W-3 Sokol (PZL Swidnik, Lengyelország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hajozo

Member
2013. február 19.
18
52
13
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Az utolsó Sokol is a Fülöp-szigetekre érkezett
A Mi-2-es továbbfejlesztésének is írták már a neten. A Pumánál kisebb kb feleannyi embert visz el, a terhelhetősége kb 2 tonna úgy tudom.
Azonban olcsóbb jóval és jó kapcsolatban vagyunk a lengyelekkel. A Mig-29-esekért meg lehetne próbálni elcserélni. Így gyakorlatilag tizedannyiból meg lehetne újítani a gépparkot, mint a 30 UH-1 ára. .Igaz mellettük szükséges lenne 3-4 db Mi8/17 . Mert egy hadseregnek kell olyan gép ami elvisz egy terepjárót.
A sokolnak emellett , ellentétben az AW-139-el van harci változata beépített gépágyúval pct.örő rakétával. Ígaz kevésbé modern.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Véleményem szerint, ha mi konfliktusba keveredünk valakivel, az valamelyik szomszédunk lesz (huh, most nagyot írtam, igaz?). Lassan már minden szomszédunk NATO-tag. Szerintem ha veszünk egy Cougart vagy Blackhawk-ot, egy Román balhénál elzárják az alkatrész-csapot irányunkba(románia nagyobb gazdaság+USA űber seggny@lója). Ilyenkor ugye jó lenne nem a tőlük (EU,USA)vett teknikát használni. A hadsereg/légierő előbb-utóbb úgyis átáll nyugati teknikára teljesen, de akkor mr valami olyant kéne venni mint ez a W-3-as. Nem azt mondom, hogy ez adja a heli-flottánk gerincét, de a felét adhatná, hiszen ha valaki mindig adna nekünk alkatrészeket (mégha titokban is) azok a lengyelek lesznek. Lehet, hogy az embargó miatt a mi légierőnk is a földön állna, de ha legalább egy ilyen csonka-helikopterflotta még repülne, az szerintem komoly segítség volna a szárazföldi egységeknek.
Amúgy tényleg nagyon pici az-az ajtó, ha még meghúznák fél vagy egy méterrel....
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
Nem kotozkodesbol irom , de a Sokol "deszantajtaja" a jobb oldal hatso reszen van es vagy 3x ilyen szeles, mint a bal oldalan levo!
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
21.jpg
 

Hans

Member
2010. április 19.
168
1
18
es a filippinoknak is megvan az ajto :D

sokol4.jpg

Gondolom ebben az ajtóban is van egy géppuska, ami ugyanúgy útban van, mint a jobb oldalon. Vagy csak egy oldalon van tűzfegyver? Ígyis, úgyis vicces. Mondjuk én nagyon bírtam a Sokol-t, de most ez, emellett a csehek szerint rohadt drága hozzá az alkatrész.

Véleményem szerint, ha mi konfliktusba keveredünk valakivel, az valamelyik szomszédunk lesz (huh, most nagyot írtam, igaz?). Lassan már minden szomszédunk NATO-tag. Szerintem ha veszünk egy Cougart vagy Blackhawk-ot, egy Román balhénál elzárják az alkatrész-csapot irányunkba(románia nagyobb gazdaság+USA űber seggny@lója). Ilyenkor ugye jó lenne nem a tőlük (EU,USA)vett teknikát használni. A hadsereg/légierő előbb-utóbb úgyis átáll nyugati teknikára teljesen, de akkor mr valami olyant kéne venni mint ez a W-3-as. Nem azt mondom, hogy ez adja a heli-flottánk gerincét, de a felét adhatná, hiszen ha valaki mindig adna nekünk alkatrészeket (mégha titokban is) azok a lengyelek lesznek. Lehet, hogy az embargó miatt a mi légierőnk is a földön állna, de ha legalább egy ilyen csonka-helikopterflotta még repülne, az szerintem komoly segítség volna a szárazföldi egységeknek.
Amúgy tényleg nagyon pici az-az ajtó, ha még meghúznák fél vagy egy méterrel....

Hogy milyen balhénál? Román? Azonkívül, hogy a pénz-pénz-pénz trióból nekik egy sincs, azon kívül honnan jön ez az örökös reszketés a románoktól? Hát lóf@sz nem lesz itt, nem hogy románok. Örülnek, hogy a seggükön lyuk van és szelel...
A lengyelek mindig adnának UL-ről meg annyit, hogy a PZL Swidnik az AugustaWestland tulajdona és annak megy alkatrész akinek a gyár tulajdonosa megengedi.Ugyanannyira lenne a lengyeleknek beleszólásuk, mint a Sikorsky S70i esetén, ugye tudván azt, hogy a PZL Mielec ugyanúgy a Sikorsky cége.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 050
10 644
113
...de a felét adhatná, hiszen ha valaki mindig adna nekünk alkatrészeket (mégha titokban is) azok a lengyelek lesznek. Lehet, hogy az embargó miatt a mi légierőnk is a földön állna, de ha legalább egy ilyen csonka-helikopterflotta még repülne, az szerintem komoly segítség volna a szárazföldi egységeknek.
És mégis merre hoznák az alkatrészeket?
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
bartinieffektus:
Tényleg elég szép nagy ajtó van ott.. nem tudom akkor mi a bajuk a Filippinóknak,,, na de ez legyen az Ő bajuk :)

Hans: A Románokat csak példaként hoztam fel (amúgy Ők a legjobb példák erre, a kisebbségpolitikájuk miatt). Egyébként a történelemben a háborúk egy része akkor kezdődött, amikor a gazdaságok estek össze (várjálcsak, csak nem gazdasági visszaesés van most mindenhol?) és valamivel el kellett terelni a figyelmet a belső bajokról. Sosem volt olyan ideális háború, hogy kurva sok lóvé van, sok fegyver, mindent megvettünk aztán teszteljük egy háborúban... Az, hogy kinek a kezében van a gyár, csak egy dolog!! A Lengyel megveszi saját magának, aztán továbbadja,, szerintem ezzel sem írtam le újat a fegyverüzletben...
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
borisz: gyanítom, hogy nem egyenes úton, mint a világ konfliktusaiban úgy általában. Gondolom olvastál már te is olyanokat, amikor szerbek, horvátok stb. mindenféle embargó, blokád ellenére fegyverekhez jutottak. Nem hiszem, hogy ez új volna a hadtörténelemben.
 

therob

Active Member
2012. december 26.
922
247
43
Az én szememnek elég félresikerült egy szerkezetnek tűnik remélem eszünkbe se jut ilyeneket beszerezni ha már a használói se elégedettek vele.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
Az én szememnek elég félresikerült egy szerkezetnek tűnik remélem eszünkbe se jut ilyeneket beszerezni ha már a használói se elégedettek vele.
Hát a lengyeleket leszámítva még 6 másik ország használja, köztük a németek is. Annyira fosrakéta nem lehet... :)
Nyílván a filippínóknál is nem ennyi idő után derült csak ki, hogy nem jó nekik ez a heli, amit nyílván nem úgy rendeltek meg, hogy még csak nem is látták, plusz olvasták a doksikat. Valami más áll a hírtelen támadt problémájuk hátterében, de mivel nincsenek a közelben, mégcsak nem is izgat. :)
 

therob

Active Member
2012. december 26.
922
247
43
zotyek78

Nézd meg, hogy az a 6 ország mire használja. Németek nem katonai heliként használják. Algéria nemrég rendelte meg őket (lehet nekik se fog bejönni). Nem nevezném egy sikeres típusnak. Lehet van abban valami, hogy ami sz*rul néz ki az sz*r is.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
bartinieffektus
Szép és jó hogy az ablakon tüzel de ha kinyitják az ajtót az pont az ablakot takarja :D

Nem tudom mi ez a Lengyel mánia már megint (a Lengyel Magyar két jó barát duma csak egy marketing duma volt a komunizmusba.) Mondjon már nekem valaki valamit az utobbi 100 évbe amikor a Lengyelek bármi nemű segítséget is nyújtottak vólna nekünk (sőt enedékeny leszek legyen az utobbi 500 év)
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
bartinieffektus
Szép és jó hogy az ablakon tüzel de ha kinyitják az ajtót az pont az ablakot takarja :D

Nem tudom mi ez a Lengyel mánia már megint (a Lengyel Magyar két jó barát duma csak egy marketing duma volt a komunizmusba.) Mondjon már nekem valaki valamit az utobbi 100 évbe amikor a Lengyelek bármi nemű segítséget is nyújtottak vólna nekünk (sőt enedékeny leszek legyen az utobbi 500 év)

Vegyel fel egy szemuveget . Rogton az elso kep! :D