Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Hova mennének, ha csak Nagybányáról mennek Brassóba, vagy 12 óra vonaton, olyan gyors... :D
Hálófülkés, azt láttam. Lehet, hogy 40 fősek a fülkék, így egy dandárt is elvisz a szerelvény.
:)
Azon is gondolkodtam, hogy nekik a Fekete tenger a fő irány, a gáz, meg a ruszki miatt. Szerintem vízállóak is a kocsik...
o_O
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 826
4 748
113
"...Raytheon Missile System vezető programmenedzsere beszélt a Romániára vonatkozó javaslatáról: a NASAMS rendszerről.

"A román kormánnyal tárgyalunk arról, hogy a NASAMS-t (National Advanced Surface-to-Air Missile System) a KDA-val együttműködve építsük ki, hogy fedezze a Patriot által biztosított védelem alatt álló rövid- és közepes hatótávolságú fenyegetéseket. Jelenleg a NASAMS 12 ország tulajdonában van, köztük az Egyesült Államok és más NATO-országok" – mondta az amerikai tisztviselő.

Emlékeztetünk arra, hogy Magyarország is azon államok közé tartozik, amelyek a norvég Kongsbergb és az amerikai Raytheon által együtt kifejlesztett NASAMS-t szerezték meg.

Másrészt a francia MBDA óriás is érdeklődik a program iránt, és versenyezne a Mistral 3-nal és a VL Mica-val, de a VL Mica NG nemrégiben megjelent, korszerű változata is van.

A Diehl és Rafael cégek is javaslatokat tehetnek a program kezdete után
..."

megjegyzés tőlem: csodálkoznék ha a végén nem a NASAMS rendszert választanák...:rolleyes:
A románokat csak a Nasams minősített adatai érdeklik, mert mi beszereztük. Hogy nem fognak a következő években a légvédelemre újabb milliárdokat költeni arra bátran fogadhatsz. Ugyanezt játszották el miután megrendeltük a Leókat. Eljátszák a "komoly vevőt", hogy a gyártó kiadja nekik a technikai adatokat.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
Hálófülkés, azt láttam. Lehet, hogy 40 fősek a fülkék, így egy dandárt is elvisz a szerelvény.
:)
Azon is gondolkodtam, hogy nekik a Fekete tenger a fő irány, a gáz, meg a ruszki miatt. Szerintem vízállóak is a kocsik...
o_O
Ahogy ismerem a román vagonokat, nem lesz az egy sem vízálló, még csak esőálló is csak immel-ámmal :)
Annak idején, utaztam Szatmárnémetiből egészen Ploiesti-ig végig álltam, aszem 14 órába telt. Ez gyors vonat volt. 2001 ben. Azóta sem lett csak rosszabb a helyzet. Oda vittek sorozott katonának.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 827
31 837
113
A román hadsereg számára készített 10 db-os kocsi egyike
270192232_4761804083901042_5718782654036799666_n.jpg
269812771_4761804120567705_4236723486715930751_n.jpg
269876869_4761804270567690_669774034508295953_n.jpg
269779318_4761804433901007_1775761437485735933_n.jpg
269771628_4761804297234354_916718992630073983_n.jpg

Ebben írják majd alá a fegyverletételt? :D

(bocs, nem tudtam kihagyni)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 683
32 334
113
Nagyon könnyű célpont.
igen de egy Eü vasuti szerelvényt csak nem támadna senki... ha mégis az komoly visszhangal jár... és ne feledjük nem csak háborúba van feladata a katonaságnak... egy párvagonos lakószerelvény mosdókkal mosokonyhával konyhával. nagyon sok helyre telepíthető gyorsan... (PL 2015 be kelebiára a vasútállomásra egy gyors egyszerű megoldás lett vólna.) katasztrófahelyzetben is nagy segítség lehet hogy a károsúltakat rendezettebb körülmények között lehet azonnal elhelyezni. vagy egy részét pl a gyerekeseket örgeket... jelen pillanaztba akár oltani is jók lettek vólna...
Nem létszükséglet de hasznos eszközök... nem páncélvonatra van szükség és harcolni rólla...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 683
32 334
113
én még az EÜ számára is nagy szűrővonatokat is jó dolognak tartanák a mellrálkszűrő vagy tüdőszűrő buszokhoz hasonlóan... (áram az állomásokon van.) Akció szinten az épp aktuális slágerszűréseket le lehetne vezényelni (bőr prosztata mell stb.) ultrahang vérvétel stb...) ilyen vonattal lehetne csökkenteni a várólistákat azokba a városokba ahol nagyon elszaladnának... nem műteni de kisebb beavatkozások elvégezhetőek pl szemőlcs fagyasztás minden gond nélkül de komolyabb is..
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
bsp_11243-jdw-15704.jpg


Romania's president Klaus Iohannis passed the State Budget for 2022 on 28 December, a week after the Parliament gave its approval

The budget includes RON25.9 billion (USD6 billion) for defence, a 14% nominal increase on 2021 that equates to a real-term rise of 11.2%. The budget maintains defence spending as a percentage of GDP at just over NATO's 2% benchmark, a figure that Romania has been reaching since 2017. To achieve this, defence had a real-term yearly growth rate of 8% between 2017 and 2022, making the 2022 budget 55% higher than in 2016.

Procurement has also been pushed upwards, both in real terms and as a percentage of the total budget. Capital expenditure tripled between 2015 and 2017, reaching RON6.5 billion that year. It has since increased to RON8.6 billion in 2022 and official projections suggest it will reach RON14 billion by 2025. As a percentage of the budget, this is a move from 15% in 2015 to 32% in 2022 and is projected to reach 41% in 2025, exceeding the 20% NATO target.

Romania's defence investment has recently focused on air and air-defence programmes. Earlier this month, Romanian Defence Minister Vasile Dîncu said that Bucharest is looking to acquire 32 Royal Norwegian Air Force F-16 aircraft to supplement its existing fleet of 17 refurbished F-16AM/BMs. Romania is also acquiring the Patriot air-defence missile system and the High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) from the United States. Another ongoing programme is the modernisation of the IAR-99 fleet, and an integrated SHORAD/VSHORAD capability is to be funded between 2022 and 2025, according to the defence budget.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 679
34 573
113
bsp_11243-jdw-15704.jpg


Romania's president Klaus Iohannis passed the State Budget for 2022 on 28 December, a week after the Parliament gave its approval

The budget includes RON25.9 billion (USD6 billion) for defence, a 14% nominal increase on 2021 that equates to a real-term rise of 11.2%. The budget maintains defence spending as a percentage of GDP at just over NATO's 2% benchmark, a figure that Romania has been reaching since 2017. To achieve this, defence had a real-term yearly growth rate of 8% between 2017 and 2022, making the 2022 budget 55% higher than in 2016.

Procurement has also been pushed upwards, both in real terms and as a percentage of the total budget. Capital expenditure tripled between 2015 and 2017, reaching RON6.5 billion that year. It has since increased to RON8.6 billion in 2022 and official projections suggest it will reach RON14 billion by 2025. As a percentage of the budget, this is a move from 15% in 2015 to 32% in 2022 and is projected to reach 41% in 2025, exceeding the 20% NATO target.

Romania's defence investment has recently focused on air and air-defence programmes. Earlier this month, Romanian Defence Minister Vasile Dîncu said that Bucharest is looking to acquire 32 Royal Norwegian Air Force F-16 aircraft to supplement its existing fleet of 17 refurbished F-16AM/BMs. Romania is also acquiring the Patriot air-defence missile system and the High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) from the United States. Another ongoing programme is the modernisation of the IAR-99 fleet, and an integrated SHORAD/VSHORAD capability is to be funded between 2022 and 2025, according to the defence budget.
Miért van az, hogy úgy érzem mi le vagyunk maradva mint a borravaló?
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Miért van az, hogy úgy érzem mi le vagyunk maradva mint a borravaló?
Mert nem tudod értelmezni az ábrát csak azért. Látod mekkora növekedést varnak!!!! Maguknak is a románok? 2% körüliket. Akkor képzeld bele a román nagyot mondást és olvasd el deidonicus fórum társad nagyszerű állapot le írásait a román gazdasagról és annak távlati lehetőségeiről. Lám lám milyen remek elemzéseket írt a románokról amit a saját abrájuk nagyon is alátámaszt.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 679
34 573
113
Mert nem tudod értelmezni az ábrát csak azért. Látod mekkora növekedést varnak!!!! Maguknak is a románok? 2% körüliket. Akkor képzeld bele a román nagyot mondást és olvasd el deidonicus fórum társad nagyszerű állapot le írásait a román gazdasagról és annak távlati lehetőségeiről. Lám lám milyen remek elemzéseket írt a románokról amit a saját abrájuk nagyon is alátámaszt.
Az az ábra az éves hadikiadásokat mutatja. A románok már 2017-ben elérték, sőt talán még meg is haladták a 2% os hadiköltekezést. Az ábra szerint 2025-ben több mint 4% lesz a hadikiadások aránya.
Mi 2026-ig tervezzük elérni a 2%-ot?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Nagyon durván rákacsintva a számokra jövőre éppen 2% környéke, talán felette max 2,3% lesz a román védelmi minisztérium költségvetése és nagyjából ez is tűnik a távlati céljuknak. Kétségtelen hogy nominálisan is jóval magasabb mint a magyar.
A személyi kiadások viszont kimagaslóak ezen belül, amihez azt is tudni kell, hogy - mint más is - ez is meg van keverve a mioritikus hazában, a katonák külön nyugdíját nem a társadalombiztosításból hanem a védelmi minisztérium költségvetéséből fizetik, így kell értelmezni ezt a 2%-ot.
Továbbra is tartom, hogy ha a haditengerészet költségvetését kivesszük a képletből, marad a szf és légierő akkor 2%-os honvédelmi ráfordításnál a magyar és a román lehetőségek minimum összemérhetőek. Vesznek egy halom F16-ot de pontosan emiatt nem jut majd másra 2-3 év múlva, csak ha a 2%-ot jelentősen meghaladják aminek már káros nemzetgazdasági következményei is lesznek, nem mintha most nem lennének, de ezt a mappát most nem nyitom meg, pedig lenne mit mesélni mit hazudoznak össze 2022-ről már megint.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Az az ábra az éves hadikiadásokat mutatja. A románok már 2017-ben elérték, sőt talán még meg is haladták a 2% os hadiköltekezést. Az ábra szerint 2025-ben több mint 4% lesz a hadikiadások aránya.
Mi 2026-ig tervezzük elérni a 2%-ot?
Akkor úgy nézd meg az ábrát, hogy a 2% ok alapján a GDP növekedésük 24utan folyamatosan minimálisan tud csak növekedni.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Nagyon durván rákacsintva a számokra jövőre éppen 2% környéke, talán felette max 2,3% lesz a román védelmi minisztérium költségvetése és nagyjából ez is tűnik a távlati céljuknak. Kétségtelen hogy nominálisan is jóval magasabb mint a magyar.
A személyi kiadások viszont kimagaslóak ezen belül, amihez azt is tudni kell, hogy - mint más is - ez is meg van keverve a mioritikus hazában, a katonák külön nyugdíját nem a társadalombiztosításból hanem a védelmi minisztérium költségvetéséből fizetik, így kell értelmezni ezt a 2%-ot.
Továbbra is tartom, hogy ha a haditengerészet költségvetését kivesszük a képletből, marad a szf és légierő akkor 2%-os honvédelmi ráfordításnál a magyar és a román lehetőségek minimum összemérhetőek. Vesznek egy halom F16-ot de pontosan emiatt nem jut majd másra 2-3 év múlva, csak ha a 2%-ot jelentősen meghaladják aminek már káros nemzetgazdasági következményei is lesznek, nem mintha most nem lennének, de ezt a mappát most nem nyitom meg, pedig lenne mit mesélni mit hazudoznak össze 2022-ről már megint.
Szerintem nyisd meg bátran azt a mappat elolvassuk szívesen. Szeretjük a román be mondásokat!
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Olyan biztos az? Mi lesz ha megnyitják a Feketetengeri gázmezőjüket?
Figyelj ne nekem mond hanem a románoknak ők tették be ezt az ábrát, tehát a folyamatosan nagyon "optimista" románok várják ezt én csak elemeztem és örülök neki. A földgázmezőt vagy 15 évvel ezelőtt megkutatták, azóta egy termelő kutat nem sikerült kiépíteniük. A fő konzorcium vezető amerikai cég kiszállt olyan amerikai hátszél mellett amekkoránál nagyobbat nem lehet kitalálni sem. Így sem tudták átverni a szükséges törvényeket! szerinted akkor mikor lesz ebből termelő mező? Amúgy ezt is csak eladnák fillérek (bányajáradék formájában) maradnának neki. Na ezért nem sikerült a törvényeket átverni, mert biza a román tesóknak a nagy gázmezőből nagyon kevés jutna.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby