Drónok, pilóta nélküli légi járművek (UAV/UCAV) elleni védekezés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Igen, gondolom megvan annyi.

Hát, nem is tudom, minél kissebb egy drón annál nehezebb ellene költséghatékonyan védekezni.

Erre ahogy írtam nem is Panzirral kell lőni. A tipikus magasság ahol ér valamit az kb. 100 m vertikálisan, a kezelőtől meg max 1km-re, csak szép időben, szélmentes és fáktól - épületektől mentes részen lehet praktikusan használni, és egyetlen karabélylőszer lehozza, illetve ebben az árkategóriába aztán ne hallucináljon be senki titkosított adatkapcsolatot, ezt aki erősebben megsugározza azt le is fogja tenni egy EW cuccal. Ez egy játék, ami néhány esetben valóban haszos is lehet. Egy ideig. Egy rövid ideig...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Ok, de, hogyan észleled? Főleg éjszaka. Kíváncsi vagyok 500-600 méterről, hogy találod el gépkarabéllyal.
Mondom akkor mégegyszer. Erre felteszel egy olyan kamerát, ami lát éjszaka, 500-600 m-re, azzal nem száll fel, mert nem bírja el. Van olyan drón ami elbírja, és még értelmes ideig használni is lehet, csak az nem ez a méret és árkategória. Ami ilyet tud, azt már a kamerája/felderítő rendszereinek az ára miatt is költséghatékony gépágyúval lelőni, miután radarral felderítetted. Legyél nyugodt, amire ti fantáziáltok, egy átlagos napon 100-m en már imbolyog szépen a szél miatt, mivel ott fent kicsit jobban fúj jellemzően mint ahol te állsz.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 665
12 372
113
Erre ahogy írtam nem is Panzirral kell lőni. A tipikus magasság ahol ér valamit az kb. 100 m vertikálisan, a kezelőtől meg max 1km-re, csak szép időben, szélmentes és fáktól - épületektől mentes részen lehet praktikusan használni, és egyetlen karabélylőszer lehozza, illetve ebben az árkategóriába aztán ne hallucináljon be senki titkosított adatkapcsolatot, ezt aki erősebben megsugározza azt le is fogja tenni egy EW cuccal. Ez egy játék, ami néhány esetben valóban haszos is lehet. Egy ideig. Egy rövid ideig...
Az ISIS az ilyen játékszerekről dobálja a granyókat. Köszi, de én inkább komolyan venném ezeket is. Szemét módon lehet trollkodni velük.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Az ISIS az ilyen játékszerekről dobálja a granyókat. Köszi, de én inkább komolyan venném ezeket is. Szemét módon lehet trollkodni velük.
Tudom, láttam ilyen videót én is. Most erre mit mondjak, volt ilyen videó néhány valóban. Arra hogy hányszor dobták mellé, meg hányat lőttek, EW-ztek le nem raknak fel videót. Ezek a drónok trollkodásra jók, másra nem. Erre a megoldás az az, hogy képzett katona tud rövid sorozatokkal eltalálni egy fél méter x fél méteres területet 50 m ről, akkor is ha mozog mondjuk 20km/h -val. A szomorú helyzet az, hogy akikre dobálják a gránátot, nagy részben nem tudnak lőni.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 665
12 372
113
Tudom, láttam ilyen videót én is. Most erre mit mondjak, volt ilyen videó néhány valóban. Arra hogy hányszor dobták mellé, meg hányat lőttek, EW-ztek le nem raknak fel videót. Ezek a drónok trollkodásra jók, másra nem. Erre a megoldás az az, hogy képzett katona tud rövid sorozatokkal eltalálni egy fél méter x fél méteres területet 50 m ről, akkor is ha mozog mondjuk 20km/h -val. A szomorú helyzet az, hogy akikre dobálják a gránátot, nagy részben nem tudnak lőni.
Pont ez a bajom ezzel. Egy ilyen mozgó fehér szart égháttérben 150-200 méterről nyílt iranyzekkal AKval vagy AMDvel 1-2 lőszerrel leszedni... ahhoz nem elég aztkiabalni hogy Allah akbar...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Meg aknavetőtűz helyesbítésére.
Bevallom, csak videón láttam ilyen drónokat, de szerintem jó magasre képesek felrepülni, nem csak 100 méterre.
Képes felrepülni magasra szélcsendes időben, de akkor azzal a kamerával te nem fogsz csodát tenni. Nem rossz eszközök ezek, nem azt mondom, de sok korlátjuk van. Jó aknavető tűz helyesbítésre legtöbbször a távcső is, meg egy jól kiválasztott megfigyelőpont, rádió kombináció is.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Pont ez a bajom ezzel. Egy ilyen mozgó fehér szart égháttérben 150-200 méterről nyílt iranyzekkal AKval vagy AMDvel 1-2 lőszerrel leszedni... ahhoz nem elég aztkiabalni hogy Allah akbar...
Nyilván nem, de van 30 lőszer egy tárban, néha még nekik is bejöhet, és be is jön a régi "spray and pray" technika;) !
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Erre a megoldás az az, hogy képzett katona tud rövid sorozatokkal eltalálni egy fél méter x fél méteres területet 50 m ről, akkor is ha mozog mondjuk 20km/h -val. A szomorú helyzet az, hogy akikre dobálják a gránátot, nagy részben nem tudnak lőni.

Volt régen az ukri topikban egy magyar srác, aki a szakikkal harcolt. Ők tudtak lőni, de az ukrán drónokat meg sem próbálták leszedni. Szerinte kézifegyverekkel képtelenség lett volna. Ha megpróbálták, az csak arra volt jó, hogy feladják a pozíciójukat, már kapták is a nyakukba a gránátokat a tüzérségtől.
Nem olyan könnyű ez.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Volt régen az ukri topikban egy magyar srác, aki a szakikkal harcolt. Ők tudtak lőni, de az ukrán drónokat meg sem próbálták leszedni. Szerinte kézifegyverekkel képtelenség lett volna. Ha megpróbálták, az csak arra volt jó, hogy feladják a pozíciójukat, már kapták is a nyakukba a gránátokat a tüzérségtől.
Nem olyan könnyű ez.
Gondolom nem ezekről a phantom kategóriás kis szarokról beszélt. Ennek ami tényleg filléres, pár százezer ft értékű kamerával együtt, hangja van, és ha tényleg szeretnél vele látni, kielemezni ezt azt, akkor lebegni sem árt néha, s nem nagyon kell vele magasra szállni. A max sebessége kb 60 km/h, az utazó a fele, 20 -30 percig lehet fent, utána vége az aksinak. Éjszakai képesség nulla. Van olyan drón valóban amire nem hatékony rálőni, csak az nem ez, hanem ami magasabban és gyorsabban repül, és ezt azért tudja megtenni, mert jó optika meg kamera van rajta, az viszont ami a nehezebb cuccot magasan a széltől kevésbé zavartatva is viszi gyorsan, az nem 300.000 ft. lesz, hanem drága.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
A határon van olyan eszköz ami képes arra hogy éjszaka több száz méterre ellásson, megkülönbözteti a migránst a bokorban az őzikétől, csak helikopterre van felrakva, nem véletlenül...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Gondolom nem ezekről a phantom kategóriás kis szarokról beszélt. Ennek ami tényleg filléres, pár százezer ft értékű kamerával együtt, hangja van, és ha tényleg szeretnél vele látni, kielemezni ezt azt, akkor lebegni sem árt néha, s nem nagyon kell vele magasra szállni. A max sebessége kb 60 km/h, az utazó a fele, 20 -30 percig lehet fent, utána vége az aksinak. Éjszakai képesség nulla. Van olyan drón valóban amire nem hatékony rálőni, csak az nem ez, hanem ami magasabban és gyorsabban repül, és ezt azért tudja megtenni, mert jó optika meg kamera van rajta, az viszont ami a nehezebb cuccot magasan a széltől kevésbé zavartatva is viszi gyorsan, az nem 300.000 ft. lesz, hanem drága.
Azért ezek a kis pár százezer forintos cuccok ma már közel sem annyira lebecsülendőek...
Itt van pl. a DJI nak ez a Matrice 200-asa
http://www.dji.com/matrice-200-series?site=brandsite&from=nav
35 percig van a levegőben, 7 km a hatósugara, full HD nappali kamera és ha kell akkor IR kamera is van hozzá (akár egyszerre a nappali kamerával)...
A kisker lista ára úgy 3 000 USD körül van, de ha nagy tételben rendelsz tutira megkapod nagyker áron.

Én maximálisan megértem hogy minden katona szeretné elkerülni hogy ilyenek repkedjenek a feje fölött...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Azért ezek a kis pár százezer forintos cuccok ma már közel sem annyira lebecsülendőek...
Itt van pl. a DJI nak ez a Matrice 200-asa
http://www.dji.com/matrice-200-series?site=brandsite&from=nav
35 percig van a levegőben, 7 km a hatósugara, full HD nappali kamera és ha kell akkor IR kamera is van hozzá (akár egyszerre a nappali kamerával)...
A kisker lista ára úgy 3 000 USD körül van, de ha nagy tételben rendelsz tutira megkapod nagyker áron.

Én maximálisan megértem hogy minden katona szeretné elkerülni hogy ilyenek repkedjenek a feje fölött...
Na ez lesz az a belépő kategória kb. főleg IR kamera árával együtt, amire viszont el fog terjedni megint a légvédelmi gépágyú. Erre már tényleg nem elég két tár lőszer, csak ez már nem is filléres.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Cserébe jó lesz kb. minden más puha célpont ellen, esetleg beérkező harci részek kilövésére is (?).

Most akkor drónvadász megoldásról beszélünk, vagy általános célról?

Egy ilyen Phantom pár százezer forint ákciósan is, rákerestem és most az első találat kihozta hogy 400+ helyett csak most csak neked 339.000 ft. Ez a full civil változat. Ezen még komoly felderítő eszköz nincs, és semmi páncélozás, illetve ez tényleg 50-100m en repül. Erre nem kell semmi más csak két tár lőszer. Ismerem ezt a típust, a határon is van lent, ez max. fegyvertelen migránsra jó, és tudom hogy miről beszélek...

Ahhoz képest, hogy fegyvertelen migránsra jó, a legkülönfélébb Szíriai hadviselő felek használták. Meg az US ARMY. Ott éppen nemrég döntöttek úgy, hogy mivel a DJI drónok jelent(hetik) a drónok pozícióját a gyártó felé, és mivel a DJI ugye kínai cég, és ez nemzetbiztonsági tényező (ie.: az US Army egységeinek pontos helyzetéről folyamatosan jelentést kaphatnak), ezért betiltják a használatukat a seregben ( https://arstechnica.com/gadgets/2017/08/army-tells-troops-to-stop-using-dji-drones-immediately-because-cyber/ ).

(A történethez: a DJI válaszul úgy döntött, hogy drónjai kapnak "privát" módot, ahol nem jelentenek a drónok)

Szóval de, használják őket. Meg könnyen hozzáférhetőek, könnyen kezelhetőek és a célnak megfelelnek.

Gondolom nem ezekről a phantom kategóriás kis szarokról beszélt. Ennek ami tényleg filléres, pár százezer ft értékű kamerával együtt, hangja van, és ha tényleg szeretnél vele látni, kielemezni ezt azt, akkor lebegni sem árt néha, s nem nagyon kell vele magasra szállni. A max sebessége kb 60 km/h, az utazó a fele, 20 -30 percig lehet fent, utána vége az aksinak. Éjszakai képesség nulla. Van olyan drón valóban amire nem hatékony rálőni, csak az nem ez, hanem ami magasabban és gyorsabban repül, és ezt azért tudja megtenni, mert jó optika meg kamera van rajta, az viszont ami a nehezebb cuccot magasan a széltől kevésbé zavartatva is viszi gyorsan, az nem 300.000 ft. lesz, hanem drága.

Meg hasonlóak...

Ez az érvrendszer ezer sebből vérzik. Csak pár kiemelendő:

1.: Ha csak nappal lehet használni, akkor mi van? Máris kukába vele, mert mi nappal nem harcolunk?
2.: Oltári nagy tévedés, hogy nincs (nem lehet) éjjelátó képesség. Még a civil DJI drónok is elérhető hőkamera. Beírod a Youtuba, hogy DJI Thermal... és ilyen (2015-ös) videókat találsz:


3.: 20-30 perc egy harctéri felderítésnél is jobb, mintha ki kellene dugnod a fejed, meg vakon mész előre, nem tudva, hogy mi van a fejed feletti házak tetején és / vagy a sarok mögött. Emiatt használták az US ARMY egységei is.

Persze, vannak sokkal jobb képességű drónok is, csak sokkal drágábbak, sokkal nehezebb elérni őket és sokszor nehezebbek.
 
M

molnibalage

Guest
Cifu elmítette nekem.

A mini drónok ellen pedig mini rakéta kell, mint a Raytheon Pike.

Idézek tőle.

Állítólag kis mennyiségben spec. egységek már vásároltak belőle. Gránátvetőkből indítható, a fegyverre szerelhető lézer célmegjelölő modulokkal össze lehet hangolni, félaktív lézeres rávezetésű. Légvédelemre ilyen módon nem a legideálisabb, de végül is e célra is használható.

Én úgy látom, hogy harckocsi lézertávmérő vagy méginkább automatizált toronyra szerelt cucc lehet a jövő egyik útja. Azon van hely és tömeg ilyen úri huncutságokra. Bár a legjobb talán a radaros felderítő járművekre való pakolás lenne, mert azok talán képesek felderíteni a drónokat és belefér a tömegben és helyre is a rendszer applikálása.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Hasznos eszközök, korlátozott hatótávval, tehervírással, mozgékonysággal, van ezeknek értelme, de szerintem túldimenzionáljátok azt a dolgot, hogy nem lehet ellenük költséghatékonyan harcolni. Ami komoly felderítő szenzor, az nem ilyeneken van álunk sem ismétlem, hanem helikopteren. Kis trollkodással azt mondanám, ha nem akarja valaki kidugni a fejét a sarkon, használhat periszkópot is, illetve amit megnéztél két sarokkal arrébb, mire odaérsz változhatott. Jó dolog ez, de kezeljük már a helyén, nem ebbe fog belerokkanni egyik hadviselő fél gazdasága sem, hogy nem tud majd költséghatékonyan leszedni drónokat.
 
