96К6 Pancir / Pantsir / SA-22 Greyhound (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 310
46 018
113
Nem öngyilkos drónok lőttek szét őket hanem rakéták,azokat meg érzékeli.
Nem. Bayraktar drónok lőtték őket ki. Azokat meg érzékelnie kellene, nem? A török drónok nem használnak rakétát. Bombáik vannak.
Ok, túl lassú a drón, hogy érzékelje? A bomba viszont nem az.
De arra sem történt tűzkiváltàs.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 310
46 018
113
Fentebb már írtam, hogy doppler lokátorként 110km/h-nál lassabban repülő célokat egyáltalán nem észlel.
Ez azért érdekes, mert:
- a rá zuhanó bomba több mint 110-zel érkezik, nem? o_O
- pont nemrég írtad, hogy az orosz radarok milyen könnyen meg tudják különböztetni a rajban megbúvó gépeket pusztán a sebességük alapján...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 310
46 018
113
Capslock27

"Ha szerinted nem kell látni a támadóját, meg integráltrendszer, stb, szóval ha nem kéne semmit se látnia, mert ő favágó fűrész, akkor végülis minek pörög a tetején az a nagy propeller?"

Pedig elég érthetően leírták. Adott szögtartományon belül keres repülőgépeket és cirkáló rakétákat. De akkor igazán hatékony ha van mögötte magasabb egység meg AVR. Egyszerűen a saját radarja nem látja kellő távolságból a kis RCS-vel bíró légi célokat, és a jel/zaj szűrés sem elég fejlett. Ami kicsi RCS-vel bír és lassan repül azt eldobja. Állítólag sok hamis jelet ad a rendszer a nagytestű madarakra.
Magyarán, önállóan nagyon nehezen tud kis RCS-vel bíró lassú járműveket megbízhatóan detektálni. De ezt is leírtuk már....

Az oroszok szerint Szíriában a rendszer 54 db nem irányított rakétát, 23 db cirkáló (manőverező) rakétát és 16 db drónt lőttek le.
Eközben 4 db rendszert veszítettek. 2 db-ot Izrael lőtt ki , egyiket Spike NLOS-al, másikat öngyilkos drónnal. 2 db-ot meg a törökök lőttek ki.
Már ne is haragudj, de ez bullshit. (Nem arra gondolok, hogy ez tőled jön, hanem, hogy ezzel védeleznek az oroszok)
Ez a szögtartomány dolog.
Ez akkor lenne igaz, ha fix felderítő radarral rendelkezne. Dehát ezek 360-ban pörögnek!
Valamint, ahogy írtam, a drónrol indított bombára csak reagálnia kellett volna, nem?
Szerintem a Bayraktar drónok se nem kis célpontok, se nem lassúak. 70 csomó a cruising speedje, azaz 129km/h. Nem gondolnám, hogy sokkal lejjebb lenne az átesési sebessége, mivel ezen gépek célja a hosszú járőrözési idő.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 512
44 784
113
Jön vissza, csak eldobja a rendszer. Az Osza olyan régi, hogy nincs elég számtech kapacitás ahhoz hogy minden gyanús visszaverődést letároljon céljelként, a lassúak el vannak dobva.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Wilson

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 206
76 680
113
Már ne is haragudj, de ez bullshit. (Nem arra gondolok, hogy ez tőled jön, hanem, hogy ezzel védeleznek az oroszok)
Ez a szögtartomány dolog.
Ez akkor lenne igaz, ha fix felderítő radarral rendelkezne. Dehát ezek 360-ban pörögnek!
Valamint, ahogy írtam, a drónrol indított bombára csak reagálnia kellett volna, nem?
Szerintem a Bayraktar drónok se nem kis célpontok, se nem lassúak. 70 csomó a cruising speedje, azaz 129km/h. Nem gondolnám, hogy sokkal lejjebb lenne az átesési sebessége, mivel ezen gépek célja a hosszú járőrözési idő.

A 360 fok az oldalszög,de helyszögben van korlát...
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Már ne is haragudj, de ez bullshit. (Nem arra gondolok, hogy ez tőled jön, hanem, hogy ezzel védeleznek az oroszok)
Ez a szögtartomány dolog.
Ez akkor lenne igaz, ha fix felderítő radarral rendelkezne. Dehát ezek 360-ban pörögnek!
Valamint, ahogy írtam, a drónrol indított bombára csak reagálnia kellett volna, nem?
Szerintem a Bayraktar drónok se nem kis célpontok, se nem lassúak. 70 csomó a cruising speedje, azaz 129km/h. Nem gondolnám, hogy sokkal lejjebb lenne az átesési sebessége, mivel ezen gépek célja a hosszú járőrözési idő.


Ne légy már ebben a témában okosabb/jártasabb mint Hpasp olvtárs ! Lehet okoskodni de az visszafelé sül el ! Régóta fórumozok (nem itt kezdtem) meg faceztem sokáig (már lejöttem a szerről) de mindenhol vannak olyan szakik/szaktekintélyek akinek nem érdemes a gondolatait megkérdőjelezni mert boritékolt a végeredmény ! Tehát az okos hülyéskedik és hülye okoskodik párosból ne akarj a hülye lenni !
 
T

Törölt tag 1945

Guest
...
- pont nemrég írtad, hogy az orosz radarok milyen könnyen meg tudják különböztetni a rajban megbúvó gépeket pusztán a sebességük alapján...

Nem ezt írtam.
Az Sz-300PMU önmagában 45 tonnás RPN tűzvezető lokátorának van meg ez a képessége.
Itt meg ugye egy erősen korlátozott tömegű, egy átlagos asztalon elférő méretű cuccról van szó.

96-K6-E-Panzir-S1-Mod-Panzir-S-Export-SOC.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ne légy már ebben a témában okosabb/jártasabb mint Hpasp olvtárs ! Lehet okoskodni de az visszafelé sül el ! Régóta fórumozok (nem itt kezdtem) meg faceztem sokáig (már lejöttem a szerről) de mindenhol vannak olyan szakik/szaktekintélyek akinek nem érdemes a gondolatait megkérdőjelezni mert boritékolt a végeredmény ! Tehát az okos hülyéskedik és hülye okoskodik párosból ne akarj a hülye lenni !

Egyrészt nem hiszek a tekintély elvben, simán írhatok marhaságot is....
...másrészt viszont ne egy haditechnikai topicban kelljen elkezdenem magyarázni mi a különbség az impulzus, a folyamatos hullámú, meg a kvázi folyamatos (doppler) lokátor működési elve között.
(tank-harckocsi, vagy az anyahajó-repülőgép hordozó analógia)

Amikor a HTÖ készült, pont az volt a cél, hogy ezeket elmagyarázzuk, és ne kelljen a fórumban mindig az elejéről kezdeni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 310
46 018
113
Uhhh...
... te tudod egyáltalán mi az a Doppler lokátor?
:rolleyes:
Ha azt mondom, hogy tudom, az előremozdítja az ügyünket?
Mert ettől még mindig nem tudjuk meg, hogy a Pancir miért nem veszi észre sem a közeledő siklóbombákat (bőven 110km/h feletti, RCS meg az észlelési tartományában kéne lennie), vagy a szintén 110 felett közlekedő, manőverező Bayraktar méretű drónt.
Mert azért valljuk be, az nem tudományos magyarázat rá, hogy az oroszok azt mondták, hogy 110 alatt nem képes az észlelésre.
Azt megértem (és én is ezt feltételezem, a zavarással karöltve), amit @zsolti írt, de akkor ez megint csak konstrukciós hiba.
Ezt egyszerűen jelfeldolgozó kapacitás nővelésével lehet orvosolni, de a Pancir esetén magán az antennán mókolnak már évek óta.
Hja és mindehhez maguk az oroszok promózták a Pancirt a kimondott drónlelövő képességével.
Az meg megint csak nem stimmel, hogy nem LÁTHATJA a drónokat, mert pont pár hozzászólással ezelőtt tette be valaki, hogy 4 drónt lelőttek vele az oroszok Szíriában.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 512
44 784
113
Ha azt mondom, hogy tudom, az előremozdítja az ügyünket?
Mert ettől még mindig nem tudjuk meg, hogy a Pancir miért nem veszi észre sem a közeledő siklóbombákat (bőven 110km/h feletti, RCS meg az észlelési tartományában kéne lennie), vagy a szintén 110 felett közlekedő, manőverező Bayraktar méretű drónt.
Mert azért valljuk be, az nem tudományos magyarázat rá, hogy az oroszok azt mondták, hogy 110 alatt nem képes az észlelésre.
Azt megértem (és én is ezt feltételezem, a zavarással karöltve), amit @zsolti írt, de akkor ez megint csak konstrukciós hiba.
Ezt egyszerűen jelfeldolgozó kapacitás nővelésével lehet orvosolni, de a Pancir esetén magán az antennán mókolnak már évek óta.
Hja és mindehhez maguk az oroszok promózták a Pancirt a kimondott drónlelövő képességével.
Az meg megint csak nem stimmel, hogy nem LÁTHATJA a drónokat, mert pont pár hozzászólással ezelőtt tette be valaki, hogy 4 drónt lelőttek vele az oroszok Szíriában.
Az örményeknek nem biztos ám hogy olyan módosított/korszerűsített eszközeik vannak mint az oroszoknak Szíriában! Nem orosz cuccokat csapkodnak ki a török drónok/izraeli öngyilkosok, hanem régi ex SZU nem ritkán 40-50 éves cuccokat!
 
S

speziale

Guest
Nem ezt írtam.
Az Sz-300PMU önmagában 45 tonnás RPN tűzvezető lokátorának van meg ez a képessége.
Itt meg ugye egy erősen korlátozott tömegű, egy átlagos asztalon elférő méretű cuccról van szó.

96-K6-E-Panzir-S1-Mod-Panzir-S-Export-SOC.jpg

ezt a helyszög felosztást elmagyarázhatná valaki, hogy ennek a felosztásnak mi értelme? azt még érteném, hogy 0-40 és 40-80, vagy, hogy 0-30, 20-50, 40-80 (hogy legyen átfedés ha többet együtt használnak)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 310
46 018
113
Nem ezt írtam.
Az Sz-300PMU önmagában 45 tonnás RPN tűzvezető lokátorának van meg ez a képessége.
Itt meg ugye egy erősen korlátozott tömegű, egy átlagos asztalon elférő méretű cuccról van szó.

96-K6-E-Panzir-S1-Mod-Panzir-S-Export-SOC.jpg
Értem. És akkor a molni által folyamatosan becsmérelt nagypofájú svédek x1-es radarja, ami kisebb antennával rendelkezik, az vajon hogyan tud drónelhárító rendszerként is működni?
 
  • Tetszik
Reactions: Capslock27

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 310
46 018
113
Igen, mert akkor én már ehhez akkor nem kellek a továbbiakban.
:D
Akkor azt mondom, hogy nem tudom, és akkor légyszi fejtsd ki hogy vajon mi a fizikai magyarázata a Pancir kellemetlen helyzetének! Mert attól, hogy tisztában vagyok a doppler működésének alapjával, az nem jelenti azt, hogy meg tudnám magyarázni a Pancir problémáit.
 
  • Tetszik
Reactions: Capslock27

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 310
46 018
113
Az örményeknek nem biztos ám hogy olyan módosított/korszerűsített eszközeik vannak mint az oroszoknak Szíriában! Nem orosz cuccokat csapkodnak ki a török drónok/izraeli öngyilkosok, hanem régi ex SZU nem ritkán 40-50 éves cuccokat!
Én most nem kötöttem a dolgot a Kaukázushoz.