Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
https://infostart.hu/belfold/2019/01/04/benko-tibor-elarulta-mi-mindent-vesz-a-honvedseg-2028-ig
Ebben a cikkben az alábbi pirossal kiemelt kifejezés azért eléggé elgondolkodtató:
"A honvédelmi és rendészeti bizottságtól megkaptuk a felhatalmazást, hogy három közepes csapatszállító repülőgépet szerezzünk be, kettő könnyű szállító repülőgépet, valamint három, kimondottan nehéz katonai eszközök szállítására alkalmas repülőgépet."
Nem gondolom, hogy Benkő annyira laikus, hogy egy C-295-re ilyen jelzőt használjon.
Már korábban is írtam, lehet van valami európai és/vagy V4 csoporton belüli szerepvállalásunk nehéz technika szállító képességre?
Ha csak a V4(5,6) szférát, mint katonai csoportot, nézzük, akkor már igenis jogos, hogy legyen a régióban saját (V4-hez kötődő) A400 méretű kapacitás.

Egyébként meg a műszaki problémákhoz röviden. Igen, bonyolult eszköz az A400, de igenis sok eszköznek voltak döcögős időszakai, csak ma már a feledés jótékony homálya fedi ezt, és mindenki a kiforrott technikát csodálja. Én emlékszem, hogy pl. régebben 80-90-es években F-16-osok is sűrűbben potyogtak, mint manapság, de ma már ez senkit nem érdekel (jogosan). Vér ciki volt amikor kiderült, hogy az F-35C-nek túl rövid a fékhorga és nem tud leszállni a laposra, de gondolom ma már megoldották. Az Atlas-t relatíve nagy mennyiségben fogják még sokáig üzemeltetni a legnagyobb ny-európai országok, egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, hogy ne vigyék végig a fejlesztéseket, amik a végén kiforrottá teszik a gépet.

Pontosan. Latszik, hogy a politikai akarat megvan a fejlesztesre, tovabba lathatoan Europahoz kotodik, a szakmai oldal kerese vilagos (heavy airlift), a budget pedig ugyis annyi lesz, amennyi kell. Ha jol emlekszem, a 75 milliard HUF a kovetkezo harom evre van erre a celra kijelolve, nem az egesz finanszirozasra, az cirka 270 millio dollar, ha az utana kovetkezo harom evre ugyanannyit raszannak, akkor az bizony harom Atlas mindennel ellatva (koztuk 1-2 tanker conversion kittel.)
 
K

kamm

Guest
Ha az A400 kiforrott gép lenne,akkor is hót felesleges nekünk.Tán leszáll kirakás módszerével gépesitett deszantműveletekbe akarunk kezdeni?Ahoz 3gép édeskevés-és nincsennek meg hozzá a deszantolható csapatok sem.Missziós feladatokhoz?Akkor minek vannak az A319ek?Honi védelmi feladatokra meg végképp feleslegesek.Nem látok katonai-honvédelmi okot a beszerzésükre.Ráadásul igencsak messze van a kiforrottságtol,ha lesz egyáltalán kiforrott gép valaha.

Errol beszelek... armchair general, raadasul hihetetlen magabiztos. :D
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113
Pontosan. Latszik, hogy a politikai akarat megvan a fejlesztesre, tovabba lathatoan Europahoz kotodik, a szakmai oldal kerese vilagos (heavy airlift), a budget pedig ugyis annyi lesz, amennyi kell. Ha jol emlekszem, a 75 milliard HUF a kovetkezo harom evre van erre a celra kijelolve, nem az egesz finanszirozasra, az cirka 270 millio dollar, ha az utana kovetkezo harom evre ugyanannyit raszannak, akkor az bizony harom Atlas mindennel ellatva (koztuk 1-2 tanker conversion kittel.)

Nem kovettem annyira ezt a topicot de a "...a szakmai oldal kerese vilagos (heavy airlift)..." resznel a szakmai oldal kit takar? A hazai katonai vezetes akarja a heavy airliftet, vagy a NATO egy kovetelmeny kereten belul, vagy az amik?
 
K

kamm

Guest
Mondja az, aki összekeveri a felszállási úthosszt a gyorsítás és rendelkezésre álló vészfékezéshez szükséges távolságot.
Lol.

En ugyan nem kevertem semmit, a takeoff felszallast jelent angolul, hiaba probalod kimagyarazni, hogy ostobasagokat beszeltel. :)
Jo tanacs: szerintem meg kellene rendesen tanulnod angolul, mert igy ujra es ujra hasonlo zoldsegket fogsz osszeirogatni (a turbopropos marhasagok tetejebe...)
 
K

kamm

Guest
Rendben.DE a kérdőjeles mondataimra valamiféle válasz?Gunyolódás és karakterrombolás megszokott módszere nem válasz,csak sz.rdobálás.Nem érv,csak terelés.Felesleges nekünk az A400.

En mar tetelesen vegigmentem, de leirhatom ujra...
Van egy politikai dontes, hogy mit varnak el a Honvedsegtol. Erre ok megadtak, hogy ahhoz mi kell nekik, ebben a rengeteg dolog kozott elokelo helyen van 2-3 rampas, heavy airlift, tactical korulmenyek koze, nagyobb tavolsagokra alkalmas szallitogeppel, valamint tanker-kepesseg is szerepel. Az egyertelmu, hogy uzemeltetesi ill mission critical alapon egyetlen multirole modell kell. A kormany kvazi osszekoltozott az Airbusszal, raadasul kozismert, hogy IFV beszerzes is lesz, mikozben tudjuk, hogy az A400M-et ugy terveztek, hogy 3 gep elvisz ket full vedelemmel ellatott Pumat (harmadikban megy a gyorsan leszedheto-felrakhato flank pancelzat hozzajuk.)
Ha szepen vegiggondolod, akkor gyakorlatilag egyetlen gep felel meg a fenti specifikacioknak.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
En mar tetelesen vegigmentem, de leirhatom ujra...
Van egy politikai dontes, hogy mit varnak el a Honvedsegtol. Erre ok megadtak, hogy ahhoz mi kell nekik, ebben a rengeteg dolog kozott elokelo helyen van 2-3 rampas, heavy airlift, tactical korulmenyek koze, nagyobb tavolsagokra alkalmas szallitogeppel, valamint tanker-kepesseg is szerepel. Az egyertelmu, hogy uzemeltetesi ill mission critical alapon egyetlen multirole modell kell. A kormany kvazi osszekoltozott az Airbusszal, raadasul kozismert, hogy IFV beszerzes is lesz, mikozben tudjuk, hogy az A400M-et ugy terveztek, hogy 3 gep elvisz ket full vedelemmel ellatott Pumat (harmadikban megy a gyorsan leszedheto-felrakhato flank pancelzat hozzajuk.)
Ha szepen vegiggondolod, akkor gyakorlatilag egyetlen gep felel meg a fenti specifikacioknak.
Vagyis a politikai érdek felülirja a honvédelmi érdeket."Szinpátiavásárlás" a cél,a honvédelem kárára.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Az új 8x8-as jármű fog misszióba járni a közepes dandárból az új rámpás teherszállítóval. Annak a kettőse kell paszentos legyen, nem a nehézdandár IFV-je!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Vagy nem, de itt 1 hosszabb link, tételes indoklásokkal, és elég logikusnak tűnik:

https://htka.hu/2011/03/02/kc-46a-tenyek-es-velemenyek-egy-tankertender-kapcsan/
de igen , a cikk magában oké , de gondolkodjunk már , van egy feleséged aki nagyon jól főz, igazi házias ízek , jó étel , igazi kis angyal , na most Te ehelyett a kis angyalka helyett hoznál egy másikat csak azért mert egy picivel többet főz? nemár na :D
Az amik nem hülyék , ebben az esetben a hazait támogatták , nem volt meglepő
Az nem beszólás, hanem összefoglaltam a lényeget. A topicban találhatsz részleteket, indoklást és forrásokat is...

A KC-46A-ból csak ősszel adták át az elsőt, így jó hogy van még hibája. Az A400M viszont már 6 éve repül - pontosabban kellene repülnie...!!!
miért keverünk egy tankert egy szállítógéppel? más technika , teljesen mások az elvárások
(ettől függetlenül tény hogy az A400M-nek már rohadt rég ki kellett volna nőnie a gyerekbetegségeit de az is tény hogy sokan a hibás következtetést vonnak le a német mintából akik nem igazán figyelnek rájuk oda pl )
Ha az A400 kiforrott gép lenne,akkor is hót felesleges nekünk.Tán leszáll kirakás módszerével gépesitett deszantműveletekbe akarunk kezdeni?Ahoz 3gép édeskevés-és nincsennek meg hozzá a deszantolható csapatok sem.Missziós feladatokhoz?Akkor minek vannak az A319ek?Honi védelmi feladatokra meg végképp feleslegesek.Nem látok katonai-honvédelmi okot a beszerzésükre.Ráadásul igencsak messze van a kiforrottságtol,ha lesz egyáltalán kiforrott gép valaha.
megnézem ahogy Te a 319-el elviszed a teljes missziós gárda felszerelését , amúgy meg , pontosan az ilyen hozzáállás miatt lett tönkre cseszve a honvédség , ennyi erővel mi a f@sznak nekünk haderő? NATO tagok vagyunk elvégre , az egész kidobott pénz nem?
Errol beszelek... armchair general, raadasul hihetetlen magabiztos. :D
nem csak Ő.
Nem kovettem annyira ezt a topicot de a "...a szakmai oldal kerese vilagos (heavy airlift)..." resznel a szakmai oldal kit takar? A hazai katonai vezetes akarja a heavy airliftet, vagy a NATO egy kovetelmeny kereten belul, vagy az amik?
A szakmai oldal itt igazából azaz hogy a Honvédség + a kormány mit vár el vagy legalábbis mit szeretne megteremteni

Nem tudom miért vannak sokan úgy hogy minek ide ekkora gép , elfogadom hogy nagy meg hogy most csak egy ancsát reptetünk de sose értettem miért kell pengeélen táncolni , miért baj az ha többlet kapacitásunk van. Azaz egy ancsa jelen pillanatban szívét lelkét kiteszi és még így is kevés , C17-es időt meg már nem tudunk venni mert teljesen le vannak foglalva/terhelve , + ha jönnének esetleg multirole szállítógépek , azokat nem csak szállításra lehetne alkalmazni , MEDIVAC-től elkezdve a légi utántöltésen keresztül ( ami elvileg egy olyan képesség amit a felsőbb vezetés is megszeretne teremteni , illetve itt is sokaknak a "vágya" ) a tényleges szállítókapacitásig nagyon sok dologra lehet őket alkalmazni , arról nem beszélve hogy volt egy olyan kritérium is hogy elvileg egy APC-t el kéne vigyen a vas , tehát végképp nem értem miért ekkora baj az A400M


Az új 8x8-as jármű fog misszióba járni a közepes dandárból az új rámpás teherszállítóval. Annak a kettőse kell paszentos legyen, nem a nehézdandár IFV-je!
erről az új 8x8-as járműről van már valami hír? gondolom a BTR helyére jönne de sokat nem hallani róla szerintem
 
  • Tetszik
Reactions: yangwenli and kamm

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
erről az új 8x8-as járműről van már valami hír? gondolom a BTR helyére jönne de sokat nem hallani róla szerintem

Nem tudunk semmit róla, első körben úgy tűnik a tatai nehézdandárt fegyverzik át, utána jön Debrecen/Hódmező. Ez logikus is, mert a közepes dandárnak jelenleg harckésznek kell lennie, mire megígértük a képességet, az pedig konkrétan most van, így egy átfegyverzés most nem jönne nekik jókor, a régi fegyverzettel teljesítik a NATO vállalást, aztán kapnak ők is újat. Amúgy is el kell osztani valahogy a Zrínyi2026 beszerzéseinek bejelentéseit az elkövetkező évekre. Gondolom 2021/22 lesz a legdurvább cunami, addig pedig csordogál szépen évente egy-két nagy cucc, meg sok kicsi.

Annyit lehet talán megjegyezni, hogy a Boxer korántsem befutó. Látott már valaki Boxert A400M-ben, vagy KC-390-ben? Egy csöppet nagyra sikerült, a C-17 elviszi, de más nem nagyon a NATO-ban, szóval én inkább a Rosomakra tenném a tétjeimet. Az is kellően nagyméretű, nagy teherbírású, de azért befér a lehetséges szállítógépekbe, mint nehéz, desszantolható jármű!
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
de igen , a cikk magában oké , de gondolkodjunk már , van egy feleséged aki nagyon jól főz, igazi házias ízek , jó étel , igazi kis angyal , na most Te ehelyett a kis angyalka helyett hoznál egy másikat csak azért mert egy picivel többet főz? nemár na :D
Az amik nem hülyék , ebben az esetben a hazait támogatták , nem volt meglepő

miért keverünk egy tankert egy szállítógéppel? más technika , teljesen mások az elvárások
(ettől függetlenül tény hogy az A400M-nek már rohadt rég ki kellett volna nőnie a gyerekbetegségeit de az is tény hogy sokan a hibás következtetést vonnak le a német mintából akik nem igazán figyelnek rájuk oda pl )

megnézem ahogy Te a 319-el elviszed a teljes missziós gárda felszerelését , amúgy meg , pontosan az ilyen hozzáállás miatt lett tönkre cseszve a honvédség , ennyi erővel mi a f@sznak nekünk haderő? NATO tagok vagyunk elvégre , az egész kidobott pénz nem?

nem csak Ő.

A szakmai oldal itt igazából azaz hogy a Honvédség + a kormány mit vár el vagy legalábbis mit szeretne megteremteni

Nem tudom miért vannak sokan úgy hogy minek ide ekkora gép , elfogadom hogy nagy meg hogy most csak egy ancsát reptetünk de sose értettem miért kell pengeélen táncolni , miért baj az ha többlet kapacitásunk van. Azaz egy ancsa jelen pillanatban szívét lelkét kiteszi és még így is kevés , C17-es időt meg már nem tudunk venni mert teljesen le vannak foglalva/terhelve , + ha jönnének esetleg multirole szállítógépek , azokat nem csak szállításra lehetne alkalmazni , MEDIVAC-től elkezdve a légi utántöltésen keresztül ( ami elvileg egy olyan képesség amit a felsőbb vezetés is megszeretne teremteni , illetve itt is sokaknak a "vágya" ) a tényleges szállítókapacitásig nagyon sok dologra lehet őket alkalmazni , arról nem beszélve hogy volt egy olyan kritérium is hogy elvileg egy APC-t el kéne vigyen a vas , tehát végképp nem értem miért ekkora baj az A400M



erről az új 8x8-as járműről van már valami hír? gondolom a BTR helyére jönne de sokat nem hallani róla szerintem
3 A400 deszantolni édeskevés.Missziós alkalmi szállitásokra meg felesleges.Arra valók a közös C17ek.A többit megoldják az A319ek,vagy azok minek vannak?Honi védelmi feladatokra kisebb gép elég.Van fontosabb helye a pénznek,mint Atlasokat venni.Hazai szerepre személyes véleményem szerint a nyugati (fegyver)rendszerekkel kistafirungozott S80PT lenne az ideális.Majd ha lesz egy VDV dandárunk,akkor gondolkozzunk nehéz deszantszállitón.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
3 A400 deszantolni édeskevés.Missziós alkalmi szállitásokra meg felesleges.Arra valók a közös C17ek.A többit megoldják az A319ek,vagy azok minek vannak?Honi védelmi feladatokra kisebb gép elég.Van fontosabb helye a pénznek,mint Atlasokat venni.Hazai szerepre személyes véleményem szerint a nyugati (fegyver)rendszerekkel kistafirungozott S80PT lenne az ideális.Majd ha lesz egy VDV dandárunk,akkor gondolkozzunk nehéz deszantszállitón.
hát ha éppen rendelkezésre állnak a C17-esek akkor igen igazad van
kár hogy orosz a S80PT , de ha meglehet oldani nyugati technikával akkor elég jó lehet ha nem lehet megoldani akkor szerintem a Pilatus PC-6 VAGY 12 megfelelő futárgép/felderítőgép (tudom arra ott vannak ugye a Falconok :D ) , nem egy haderő használja őket ilyen célokra
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
hát ha éppen rendelkezésre állnak a C17-esek akkor igen igazad van
kár hogy orosz a S80PT , de ha meglehet oldani nyugati technikával akkor elég jó lehet ha nem lehet megoldani akkor szerintem a Pilatus PC-6 VAGY 12 megfelelő futárgép/felderítőgép (tudom arra ott vannak ugye a Falconok :D ) , nem egy haderő használja őket ilyen célokra
Az orosz gép nem futárgép,hanem harci-szállitó.A kaukázusi tapasztalatok alapján fejlesztették,direkt 4. generációs és hibrid hadviseléshez.AN26 kategóriája szállitógépként.PC-6 jóval könnyebb gép.PC-12 dipplomáciai futárgépnek európai viszonylatban megfelelne
 
