Repülő-emlékművek Magyarország területén / Köztéren kiállított harci eszközök

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

h0ly

New Member
2013. augusztus 4.
18
0
1
Tiszteletem!

A magyar repülés- és hadtörténet nálam jóval tájékozottabb szerelmeseinek kérném a segítségét.

A napokban került ki az internetre a hír, hogy jövőre sem rendez Repülőnapot Magyarország. Ez a kissé szomorú hír indított az elhatározásra, hogy alternatív, repüléssel kapcsolatos programot keressek magamnak, kis költségvetéssel. :D

Idén nyáron volt szerencsém Erdélybe kirándulni, ahol út közben megcsodálhattam a Kolozsvárra vezető autópálya végpontjánál felállított MiG-21-es emlékművet (de sajnos nem tudtam megállni, mert busszal utaztam..)

Érdeklődni szeretnék hát, hogy hazánkban találhatóak-e ilyen emlékművek? (Élek a feltételezéssel, hogy igen, csak nagyon eldugottak...)

A gyulaházi MiG-et megtaláltam, de bíznék benne, hogy Kelet-Magyarországon még akad pár ilyen meglátogatható hely.

Egyébként felmerült bennem, hogy az ilyen haditechnikai emlékműveket vagy felkeresésre érdemes egykori katonai létesítményeket (nem szétlopott üres laktanyákra gondolok, hanem ahol még valami néznivalót találhat is az ember), érdemes lenne egy ilyen topicban összegyűjteni, talán másoknak is segítségére lehet.

Például valahol a hajdúságban emlékeim szerint egy benzinkút mellett van egy tank kiállítva, amit gyerekkoromban biztosan láttam; de már nem emlékszem, hogy hol van pontosan.

Tudom, hogy önmagában nem nagy szám 1-1 lekonzervált haditechnikai eszközt megnézni az árokpartra kiállítva egy országút mellett; de talán pont az lehet a szépsége ennek: legalább ha arra vet valakit az élet, ahol ezek vannak, akkor leparkolhat mellettük egy szusszanásra, és megmutathatja a gyerekeinek.

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv:
h0ly
 

h0ly

New Member
2013. augusztus 4.
18
0
1
Kezdeném én a gyűjtögetést az előző hozzászólásban említett két emlékművel:

A gyulaházi Farkas Bertalan emlékmű:
http://mult-kor.hu/20100426_felujitjak_a_gyulahazan_kiallitott_vadaszrepulogepet

És a Hortobágyi páncéloscsata emlékműve:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Hortob%C3%A1gyi_p%C3%A1nc%C3%A9loscsata
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 956
113
Hűha, gyerekkoromban egy csomót megnéztünk osztálykiránduláson. De mára mindet eltakarították. Úgy jó 10 éve Fehérvár? környékén egy benzinkútnál ki volt állítva egy sérült Mig-17 ha jól emlékszem. Kicsit később rákeresek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 496
113
Néhány hónapja még volt egy "wings.hu" honlap, ahol nagyon sok "kiállított" repülőgép fel volt sorolva. Nem mentette le valaki azt a listát véletlenül?

Angol oldalakon ezt találtam:

http://www.spottingmode.com/wro/Hungary


Esetleg ez az adatbázis is segíthet:

http://horac.fw.hu/kereses.php



Nem repülős témában ezek vannak:

http://www.bunkermuzeum.hu/Bunkermuzeum/tarsmuzeumok/magyarorszag2.htm
 

h0ly

New Member
2013. augusztus 4.
18
0
1
Hú, köszönöm, ezek jó kis adatbázisok. :) Érdekes, hogy gyakorlatilag ha jól látom a legtöbb cucc egykori katonai repterek kapujába van szétszórva :) Na meg az a pár múzeum.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 956
113
Gyerekkoromban láttam még egy Liberator maradványait (csak az alu törzskeretek maradtak) egy közeli erdőben, de azóta se találtam rá. Szerintem a tesók elhordták, pedig hatalmas volt.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Nem emlékmű ugyan, legfeljebb az alapító, a nyáron repgép-balesetben meghalt Komócsi Zoltán "emlékműve" lehet az általa alapított repülőgép-múzeum az 51-es út mellett Dunavarsánynál. An-2, Mi-24, Ka.26, Wilga, Mi-2, Mig-21-ek, -23-asok stb. láthatók, részben már kiállítva, részben még odaszállítás utáni szétszerelt állapotban. A család és a repülős-barátok nagyon fogadkoznak, hogy befejezik a gépek összeszerelését és továbbra is fenntartják a múzeumot. Remélem, tényleg meg tudják oldani a "gazda" nélkül az Ő emlékére is.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Fiam kedvenc köztéri páncélosát a hadtörténelmi múzeum Kapisztrán téri bejárata elől az önkormányzat elszállíttatta, mivel visszavonták a közterülethasználati engedélyét.
Hol van még köztéri kiállított páncélos Budapesten vagy környékén? Értsd közelebb, mint Kecelen :)
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 995
13 300
113
Fiam kedvenc köztéri páncélosát a hadtörténelmi múzeum Kapisztrán téri bejárata elől az önkormányzat elszállíttatta, mivel visszavonták a közterülethasználati engedélyét.
Hol van még köztéri kiállított páncélos Budapesten vagy környékén? Értsd közelebb, mint Kecelen :)
Hát, nem pont BP kornyéke, de Kecelnél azért kozelebb:

 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 504
54 447
113
A Várban a Hadtörténeti Muzeumnál már nem àll egy T-34-es?
Beismerem, règen jártam arra.....:(
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
A Várban a Hadtörténeti Muzeumnál már nem àll egy T-34-es?
Beismerem, règen jártam arra.....:(
PT-76 volt, ugyan nem MBT, de neki ez is mindig óriási élmény volt körbejárni megtapogatni, és itt volt tőlünk egy ugrásra. Ma ő mondta menjünk megnézni a tankot és kopp lett.

A Jogosult a 195/2020. (XII. 21.) Polgármesteri határozattal közterület-használati hozzájárulást kapott a Budapest I. kerület 6638 helyrajzi számú, természetben a Kapisztrán téren, a Kapisztrán szobor melletti közterületen, 21 m2 alapterületű muzeális PT - 76 típusú harcjármű kiállítása céljából a 2021. január 1. és 2021. december 31. közötti időszakra. A Jogosult 2021. február 18. napján bejelentette, hogy a közterület használatával 2021. február 25. napján felhagy, és a visszajáró közterület-használati díj visszafizetését kérte.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 826
113
Fiam kedvenc köztéri páncélosát a hadtörténelmi múzeum Kapisztrán téri bejárata elől az önkormányzat elszállíttatta, mivel visszavonták a közterülethasználati engedélyét.
Hol van még köztéri kiállított páncélos Budapesten vagy környékén? Értsd közelebb, mint Kecelen :)
Nem kiállított, de harckocsiféleség... ráadásul működés közben is meg lehet nézni. (Ha meg rááldoztok egy [nem annyira nem] kisebb összeget, akkor lehet a tetején utazni is, meg vannak ilyen vicces nagykerekű autóik is..)
Régen minden szombaton eresztették Gyálon a régi gyakorlótéren/Crosspályán... mostanában nemtudom, mi a helyzet:
http://monstershow.hu/vt-55-tank-bika/
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Igen, előtte T-34 volt. Nem tudja senki, hogy jön-e vissza a renovált T-34? Vagy ennek a látványosságnak végleg annyi? Elvileg jövő héten nyit a múzeum...
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Igen, előtte T-34 volt. Nem tudja senki, hogy jön-e vissza a renovált T-34? Vagy ennek a látványosságnak végleg annyi? Elvileg jövő héten nyit a múzeum...
5 éves gyereknek nagy élmény volt mind a T-34, mind a PT-76. Most a héten is arra kellett mennünk, "hátha"... hát nem. És idén sem lesz Budaörsön honvédelem napi statikus bemutató sem. Az pedig nagyon jó volt, be lehetett ülni a török cuccokba is, meg rengeteg járműbe felügyelettel.
Régen a néhai Zalka Máté Katonai Főiskola kertjében voltak kiállított dolgok. Van valakinek tippje, hogy kisgyerekkel megtapogatható katonai nagyvasat hol lehet Budapesten látni?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 496
113
A Pákozdi Katonai Emlékparkban is van egy harckocsi...
312655186_485711880268198_4329263524209309130_n.jpg


Szabadszálláson a Mátyás király téren is van néhány harcjármű

p1-2.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed