Repülőgép fedélzeti lézer fegyverek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Bocs, az elobb veletlenul elkuldtem.

Igen, a radarra en is gondoltam, de valszinuleg egy kombinalt szenzorkit lehet a megoldas; az optikai celzas relative konnyen becsaphato, viszont tobb szenzor kombinalasa adhat biztatobb kepesseget (pl. igy hirtelen otletem sincs, megvalosithato lenne-e pl. a celpont surusegenek, stb. vizsgalata (szenzorracs - dronok - segitsegevel talan).
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Ha annyira nagy méreteket igényel majd a fegyver, hogy muszáj az egész gépet köré építeni, akkor inkább úgy raknám bele, hogy előrefele valamekkora kis szögtartományban (pl. +- 10 fok) azért legyen irányítható. Szerintem ez még megoldható túl nagy veszteségek nélkül, és így már nagyjából lehet automatikával célozni. Az szerintem teljesen abszurd, hogy a fegyver ne legyen semennyire sem irányítható a gép manőverezését leszámítva. 1-2 km-nél nagyobb távra úgy célozni egyszerűen nem reális.

Az, hogy végül mi lesz belőle, majd kiderül, szerintem a torony szerű megoldás jóval praktikusabb mert nem kell a gépet össze vissza rángatni ahhoz, hogy tudjál támadni. Hiába gyors meg sok van a fegyverből, ez igen nagy visszalépés lenne a mai rakétákhoz képest, attól függetlenül, hogy a képzeletbeli jövőben ezek működni fognak-e még az általad leírt önvédelmi (pl. lézeres) vagy zavarási technikák miatt.
 
T

torsen

Guest
Pl. a YAL-1 esetén egy BM jellegű célt kb. 3mp-ig "világít" meg a lézer, mire megfelelő hatást ér el, vagyis a cél megsemmisül. Ez talán eleve kizárja a fix beépítést...és ha jól tudom, ott optikai célkövetést használnak, ami talán azért logikus, mert ha a célzó nem "lát" akkor a lézer használatának sincs sok értelme pl. köd, felhőzet stb.
 
S

speziale

Guest
Zsolti,

Nem véletlen, hogy minden jelenleg fejlesztett lézerfegyver toronyba lett téve. Ennek okairól írt molni.

Vagyis, amit írsz, hogy "NEM a tornyos rendszer lesz a realitás, mivel MÉRET problémák miatt, én jelenleg ha el is készül, inább úgy tudom elképzelni, mint mondjuk egy GAU-8as jelenleg, hogy köré kell rakni a vadászgépet, magát. " az egy alapvetően hibás logikából épül fel. Addig nem lesz lézerfegyver a vadászgépeken, amíg nem tudják a tornyos rendszert megcsinálni, mert anélkül semmi értelme nics lézerfegyvert pakolni a gépre.

egyébként meg még a SZU27 topikban írtuk többen, hogy stealth gépek ide vagy oda, azért a radartechnológiában is van még előrelépési lehetőség pl.: GaN-os Aesa, optikai radar. És ezek csak olyan cuccok, amik már jelenleg fejlesztés alatt állnak. ameddigre a lézertechnológia eljut oda, hogy vadászgépre szereljék rakéta fegyverzet helyett addig ki tudja, hogy mik lesznek a radartechnológiában.

Egyébként meg a dircm nem jelenti pl. az IR rakéták végét.

http://spie.org/newsroom/technical-articles/5614-ir-imaging-seekers-may-be-very-resistant-to-laser-jamming
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Ha annyira nagy méreteket igényel majd a fegyver, hogy muszáj az egész gépet köré építeni, akkor inkább úgy raknám bele, hogy előrefele valamekkora kis szögtartományban (pl. +- 10 fok) azért legyen irányítható. Szerintem ez még megoldható túl nagy veszteségek nélkül, és így már nagyjából lehet automatikával célozni. Az szerintem teljesen abszurd, hogy a fegyver ne legyen semennyire sem irányítható a gép manőverezését leszámítva. 1-2 km-nél nagyobb távra úgy célozni egyszerűen nem reális.

Az, hogy végül mi lesz belőle, majd kiderül, szerintem a torony szerű megoldás jóval praktikusabb mert nem kell a gépet össze vissza rángatni ahhoz, hogy tudjál támadni. Hiába gyors meg sok van a fegyverből, ez igen nagy visszalépés lenne a mai rakétákhoz képest, attól függetlenül, hogy a képzeletbeli jövőben ezek működni fognak-e még az általad leírt önvédelmi (pl. lézeres) vagy zavarási technikák miatt.
Szerintem is ez reális lehet, igen, hogy valamennyi mozgástartomány azért van, fokokat nem írok mert abszolút Sci-Fi jelenleg amiről beszélünk, de a full tornyos kiépítést nehezen tudom elképzelni, gyorsan mozgó gépeknél, úgy vagy hasonlóan, mint jelenleg a harci helikopterek orr részében van megoldva, tényleg a méret miatt. Ahogy én képzelem, természetesen visszalépés lesz, a mai rakétákhoz képest, csak ha az a világ jön el, hogy a rakétát jó eséllyel leszedik/hatástalanítják, akkor ez még mindig jobb lehet, mint bármi más. Ahogy én képzelem, jobb egy olyan erős rövid impulzust használó rendszer, ami ha talál, öl azonnal, mint kisebb tornyos rendszer, amely sok másodpercen keresztül kell hogy egy adott pontra világítson. Ez viszont nyilván annyira a jövő, hogy talán sosem lesz ilyen, vagy még az előtt megoldják az ellene való hatásos védekezést, hogy elterjedhetne, és más irányban fejlődik tovább a légihadviselés.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Zsolti,

Nem véletlen, hogy minden jelenleg fejlesztett lézerfegyver toronyba lett téve. Ennek okairól írt molni.

Vagyis, amit írsz, hogy "NEM a tornyos rendszer lesz a realitás, mivel MÉRET problémák miatt, én jelenleg ha el is készül, inább úgy tudom elképzelni, mint mondjuk egy GAU-8as jelenleg, hogy köré kell rakni a vadászgépet, magát. " az egy alapvetően hibás logikából épül fel. Addig nem lesz lézerfegyver a vadászgépeken, amíg nem tudják a tornyos rendszert megcsinálni, mert anélkül semmi értelme nics lézerfegyvert pakolni a gépre.

egyébként meg még a SZU27 topikban írtuk többen, hogy stealth gépek ide vagy oda, azért a radartechnológiában is van még előrelépési lehetőség pl.: GaN-os Aesa, optikai radar. És ezek csak olyan cuccok, amik már jelenleg fejlesztés alatt állnak. ameddigre a lézertechnológia eljut oda, hogy vadászgépre szereljék rakéta fegyverzet helyett addig ki tudja, hogy mik lesznek a radartechnológiában.

Egyébként meg a dircm nem jelenti pl. az IR rakéták végét.

http://spie.org/newsroom/technical-articles/5614-ir-imaging-seekers-may-be-very-resistant-to-laser-jamming

Benne lehet ez is, persze, hogy addig nem lesz egyáltalán lézerfegyver vadász méretű gépre telepítve, amíg nincs tornyos kiszerelés szinten megoldhatóvá téve, hogy kisebb távolságból(dogfight) is tudjon célon tartani a rendszer, gyorsan, megbízhatóan, és komoly holtterek nélkül, kevésbé rontva az aerodinamikán egy agilisen mozgó vadász méretű gépre addig, amíg az harcképtelenné válik.

Nyilván a radarrendszerekben/IRST/Optikai cuccokban is van még potenciál.

Jelenleg sok esélyes a történet, de még előfordulhat, szerintem nem is kevés eséllyel, hogy valami módon, a rakéta technológia megtalálja a nemezisét, s megint kell az a gépágyú, amiről sokan már lemondtak, annak pedig a következő szintlépése már az energiafegyverek korát fogja jelenteni.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ha annyira nagy méreteket igényel majd a fegyver, hogy muszáj az egész gépet köré építeni, akkor inkább úgy raknám bele, hogy előrefele valamekkora kis szögtartományban (pl. +- 10 fok) azért legyen irányítható. Szerintem ez még megoldható túl nagy veszteségek nélkül, és így már nagyjából lehet automatikával célozni. Az szerintem teljesen abszurd, hogy a fegyver ne legyen semennyire sem irányítható a gép manőverezését leszámítva. 1-2 km-nél nagyobb távra úgy célozni egyszerűen nem reális.

Az, hogy végül mi lesz belőle, majd kiderül, szerintem a torony szerű megoldás jóval praktikusabb mert nem kell a gépet össze vissza rángatni ahhoz, hogy tudjál támadni. Hiába gyors meg sok van a fegyverből, ez igen nagy visszalépés lenne a mai rakétákhoz képest, attól függetlenül, hogy a képzeletbeli jövőben ezek működni fognak-e még az általad leírt önvédelmi (pl. lézeres) vagy zavarási technikák miatt.

