Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 831
113
Ellenben elég kevés a valóban használható cuccuk. :D A jobb helyzetet is megkérdőjelezném. Védekező szerepben biztosan, de egybéként mivel jobb? Nagyon sok régi konzervük van, ott sincs ám olyan sok pénz a hadseregre, oké hogy vettek / vesznek csomó új cuccot, de azokat üzemeltetni is kéne, az sem kevés pénz, illetve a román hadsereg a köztudatban túl van értékelve a véleményem szerint. A logisztikai történet szintén bonyolultabb, hiszen az út-. és vasúti hálózat sem a legjobb, bár talán szépen lassan jó szinteket érnek el. Hála istennek a román nagyon büszke magára, de egyébként túlerővel szemben elpucolós nép.. no meg büszke az iparára , ezért van jó pár Roman, Dac, Dacia.. ráadásul ugye van ott olyan lakosság is, akiknek 1 része simán a román állam ellen menne, az meg elég kellemetlen a saját országodban.. Náluk a tüzérség, esetleg a légiszállítás és a légvédelem ami erős lehet és tartani lehetne tőle, szerintem minden mást megtudnánk fogni. Azért lennének akik támogatnák a románokat velünk szemben, bár jelenleg nem vagyok benne biztos, hogy a szerbek és a szlovákok mennyire vannak inkább velük jóban, mint velünk.. az ukránoknak meg megvan a saját bajuk. Azt sem tartom kizártnak, hogy adott esetben burkoltan a horvátok és a lengyelek nem segítenének nekünk... No meg elég kellemetlen lenne, ha egy Isztambuli korlátozás miatt, a tenger felőli támogatást megvágnák :) :) De ezek nem fognak megtörténni, hiszen a 2 ország gazdasága nem bírná el, ahogy az egészségügyi ellátó rendszer sem és ezt fent, nagyon magasan pedig tudják. Egy háború a számítógépen meg a youtubeon fasza dolog, illetve amikor te lősz a másikra, de amikor neked kell fedezéket keresned nagyon gyorsan, vagy csak más szenvedést csinálnod az elég kellemetlen, no meg az is mikor valaki maximum koporsóban kerül vissza a családhoz.. vagy sehogy... a választó polgárok ilyeneket pedig nem felejtenek... oda már kevés lenne a Soros, Gyurcsány, Orbán vagy a Gyíkemberek.. az meg a másik, hogy miből és kikkel kellene újra felépíteni az országot. Szóval tök jó a méricskélés, de ezek inkább elrettentő erők és ez így van jól.
Megfájdult a fejem mire végigolvastam. Ritka zavaros valamit sikerült írnod.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Betudom annak, hogy pár napja 2-3 óránál nem igazán tudtam többet aludni.. + a háborús helyzetet próbáltam vízionálni (mert csak ilyen szempontból lenne nekünk méricskélni, hogy ki lehet az erősebb, de háború nem lesz)


Kezdjük az alapoktól: a román hadsereg nem a legmodernebb, valóban van pár modern fegyverük, de én megkérdőjelezném , hogy azok illetve a régiek mennyire hadrafoghatóak és megbízhatóak. Amennyit én láttam belőlük, hát nem igazán azok, az újakat kivéve, náluk a tüzérség és a légvédelem erős, illetve a légi szállítás. A bejelentéseikről pedig annyit, hogy nézzük már meg, mikor és mennyi teljesült belőlük?! Az, hogy ők nem dobálták ki a régi szovjet vagy román technikát én tartanám hatalmas nagy előnynek, a román egy nagyon hiú nép, csak úgy mint mi.. szeretik látni a saját gyártású technikát én mondjuk örülök, hogy nálunk nem Dac, Dacia, Roman járművek vannak, ott meg annak örülnek, hogy az van.. egyébként ha megnézed a képeket ott van a Viper is , amit én még nem láttam román színekben és valószínűleg nem is fogok.


Az, hogy ők most hol tartanak az egy dolog, de mi hol leszünk, majd 2023-25ben? Remélhetőleg addig még fognak pár dolgot bejelenteni, pl HIMARS, Langusta, támadó UCAV-ok,

Hogy most mi van? Remélhetőleg további tervezések, majd a beszerzett eszközöknek pl. a Leo-k , Pzh-k számának növelése .. stb. De jelenleg, ha még erősebb is a román hadsereg, az sem fontos, hiszen nem lesz háború.

Miért?
Ott is hasonlóan becsületes politikusok vannak és azért románia is a papír országa, ott is sok dolog papíron rendben van. Ezen felül hiába vannak többen, a távolság nagy, a terep nem ismerős és védekezni mindig könnyebb, ráadásul ,mint itt sokan írták lenne időnk felkészülni, hisz a mozgosítás látható. Náluk pedig nem egyszerű, mert ott is többnyire inkább vasúton vagy légiszállítás kellene, háát a vasút közel sincs jó állapotban. De ha ez nem elég: Covid van, ami minden ország gazdaságának odavert, úgy rendesen és megmutatta, hogy egyik ország sem lenne képes 1 háborús helyzetben viszonylag normálisabb ellátást nyújtani. De ha még ez sem lenne elég nekik akkor a fájó pont: Egy háború olyan gazdasági károkat okoz, amit nem kevés idő kiheverni, közben rengetegen halnának meg, feleslegesen. A családok pedig, ahol valaki meghal 1 háborúban, nem felejtenek, ahogy az éhező emberek sem.

Romániának pedig a velük szemben lévő háborúban a legesélyesebb támogatói: Szerbia, Ukrajna, Szlovákia. Hát az ukránoknak megvan a saját bajuk, ők is hatalmas ország volt, aztán kiderült, hogy ott is a morál, az eszközök állapota... hát nem olyan volt,mint amilyennek lennie kellene. A szlovákokkal nem vagyunk rosszban, a szerbek kérdőjel. Ellenben a törökökkel nagyon is, szerintem ők meg simán lezárnák a Fekete-tengert a román / romániába tartó hajók elől, ami eléggé fájó pont lenne.

Tehát nézegethetjük, hogy most hol állunk... de az én meglátásom szerint, ez teljesen felesleges és remélem igazam van. :)

Egyébként pedig a közelmúltból:
  • CZ,
  • TPG,
  • CG M4,
  • LEO,
  • Büffel,
  • Leguan,
  • Wiesent-2,
  • PZH,
  • Lynx,
  • Gidrán,
  • NMS,
  • Radar rendszer,
  • NASAMS,
  • Airbusok,
  • KC-390
(ezek jutottak hirtelen az eszembe)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 380
113
2017 és 2018 után a tegnapi volt rövid időn belül a harmadik lezuhant MIG-21. 1990-től napjainkig 25 MiG-21 repülőgép zuhant le.

A román MIG-ekről.

Az első MiG-21 LanceR (9809) prototípus első repülését 1995. augusztus 22-én tette meg, és 37 percig repült. A program sikere megnyitotta az utat egy kiterjedt modernizációs folyamat előtt. 110 MiG-21 repülőgépet frissítettek a LanceR szabványra, az Elbit Systems fejlesztésével.
Ezek közül 25 a C vagy „Air-Air” változatban, a többi 75 egyszerűbben (olcsóbban), A vagy „Air-Ground” változatként lett konfigurálva. További 10 kétutas parancsnokságú repülőgépet konfiguráltak az előzőhöz hasonlóan


Adataink szerint 2015-ben, tehát hat évvel ezelőtt 26 üzemelő MiG-21 LanceR repülőgép volt. 2015-től mostanáig három MiG "esett". Így a rendelkezésünkre álló MiG-21 LanceR repülőgépek maximális száma - ha más repülőgépek nem találkoznak különféle műszaki problémákkal anélkül, hogy balesetekbe keverednének - 23.

Meg kell jegyezni, hogy van egy teljes F-16-os századunk is, miután első tételben 12 repülőgépet vásároltunk Portugáliából, később pedig egy másik tételben további 5 F-16-os gépet is a portugáloktól. A repülőgépek használtak. Így a ROAF 17 F-16 vadászgépet is birtokol.

Jelenleg mind a 17 repülőgép azonos konfigurációjú, illetve M.5.2R. Az F-16 repülőgép az M6.XR szabványnak megfelelő modernizációs folyamatot követi, amely frissítés a román védelmi ipar támogatásával történik az Aerostar Bacăunál.

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 380
113
  • Vicces
  • Imádom
Reactions: fip7 and Kim Philby

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 011
73 504
113
Melyik Piranha nem úszik?? A román.


A Tiszán és a Dnyeszteren túlra nem terveznek. :D

"A Honvédelmi Minisztérium válaszolt nekünk, és pontosította, hogy a jelenlegi konfiguráció nem változtatható meg. A kategóriákban az igényektől függően azonban a jövőben döntés születik kétéltű páncélosok szállítására vonatkozóan."

Akkor lehet hogy mégis csak lesz Rheinmetall AGILIS 8x8 gyártás Romániában?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 380
113
"A Honvédelmi Minisztérium válaszolt nekünk, és pontosította, hogy a jelenlegi konfiguráció nem változtatható meg. A kategóriákban az igényektől függően azonban a jövőben döntés születik kétéltű páncélosok szállítására vonatkozóan."

Akkor lehet hogy mégis csak lesz Rheinmetall AGILIS 8x8 gyártás Romániában?
Sztem nem. Az egy döglött projekt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 011
73 504
113
Justice Sword 21 gyakorlaton...

182632560_336089324616389_6111586140601374296_n.jpg

183211041_336088967949758_1778563119082303415_n.jpg

182858735_336089394616382_9083995130172242601_n.jpg
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: phaidros and fip7

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 011
73 504
113
Stratégiai dokumentumok:

National defense strategy 2020-2024 (.pdf)

Romanian Army Transformation Strategy 2025 (.doc)

White Paper on Defence Romania 2015 (.pdf)

Modernization and endowment programs with military equipment


Programok

Kiemelt programok: PIRANHA 5, HIMARS, PATRIOT, F-16

Kiemelt programok előkészítés alatt: C4I - ISTAR, SHORAD-VSHORAD, IAR-99 modernizáció, UAS, MANPAD

Folyamatban lévő közbeszerzési szerződésekkel rendelkező programok: PIRANHA 3C, TPS-77 RADAR, IVECO logisztikai szállító járművek

Végrehajtott programok: C-27 Spartan, HAWK XXI, IAR 330 tengerészeti változat, TR85 M1, GEPARD, VAMTAC 4X4, RMNC kommunikációs hálózat

Kiemelt kutatási- és fejlesztési projektek: páncélozott 8X8 csapatszállító jármű, 5,56-os fegyver és lőszer, ULTRA-20 VTOL UAV


PESCO projektekben vezető:
CBRN Defence Training Range (CBRNDTR)
European Union Network of Diving Centres (EUNDC)

PESCO projektekben résztvevő:
European Union Training Mission Competence Centre (EU TMCC)
Helicopter Hot and High Training (H3 Training)
Maritime (semi) Autonomous Systems for Mine Countermeasures (MAS MCM)
Deployable Modular Underwater Intervention Capability(Divepack)
European Medical Command (EMC)
Military Mobility (MM)
Geo-meteorological and Oceanographic (GeoMETOC) Support Coordination Element (GMSCE)
Materials and components for technological EU competitiveness (MAC-EU)
EU Collaborative Warfare Capabilities (ECoWAR)
European Global RPAS Insertion Architecture System (GLORIA)
Cyber Rapid Response Teams and Mutual Assistance in Cyber Security (CRRT)


2021. május 11-én lépett hatályba a védelemről szóló fehér könyv új, 2021-es változata.

White Paper on Defence Romania 2021 (.pdf)
 
  • Tetszik
Reactions: Nero von Schwartz
K

kamm

Guest
2021. május 11-én lépett hatályba a védelemről szóló fehér könyv új, 2021-es változata.

White Paper on Defence Romania 2021 (.pdf)

Ugyan ezt a katyvareknyelvet pont nem ertem, de azert silabizalgatva vannak benne egybol vicces dolgok - pl a budget keretszamait atteve USD-re:


Cod indicatorDenumire indicator2021202220232024
1Total MApN (mii lei), din care:22.747.007=$5.6B23.913.842=$5.9B25.628.170=$6.3B27.525.605=$6.8B
2Achiziții echipamente majore: (uj, fobb eszkozok beszerzesere)5.364.881=$1.3B6.232.702=$1.5B7.332.096=$1.8B8.760.461-$2.1B

Namarmost a #2 sor osszegei ~$6.7B uj, nagyobb eszkozokre. Ehhez kepest a Patriotokbol azt hiszem meg az elso milliardot is csak idenre torlesztik le, de annak a vege $4B felett lesz, a HIMARSoke $1.4B, a korvettek $1-2B koszott lesznek, a hasznalt, felujitando F-16-osok meg a Piranhak egyutt masik $1.5B korul jonnek ki...
Jo, mindezt a ~$9B nem 4 ev alatt fizetik ki, de emelett meg mindenfele mast is akarnak, submarine, minesweepereket, teljesen uj legvedelmi layereken at radarokig meg minden nyavalyat.
Meg azokat elfeledve is erosen optimistanak tunik ez nekem a post-Covid recovery tukreben - kulonosen akkor, ha megnezzuk, hogy 2017 ota (milyen erdekes, pont a Zrinyi indulasa utan!) istentelenul meglodult a roman vedelmi koltes, az o 2026-os tervuk szerint (szamok szerintem csak educated saccok):

  • Romania military spending/defense budget for 2019 was $4.94B, a 13.44% increase from 2018.
  • Romania military spending/defense budget for 2018 was $4.36B, a 20.35% increase from 2017.
  • Romania military spending/defense budget for 2017 was $3.62B, a 36.98% increase from 2016.
  • Romania military spending/defense budget for 2016 was $2.64B, a 2.46% increase from 2015.

Mindehhez kepest 6 evvel kesobb keves nyoma van uj szarazfoldi eszkozoknek - HIMARS es egy marek Piranha... hova a fenebe koltenek ennyit? Ekkora lenne a korrupcio?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Ugyan ezt a katyvareknyelvet pont nem ertem, de azert silabizalgatva vannak benne egybol vicces dolgok - pl a budget keretszamait atteve USD-re:


Cod indicatorDenumire indicator2021202220232024
1Total MApN (mii lei), din care:22.747.007=$5.6B23.913.842=$5.9B25.628.170=$6.3B27.525.605=$6.8B
2Achiziții echipamente majore: (uj, fobb eszkozok beszerzesere)5.364.881=$1.3B6.232.702=$1.5B7.332.096=$1.8B8.760.461-$2.1B

Namarmost a #2 sor osszegei ~$6.7B uj, nagyobb eszkozokre. Ehhez kepest a Patriotokbol azt hiszem meg az elso milliardot is csak idenre torlesztik le, de annak a vege $4B felett lesz, a HIMARSoke $1.4B, a korvettek $1-2B koszott lesznek, a hasznalt, felujitando F-16-osok meg a Piranhak egyutt masik $1.5B korul jonnek ki...
Jo, mindezt a ~$9B nem 4 ev alatt fizetik ki, de emelett meg mindenfele mast is akarnak, submarine, minesweepereket, teljesen uj legvedelmi layereken at radarokig meg minden nyavalyat.
Meg azokat elfeledve is erosen optimistanak tunik ez nekem a post-Covid recovery tukreben - kulonosen akkor, ha megnezzuk, hogy 2017 ota (milyen erdekes, pont a Zrinyi indulasa utan!) istentelenul meglodult a roman vedelmi koltes, az o 2026-os tervuk szerint (szamok szerintem csak educated saccok):

  • Romania military spending/defense budget for 2019 was $4.94B, a 13.44% increase from 2018.
  • Romania military spending/defense budget for 2018 was $4.36B, a 20.35% increase from 2017.
  • Romania military spending/defense budget for 2017 was $3.62B, a 36.98% increase from 2016.
  • Romania military spending/defense budget for 2016 was $2.64B, a 2.46% increase from 2015.
Mindehhez kepest 6 evvel kesobb keves nyoma van uj szarazfoldi eszkozoknek - HIMARS es egy marek Piranha... hova a fenebe koltenek ennyit? Ekkora lenne a korrupcio?
Hát kamm , most értem haza éjszakázásból szóval csak röviden (ha akarod ha felkeltem picit belemehetünk a kifejtésbe) , nem tejesen de ezt azert az is magyarazza hogy bizony egy tomeghadsereget elavult nagyreszt szityok szar vsz technikaval bizony sok sok penz fenntartani , es meg ennel is tobb uzemeltetni , es haaat hala egnek nekik aaaztan van booven boven rendszerben ilyen vas , tudom hogy a korrupcio is benne van de itt mar szamottevo koltseg a regi szarokat uzemkepesnek megtartani HA sikerul igy is egyaltalan , nem veletlen van itthon (meg itt forumon) is ugatva hogy dooobjuk mar ki a regi szarokat mert sokszor vagyont kell/kene rajuk kolteni csakhogy mukodjenek
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Mindehhez kepest 6 evvel kesobb keves nyoma van uj szarazfoldi eszkozoknek - HIMARS es egy marek Piranha... hova a fenebe koltenek ennyit? Ekkora lenne a korrupcio?
Fedett mókus a lényegre tapintott az alábbi kommentben.
Hát kamm , most értem haza éjszakázásból szóval csak röviden (ha akarod ha felkeltem picit belemehetünk a kifejtésbe) , nem tejesen de ezt azert az is magyarazza hogy bizony egy tomeghadsereget elavult nagyreszt szityok szar vsz technikaval bizony sok sok penz fenntartani , es meg ennel is tobb uzemeltetni , es haaat hala egnek nekik aaaztan van booven boven rendszerben ilyen vas , tudom hogy a korrupcio is benne van de itt mar szamottevo koltseg a regi szarokat uzemkepesnek megtartani HA sikerul igy is egyaltalan , nem veletlen van itthon (meg itt forumon) is ugatva hogy dooobjuk mar ki a regi szarokat mert sokszor vagyont kell/kene rajuk kolteni csakhogy mukodjenek
A legnagyobb kiadás a személyi állomány fenntartására fordított összeg. Közel 130 ezres hadseregük van, komoly fizetésekkel. Kb. kétszerese, mint a Mo. baka fizetése. Persze ehhez jön az elavult technika fenntartása. Sokan mondják, hogy hű mekkora ökörség ennyit elkölteni védelmi célra. Csakhogy őket ez a kiadás nem érdekli, egyrészt mert a hozzá való anyagiakat ajándékba kapták 100 éve, és mint ilyennel, nem spórolnak, másrészt az aranytojást tojó tyúkot meg kel védeni. És ha úgy vesszük ez nekik nem is kerül pénzbe, mert a tyúk tojta aranytojás árának egy részéből (töredékéből) védik a meg a tyúkot.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Mindehhez kepest 6 evvel kesobb keves nyoma van uj szarazfoldi eszkozoknek - HIMARS es egy marek Piranha... hova a fenebe koltenek ennyit? Ekkora lenne a korrupcio?
Hát kamm , most értem haza éjszakázásból szóval csak röviden (ha akarod ha felkeltem picit belemehetünk a kifejtésbe) , nem tejesen de ezt azert az is magyarazza hogy bizony egy tomeghadsereget elavult nagyreszt szityok szar vsz technikaval bizony sok sok penz fenntartani , es meg ennel is tobb uzemeltetni , es haaat hala egnek nekik aaaztan van booven boven rendszerben ilyen vas , tudom hogy a korrupcio is benne van de itt mar szamottevo koltseg a regi szarokat uzemkepesnek megtartani HA sikerul igy is egyaltalan , nem veletlen van itthon (meg itt forumon) is ugatva hogy dooobjuk mar ki a regi szarokat mert sokszor vagyont kell/kene rajuk kolteni csakhogy mukodjenek

Támogatom a felvetést. Engem is rég óta foglalkoztat és feszegettem már máshol is a kérdést. Nem szeretek költségvetés hivatalos kiadványában rublikákat számolni, de fúrja elég rendesen az oldalamat, hogy a számaikból hány % a bérköltség és gondolom az nyilvános adat, hogy milyen béremeléseket hajtottak végre. A régi techre fordított összegek is jól jönnének.
Tény, hogy számukra a szovjet cuccok azt jelenti, hogy csak az új tech transzfert akarják megvásárolni, majd pakolnak a régire több páncélt, meg majd szuggerálják a számokat, ha visít.

Viszont az csak egy politikus irodájában a stratégiai megbeszélésen hangzik jól, hogy saját iparral szervizeljük a saját gyártmányt. A tonnáknak költségük van. És természetesen Németországban a haderő fenntartása ugyan azon a román logika alapján messze jobb hatékonysággal megoldható. (Bár ők is spórolnak azért, ész nélkül nem dobálnak milliókat, mert "ingyen van".)
De ehhez egy nemzetközi szinten versenyképes (had)ipar kellene. És export. Ha ez nincs, akkor csurogni fog kifelé a pénz, csak még nem látod. Állítólag van valami hegesztő cuccuk, de botrányosan szar. (Nekünk is Karcagon(?) és a miénkről is ugyan ezt mondják. Még idehaza is elenyésző számban használjuk.) Előbb-utóbb olyan látogatásokra kerül sor, mint a területért felelős miniszterük gyárlátogatása, ahol kulturáltan üvöltözött, hogy az ipar képességeit fel kell hozni valahogy, mert különben a mostani beszerzéseket nem tudják teljesíteni.

És ugyan oda fognak majd kilyukadni. Valahogyan meg kell állapodniuk, hogy honnan és mennyiért szerzik be a cuccokat, és akkor nem adtak ki külföldi gyártásra csak 15%-ot egy védelmi tenderen, de a másik 35%-ot kiadták az állami gyáraknál.

Nálunk is ez a sok gyárépítés nyilván importot jelent. De ha ebből hadi export lesz, akkor megy is ki pénz meg jön is vissza.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 803
30 380
113
Támogatom a felvetést. Engem is rég óta foglalkoztat és feszegettem már máshol is a kérdést. Nem szeretek költségvetés hivatalos kiadványában rublikákat számolni, de fúrja elég rendesen az oldalamat, hogy a számaikból hány % a bérköltség és gondolom az nyilvános adat, hogy milyen béremeléseket hajtottak végre. A régi techre fordított összegek is jól jönnének.
Tény, hogy számukra a szovjet cuccok azt jelenti, hogy csak az új tech transzfert akarják megvásárolni, majd pakolnak a régire több páncélt, meg majd szuggerálják a számokat, ha visít.

Viszont az csak egy politikus irodájában a stratégiai megbeszélésen hangzik jól, hogy saját iparral szervizeljük a saját gyártmányt. A tonnáknak költségük van. És természetesen Németországban a haderő fenntartása ugyan azon a román logika alapján messze jobb hatékonysággal megoldható. (Bár ők is spórolnak azért, ész nélkül nem dobálnak milliókat, mert "ingyen van".)
De ehhez egy nemzetközi szinten versenyképes (had)ipar kellene. És export. Ha ez nincs, akkor csurogni fog kifelé a pénz, csak még nem látod. Állítólag van valami hegesztő cuccuk, de botrányosan szar. (Nekünk is Karcagon(?) és a miénkről is ugyan ezt mondják. Még idehaza is elenyésző számban használjuk.) Előbb-utóbb olyan látogatásokra kerül sor, mint a területért felelős miniszterük gyárlátogatása, ahol kulturáltan üvöltözött, hogy az ipar képességeit fel kell hozni valahogy, mert különben a mostani beszerzéseket nem tudják teljesíteni.

És ugyan oda fognak majd kilyukadni. Valahogyan meg kell állapodniuk, hogy honnan és mennyiért szerzik be a cuccokat, és akkor nem adtak ki külföldi gyártásra csak 15%-ot egy védelmi tenderen, de a másik 35%-ot kiadták az állami gyáraknál.

Nálunk is ez a sok gyárépítés nyilván importot jelent. De ha ebből hadi export lesz, akkor megy is ki pénz meg jön is vissza.
Csak a törökökkel ne egyezzenek meg! Bár nem kedvelik egymást, de a török hadiiparnak kell a bevétel. A románok meg az ördöggel is szövetkeznének.