festettek és leszállították nekik .
Ugy buktak le hogy a festék lekopott és rajta volt a német írás. Tehát VSZ kivont rakétát szállítottak .
Fater anno híradós egységnél volt a légvédelmisek mellett és ő mondta, hogy a mi Sz-60-ainkból is ment pár ki Vietnámba. Ez most igaz-e vagy sem azt nem tudom megerősíteni, de a legenda úgy tartja.
A szír hadsereg azt állította, hogy nem csak a Panciré de az S-300 radarja se volt hatásos az izraeli és török eszközökkel szemben. Az ő elmondásuk szerint kínai radarral mérték be őket és orosz rakétákkal lőttek.
Erről már az Sz-300 topikban kifejtettem a véleményem
https://forum.htka.hu/threads/sz-300p-sz-300v-sa-10-grumble.375/page-31#post-678941
https://forum.htka.hu/threads/sz-300p-sz-300v-sa-10-grumble.375/page-31#post-678946
https://forum.htka.hu/threads/sz-300p-sz-300v-sa-10-grumble.375/page-31#post-678959
Röviden: nem tudjuk milyen irányból-távolságból érkeztek az izraeli rakéták, tudni kéne az Sz-300 telepítés pontos földrajzi környezetét és hogyan akarták alkalmazni a szírek. Mert a hegyeken Aszad szeme sem lát át, nemhogy az Sz-300. Szír-orosz részen mostanában kölcsönös izmozás is megy, szóval valszeg ez is erősen belejátszott a szír állításba.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Hááát, azt marhára nem egyszerű software-sen megoldani. (pontosan, ahogy írod - tele lesz fals célokkal, amik a célmemóriát telerakják)
Gyakorlatilag eccerűbb egy új komplexumot készíteni.


Pont ez adja a mai radar technologia legfontosabb reszet. Nem nagy szam egy antennat megepiteni es meg csak az elektronika sem olyan ordongos dolog. Az igazi lenyeg az a szoftver hogy a jelet mikent hozod letre es mikent modulalod valamint hogy a beerkezo jelet hogyan dolgozod fel hogyan ertekeled. Itt bukik le az egyik nagy legenda az oroszokrol hogy tele vannak szuper programozokkal es huuu de milyen erosek ezen a teruleten. Igen vannak jo programozoik de messze nem olyan erosek ezen a teren. Plane nem olyan altalanosan elterjedt a dolog. Aki ert ehez valoban az hamar talal munkat mashol legfokeppen kulfoldon igy otthon a kontraproduktiv uram batyam rendszerben csak a "maradek" es nehany megszallott marad.
Itt jelen esetben azt kelett kellett volna megoldani hogy levitt sebesseghatarnal a tobbszorosen jelentkezo detektalasok kozzul kiszurjek a valosakat . Ez az ami nem ment. Mar az elejen gondolniuk kelett volna erre nem hogy most.

Amugy ez a sebesseg kerdes azert valahol santit mert ha megnezel egy torok dront pl a Bayraktar dronet azon is van egy cca 1 meter atmerojuk nagysebesseggel mozgo FEM legcsavar. Ezt latnia kene a Pantsirnak. Erre nincs mentseg. Szerintem az egesz felderito radar egy kalap fos es ezt az oroszok is tudjak ezert alkottak egy ujat.

Erdekes modon az a helyzet allt elo libiaban hogy a legvedelmi inditok vedelmere vadaszgepeket kell bevetni.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Mennyi rakétával?Ez lenne a fontos infó nem pedig az,hogy kilőtték rakétával.Ha egy jármű megvolt 2 rakétából az baj,de ha 15 kellett akkor a jármű jól vizsgázott.

A felveteleken nem hogy raketainditasokat nem latunk a feltetelezhetoen kozeledo falka ellen de meg azt sem hogy a fegyverrendszert az inditokat iranyba forditanak. Nyugalmi halyzetben vannak. Csak a felderito radar porog szorgalmasan. Aztan jon EGY raketa es KONEC FILMA. Libiaban nincsenek Loitering dronok mint Sziriaban. Ott csak az Aselsan lezervezerlesu raketai vannak a Torok Hellfirek.

Vagy te lattal olyan felvetelt ahol a Pantsir tuzel mikozben elkapjak?
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
.
.
Sajnos ez a kerdes altalanosabb. A Pantsirt megprobaltak bevetni, megbukott. De mi van, ha a többi se jobb, es ne a Pantsirt tegyuk meg egyszemelyes bunbaknak? Mi van, ha az orosz radar- es szamitastechnika siman ma csak ennyit tud?
Az Sz-300, -400 meg a többi se bizonyitottak semmit, az elsö bevetesekig a Pantsirtol is felt mindenki. pl az Sz-300 is ott lenne bevetni, miert az ösregi Sz-200-akat puffogtatjak Sziriaban ha izraeli gep felbukkan?


Ugye mostansag kezdenek szivarogni az infok a szir Sz-300 al kapcsolatban hogy a szirek nem elegedettek a felderitesi kepessegeikkel. Konkretan arrol olvasni hogy olyan gyenge a felderitesi kepessege illetve a tracking stability je ( az az ha meg is fog valamit elveszti gyorsan csak masodpercekre kepes valamit kovetni valoszinuleg akkor amikor a cel fordul es a legnagyobb radar keresztmetszetet mutatja ) katasztrofalis. Nem csodalkoznek ha eles helyzetben ezek is csalodast okoznanak. Az elso meglepetes lelovest osszehozhatjak de utanna szerintem bedaralnak oket.
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Mert a hegyeken Aszad szeme sem lát át, nemhogy az Sz-300.
Ezek a libanoni hegyek olyan kincstári kifogássá váltak amit minden csapás után zsebből előrántanak, pedig ha egy picit is belegondolunk semmi értelme sincs.

Ez előjött a legutóbbi csapások alkalmával is, pedig mostanában Majadint és Bukamalt támadták ami az ország keleti részén van. Ha az egész országon átmentek azok a rakéták akkor mégis miféle kifogást jelenthetnek a libanoni hegyek? Palmüránál vagy Alepponál mégis mit számít, hogy Libanonban hegyek vannak? Ha kijönnek a hegyek mögül és több száz kilométert tesznek meg, akkor már minek mosakszik az S-300 a hegyekkel?
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Szír-orosz részen mostanában kölcsönös izmozás is megy, szóval valszeg ez is erősen belejátszott a szír állításba.
Mostanában megy az izmozás, de az állítás nem mostanában volt. Az orosz bírálatokra az volt a szírek reakciója, hogy örökre kitörlik Putyint az orosz történelemből.

Viszont az állítás a Pancirról meg az S-300-ról még korábban bukott ki belőlük, akkor amikor az offenzívájukat szétcsapták a török drónok. Az sem azért történt, mert nem akarták lelőni azokat a drónokat, hanem mert nem tudták.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 503
54 443
113
Miért kiábrándító?Van esetleg arról infód,hogy hány indításból hány célt szedtek le?Mert ez mondja meg a rendszer hatékonyságát nem pedig az,hogy mennyit lőttek ki.

Dudi, ne légy màr naiv. Minden valamire való sikert már rég világgá kürtöltek volna.E helyett csak a rossz hírek keringenek erről a rendszerről. Sziria pl nemcsak fizikai háború, hanem propaganda (reklám) háború is. Aki nem kiabál, hátrányba kerûl.
Akármi is legyen az oka, eddig ez nem egy sikertörténet és nagyon rontja az orosz haditechnika hitelességét és exportlehetőségeit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Pont ez adja a mai radar technologia legfontosabb reszet. Nem nagy szam egy antennat megepiteni es meg csak az elektronika sem olyan ordongos dolog. Az igazi lenyeg az a szoftver hogy a jelet mikent hozod letre es mikent modulalod valamint hogy a beerkezo jelet hogyan dolgozod fel hogyan ertekeled. Itt bukik le az egyik nagy legenda az oroszokrol hogy tele vannak szuper programozokkal es huuu de milyen erosek ezen a teruleten. Igen vannak jo programozoik de messze nem olyan erosek ezen a teren. Plane nem olyan altalanosan elterjedt a dolog. Aki ert ehez valoban az hamar talal munkat mashol legfokeppen kulfoldon igy otthon a kontraproduktiv uram batyam rendszerben csak a "maradek" es nehany megszallott marad.
Itt jelen esetben azt kelett kellett volna megoldani hogy levitt sebesseghatarnal a tobbszorosen jelentkezo detektalasok kozzul kiszurjek a valosakat . Ez az ami nem ment. Mar az elejen gondolniuk kelett volna erre nem hogy most.

Amugy ez a sebesseg kerdes azert valahol santit mert ha megnezel egy torok dront pl a Bayraktar dronet azon is van egy cca 1 meter atmerojuk nagysebesseggel mozgo FEM legcsavar. Ezt latnia kene a Pantsirnak. Erre nincs mentseg. Szerintem az egesz felderito radar egy kalap fos es ezt az oroszok is tudjak ezert alkottak egy ujat.

Erdekes modon az a helyzet allt elo libiaban hogy a legvedelmi inditok vedelmere vadaszgepeket kell bevetni.

Az ilyeneket otthon is megfizetik...Az oroszoknak a hardver a gyenge pont nem a szoftver...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Dudi, ne légy màr naiv. Minden valamire való sikert már rég világgá kürtöltek volna.E helyett csak a rossz hírek keringenek erről a rendszerről. Sziria pl nemcsak fizikai háború, hanem propaganda (reklám) háború is. Aki nem kiabál, hátrányba kerûl.
Akármi is legyen az oka, eddig ez nem egy sikertörténet és nagyon rontja az orosz haditechnika hitelességét és exportlehetőségeit.

Érdekes módon szelektív a memóriatok.