Tu-22M Backfire (Tupoljev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 661
12 354
113
Itt látható egy B-1B esetében, hogy a legfinomabb orra szállás mellett is mekkorát hajlik a törzs a szárnyak előtt, nem csoda, hogy a 22-es kettétőrt, ehhez képest gyakorlatilag becsapódott.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 166
113
Irgalmatlan, csillapítatlan erővel a földnek verődik egy ilyenkor közel száz tonnás repülő, aminek egy egységet képez a hajtóművei, a szárny megerősített bekötése, a függőleges és vízszintes vezérsíkjai, a bombakamrája, a főfutója és csak egy külön egység a bombakamra törzskeretei elé épített törzs elsőrész... nos, az szerintem így kell, hogy törjön.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Nagyon furán törik ketté a gép, ezt hogy sikerült összehozni?


Hatalmas volt a függőleges sebesség - azért is pattant el a gép. Semmi kilebegtetés nem volt, de még felvétel sem. Gyakorlatilag belesüllyedtek a földbe. Olyan hatalmas erővel csapódtak be, amit nem bírt a struktúra, és megadta magát a leggyengébb pontokon. Nem csak a törzs tört el, az orr kúp is rögtön leszakadt. Csodálom, hogy túlélte ezt bárki is.
Nem értem miért jöttek ilyen meredekem. Az oké, hogy a hóviharban nem láttak, de a magasságmérőt, a variót, a rádió-magasságmérőt nem nézte senki? Miért nem RSzBN-re kapcsolt robottal jöttek be, ami gyakorlatilag a földig lehozta volna őket pontra? Volt ott valami más gond is, nem csak az időjárás! Kerojuk nem lehetett sok, mert nem volt robbanás, és tűz is alig. Talán ezért nem mentek kitérő reptérre, amit állítólag a torony javasolt nekik. Tudom, hogy utólag könnyű okosnak lenni, de ennél már az is jobb lett volna, ha kirepülnek katapultálási légtérbe, és csattintanak. Végleg letiltották volna őket a repülésről, de legalább túlélik.
És még egy dolog: vérlázító mentalitása van a fickónak, aki videózótt. Egyrészt kimegy, mert sejti, hogy valami lesz. Azután látja, hogy mi történik, és nem csinál semmit. Szinte csak azt mondja, hogy ejnye. Aztán meg sem próbál segíteni, csak videózik. Sőt mond is valami olyasmit (sajnos nem hallom tisztán, csak a tuda-t értem), hogy nem megy oda, vagy, hogy talán oda kellene menni.
 

sequadon

Active Member
2013. december 7.
354
220
43
Nem tudni miért volt pont akkor pont ott, ne jelentsük már ki hogy csak azért volt ott hogy levideózza három ember halálát. Ha tényleg rövidre jött a gép akkor simán lehet, hogy még a bázison kívül áll az illető. Van akiknek ez a hobbija, hogy le/felszálló gépeket filmez. És ha a szerencsétlenség után oda megy mit tud tenni? Dobálja a havat az égő kerozinra? Másrészt jól látni a rakétát a szárny alatt leszállás közben, ebből a távolságból senki meg nem mondja hogy éles vagy gyakorló. Civilként én sem mentem volna oda.
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudni miért volt pont akkor pont ott, ne jelentsük már ki hogy csak azért volt ott hogy levideózza három ember halálát. Ha tényleg rövidre jött a gép akkor simán lehet, hogy még a bázison kívül áll az illető. Van akiknek ez a hobbija, hogy le/felszálló gépeket filmez. És ha a szerencsétlenség után oda megy mit tud tenni? Dobálja a havat az égő kerozinra? Másrészt jól látni a rakétát a szárny alatt leszállás közben, ebből a távolságból senki meg nem mondja hogy éles vagy gyakorló. Civilként én sem mentem volna oda.
A Tu-22M-hez kb. alig értek, de egyes gépekhez palacsintázás után pl. szigorúan tilos közel menni. Ilyen volt pl. az űrsikló és az F-16 is ilyen, mert az APU (asszem) hidrazint használ, ami csak "kicsit" mérgező.

https://aviation.stackexchange.com/questions/23417/why-is-hydrazine-used-to-power-the-f-16s-epu

A franc se tudja mi lehet egy Tu-22M-ben.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 166
113
Hidrazin az biztos nem, mert az nyugatista hóbort. De ettől függetlenül volt benne 750 darab repeszromboló 23mm-es gépágyúlőszer, ami szintén nem egészséges.
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
552
1 248
93
Hatalmas volt a függőleges sebesség - azért is pattant el a gép. Semmi kilebegtetés nem volt, de még felvétel sem. Gyakorlatilag belesüllyedtek a földbe. Olyan hatalmas erővel csapódtak be, amit nem bírt a struktúra, és megadta magát a leggyengébb pontokon. Nem csak a törzs tört el, az orr kúp is rögtön leszakadt. Csodálom, hogy túlélte ezt bárki is.
Nem értem miért jöttek ilyen meredekem. Az oké, hogy a hóviharban nem láttak, de a magasságmérőt, a variót, a rádió-magasságmérőt nem nézte senki? Miért nem RSzBN-re kapcsolt robottal jöttek be, ami gyakorlatilag a földig lehozta volna őket pontra? Volt ott valami más gond is, nem csak az időjárás! Kerojuk nem lehetett sok, mert nem volt robbanás, és tűz is alig. Talán ezért nem mentek kitérő reptérre, amit állítólag a torony javasolt nekik. Tudom, hogy utólag könnyű okosnak lenni, de ennél már az is jobb lett volna, ha kirepülnek katapultálási légtérbe, és csattintanak. Végleg letiltották volna őket a repülésről, de legalább túlélik.
És még egy dolog: vérlázító mentalitása van a fickónak, aki videózott. Egyrészt kimegy, mert sejti, hogy valami lesz. Azután látja, hogy mi történik, és nem csinál semmit. Szinte csak azt mondja, hogy ejnye. Aztán meg sem próbál segíteni, csak videózik. Sőt mond is valami olyasmit (sajnos nem hallom tisztán, csak a tuda-t értem), hogy nem megy oda, vagy, hogy talán oda kellene menni.

Orosz források szerint műszeres megközelítést gyakoroltak. Egyáltalán nem is akartak katapultálni, mert a leszállást gyakorolták. Sok helyen pilótahibát emlegetnek, de egy elkalibrált/hibás műszeres leszállítórendszer simán "bevisz az erdőbe" és okozhat hasonló eltájolódást. Tejködben, hóesésben meglátni a fehér talajt nagyon nehéz...
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Orosz források szerint műszeres megközelítést gyakoroltak. Egyáltalán nem is akartak katapultálni, mert a leszállást gyakorolták. Sok helyen pilótahibát emlegetnek, de egy elkalibrált/hibás műszeres leszállítórendszer simán "bevisz az erdőbe" és okozhat hasonló eltájolódást. Tejködben, hóesésben meglátni a fehér talajt nagyon nehéz...



Én szintén orosz forrásból (INTERFAX) úgy tudom, hogy a repülőtéren hitőrt hóvihar miatt nem tudtak leszállni. A torony javasolta nekik, hogy tartalék reptéren szálljanak le, de a kényszerleszállás mellett döntöttek. Nem tudom mi az igazság, de ilyen időben biztos nem gyakorló leszállás volt. A gépnek és a pilótáknak is van időjárás minimuma. Véleményem szerint ez a vízszintes látás és felhőalap mindkettő alatt volt. Sokkal. Az igazat úgy sem fogjuk megtudni, egyrészt akkora nyíltság még most sincs a VKSz-nél, másrészt pedig nincs is sok közünk hozzá, szóval nem fogják az orrunkra kötni.
De én akkor sem értem. Mennek lefelé nagy varióval, és több műszeren is látják, hogy a magasság kritikus. A két pilóta meg csak nézi? Az egyik keresi a pályát és kifelé néz, oké, és a másik? És a sturman meg a fegyverrendszer kezelő? Nem azt mondom, hogy ők szúrták el, mert nem hinném, hogy meg akartak halni, de ha ott minden jól működött, és mindenki jól tette a dolgát (a földön és a levegőben), akkor csak az időjárás miatt ez nem történhet meg. Pár hónapja hasonló szituban (szintén minimum alá ment az idő) a 4 MiG-31-es miért tudta megoldani?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Nem tudni miért volt pont akkor pont ott, ne jelentsük már ki hogy csak azért volt ott hogy levideózza három ember halálát. Ha tényleg rövidre jött a gép akkor simán lehet, hogy még a bázison kívül áll az illető. Van akiknek ez a hobbija, hogy le/felszálló gépeket filmez. És ha a szerencsétlenség után oda megy mit tud tenni? Dobálja a havat az égő kerozinra? Másrészt jól látni a rakétát a szárny alatt leszállás közben, ebből a távolságból senki meg nem mondja hogy éles vagy gyakorló. Civilként én sem mentem volna oda.


Bocsi de nem a reptéren kivűl álló civil volt. A videó elején bemondja a leszálló gép pontos típusát, és, hogy kényszerleszállni fog. Mondjuk elméletileg lehetne egy szpotter aki figyeli a repülőtéri frekvenciát, de szpottert ilyen időben még nem láttam egy pálya végén sem.
Az meg, hogy mit csinált. Mondjuk én nem vagyok civil (vagyis most már de), de aki ilyen helyzetben - vagy akár csak egy közlekedési balesetet látva is - csak erre képes, az nem csak szánalmasnak tartom, de büntetném is. Oké, félek, hogy robbanni fog, de nem videózok, hanem veszem azt a nyüves telefont, és segítséget hívok! Jó reggelt kívánok! Emberek halnak meg, vagy sérülnek meg az orra előtt, és csak erre képes?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Sima gyakorló repülésen is felfegyverezve repül?

Szar meló a hevederek ki és berakása szóval sehol nem erőltetik ha nem kell.Berakják egyszer aztán ott van amíg elő nem áll olyan szitu ami miatt el kell távolítani.Gondolom ha valamilyen karbantartás van a rutin dolgokon kívül akkor ki kell venni.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 166
113
Szar meló a hevederek ki és berakása szóval sehol nem erőltetik ha nem kell.Berakják egyszer aztán ott van amíg elő nem áll olyan szitu ami miatt el kell távolítani.Gondolom ha valamilyen karbantartás van a rutin dolgokon kívül akkor ki kell venni.
Emlékezzünk a tavaly F-16-os tűzre, ahol mikor kellett volna, se vették ki a lőszerkészletet, aztán a nagyjavításon sikerült is telibetalálni a hangár előtt parkoló másik gépet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Emlékezzünk a tavaly F-16-os tűzre, ahol mikor kellett volna, se vették ki a lőszerkészletet, aztán a nagyjavításon sikerült is telibetalálni a hangár előtt parkoló másik gépet.

Mondjuk ez szerintem felelőtlenség de ez csak az én véleményem.Ha már nagyon megbontják a gépet akkor vegyék már ki a lőszert.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Ha meg nem akkor ahogy Phoenix is mondja, simán földnek vezeti a gépet a robot ha nem jók az adatok amikből dolgozik.


Huhh! Nem értitek! Az nem úgy működik, hogy rábízom magam a technikára. Annak joga van bármikor bedögleni, és be is szokott. Vannak szabályok amiket be kell tartani. Egy típustól függő magasságon át KELL venni a robottól a gépet. Robotpilótával tilos leszállni, még akkor is, ha egyébként a rendszer képes lenne rá. Ha egy meghatározott magasságon nem látom a földet, vagy megadott ponton a bejövetel során nem látom a pálya küszöböt, át kell startolni. Ha pedig muszáj kényszerleszállni valami ok miatt, akkor különösen figyelni kell a műszereket. De nincs olyan, hogy muszáj leszállni! (Katonai géppel, amin van katapultülés.) Ha többszöri próbálkozás után sem sikerül a leszállás, akkor elküldenek katapultálási légtérbe, és csatt! Ez a biztonságosabb. A repülésben minden szabályozva van, és nem véletlenül! Ezeket a szabályokat "vérrel írják", és ha nem tartják be őket, akkor abba bele lehet halni. Köztudottan a leszállás a legveszélyesebb a repülésben. Az erőltetett leszállás meg egyenesen halálosan veszélyes.