1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Saab JAS-39 Gripen

Diskurzus a(z) '4/4+/4.5 generációs vadászbombázók' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

A svájci nemzetbiztonsági érdekek nem igazodnak a SAAB fejlesztési és gyártási ütemtervéhez? IJ...
    Eleve azt sem értettem, hogy milyen alapon kéne kártérítést fizetni Svájcnak a SAAB-nak...?

2. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Hát ezért:
    Article 44
    Financial liabilities when tendering is cancelled

1. In a case of cancellation of tendering not due to the fault of tenderers, the party calling for tenders shall be responsible to compensate tenderers for their costs of participation in the tendering on the basis of the current State regime and cost levels, except in a case where the tendering was cancelled because no tenderer satisfied the requirements of the tender invitation documents.

Itt súlyosbító körülmény, hogy egy már megnyert és kihirdetett tenderről volt/van szó.
    Ilyenkor az elmaradt profit miatt is lehet reklamálni...Hogy ebből lesz-e valami, az már az illetékes bíróságon fog eldőlni.
    Amennyiben az eredeti kiírásban szerepelt a visszavonás lehetősége, akkor más lehet a helyzet, de az alap esetben is a Saab tenderrel kapcsolatos költségeit térítenie kell a svájciaknak. Milyen költségek lehetnek? A tender csomag költségei, egyedi fejlesztések (amit a svájciak kértek) befektetett munkaórái, utazási költségek, stb.

3. molnibalage

Te itt nem kártérítésről írtál, hanem költség megtérítésről. A költség kompenzáció és kártérítés nálad azonos fogalmak? Hm....

A leírásod alapján nekem az jött le, hogy SAAB-nak fizessenek azért, mert nem gyártanak le X gépet, amit ők úgy hittek, hogy fognak.

Lám, akkor most nálad is külön van? Mert a linkel 1. pontnak meg kellett történnie. Az, amit lentebb írsz, azt hívják kockázatnak...

4. Capslock27

Capslock27 Active Member

.
    .
    - Svajcot az elmult evszazadokban senki se tamadta meg, ugy sem, hogy ket vilaghaboru is körbevette öket.
    - Jelenleg sincs senki a tervezett vadaszgepek hatosugaran belul vagy kivul, aki teruleti vagy barmilyen haboruhoz vezetö követelessel elne Svajccal szemben.
    - epp ezert egetö nemzetbiztonsagi kenyszerröl kar beszelni
    - a svajciak minimum cserbenhagytak a svedeket mar egyszer Gripen temaban. A megbizhato es pragmatikus uriember image-uk megörzese szempontjabol is lehetnenek korrektebbek most a svedekkel az uj tendernel.
    .
    .
    Karteritest viszont tenyleg nincs miert fizetni, szerzödest talan nem szegtek. Ha jol emlekszem, a svajci tendert es a Gripent nepszavazas kaszalta el, tehat meg csak nagyon nem is lenne kin szamonkerni karteritest. A svajci "nepen"? :)

5. KoviUbi

KoviUbi Well-Known Member

Helyenként több centis hézagok vannak a futópályán.Arrafelé nem drifteltek, mert nekik se tetszene a végeredmény.Tudjuk, hogy a Gripenek így is érzékenyek a futópálya állapotára.Próbálj meg 30-al végigmenni egy macskaköves úton, aztán menj rajta végig 60-al is.bár 120-al kéne menni kb, hogy megfelelő legyen az arány a Lada és a Gripen között, csak 120 már nem túl legális ott, ahol ma macskakövet találni Magyarországon.Mondjuk a 60 se, de érted mire gondolok szerintem.Mezőkövesd csak a helyi politika szerint repülőtér, a gyakorlatban egy betoncsík ami Ladának oké, Saabnak (hacsak nem négykerekű) nem jó.

fishbed and molnibalage like this.
  6. gacsat

gacsat Well-Known Member

Kunmadarason a kifutó mellett van egy ilyen parkolókban szokásos likacsos betonelemekkel fedett pótkifutó, térdig érő fűvel álcázva. Amikor bukdácsoltam rajta, kiváncsi is voltam, vajon mi tudna ide leszállni?. Saccra 70 centis kerekek kellenének hozzá.

7. Terminator

Terminator Well-Known Member

Amire a interjúban a svéd pilóta annyira vágyott.....

Python, fip7, fishbed and 5 others like this.
  8. Terminator

Terminator Well-Known Member

2019/S 115-283758

Gripen Target Practice Bombs

Swedish Armed Forces need unguided 500lbs Mk82 Low Drag Training Bombs for aircraft JAS 39 Gripen. the bombs will be used in peacetime as training bombs to increase the skill of both pilots and Forwars Air Controllers, with present C/D versions of JAS 39 Gripen. The bombs shall be inert versions without explosives, made for target practicing. The Defence Material Administration (FMV) will be the Contracting Authority on behalf of the Swedish Armed Forces.

Value: 9 115 740 SEK

Number of offers received: 3

Name and address of economic operator in favour of whom the contract award decision has been taken:

RWM Italia SPA
    (Rheinmetall Waffe Munition Italy GmbH)

-------------------------

9 115 740 SEK = ~ 1 millió USD

fishbed and borisz like this.
  9. jani22

jani22 Well-Known Member

Régebbi hír, voltmár? :)

"3000 méteres magasságban repülő Gripenek egyikéről egy GBU-49-es típusú lézervezérlésű bombát dobtak le egy nem sokkal korábban kigyulladt erdőre, amely ráadásul katonai lőtérként funkcionál, így több fel nem robbant lőszer is van a területén. Emiatt életveszélyes lett volna a földi tűzoltóegységeket odaküldeni, viszont a tüzet még azelőtt el akarták oltani, mielőtt további területekre terjedt volna át."

https://zoom.hu/hir/2018/07/25/a-svedek-nem-tokoltek-az-erdotuzzel-radobtak-egy-bombat-video/

fishbed and emel like this.
  10. borisz

borisz Well-Known Member

Valószínűleg volt.

fedett_mókus and jani22 like this.
  11. molnibalage

12. Pocok75

Pocok75 Well-Known Member

13. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

rudi likes this.
  14. rudi

rudi Well-Known Member

Kár hogy nem olvastad el...
    A gépsérülésnek abszolút semmi köze nem volt a futópálya állapotához.
    Egyszerűen túl keményen tette le.

15. fedett_mókus

fedett_mókus Well-Known Member

szerintem csak viccelt :D

16. rudi

rudi Well-Known Member

Ja, akkor félreértettem. Bocs..

17. rudi

rudi Well-Known Member

Mellesleg ez Piteå reptér is egy mindössze 1000 x 25 m-es aszfalt pálya...
    Ennél még Szeged is hosszabb majd 200 m-rel...

18. molnibalage

De, dobta. Az, hogy alkalomszerűen ezt csinálják azt nem jelenti azt, hogy a hh-s 100+ aktív airstrip megvan. Linkeltem. Nem értem, hogy mi szükség van az ilyen beszólásokra.

19. arbalest

arbalest Well-Known Member

Érdekes fegyverzet. Teszt lehetett?

20. molnibalage

Törölték a képet sajnos. Mi volt rajta?

Ezen oldal megosztása