M

molnibalage

Guest
Hasznos eszközök, korlátozott hatótávval, tehervírással, mozgékonysággal, van ezeknek értelme, de szerintem túldimenzionáljátok azt a dolgot, hogy nem lehet ellenük költséghatékonyan harcolni. Ami komoly felderítő szenzor, az nem ilyeneken van álunk sem ismétlem, hanem helikopteren. Kis trollkodással azt mondanám, ha nem akarja valaki kidugni a fejét a sarkon, használhat periszkópot is, illetve amit megnéztél két sarokkal arrébb, mire odaérsz változhatott. Jó dolog ez, de kezeljük már a helyén, nem ebbe fog belerokkanni egyik hadviselő fél gazdasága sem, hogy nem tud majd költséghatékonyan leszedni drónokat.
Már jelenleg sem képesek ma erre. Lásd Patriot lövöldözik quadcopter szerű cuccokra. Csak még kevés a drón, hogy ez nagyon fájjon anyagilag.

Képzeld el azt, hogy ha majd egy 100 fős drón raj robok egy több száz milliós USD-s SAM osztály felé, aminek 1 db tűzvezető radarját kiiktatva annak harcértéke 0. Egyelőre még a "boldog békeidők" vannak az útkeresés miatt, de a drónok tömeges katonai alkalmazása támadó fegyverként félelmetesen sötét képet tud felfesteni a szárazföldi erők és hajók számára is. A repcsik és helik védettek, mert túl gyorsak az ilyen quadcoper vackok számára, de csak amíg a levegőben vannak... A támaszpont meg nem mozog és a földön ők sem...

Voltak olyan forgatókönyvek, hogy a románok szétaknaveztnék diverzánsokkal a Griffeket.

Nos, mennyivel egyszerűbb 100 db mini drón becsepészése és azok útnak indítása pár km-ről. Tetszőleges ország tetszőleges támaszpontja behelyettesíthető...

Persze ez is addig igaz, amíg nincs normális betonfedzék, azon bajosan kopogtana be még 100 db pár kilós drón is...
 
  • Tetszik
Reactions: misinator and fip7

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Nos, mennyivel egyszerűbb 100 db mini drón becsepészése és azok útnak indítása pár km-ről. Tetszőleges ország tetszőleges támaszpontja behelyettesíthető...
Úgy tudom ez ellen már kidolgozott EMP eszközök vannak, csak nem rendelte meg senki. A komoly gond a mozgó csapatoknál lesz, oda muszáj berakni valamilyen radar+programozott gépágyút használó járművet. Lényegesen sokoldalúbb.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Már jelenleg sem képesek ma erre. Lásd Patriot lövöldözik quadcopter szerű cuccokra. Csak még kevés a drón, hogy ez nagyon fájjon anyagilag.

Képzeld el azt, hogy ha majd egy 100 fős drón raj robok egy több száz milliós USD-s SAM osztály felé, aminek 1 db tűzvezető radarját kiiktatva annak harcértéke 0. Egyelőre még a "boldog békeidők" vannak az útkeresés miatt, de a drónok tömeges katonai alkalmazása támadó fegyverként félelmetesen sötét képet tud felfesteni a szárazföldi erők és hajók számára is. A repcsik és helik védettek, mert túl gyorsak az ilyen quadcoper vackok számára, de csak amíg a levegőben vannak... A támaszpont meg nem mozog és a földön ők sem...

Voltak olyan forgatókönyvek, hogy a románok szétaknaveztnék diverzánsokkal a Griffeket.

Nos, mennyivel egyszerűbb 100 db mini drón becsepészése és azok útnak indítása pár km-ről. Tetszőleges ország tetszőleges támaszpontja behelyettesíthető...

Persze ez is addig igaz, amíg nincs normális betonfedzék, azon bajosan kopogtana be még 100 db pár kilós drón is...

Ahhoz hülyének kell lenni, hogy egy 300-400 E ft os phantomra patriotot indítsanak, pláne tömegesen. Ezekre a kis szarokra gépágyú és repesz romboló lőszer kell, a legkissebbekre tényleg karabély lőszer is elég. Ha tömegesen elterjednek a kicsik, és még az EW vonalon is védettnek bizonyulnak majd, fixre veszem hogy az időzített gá. és az energia fegyverek virágkora jön. Meg lesz oldva ez is.