JAS-39 Gripen (Saab,Svédország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Nem gondolom, hogy a svédek csak azért nem adtak el Bangladeshnek Gripent, mert túl 3. világbélinek gondolták. (ahogy ebből a cikkből lejön)
Ha így lenne, akkor a Erieye/GlobalEye miatt sem hívták volna meg őket.
Szerintem sokkal inkább India miatt. India évek óta sz0patja a SAAB-ot a Gripen megvételével. Aztán valószínű, hogy a SAAB-nál is betelt a pohár.
Igazság szerint mindkét felet megértem:
  • svédek nagyobbat akartak harapni
  • a bangkadeshiek meg most már kicsit kéretik magukat, ha már 3x elutasították őket.. :)
 
K

kamm

Guest
Nem gondolom, hogy a svédek csak azért nem adtak el Bangladeshnek Gripent, mert túl 3. világbélinek gondolták. (ahogy ebből a cikkből lejön)
Ha így lenne, akkor a Erieye/GlobalEye miatt sem hívták volna meg őket.
Szerintem sokkal inkább India miatt. India évek óta sz0patja a SAAB-ot a Gripen megvételével. Aztán valószínű, hogy a SAAB-nál is betelt a pohár.
Igazság szerint mindkét felet megértem:
  • svédek nagyobbat akartak harapni
  • a bangkadeshiek meg most már kicsit kéretik magukat, ha már 3x elutasították őket.. :)

Egyik sem - India.
Ott 110+ Gripen E/F van a bidben (szerintem vagy $16-18 milliard korul lehet), gyarral, tech transferrel stb, ezt semmikeppen sem fogjak veszelyeztetni 20-25 gepert, amit a szembenallo felnek adnanak el.
Ha a Dassault nyeri most is (mint 10+ eve a C/D ellen), akkor lefogadom, hogy "hirtelen" egyenesbe jon Bangladesh a SAABnal...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Egyik sem - India.
Ott 110+ Gripen E/F van a bidben (szerintem vagy $16-18 milliard korul lehet), gyarral, tech transferrel stb, ezt semmikeppen sem fogjak veszelyeztetni 20-25 gepert, amit a szembenallo felnek adnanak el.
Ha a Dassault nyeri most is (mint 10+ eve a C/D ellen), akkor lefogadom, hogy "hirtelen" egyenesbe jon Bangladesh a SAABnal...
A cikk szerint már egyenesbe jött. A SAAB szerintem mostanra jött rá, hogy teljesen felesleges Indiára várnia. Gyakorlatilag kutyába lementek nekik. Szerintem a helyi SAAB vezető a kiskorú lányát is bedobta, csak hogy nyerjenek (persze nem, csak szemléltetni akartam).
Szerintem mindenképpen arra kellene koncentrálniuk, hogy ahelyett, hogy 100-as tételű - csak igérgetett, de másnak adott - indiai programokra várjanak sokkal kifizetődőbb, ha mondjuk 60-70-en gépet eladhatnak mondjuk Bangladeshnek, amivel hozzánk hasonlóan egy komplett országot behúzhatnak. India meg már megrendelte a Rafale-t, meg persze a saját gépükkel is bohóckodnak. Abból a 100+-os tenderből sosem lesz tényleges megrendelés a svédeknek. De másnak is csak max. 30-40-esével. Aztán a program felénél rájönnek, hogy akkor innentől Tejas.... :eek: :oops:
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
K

kamm

Guest
A cikk szerint már egyenesbe jött. A SAAB szerintem mostanra jött rá, hogy teljesen felesleges Indiára várnia. Gyakorlatilag kutyába lementek nekik. Szerintem a helyi SAAB vezető a kiskorú lányát is bedobta, csak hogy nyerjenek (persze nem, csak szemléltetni akartam).
Szerintem mindenképpen arra kellene koncentrálniuk, hogy ahelyett, hogy 100-as tételű - csak igérgetett, de másnak adott - indiai programokra várjanak sokkal kifizetődőbb, ha mondjuk 60-70-en gépet eladhatnak mondjuk Bangladeshnek, amivel hozzánk hasonlóan egy komplett országot behúzhatnak. India meg már megrendelte a Rafale-t, meg persze a saját gépükkel is bohóckodnak. Abból a 100+-os tenderből sosem lesz tényleges megrendelés a svédeknek. De másnak is csak max. 30-40-esével. Aztán a program felénél rájönnek, hogy akkor innentől Tejas.... :eek: :oops:

Bangladesh 20-25 geprol beszel vagy 15 eve, azota sem sikerult mast vennie, mint MiGeket meg asszem kinai szirszarokat, meg ugye a regi F16-osok. Ha jol remlik, amikor vettek valamit, akkor a kormanyvaltas utan az uj brigad korrupcio miatt ("I'm shocked, shocked!") lecsukta a regit. :D

No meg az uj AJ oknyomozó mozi utan (a budapesti tobbszoros gyilkos penzmoso bratyesszel) eleg világos, hogy a pakik egy mafiaallam, a "szomszedban" (tudom, nem ugy ertem, hanem hgy mindketto az indiaiakbol valt ki), cimboraik, ketlem, hogy ne lenne pause emiatt mindenhol...
 

maxim

Active Member
2011. március 8.
138
222
43
Finneknek ajanljak:


Foerv, ha vissza kell vonulni, akkor konnyebben tudjak egyesiteni a sved es finn legierot! Az egyik legfurcsabb dolog, amit hallottam eddig, menekuleskor melyik tipus kedvezobb!

"In such a case, the more exposed Finnish air fleet could fall back west on bases in neighbouring Sweden, a feat that would be more easily accomplished if both countries had the Gripen, Persson argued.

“We’ll be like one air force with two commanders,” he said."
 
K

kamm

Guest
Finneknek ajanljak:


Foerv, ha vissza kell vonulni, akkor konnyebben tudjak egyesiteni a sved es finn legierot! Az egyik legfurcsabb dolog, amit hallottam eddig, menekuleskor melyik tipus kedvezobb!

"In such a case, the more exposed Finnish air fleet could fall back west on bases in neighbouring Sweden, a feat that would be more easily accomplished if both countries had the Gripen, Persson argued.

“We’ll be like one air force with two commanders,” he said."

Vicces, mert pont ilyesmit magyaraztam - amugy errefele elemezzuk a HX tendert: https://forum.htka.hu/threads/hx-tender-finnorszag.1168/page-3#post-838030
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
TÍZ ÉVE KEZDŐDÖTT A THAI GRIPENEK LESZÁLLÍTÁSA...

0179.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Ukránok rakétákat próbálnak eladni a brazil Gripenekre. Nincs nagy sansz erre, de érdekes.

 
K

kamm

Guest
Ukránok rakétákat próbálnak eladni a brazil Gripenekre. Nincs nagy sansz erre, de érdekes.

Brazilokat talan akkor erdekli, ha atadjak a gyartast es a technologiat...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 819
113
Ukránok rakétákat próbálnak eladni a brazil Gripenekre. Nincs nagy sansz erre, de érdekes.

Na meg egyáltalán mit? R-27/77 helyett ott a jobb képességű AMRAAM és Meteor, főleg hogy a kijevi "Artyom" gyaníthatóan max az eredeti 80-as évekbeli szovjet verziókon faragott valamennyit. R-60 ugyanez, vesznek helyette Sidewindert. Ahogy a cikkben említett Szpectechnoekport oldalát nézegettem lényegében a légiharc rakéták kategóriája ezzel ki is merült, ezentúl vannak a klasszikus szovjet NIR blokkok, FAB bombák és a kellő ötlegességgel Barier-V-re átcímkézett Ataka-V. Na meg a híresen kiváló ukrán minőségbiztosítást nem kell említenem, brazilok visítva menekülnek az első szállítmány után
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Ukránok rakétákat próbálnak eladni a brazil Gripenekre. Nincs nagy sansz erre, de érdekes.

Bár lehet alkualap, ha mégis a Gripen mellett döntenének.

Ukrán vadászgépcsere. F-16, Rafale, Gripen.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Bár lehet alkualap, ha mégis a Gripen mellett döntenének.

Ukrán vadászgépcsere. F-16, Rafale, Gripen.
Akármi mellett “döntenek” az ukránok, azt nem ők veszik meg maguknak, hanem azok, akik a pénzt adják nekik.
Magyarán, nem is maguknak veszik.
Igazából az ukrán politikai jövője annyira instabil, hogy kétlem, hogy bárki venne a nevükre bármit is.
További kétség: a lengyelek sem a jelenlegi nacionalista ukrán vezetésben érdekeltek, hanem sokkal inkább egy befolyásolható bábkormányban.

Ezekből nekem az jön le, hogy Ukrajnában a svédek és a franciák nem fognak labdába rúgni, mi több, nem is akarnak.
Marad az F-16-os, mégpedig lengyel közreműködéssel, de ennek előfeltétele, hogy a “fogadó oldal” minden szempontból a lengyelek kliense legyen.
A lengyel biztonságpolitikai ambíciókba csak ez illik bele.
Ehhez pedig az kell, hogy Washingtonban az ukrán kérdést átengedjék Varsónak.
Ahhoz pedig az kell, hogy a lengyeleknél tovább erősödjön az amerikai jelenlét.
Tehát, ha Washington minden korábbinál biztosabban tudja fogni Varsó kezét, akkor tud majd csak Amerika komolyabb arcvesztés nélkül kifarolni Ukrajnából.

Ha ez megvalósul, akkor lesz ismét olyan Ukrajna nemzeti szuverenitása, mint 2013 előtt is volt, csak éppen ellentétes előjellel.
Ne feledjük: a mai Ukrajna 1240 óta idegen hatalmak megszállási, illetve befolyási övezete!
Egész egyszerűen az úgynevezett ukrán népnek 1240 óta nincs önálló geo-, illetve katonapolitikai mozgástere és ez napjainkban sincs másképp.