IRIS-T SLS, SLM, SLX légvédelmi rendszer (Diehl)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
...

RBS-98 (5)


Jól látom balról a második az Iris-T SLM (közepes hatótávolság) 8x8 alapokon? Ezt még a németek sem rendszeresítették maguknak, ha jól tudom.

Továbbá az RBS 98 mennyire lesz "önálló" a BvS10 -el (láncos alapokon) a jobb oldali kerekes platformoktól? Mennyire tudnak ezek együtt menni illetve az adott csapattal amit kísérnek? Amennyire jól sejtem az RBS 98 lenne közelebb a kísérendő csapatokhoz. Nagyon ütős cucc, de itt akkor már kicsit sem törekedtek az olcsóságra, mint az elődnél (RBS 70) ...

Ami még érdekes kérdés lehet, hogy ehhez az IRIS-T SLS -nek nem tudták volna a tubusos változatát ráapplikálni a hordozó járműre? Ahogy nézem elfért volna ...



Itt ugye van egy kis ellentmondás a Wilson által írt maximum 6 km magassággal kapcsolatban. Mondjuk az előd RBS 70 utolsó variációjánál is ennyit adtak meg. Máshol is írták ezt a 20 km magasságot a RBS 98 -hoz (ami az IRIS-T SLS -t tüzeli), de szerintem ez nem ehhez, hanem a képen is látható IRIS-T SLM -hez tartozik.
 
W

Wilson

Guest
Jól látom balról a második az Iris-T SLM (közepes hatótávolság) 8x8 alapokon? Ezt még a németek sem rendszeresítették maguknak, ha jól tudom.

Továbbá az RBS 98 mennyire lesz "önálló" a BvS10 -el (láncos alapokon) a jobb oldali kerekes platformoktól? Mennyire tudnak ezek együtt menni illetve az adott csapattal amit kísérnek? Amennyire jól sejtem az RBS 98 lenne közelebb a kísérendő csapatokhoz. Nagyon ütős cucc, de itt akkor már kicsit sem törekedtek az olcsóságra, mint az elődnél (RBS 70) ...

Ami még érdekes kérdés lehet, hogy ehhez az IRIS-T SLS -nek nem tudták volna a tubusos változatát ráapplikálni a hordozó járműre? Ahogy nézem elfért volna ...




Itt ugye van egy kis ellentmondás a Wilson által írt maximum 6 km magassággal kapcsolatban. Mondjuk az előd RBS 70 utolsó variációjánál is ennyit adtak meg. Máshol is írták ezt a 20 km magasságot a RBS 98 -hoz (ami az IRIS-T SLS -t tüzeli), de szerintem ez nem ehhez, hanem a képen is látható IRIS-T SLM -hez tartozik.
Berakom ide ha megtalálom azt az orosz cikket amelyben leírják miért döntöttek a svédek emellett a platform mellet.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses
W

Wilson

Guest
Jól látom balról a második az Iris-T SLM (közepes hatótávolság) 8x8 alapokon? Ezt még a németek sem rendszeresítették maguknak, ha jól tudom.

Továbbá az RBS 98 mennyire lesz "önálló" a BvS10 -el (láncos alapokon) a jobb oldali kerekes platformoktól? Mennyire tudnak ezek együtt menni illetve az adott csapattal amit kísérnek? Amennyire jól sejtem az RBS 98 lenne közelebb a kísérendő csapatokhoz. Nagyon ütős cucc, de itt akkor már kicsit sem törekedtek az olcsóságra, mint az elődnél (RBS 70) ...

Ami még érdekes kérdés lehet, hogy ehhez az IRIS-T SLS -nek nem tudták volna a tubusos változatát ráapplikálni a hordozó járműre? Ahogy nézem elfért volna ...




Itt ugye van egy kis ellentmondás a Wilson által írt maximum 6 km magassággal kapcsolatban. Mondjuk az előd RBS 70 utolsó variációjánál is ennyit adtak meg. Máshol is írták ezt a 20 km magasságot a RBS 98 -hoz (ami az IRIS-T SLS -t tüzeli), de szerintem ez nem ehhez, hanem a képen is látható IRIS-T SLM -hez tartozik.
Örömmel látom , hogy majd egy év után aktív vagy a fórumon:)
 
K

kamm

Guest
FCTbOc-XICAKfzC

Ez egy érdekes ábra mert Iris-T SLX eddig nem volt hír...
úgy tűnik még tovább "hízlalják" az Iris-T rakétát (?)

Eddig volt szó:
Iris-T SLS rendszerről síma Iris-T rakétákkal
és
Iris-T SLM rendszerről Iris-T SL rakétákkal
Mar tavaly megjosoltam, hogy amikor lefujtak az irgalmatlan draga, amerikai alapokra epitendo TLVSt, akkor szerintem tutira csendben a Diehl+masok megkaptak a hazifeladatot, hogy csinaljanak egy "good enough" ABM vedelmet emberi aron, ami mondjuk 1-2 even belul deployable.
Utana amikor a bajor gore volt otthon, majd AKK jart latogatoban, akkor a bajor meg mondta is, hogy ezt "egyutt kell megoldani" azaz szerintem mi felvetettuk, hogy beszallunk, ha lesz epkezlab terv es design (de ettol meg muszaj a NASAMS persze)...

...nos, nekem ugy tunik, az elso lepcso meg is van - igaz, ez inkabb sajat maguknak egyelore, de ezutan jon majd a theater-level ABM kepesseg, figyeljetek meg (ami nekunk eleg is lenne, ICBM vedelem igencsak raer.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 949
113
A légvédelmis rádió műsorban Maróth emlegette, hogy megfontolták egy infra-rakétán alapuló rendszer beszerzését is, de végül a NASAMS lett belőle. Esélyes, hogy ez az IRIS-T alapú rendszer volt az - szerintem.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nekem ez alapján a kép alapján nem egyértelmű milyen rakéta lesz az SLX rendszerhez
FGuvXNNXEAEHy3b
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nekem ez alapján a kép alapján nem egyértelmű milyen rakéta lesz az SLX rendszerhez
FGuvXNNXEAEHy3b

Egy új rakéta, feltehetően az SLM alapjain, de kétszer nagyobb hatótávolsággal, a Diehl saját marketing anyaga szerint 40km az SLM hatótávolsága és 80km lesz az SLX-é. Maga a rakéta a képeken az SLM klónjának tűnik, mivel a hajtóműszekció azonosnak látszik, azt tippelem, hogy a lényegi különbség, hogy az SLX hit-to-kill rakéta lesz, komolyabb harci fej nélkül. Az elszórt információk alapján kettős rávezetésű lesz a rakéta, de ennél többet nem árultak el róla, esélyesen még korai fejlesztési fázisban lehet...

FCTbOc-XICAKfzC
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Sidewinder X indítható a NASAMS-ből, gondolom az IRIS-T is könnyen integrálható lenne hozzá. Érdekes módon a norvégok az integráció helyett külön megvették a rendszert.

A norvégok a NASAMS vezényló rendszerére építik rá a saját IRIS-T SL rendszerüket. De az integráció hiánya tényleg érdekes kérdés...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Aladeen

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Egy új rakéta, feltehetően az SLM alapjain, de kétszer nagyobb hatótávolsággal, a Diehl saját marketing anyaga szerint 40km az SLM hatótávolsága és 80km lesz az SLX-é. Maga a rakéta a képeken az SLM klónjának tűnik, mivel a hajtóműszekció azonosnak látszik, azt tippelem, hogy a lényegi különbség, hogy az SLX hit-to-kill rakéta lesz, komolyabb harci fej nélkül. Az elszórt információk alapján kettős rávezetésű lesz a rakéta, de ennél többet nem árultak el róla, esélyesen még korai fejlesztési fázisban lehet...

FCTbOc-XICAKfzC

Kettős rávezetés (IIR+radar?) és hit-to-kill? Mmm, ez jól hangzik. Így ez lehetne az első európai ABM, amelyik már érdemi előrelépés lenne a PAC-3 MSE-hez képest.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Kettős rávezetés (IIR+radar?) és hit-to-kill? Mmm, ez jól hangzik. Így ez lehetne az első európai ABM, amelyik már érdemi előrelépés lenne a PAC-3 MSE-hez képest.

Csak tippelek. Mivel a rendelkezésre álló anyagok meglehetősen szűk markúak, így nehéz belőni a pontos képességet.
Ezzel együtt nem vagyok biztos benne, hogy elsődlegesen egy 'Iron Dome' szintű rendszerről beszélünk (sok helyen olvastam, hogy az SLS/SLM/SLX azzal vetekszik). A Diehl is long-range GBAD-ként hivatkozik rá, nem ABM-ként.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Csak tippelek. Mivel a rendelkezésre álló anyagok meglehetősen szűk markúak, így nehéz belőni a pontos képességet.
Ezzel együtt nem vagyok biztos benne, hogy elsődlegesen egy 'Iron Dome' szintű rendszerről beszélünk (sok helyen olvastam, hogy az SLS/SLM/SLX azzal vetekszik). A Diehl is long-range GBAD-ként hivatkozik rá, nem ABM-ként.

Hát, egy ekkora méretű rakétának hit-to-kill fejjel szerintem kifejezetten ABM-szerepben van értelme. Persze, ha nem lesz hit-to-kill, akkor simán lehet, hogy csak az AMRAAM-ER konkurenciájának szánják.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Hát, egy ekkora méretű rakétának hit-to-kill fejjel szerintem kifejezetten ABM-szerepben van értelme. Persze, ha nem lesz hit-to-kill, akkor simán lehet, hogy csak az AMRAAM-ER konkurenciájának szánják.

Alapvetően jelenleg az AMRAAM-ER "ellenfelének" szánja a Diehl szerintem (80+ km hatótávolság és 30km-es célmagasság). De az nem kettős irányítású például.
Az ABM képességet nem zárnám ki, csak eddig nem kommunikáltak ilyesmit, ezért nem építenék erre...