K

kamm

Guest
3 A400 deszantolni édeskevés.Missziós alkalmi szállitásokra meg felesleges.

Ugyan, hogy lenne mar keves ill felesleges. Mekkora misszios erot akarsz atdobni, egy zaszloaljat? Ha jol emlekszem company-szintu erokkel vesz reszt Magyarorszag a kuldetesekben, azt meg par forduloval leteszik, APC-vel, mindennel egyutt.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 466
113
En meg kezdem azt erezni, hogy dacara a sok hosszu lere eresztett irasoknak alapveto dolgokat nem ertesz nemcsak a vilagbol, de meg alapveto dolgokbol sem, lasd az epuletes turbopropos marhasagodat az Atlas kapcsan...
Errol beszelek... armchair general, raadasul hihetetlen magabiztos. :D
Van időnk, légyszi fejtsd ki. Per pill nekem úgy tűnik, hogy trollkodni jöttél ide.
Az ilyen egymondatos okosságokat a pálya széléről peköpve légyszi fejezd be.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ugyan, hogy lenne mar keves ill felesleges. Mekkora misszios erot akarsz atdobni, egy zaszloaljat? Ha jol emlekszem company-szintu erokkel vesz reszt Magyarorszag a kuldetesekben, azt meg par forduloval leteszik, APC-vel, mindennel egyutt.
Ugyan, hogy lenne mar keves ill felesleges. Mekkora misszios erot akarsz atdobni, egy zaszloaljat? Ha jol emlekszem company-szintu erokkel vesz reszt Magyarorszag a kuldetesekben, azt meg par forduloval leteszik, APC-vel, mindennel egyutt.
Majd ha az országvédelmi feladatok már teljesitve,akkor gondolkozzunk intervenciós haderőben
 
  • Tetszik
Reactions: arcas
K

kamm

Guest
Van időnk, légyszi fejtsd ki. Per pill nekem úgy tűnik, hogy trollkodni jöttél ide.
Az ilyen egymondatos okosságokat a pálya széléről peköpve légyszi fejezd be.

FYI ez egy vita, ami egy hete folyik legalabb. Namarmost te beleszolsz, tajekozatlanul, szemelyeskedve, majd engem hivsz trollnak? Paratlan. :)
Tudod, ha egy regebben folyo vitaba bele akarsz szolni, az a minimum, hogy elolvasod az elozmenyeket elotte, nem valamelyik feltol varod el, hogy neked osszefoglalot irjon.
Legalabbis errefele, a vilag nyugati felen.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ugyan, hogy lenne mar keves ill felesleges. Mekkora misszios erot akarsz atdobni, egy zaszloaljat? Ha jol emlekszem company-szintu erokkel vesz reszt Magyarorszag a kuldetesekben, azt meg par forduloval leteszik, APC-vel, mindennel egyutt.
Elszökött a válasz.Még1x.
Egy század ami misszióban van,az ellátó bázist igényel.Ha kapásbol APC szállitást igényel,ami nem tervezhető a közös C17ekre,akkor bizony kevés,ha egy szakasznyi erőt tudtsz csak lerakni,vagy annyit sem Pumákkal számolva-amiket még össze is kéne szerelni harcbavetés elött.Szóval nem elég 3gép önnálló század deszantoláshoz.Honi védelmi feladatokra meg felesleges.A400 méretű gépnek csak közös üzemeltetésben van számunkra értelme.Vagy világcsendőrök szerepére törünk?Naja,merjünk nagyok lenni.....:cool: