Rejtő- és terepminták (egyenruhák)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zerge

New Member
2012. január 21.
18
1
1
Kicsit fapados alkalmazás, de azért el lehet vele játszadozni:

http://tacticalcamo.com/MARPAT/digi.php

 
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Berakom rakom már ide a kedvenc terepmintáimat:).

Szlovákia:

Vz. 2007 Les (Erdő):

vz2007lesszlovkia1kp.jpg


vz2007lesszlovkia2kp.jpg


vz2007lesszlovkia3kp.jpg


Vz. 2007 Pust (Sivatag):

vz2007lesszlovkia3kp.jpg


Lettország:

NBS:

nbslettorszg1kp.jpg


nbslettorszg2kp.jpg


Dánia:

M84 Pletsløring:

m84pletslringdnia1kp.jpg


m84pletslringdnia2kp.jpg


Japán:

Jeitai:

jeitaijapn1kp.jpg


jeitaijapn2kp.jpg


 

 
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Szingapúr:

Type 4:

type4combatuniformszing.jpg


type4combatuniformszing.jpg


Szerbia:

Dragon Flight:

dragonflightszerbia1kp.jpg


dragonflightszerbia2kp.jpg


Horvátország:

Pixel woodland:

pixelwoodlandhorvtorrsz.jpg


Oroszország:

Partizan:

partizanoroszorszg1kp.jpg


partizanoroszorszg2kp.jpg


KZS:

kzsoroszorszg1kp.jpg


kzsoroszorszg2kp.jpg
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Van még sok kedvencem, de most ennyi elég lesz, plusz nekem ezek tetszenek a legjobban :).

A szlovákok előtt meg le a kalappal, hogy összehoztak egy jól kinéző/rejtő mintát, és még szerintem a pixelek méretét is eltalálták, úgy mint a Lettek ;). Amúgy Kockynak (Dobókocka/kockás) becézik, értelemszerűen illik is rá ez a név:). A miénket majd nevezhetnénk Rubiknak, ha egyszer lesz ilyen rucink :).
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Kifelejtettem még valamit:

Olaszország:

Vegetato:

vegetatoolaszorszg1kp.jpg


+ egy szép Bónusz ;):

vegetatoolaszorszg2kp.jpg


Egyébként vegetatoba az eltérő színárnyalatoknak köszönhetően van egy zöldebb verzió is, nekem az egy fokkal jobban tetszik mint a fenti kettő, de ezek se rosszak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
<a title="Unio profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/unio/">Unio</a>

Hibáztál!A ruha neve a KZS nem a mintáé.A mintát M1968KLMK-nak hívják.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Elnézést, nem tudtam sajnos a pontos "nevét"/kódját (megyek a sarokba :D). Meg kell hagyni, hogy nem egy rövid név, a sereg már csak ilyen :).A szerb Dragon Flight-nál hezitáltam, biztos, hogy ez a pontos/teljes neve?

Megpróbálok jobban utánajárni ezeknek és észbe vésem, de ha hibázok, akkor gondolom úgyis te vagy mások kifognak javítani;).

Ahogy nézem a második partizános képet, és azon belül a zöld mintásat, eléggé jól el lett találva a cucc. Persze ebben nagy szerepük volt  a németeknek ugye, az oroszok meg csak copy-pasteelték és viselik boldogan, de ami jó, az jó :).
 

doberamann

Member
2010. május 1.
566
7
18
2 napos má a topic és eddig ezt én mér nem láttam? :)

Teccik a szlovák cucc, de nem sok benne a világos? Érzetre olyan Multicamszerű rejtése lehet, az pedig világít a magyar erdőben... (vagy csal a szemem+ monitor kombó)

 

 
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<a title="doberamann profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/doberamann/">doberamann</a>

Szerintem csal a monitorod (persze ha az Erdőmintázatra érted) és lehet, hogy a szemed is, plusz talán picit a képek se adják vissza, hogy milyenek a színárnyalatok a valóságban:). Viszont sokan mondták/írták, köztük dudi is, hogy jó a cucc:), nagyon eltalálták a mintákat, plusz ha figyelembe vesszük azt, hogy azért a két ország erdejei között nincs olyan oltári eltérés, akkor 90%, hogy ide is jó lenne. Az már más dolog, hogy nálunk sokkal több a sík terület (az Alföld ugye). De ha netalán még a Galaxis meghódítása előtt rendszeresítenénk egy ilyen ruhát/mintát, akkor maximum egy kicsit kellene belenyúlni, mert pl a "kockák" méretei nagyon jól ellettek találva szemben az oroszok új mintázatával, ami minden csak az nem, aminek kellene lennie:).  Majd összeválogatom azokat a mintákat, amik szerintem nagyon rosszak+ nem illenek bele a rendszeresítő ország földrajzába/zöldövezetébe:).

Ajánlom azok figyelmébe a blogot és a cikket/cikkeket, akik netalán még nem ismerik (szerintem már nincs olyan:)):  http://combatgear.blog.hu/2011/04/24/uj_szlovak_digitalis_egyenruha
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<a title="doberamann profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/doberamann/">doberamann</a>

Vagy csak simán fáradtak voltak a szemeid, mivel 0:10-körül nézted a képeket:).

Amúgy a Lettek NBS erdei változatára is kíváncsi lennék, de úgy tudom, hogy nekik olyan verzió még nincs rendszerben, és talán nem is lesz.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Hazai összeállítást elég nehéz összehozni, mert minden mintából van vagy 4 verzió minimum + abban nem vagyok otthon. Szerintem azt egy hozzáértőbb emberkének kellene bevállalnia, mert én elleszek egy darabig a gagyi mintázatok keresésével:).

 
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Ha már a Horvát mintát kérdezed, akkor egy kicsit részletesebben bemutatnám a ruházataikat.

Hosszas keresgélés után végre kiderítettem a terepszíncsalád pontos nevét:). Legelőször olyan 2006-2007 környékén a sivatagi ruházatot tesztelték/rendszeresítették Irakban és az Afganisztánban szolgálók számára, mégpedig CROPAT néven. Sok külföldi oldal csak Horvát digitális/pixeles mintának nevezi vagy hivatkozik rá.  Amúgy a CADPAT-MARPAT másolatai, továbbgondolásai.

Tehát akkor:

CROPAT Desert:

cropatdeserthorvtorszg1.jpg


cropatdeserthorvtorszg2.jpg


A sivatagi minta után következet az erdős/woodland mintázat. Ezt nem tudom pontosan, hogy mikor, de olyan 2009-2010 környékén kezdték el rendszeresíteni.

CROPAT Woodland:

cropatwoodlandhorvtorsz.jpg


cropatwoodlandhorvtorsz.jpg


A woodlandet követte 2010-2011 környékén az urban(?) minta. A kérdőjelet majd még kifejtem:).

CROPAT Urban(?):

cropaturbanhorvtorszg1k.jpg


cropaturbanhorvtorszg2k.jpg


A "városi" mintát párhuzamosan követte a tengerészeti verzió. Ez a mintázat az amerikai Navy verziónak a másolata/továbbgondolása.

CROPAT Navy:

cropatnavyhorvtorszg1kp.jpg


De térjünk vissza az Urban mintázatra. Na miért is a kérdőjel? Azért mert én nem vagyok 100%-ban  biztos benne, hogy ez a városi verzió, mivel még olyan 06-07 környékén bemutattak egy másik városi mintát, de az köszönő viszonyban sincs a fenti két képekkel.

cropaturbanhorvtorszg3k.jpg


A próbababás képen/képeken kívül más fotót/fotókat nem találtam róla. Több dolog is szóba jöhet:

1: a 06-07-es verzió egy prototípus, amit nem rendszeresítettek, hanem a pixel woodlandből gazdaságosan kihoztak egy urbanos verziót (én ezt tartom valósnak).

2: A fenti két kép a városi mintáról valójában nem városi, hanem az is erdős, csak egy nagyon elrontott verzió. Biztos valamelyik gyártónál rosszul keverték ki a színeket, vagy vakok:).

3: A prototípust is rendszeresítették (vagy fogják) csak még nincs róla fotó, vagy én keresgéltem rossz helyeken.

Bármi is az igaz, mindenesetre szerintem egy avatatlan szemnek rossz minőségű vagy rosszul megvilágított képek nézése közben összetéveszthető a két mintázat.

Közös fotókon a két kamuflázs (nem rossz minőségű/megvilágítású képek):

cropaturbanswoodlandhor.jpg


cropaturbanswoodlandhor.jpg


Lehet, hogy egy kicsit eltérőbbre kellett volna csinálniuk, de persze azt hozzáteszem, hogy így is jól néz ki, és talán jobb is, hogy nem teljesen az ordítóan világító ACU-ra hajaz.

Folytatom tovább:)...

 

 

 

 

 

 
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
A pixeles ruházatokon kívül rendszerben van nekik még egy teljesen olive/zöld ruházat, kezeslábas is. Ezeket a harckocsizókon, pszhsokon és a rendőrség/katonaság (talán MP) különlegesein láthatjuk. Persze lehet, hogy itt én kevertem össze az öltözékeket:).

olivehorvtorszg1kp.jpg


olivehorvtorszg2kp.jpg


A Délszláv háború hagyatékaiként (és azután) megmaradtak még nekik az amerikai és a horvát woodland változatok is. Ezeket főként a különlegeseknél (itt gondolom, hogy válaszható opcióként használhatják), a katonai rendőrségnél (MP) és egyéb más olyan alakulatoknál van rendszerben, akik még nem kapták meg az új ruhákat.

amerikaihorvtwoodlandho.jpg


amerikaihorvtwoodlandho.jpg


Ezeken kívül ők is (mint szinte minden más ország hadereje) használják a praktikus téli rejtőruházatot, a vászon/nejlon álcát.

winterhorvtorszg2kp.jpg


winterhorvtorszg1kp.jpg


Érdekesség:

A horvátok  találóan (és talán egyedüliként a világon) belerakták,beleépítették az országuk térképét/sziluettjét a pixeles ruháik mintázataiba. Szerintem ez egy nagyon jól kivitelezett ötlet tőlük, máshol még ilyet nem is láttam + jól is néz ki;).

Összegezve:

Egy frankón elkészített minta, ruha és felszerelés családot hoztak össze, nekem tetszenek a kamuflázsaik, főleg a pixel sivatagi és woodland párosítás. Megint ismétlem önmagamat, példát vehetnénk róluk is, mint annyi más körülöttünk lévő ország beszerzéseiről és fejlesztéseiről.

Bővebb információk a ruházatokról és fejlesztésekről itt angolul:

http://www.globalsecurity.org/military/world/europe/hr-army-uniform.htm