Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 320
8 079
113
Mert nálunk gyakran az is korrupt,ami törvényes-maga a törvény van korruptra alakitva.
Még1x.Igazábol nem ők javultak jelentősen,hanem mi romlottunk.
Viszont a mi romlásunkat egy igen kifinomult rendszer törvényesiti.
És egyszerűen személyes érzetem,meg az ott élőkkel való beszélgetéseken alapuló tapasztalat.Mert láttam mi volt ott 15 éve,meg most,Az EU csatlakozás oriási különbséget hozott.
Mert most is van erdélyi kollegám,ki ott él (nondjuk egyik kollegám bukaresti születésű magyar,mert élnek ott is számosan magyarok)
Ez úgy hülyeség ahogy van! Én ott születtem, éltem ott vagy 30 évet. Álomvilágban élsz.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Nem zavarja, sofőr.
Attól, hogy valaki sofőr vagy egyéb szakmabeli munkás, nem jelenti, hogy ne lehetne művelt.
Én például annyi buta a világ dolgaihoz halvány finggal sem rendelkező semmi ránt nem érdeklődő egyetemet végzett embert ismerek, hogy az újaim nem elegek a megszámlálásukhoz. Csak a bulika, wellnesz és a sose halunk meg éltstílus az övék.
Szóval az, hogy valaki nem végzett egyetemet, műveltség szempontjából semmit sem tesz (meg az sem ha igen). Kozmopolitánt olvasó lájkolgató diplomás műanyag nyuszkómuszkótól mit lehet várni???
Egyébként ismerek olyan rendkívül művelt embert akinek tele lett a töke a multis, városi mókuskerékkel és az odúlakó létformával és elment állatokat tartani és földet művelni (soha senkinek nem említi, hogy diplomás és beszél vagy öt nyelvet).
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Attól, hogy valaki sofőr vagy egyéb szakmabeli munkás, nem jelenti, hogy ne lehetne művelt.
Én például annyi buta a világ dolgaihoz halvány finggal sem rendelkező semmi ránt nem érdeklődő egyetemet végzett embert ismerek, hogy az újaim nem elegek a megszámlálásukhoz. Csak a bulika, wellnesz és a sose halunk meg éltstílus az övék.
Szóval az, hogy valaki nem végzett egyetemet, műveltség szempontjából semmit sem tesz (meg az sem ha igen). Kozmopolitánt olvasó lájkolgató diplomás műanyag nyuszkómuszkótól mit lehet várni???
Egyébként ismerek olyan rendkívül művelt embert akinek tele lett a töke a multis, városi mókuskerékkel és az odúlakó létformával és elment állatokat tartani és földet művelni (soha senkinek nem említi, hogy diplomás és beszél vagy öt nyelvet).
Igazad van, és semminképp nem szándékoztam sem a sofőröket, sem más kétkezi munkást megbántani! A bölcsesség nem iskolapad függő!
Arra szándékoztam célozni, mikor valaki teljesen ignorálja a saját elképzelésétől eltérő tényeket, tapasztalatokat. Megy előre ész és értelem nélkül, nem néz se jobbra se balra csak azért, mert neki nagy járműve van!
Mégegyszer bocs :)
 
  • Vicces
Reactions: Negan

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Igazad van, és semminképp nem szándékoztam sem a sofőröket, sem más kétkezi munkást megbántani! A bölcsesség nem iskolapad függő!
Arra szándékoztam célozni, mikor valaki teljesen ignorálja a saját elképzelésétől eltérő tényeket, tapasztalatokat. Megy előre ész és értelem nélkül, nem néz se jobbra se balra csak azért, mert neki nagy járműve van!
Mégegyszer bocs :)
Gondoltam, hogy nem direkt bántani akartad Negant szakmája okán. De hát félreérthető voltál. Megvan neki is a saját világnézete, amivel nem mind étünk eget. De hát ettől jó ez a fórum, tanuluk egymás eltérő véleményéből. Béke legyen veled. :)
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Sosem volt 80-asuk.
Romanian_APC_TAB_8x8_-_01.jpg

2b937cc5a4b70fe7e11d6392c2f973da.jpg

A BTR-80 alapvetően egy dízelmotorosra áttervezett BTR-70, némi modernizációval (használhatóbb ajtók, lőrések, magasabbra emelhető géppuska, afganisztáni tapasztalatok fuck yeah..). Az mondjuk külön érdekes, hogy a román TAB-77 ugyanúgy 2 motoros elrendezésben készült, mint a szovjet eredetije, csak 2 130 lóerős Saviem kopi dízelmotorral nem benzinessel.

Elég hosszú vita alakult ki a BTR-80-sról. Amennyire tudom, az a Saur náluk. A Saur elődje a Zimbu. A Saurból csináltak 1-est és 2-est is, de még a román hadsereg sem rendszeresítette őket. Talán tegnap linkelte Terminátor, hogy mi valósult meg a legendás egyiptomi vásárlásból belőle, szóval pár proto létezik. Szittya írta a 69-es számot, a wiki 70-et ír a Zimbura. Szerintem teljesen ugyan az.
A Zimbru a BTR 80. Ennek terveztek egy modernizálást, ugyanazt a 25 milliméteres Oerlikon/Spike tornyot kapta volna mint az MLI-84, ennek a neve Zimbru 2000.
zimbru_2000.jpg

A Saur pedig a szar szovjet elrendezés átalakítása lett volna, rendes hátsó deszanttérrel, jobb-középre került volna a motor, eredeti elgondolások szerint egy sima, élhetőre tervezett APC, később természetesen már tornyot is álmodtak rá. Ennek az átépítésnek a különböző változatai a Saur 1/2/3 nevű gépek.
1413779818_saur_1_at_expomil_2011_1.jpg

Picture-107.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Tüntetni készül a román vedelmi ipari szakszervezet..

21 gyár és 10.700 alkalmazott.
Problémák. Nem mindent értettem.

A 2021 -ben a beruházási program finanszírozására biztosított 396 millió lejből azonban csak 6 millió lejt különítettek el augusztusig. A nyilatkozatok szerint a kormánynak sürgős intézkedéseket kell tennie a területen a bérek tekintetében, mivel ezek nagyon alacsonyak és nem vonzóak a fiatalok számára.

Nincsenek megfelelő munkakörülmények, munkavedelmi felszerelések. Ezt nemcsak a román, hanem a külföldi cégek is átvették.

Állítólag a román állam szabotálja a román termékek eladását és külföldi termekeket vesz igénybe.


A külföldi cégek román gyártásával is vannak problémák. Túl olcsón kell eladniuk és ezt a részt nem igazán értem.



Statul roman ar dori sa produca partial in tara diverse produse ale unor firme straine, pe de-o parte impunand respectivelor firme asocierea cu firme de stat din Romania, fara a plati licente de productie sau atrage offset si in acelasi timp sabotand financiar firmele romanesti si impiedicandu-le sa investeasca sau sa angajeze si formeze personal pe masura necesitatilor.

Ez az iparág "egy halom fémhulladék" lett, csak jó felszámolni
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Tüntetni készül a román vedelmi ipari szakszervezet..

21 gyár és 10.700 alkalmazott.
Problémák. Nem mindent értettem.

A 2021 -ben a beruházási program finanszírozására biztosított 396 millió lejből azonban csak 6 millió lejt különítettek el augusztusig. A nyilatkozatok szerint a kormánynak sürgős intézkedéseket kell tennie a területen a bérek tekintetében, mivel ezek nagyon alacsonyak és nem vonzóak a fiatalok számára.

Nincsenek megfelelő munkakörülmények, munkavedelmi felszerelések. Ezt nemcsak a román, hanem a külföldi cégek is átvették.

Állítólag a román állam szabotálja a román termékek eladását és külföldi termekeket vesz igénybe.


A külföldi cégek román gyártásával is vannak problémák. Túl olcsón kell eladniuk és ezt a részt nem igazán értem.



Statul roman ar dori sa produca partial in tara diverse produse ale unor firme straine, pe de-o parte impunand respectivelor firme asocierea cu firme de stat din Romania, fara a plati licente de productie sau atrage offset si in acelasi timp sabotand financiar firmele romanesti si impiedicandu-le sa investeasca sau sa angajeze si formeze personal pe masura necesitatilor.

Ez az iparág "egy halom fémhulladék" lett, csak jó felszámolni
hmm azt írja, hogy piranha Iv-et akarnak venni könnyebb APC-nek a kerekes IFV konfigos V-ös mellé.
palpatine-good.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
ezt konkrétan hol olvastad? mert nem kapom ...
a cikkben az egyik link átvisz egy SAUR2-es cikkre és ott találtam
https://www.rumaniamilitary.ro/saur-2-again-in-discussions
"Recently, the Romanian Land Forces focused on a more protected, heavier and non-amphibious 8 × 8 APC - Piranha V, but there is interest for an amphibious variant of a Piranha IV, as per initial requirement of the national TBT (Transportor Blindat pentru Troops) 8 × 8 development program started in March 2011 and initially known as Saur 3 . "
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
a cikkben az egyik link átvisz egy SAUR2-es cikkre és ott találtam
https://www.rumaniamilitary.ro/saur-2-again-in-discussions
"Recently, the Romanian Land Forces focused on a more protected, heavier and non-amphibious 8 × 8 APC - Piranha V, but there is interest for an amphibious variant of a Piranha IV, as per initial requirement of the national TBT (Transportor Blindat pentru Troops) 8 × 8 development program started in March 2011 and initially known as Saur 3 . "
Az érdekes lesz, mert talán már le is került a GDELS palettájáról, mivel voltaképpen egy ős Piranha 5. A IV továbbfejlesztéséből lett az 5-ös. Nem is vagyok benne biztos, hogy egyáltalán terveztek-e belőle úszóképes variánst. De hagyjuk rájuk, jó lesz nekik, ekecsüljenek csak vele jó sokáig... :D

Nyilvános tenderen a britek FRES programjának a kerekeseket leváltandó részén indították talán egyedül. Amit igaz meg is nyert 2008-ban a Boxer és a VBCI ellenében, de nem rendelték végül meg.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Az érdekes lesz, mert talán már le is került a GDELS palettájáról, mivel voltaképpen egy ős Piranha 5. A IV továbbfejlesztéséből lett az 5-ös. Nem is vagyok benne biztos, hogy egyáltalán terveztek-e belőle úszóképes variánst. De hagyjuk rájuk, jó lesz nekik, ekecsüljenek csak vele jó sokáig... :D

Nyilvános tenderen a britek FRES programjának a kerekeseket leváltandó részén indították talán egyedül. Amit igaz meg is nyert 2008-ban a Boxer és a VBCI ellenében, de nem rendelték végül meg.
Nem a P3 van nekik úszóképes APC ?
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Román drón beszerzés:
Tendert írnak ki 7db taktikai drónra 300M Euro értékben, hazai alkatrészgyártás és karbantartás feltétel.
Csak kérdezem: a 7db az nem kevés egy cseppet? Értem én hogy taktikai drónok, de ebben a mennyiségben mi a taktika ? :)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 424
46 293
113
Román drón beszerzés:
Tendert írnak ki 7db taktikai drónra 300M Euro értékben, hazai alkatrészgyártás és karbantartás feltétel.
Csak kérdezem: a 7db az nem kevés egy cseppet? Értem én hogy taktikai drónok, de ebben a mennyiségben mi a taktika ? :)
Elsőre itthon se várj többet! :)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
hmm azt írja, hogy piranha Iv-et akarnak venni könnyebb APC-nek a kerekes IFV konfigos V-ös mellé.
palpatine-good.jpg

Az érdekes lesz, mert talán már le is került a GDELS palettájáról, mivel voltaképpen egy ős Piranha 5. A IV továbbfejlesztéséből lett az 5-ös. Nem is vagyok benne biztos, hogy egyáltalán terveztek-e belőle úszóképes variánst. De hagyjuk rájuk, jó lesz nekik, ekecsüljenek csak vele jó sokáig... :D

Nyilvános tenderen a britek FRES programjának a kerekeseket leváltandó részén indították talán egyedül. Amit igaz meg is nyert 2008-ban a Boxer és a VBCI ellenében, de nem rendelték végül meg.

Erről már ezer román illetékes nyilatkozatát lehozta a sajtó. Csak valahogy Magyarországon újra és újra előkerül az a vízió, hogy majd biztos átrakják APC-nek a Pirát a közepes dd-be és a nehézbe a legtöbb magyar szerint jönne láncos. De ezt nem csak politikusok garmadája, de a román szakportált vezető srác is cáfolta, akivel itt beszélgettem szintén erről.

1, APC kiválasztása még nem végleges. Itt még az RM projektől is meg kell szabadulniuk. De amúgy tényként kezeli mindenki, hogy oda is Pirát fognak gyártani.
2, A jelenlegi mennyiséget fixen a tankok mellé vették. (Igen, ökörség. Elhitték a marketing anyagban, hogy a nehezebb APC-k akár IFV szerepkörben is használhatóak, mint a Boxer, és... Ócco volt! Igazából nem, de az elején annak mondták.)

Amúgy ha már a linkeket nézegetted, Kriss, a cikk alján, esetleg erre is rákattintottál?


Pár hónapja volt egy nagy bejelentés, hogy Románia és Ukrajna kisegíti egymás hadiparát. A cikk külön kiemeli, hogy az ukrán tankgyártás fejlettebb Mordornál, hasznos lenne onnan valamit átvenni. És Oplot tank fényképét berakja.

Az egész román újság az "old school" melegágya. Nem szoktam követni a híreit. Ez a szakszervezeti cikk is csak arra erősít rá, hogy "lám a hadipari szereplők is megmondták, hogy saját K+F és a páncél vas olvasztásától kezdve saját gyártás kell".

Amit már több kormány egymás után csinál náluk, az sem egy épkézláb megoldás.
-nem telepít le külföldi multit, mert nem akarja kiadni a gyárak tulajdonjogát a kezéből
-nyugati márkát rendel meg magának (Pira, F-16, HIRMAS)
-csodálkozik mindenki, hogy nem kap alkatrészgyártást meg a külföldi nem fektet be a műhely felszerszámozásába, csak kiadja bérmunkába, mert a 80%-os hazai önrészt azt megkövetelik.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD