JAS-39 Gripen (Saab,Svédország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Akármi mellett “döntenek” az ukránok, azt nem ők veszik meg maguknak, hanem azok, akik a pénzt adják nekik.
Magyarán, nem is maguknak veszik.
Igazából az ukrán politikai jövője annyira instabil, hogy kétlem, hogy bárki venne a nevükre bármit is.
További kétség: a lengyelek sem a jelenlegi nacionalista ukrán vezetésben érdekeltek, hanem sokkal inkább egy befolyásolható bábkormányban.

Ezekből nekem az jön le, hogy Ukrajnában a svédek és a franciák nem fognak labdába rúgni, mi több, nem is akarnak.
Marad az F-16-os, mégpedig lengyel közreműködéssel, de ennek előfeltétele, hogy a “fogadó oldal” minden szempontból a lengyelek kliense legyen.
A lengyel biztonságpolitikai ambíciókba csak ez illik bele.
Ehhez pedig az kell, hogy Washingtonban az ukrán kérdést átengedjék Varsónak.
Ahhoz pedig az kell, hogy a lengyeleknél tovább erősödjön az amerikai jelenlét.
Tehát, ha Washington minden korábbinál biztosabban tudja fogni Varsó kezét, akkor tud majd csak Amerika komolyabb arcvesztés nélkül kifarolni Ukrajnából.

Ha ez megvalósul, akkor lesz ismét olyan Ukrajna nemzeti szuverenitása, mint 2013 előtt is volt, csak éppen ellentétes előjellel.
Ne feledjük: a mai Ukrajna 1240 óta idegen hatalmak megszállási, illetve befolyási övezete!
Egész egyszerűen az úgynevezett ukrán népnek 1240 óta nincs önálló geo-, illetve katonapolitikai mozgástere és ez napjainkban sincs másképp.
Igen, ez a legvalószinűbb verzió. Ettől függetlenül érdekes, hogy az alternativ ajánlatok ennyit forognak.

Off
Egyébként meglepő, de az ukrán államadósság dinamikusan csökken 2018 óta. 84%-ról 50% alatt állt a Covid előtt. Az okát senki se kérdezze...most 63%. Ez alapvetően nem rossz érték!
Más kérdés, hogy ez a mutató önmagában semmit sem jelent.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Igen, ez a legvalószinűbb verzió. Ettől függetlenül érdekes, hogy az alternativ ajánlatok ennyit forognak.

Off
Egyébként meglepő, de az ukrán államadósság dinamikusan csökken 2018 óta. 84%-ról 50% alatt állt a Covid előtt. Az okát senki se kérdezze...most 63%. Ez alapvetően nem rossz érték!
Más kérdés, hogy ez a mutató önmagában semmit sem jelent.
Végül is Csau alatt Románia is visszafizette az államadósságát nem kell részletezni,milyen áron és mennyire értelmetlen dolog volt:)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kim Philby
K

kamm

Guest
Az biztos, hogy a csehek jól eladják a légierőt PR-ban, hirtelen össze sem tudom számolni, hány díszfestés volt már csak a Gripenen. Nekünk egyszer volt egy Puma, ha jól számolom...

En igazabol az uj helik baljos, matt, sotetszurke-fekete festeset kedvelem, a 24-esek szurkeje jon masodik helyen. Ertem, hogy a fighterek az egbe akarnak beleolvadni, de akkor inkabb maradjon a mostani vilagos-piszkosszurke, mintsem muveszkedjunk.

Az osszes ilyen csilivili pimpelesnek se ertelme, se stilusa, max egy-egy alkalomra tudom elkepzelni (pl aug 20 paradera egyet-egyet, a felvezeto gepet minden tipusbol kifesteni vagy ilyesmi.)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
En igazabol az uj helik baljos, matt, sotetszurke-fekete festeset kedvelem, a 24-esek szurkeje jon masodik helyen. Ertem, hogy a fighterek az egbe akarnak beleolvadni, de akkor inkabb maradjon a mostani vilagos-piszkosszurke, mintsem muveszkedjunk.

Az osszes ilyen csilivili pimpelesnek se ertelme, se stilusa, max egy-egy alkalomra tudom elkepzelni (pl aug 20 paradera egyet-egyet, a felvezeto gepet minden tipusbol kifesteni vagy ilyesmi.)

Nem értesz te ehhez! :D
 
  • Vicces
Reactions: kamm

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 368
113
Akármi mellett “döntenek” az ukránok, azt nem ők veszik meg maguknak, hanem azok, akik a pénzt adják nekik.
Magyarán, nem is maguknak veszik.
Igazából az ukrán politikai jövője annyira instabil, hogy kétlem, hogy bárki venne a nevükre bármit is.
További kétség: a lengyelek sem a jelenlegi nacionalista ukrán vezetésben érdekeltek, hanem sokkal inkább egy befolyásolható bábkormányban.

Ezekből nekem az jön le, hogy Ukrajnában a svédek és a franciák nem fognak labdába rúgni, mi több, nem is akarnak.
Marad az F-16-os, mégpedig lengyel közreműködéssel, de ennek előfeltétele, hogy a “fogadó oldal” minden szempontból a lengyelek kliense legyen.
A lengyel biztonságpolitikai ambíciókba csak ez illik bele.
Ehhez pedig az kell, hogy Washingtonban az ukrán kérdést átengedjék Varsónak.
Ahhoz pedig az kell, hogy a lengyeleknél tovább erősödjön az amerikai jelenlét.
Tehát, ha Washington minden korábbinál biztosabban tudja fogni Varsó kezét, akkor tud majd csak Amerika komolyabb arcvesztés nélkül kifarolni Ukrajnából.

Ha ez megvalósul, akkor lesz ismét olyan Ukrajna nemzeti szuverenitása, mint 2013 előtt is volt, csak éppen ellentétes előjellel.
Ne feledjük: a mai Ukrajna 1240 óta idegen hatalmak megszállási, illetve befolyási övezete!
Egész egyszerűen az úgynevezett ukrán népnek 1240 óta nincs önálló geo-, illetve katonapolitikai mozgástere és ez napjainkban sincs másképp.

Jó eséllyel F-16 lesz, mert egyrészt a gyártósort működtetni akarják (ha újak), másrészt a sivatagban is áll egy rakás lekonzerválva- de főleg az F-35 beérkezésével egyre többet akarnak kivonni, kell egy barom, aki átveszi őket.

Tulajdonképpen Magyarország szempontjából mindegy, mert olyan szinten oroszokkal összenőtt (+ korrupt) ország, hogy semmi komolyabb technikát nem lehet nekik leszállítani, mert az másnap Moszkvában landolna (ugyanezen indokkal nem megy F-35 Tajvanra, pedig kifizették volna korábban, most már viszont annyira nem foszsírozzák az új stratégia miatt).
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 530
29 746
113
F-16 lesz az. Az Bidé tsai. a bulibárók Ukrajnában. Szerintem 1-2 év alatt kiderül mi lesz a szakikkal, de ha minden marad, és az oroszok nem rúgják szét az ukrán budit, akkor a lengyelek veszik át az usákok helyét, persze úgy, hogy az Usa árnyéka lengyelhonra fog vetülni. Az oroszveszéllyel pórázon tartják a lengyeleket, helyi kápóként alkalmazzák őket. Még azt is el tudnám képzelni, hogy ukrán "kérésre" a lengyelek adják a légtérvédelmet.
 
M

molnibalage

Guest
Lelkük rajta, de az elmúlt 50+ év tanulsága az volt, hogy még batárnagy gépek sem élték túl olyan szutyok kis rakták találatait, mint az R-3Sz meg AIM-9B.
Annak az esélye manapság, hogy egy Gripen olyan sérülést kapjon, ami túlél. Háááááááááááááát....
Fogalmazzunk úgy, hogy csekély...
Manapság egyre inkább Igen/Nem alapú a történet. Ha eltalálnak, akkor neked annyi, ha nem, akkor meg nem.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
En igazabol az uj helik baljos, matt, sotetszurke-fekete festeset kedvelem, a 24-esek szurkeje jon masodik helyen. Ertem, hogy a fighterek az egbe akarnak beleolvadni, de akkor inkabb maradjon a mostani vilagos-piszkosszurke, mintsem muveszkedjunk.

Az osszes ilyen csilivili pimpelesnek se ertelme, se stilusa, max egy-egy alkalomra tudom elkepzelni (pl aug 20 paradera egyet-egyet, a felvezeto gepet minden tipusbol kifesteni vagy ilyesmi.)
A matt sötétszürke nekem is tetszik.
De így lehet "eladni" a legkönnyebben a hadsereget, növelni az elfogadottságát, megbecsülését. Egy-egy civil lelket is megérintően dekorált - és elég sokszor bemutatott - harceszköz ( legyen az repülőgép, helikopter, harckocsi, vagy bármi más) többet használ, mint gondolnánk. A gyerekek-fiatalok lelkének megérintésével, érdeklődésének felkeltésére is alkalmas. A tigris-találkozóra készülő spéci festés pl. az egy csapathoz való tartozás "menőségének" bizonyítéka a külső szemlélő számára. Ki van ez találva.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 518
113
Saab and the Swedish Defence Materiel Administration (FMV) have today extended a contract to provide support and maintenance services for Gripen.

The order value amounts to approximately SEK 1.6 billion for the period from 1 April 2021 to 31 December 2022.

The contract covers performance-based support and maintenance of Gripen and is an extension of a previously signed contract in May 2017 with FMV.

The contract includes support and maintenance services essential to aviation operations with Gripen. The contract covers, for example, design and support, component maintenance, the provision of logistics, technical system support, publications, spare parts, repairs, ground support equipment and pilot equipment.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Saab and the Swedish Defence Materiel Administration (FMV) have today extended a contract to provide support and maintenance services for Gripen.

The order value amounts to approximately SEK 1.6 billion for the period from 1 April 2021 to 31 December 2022.

The contract covers performance-based support and maintenance of Gripen and is an extension of a previously signed contract in May 2017 with FMV.

The contract includes support and maintenance services essential to aviation operations with Gripen. The contract covers, for example, design and support, component maintenance, the provision of logistics, technical system support, publications, spare parts, repairs, ground support equipment and pilot equipment.
Na, ezt pl. lehet kezdeni arányosításra használni a magyar Gripenek tovább üzemeltetésével kalcsolatban.
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
503
1 381
93
Errr, van ez az orszag, Brazilia - tudod, az 5-6. legnagyobb a bolygon... na ok nemreg rendeltek kezdesnek 36 gepet es egy egesz gyarat kaptak, plusz kozos fejlesztest. A varakozas, hogy naluk lesz vagy 80-100 a legujabb E/F gepbol vegul.
Emellett tobben vettek mar az elozo Gripent is (CZ, HU, TH, SA, BR + a brit gyakorlosuli), mint Rafalet, de tobben, mint EFt is, amit a gyarto orszagokon kivul 2-3 arabnak meg Ausztrianak sikerult osszesen eladni (utobbi szabalyosan gyuloli es arulja.)
Ugyan nem nekem írtad a hozzászólásod és abban sem vagyok biztos, hogy ez a topik a megfelelő hely a válaszra, de biztos nem az autós.

Ne nagyítsd föl a Gripen export-sikereit, amíg a többi vetélytárs számait nagyvonalúan lekezeled!

Az angol nyelvű wiki oldalakon ezek az export számok vannak:

Gripen:
Cseh 14 (bérelt, ami lehet, hogy a bérlet után visszakerül a svédekhez)
Magyar 14
Thai 12
Dél-Afrika 26
Brazil 36 (+36/72 opció?)
Összesen: 102 (+36/72?)
A brit ETPS gépét nem vettem ide, mert az egy bérelt gép. Ha megnézed a képeit, a szívócsatorna oldalán ott a háromkoronás svéd felségjelzés.

Rafale:
Egyiptom 24
India 36
Qatar 36 (+36 opció)
Görögo. 6 (+12 használt, amiket egy kalap alá veszek az összesítésnél a cseh Gripenekkel, és ha jól tudom, a magyar gépek se újak voltak)
Összesen: 114 (+36 opció)

Eurofighter:
Ausztria 15
Omán 24
Qatar 24
Szaúd-Arábia 72
Összesen: 135

Ezen számok alapján úgy gondolom, hogy nyugodtan összevethető mindhárom típus export-teljesítménye!

Örülök, hogy felhoztad Ausztria kálváriáját a Eurofighterrel. Ahogy olvastam Dél-Afrika és a Gripen sztorija se egy fáklyás diadalmenet.
 
K

kamm

Guest
Ugyan nem nekem írtad a hozzászólásod és abban sem vagyok biztos, hogy ez a topik a megfelelő hely a válaszra, de biztos nem az autós.

Ne nagyítsd föl a Gripen export-sikereit, amíg a többi vetélytárs számait nagyvonalúan lekezeled!

Az angol nyelvű wiki oldalakon ezek az export számok vannak:

Gripen:
Cseh 14 (bérelt, ami lehet, hogy a bérlet után visszakerül a svédekhez)
Magyar 14
Thai 12
Dél-Afrika 26
Brazil 36 (+36/72 opció?)
Összesen: 102 (+36/72?)
A brit ETPS gépét nem vettem ide, mert az egy bérelt gép. Ha megnézed a képeit, a szívócsatorna oldalán ott a háromkoronás svéd felségjelzés.

Rafale:
Egyiptom 24
India 36
Qatar 36 (+36 opció)
Görögo. 6 (+12 használt, amiket egy kalap alá veszek az összesítésnél a cseh Gripenekkel, és ha jól tudom, a magyar gépek se újak voltak)
Összesen: 114 (+36 opció)

Eurofighter:
Ausztria 15
Omán 24
Qatar 24
Szaúd-Arábia 72
Összesen: 135

Ezen számok alapján úgy gondolom, hogy nyugodtan összevethető mindhárom típus export-teljesítménye!

Örülök, hogy felhoztad Ausztria kálváriáját a Eurofighterrel. Ahogy olvastam Dél-Afrika és a Gripen sztorija se egy fáklyás diadalmenet.
"tobben vettek" != tobbet vettek