Lehet, hogy most hülyeséget írok, de ha elterjed a lézerfegyver (egy valóban hatásos, ami tizedmásodpercek alatt harcképtelenné tesz egy gépet), akkor nem fogja teljesen kiszorítani a vadászképeket?
Ha lézerrel lövöldöznek egymásra, akkor tökmindegy, hogy milyen jól manőverezik az ellenfél, úgyis leszedik.
A rakétákat szintén kiszorítja, hisz a forgatható torony/tornyok minden felfedezett rakétát meg tud semmisíteni, a fel nem fedezett ellen meg a vadászkép sem tudna védekezni.
Így a jövőben inkább valami repülő erődszerű bombázóknak lesz értelme, ami több lövést kibírhat.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Onnan kb ott lennénk, hogy star wars, páncélzat, energia pajzs, halál csillag. Bármi lehet ;)
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Aranysas magazin, 2016 április, 6. oldal - hírek a repülőgép fedélzeti nagy energiájú lézerfegyver fejlesztésről, kiszemelt hordozó platform az F-15 lehet illetve az F-35B, ahol az emelő hajtómű helyére kerülne a generátor.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Jövő zenéje még persze, de tudtommal mindenki erőteljesen foglalkozik vele. A reális eredmények, kutatási stádiumok a legtitkoltabb dolgok közt lehetnek. Az mindenképpen érdekes, hogy vannak olyan irányvonalak, amelyek esetleg a rakéták mellett, vagy helyett, ezt én nem tudhatom, foglalkoznak az ilyen irányú fejlesztésekkel is. Ebből én arra következtetek, hogy talán máshol is gondolják azt, a légiharc hatékony eszközve, nem feltétlen marad örökre az irányított rakéta fegyverzet.
 
M

molnibalage

Guest
Ki az "mindenki"?

Egy időjárás függő fegyverzet soha nem lesz sehol elsődleges fegyverzet. A HOBS rakétáknál kényszerből van IR, mert radarral nem megy, de mivel azok alkalmazásához látni kell a célt, ha fizikailag nem látod az időjárás miatt, akkor meg tökmidegy.

Viszont BVR képesség elvesztesztése rossz idő miatt elég "muris" lenne...
 
T

torsen

Guest
A mézer technika hol tart ebben a kérdésben(értsd fedélzeti, vagy egyéb energiafegyver)? Annak időjárás függése a hosszabb hullámhossz miatt lényegesen kisebb.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
A mézer technika hol tart ebben a kérdésben(értsd fedélzeti, vagy egyéb energiafegyver)? Annak időjárás függése a hosszabb hullámhossz miatt lényegesen kisebb.

Az 1970-es évek végén, 80-as elején Szári Szaganban és Tyuratamban folytak ilyen kísérletek, földi állomásról műholdakra és űrkabinokra "lőttek" maser sugarakkal. Azóta eltelt 30-40 év és nagy a hallgatás - ergo jól állnak vele.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Ki az "mindenki"?

Egy időjárás függő fegyverzet soha nem lesz sehol elsődleges fegyverzet. A HOBS rakétáknál kényszerből van IR, mert radarral nem megy, de mivel azok alkalmazásához látni kell a célt, ha fizikailag nem látod az időjárás miatt, akkor meg tökmidegy.

Viszont BVR képesség elvesztesztése rossz idő miatt elég "muris" lenne...

Minden komoly fegyverzetet exportálni képes, a világpiacon meghatározó katonai nagyhatalom. USA, Kína, Oroszország kutatja erőteljesen az energiafegyverek széleskörű alkalmazási területeit. Természetesen korlátozza az időjárás, és még sok más technológiai akadály jelenleg a használatukat. Nem állítok fixre semmit, csak annyit, hogy a BVR képesség elvesztésére idővel, így is, és úgy is van esély, ha áttörés lesz abban az irányban, hogy egy rakéta méretű, sebességű támadó fegyvert nagy százalékban tudnak hatástalanítani. Ez hangsúlyozom, nem holnap lesz, de a kutatások a távolabbi jövőbe kell hogy tekintsenek, s szerintem gyaníthatóan pont azt is teszik. Jelenleg egyébként nem ez miatt, de komoly technológiai szinten lévő ellenfelek közt, már a jelenben is látok rá esélyt, hogy nem lenne sikeres kb. azonos színvonalon a BVR, még nem az aktív rakétavédelem, pusztán az egyik oldalon már meglévő Stealth tech, másik oldalon pedig az erőteljes zavarás, EW rendszerek miatt. Sose tudjuk meg.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="torsen">A mézer technika hol tart ebben a kérdésben(értsd fedélzeti, vagy egyéb energiafegyver)? Annak időjárás függése a hosszabb hullámhossz miatt lényegesen kisebb.

Az 1970-es évek végén, 80-as elején Szári Szaganban és Tyuratamban folytak ilyen kísérletek, földi állomásról műholdakra és űrkabinokra "lőttek" maser sugarakkal. Azóta eltelt 30-40 év és nagy a hallgatás - ergo jól állnak vele.</blockquote>

Nekem a 80-as évek közepén mondta egy Szu.-ban végzett mérnök-kolléga amikor újdonságként rákérdeztem a mézer-re hogy mi várható tőle, hogy azzal a programmal Ivánék leálltak, teljes zsákutcának, gyakorlatban használhatatlannak bizonyult számukra. Persze ez akkori technológiai szinten volt, de ezután meg sokáig a pénzügyi helyzetük volt olyan, ami miatt kétlem hogy újra próbálkoztak volna.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
<blockquote rel="Montezuma"><blockquote rel="torsen">A mézer technika hol tart ebben a kérdésben(értsd fedélzeti, vagy egyéb energiafegyver)? Annak időjárás függése a hosszabb hullámhossz miatt lényegesen kisebb.

Az 1970-es évek végén, 80-as elején Szári Szaganban és Tyuratamban folytak ilyen kísérletek, földi állomásról műholdakra és űrkabinokra "lőttek" maser sugarakkal. Azóta eltelt 30-40 év és nagy a hallgatás - ergo jól állnak vele.</blockquote>

Nekem a 80-as évek közepén mondta egy Szu.-ban végzett mérnök-kolléga amikor újdonságként rákérdeztem a mézer-re hogy mi várható tőle, hogy azzal a programmal Ivánék leálltak, teljes zsákutcának, gyakorlatban használhatatlannak bizonyult számukra. Persze ez akkori technológiai szinten volt, de ezután meg sokáig a pénzügyi helyzetük volt olyan, ami miatt kétlem hogy újra próbálkoztak volna.</blockquote>
Bántás nélkül, erre is látok Emel, pont 50% esélyt. Meg arra másik 50%-ot, hogy a kollega úrnak ezt mondták, megköszönték a közreműködést, majd átették a vizsgálatokat egy szinttel nagyobb léptékben, valahova egy számokból álló nevű magyar vendég mérnököknek nem látogatható kutatóközpontba, mondjuk a sarkkör magasságán, valahova szibériába.
 
T

torsen

Guest
<blockquote rel="torsen">A mézer technika hol tart ebben a kérdésben(értsd fedélzeti, vagy egyéb energiafegyver)? Annak időjárás függése a hosszabb hullámhossz miatt lényegesen kisebb.

Az 1970-es évek végén, 80-as elején Szári Szaganban és Tyuratamban folytak ilyen kísérletek, földi állomásról műholdakra és űrkabinokra "lőttek" maser sugarakkal. Azóta eltelt 30-40 év és nagy a hallgatás - ergo jól állnak vele.</blockquote>

Köszönöm! Egészséges következtetés! :)
 
M

molnibalage

Guest
Azóta eltelt 30-40 év és nagy a hallgatás - ergo jól állnak vele.
Uramisten, ettől a "logikától" megyek a falnak. Várj, a pisával menő autóról sem hallottak semmit. Akkor biztos azzal is jól áll valaki és valahol...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ki az "mindenki"?

Egy időjárás függő fegyverzet soha nem lesz sehol elsődleges fegyverzet. A HOBS rakétáknál kényszerből van IR, mert radarral nem megy, de mivel azok alkalmazásához látni kell a célt, ha fizikailag nem látod az időjárás miatt, akkor meg tökmidegy.

Viszont BVR képesség elvesztesztése rossz idő miatt elég "muris" lenne...

Jobban belegondolva nem is annyira időjárásfüggő a lézer. Pl. rakéták ellen ködben, esőben is ugyanúgy hatékony, a lényeg, hogy nem kilóméterekről lövik le, hanem 100 méterről. Már messziről bemérik a rakétát, a torony célra tart és csak akkor lő, amikor már tudják, hogy le is szedi.