Sz-200 Angara,Vega,Dubna / S-200 / SA-5 Gammon (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Chimera x

Member
2016. október 19.
36
11
8
Ki mondta, hogy nem érzékelte? És mit tehettek volna? Lehet, hogy lázas rádiózásba kezdtek. Erről nem szól egyik prezi sem.
Ezen felül minek vadászfedezet? Békeidő van még ha háborús övezet is. Melyik jenki EW gépnek volt vadászkísérete békeidőben? A hajnan szigeti esetén sem volt, amikor ütközés volt 2001-ben.

Nem paradoxon picit hogy békeidő vs háborús övezet? Nem érzed? Mit tehettek volna? Zavarás , dipolkötegek stb. Ha török eset után sem adtak vadászfedezetet , pláne egy ilyen nagy értékű gépnek akkor megérdemlik, pláne hogy az Izraeli gépek sem rodeóztak volna a környékén....
 

Chimera x

Member
2016. október 19.
36
11
8
Hajnan szigeténél meg ütközés történt amiből kényszerleszállás lett, nem pedig háborús övezetben baráti tűz, s ez óriási különbség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
Ki lőné le?Max a törökök meg a beszívott szír lérakosok de utóbbi ellen semmit nem ér a vadászgép.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nem paradoxon picit hogy békeidő vs háborús övezet? Nem érzed? Mit tehettek volna? Zavarás , dipolkötegek stb. Ha török eset után sem adtak vadászfedezetet , pláne egy ilyen nagy értékű gépnek akkor megérdemlik, pláne hogy az Izraeli gépek sem rodeóztak volna a környékén....

Urak!

1, Kéretik a a dipólköteges marhaságot nem erőltetni.
A Vega RPC egy folyamatos hullámú Doppler alávilágító lokátor, ami automatikusan kiszelektál minden álló célt.

2, Mivel a Vega RPC mono-impulzus antennával rendelkezik, ezért zavarása a gyakorlatban nehézkes, mivel a rendszerbe bejutó zavaró jel csak szögben pontosítja a célzást.
- Elvileg VGPO track-breaking (sebességben elhúzó zavarás) technika alkalmazható lenne ellene, de a gyakorlatban (Jóm Kippúr) nem merték azt használni mivel esélyesen csak rontott volna a helyzeten.
- OPF/EDC alatt maradt a kis magasságra való süllyedés mint biztonságos megoldás, a Vega rakétája már közepes távolságon sem képes kis magasságon repülő célokat leküzdeni, mivel mozgási energiája túl nagy ehhez. (értsd, megolvad/elég a rakéta)
- OAF alatt már megbízhatóan üzemelt a vontatott csali, a hasonló módon működő KUB (SA-6) ellen, ha gond volt a csalival, akkor inkább megszakították a küldetést.
- Jelenleg eddig azt láttam, hogy az IAF a kis magasságra való süllyedést alkalmazza RPC megvilágítás esetén, eddig tán egy F-16 kivételével, ami már Izraeli légtérben inkább tovább folytatta irányított fegyverzete rávezetését, és el is csapta a Vega rakéta.

3, Az Sz-200VE (SA-5B) komplexum O-14 (Tall King) felderítő célmegjelölő impulzus lokátora természetesen a fentiektől függetlenül könnyen zavarható, ezáltal manuális célkutatásra kényszerítve a cél-alávilágító RPC-ket.

4, Az RPC rendelkezik analóg, a céltípus azonosítását lehetővé tévő eszközökkel.
- a cél méretét kijelzi (F-16 vadász mérete más mint egy Il-20M)
- a cél típusát meg tudja különböztetni (gázturbinás, vagy propelleres cél)


Eddig a tények (amik szerepelnek Molni összefoglalójában is), most a vélemény...

Az Il-20-as szerintem egyértelműen az Izraeli F-16-osok fegyvereinek bevetéséről (frekvenciák, stb) gyűjtött adatokat, hiszen a tenger felé, ráfordult az F-16 kötelék felé.
Innentől két eset lehetséges ...

- ha volt működő IFF az IL20-ason, akkor a Vega kezelők nem követték a lőszabályzatot (IFF nyaláb jóval szélesebb mint az alávilágító)
- ha nem volt IFF, és az IL-20-as odarepült egy harctevékenységet folytató ellenséges kötelékhez kémkedni, akkor meg az volt a marha aki erre a parancsot kiadta (ahol gyalulnak, ott ugye hullik a forgács is)

...ami inkább elgondolkodtató számomra az, hogy a múltkori IAF F-16-os ledurrantás óta gondolom bele lett verve minden IAF F-16 pilótába hogy RPC megvilágítás RWR észlelése után gyorsan kell alacsonyra kell zuhanni. Nos ebben az esetben az Orosz rajzok alapján nem zuhant az F-16 amiből az következik, hogy nem őt világították meg a kezelők.

Összegezve

Vega meg működött "as advertised", a cél csobbant.
:hadonaszos:

Eddig egy Török RF-4, IAF F-16 és egy Orosz Il-20 a lérak termés (ha jól számoltam), a számtalan kézi légvédelmi rakéta találatot nem számolva.
Vadászok is két győzelemnél tartanak tán, Török F-16 vs Orosz Szu-24, és NAVY F-18 vs Szír Szu-22.

lérak 3:2 vadászok
:D
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Összegezve

Vega meg működött "as advertised", a cél csobbant.
:hadonaszos:

Eddig egy Török RF-4, IAF F-16 és egy Orosz Il-20 a lérak termés (ha jól számoltam), a számtalan kézi légvédelmi rakéta találatot nem számolva.
Vadászok is két győzelemnél tartanak tán, Török F-16 vs Orosz Szu-24, és NAVY F-18 vs Szír Szu-22.

lérak 3:2 vadászok
:D

Talán nem véletlen, hogy az Oroszok is Sz-300-at akarnak adni a Szíreknek és nem Szu-35-öst. :p
 

Chimera x

Member
2016. október 19.
36
11
8
Urak!

1, Kéretik a a dipólköteges marhaságot nem erőltetni.
A Vega RPC egy folyamatos hullámú Doppler alávilágító lokátor, ami automatikusan kiszelektál minden álló célt.

2, Mivel a Vega RPC mono-impulzus antennával rendelkezik, ezért zavarása a gyakorlatban nehézkes, mivel a rendszerbe bejutó zavaró jel csak szögben pontosítja a célzást.
- Elvileg VGPO track-breaking (sebességben elhúzó zavarás) technika alkalmazható lenne ellene, de a gyakorlatban (Jóm Kippúr) nem merték azt használni mivel esélyesen csak rontott volna a helyzeten.
- OPF/EDC alatt maradt a kis magasságra való süllyedés mint biztonságos megoldás, a Vega rakétája már közepes távolságon sem képes kis magasságon repülő célokat leküzdeni, mivel mozgási energiája túl nagy ehhez. (értsd, megolvad/elég a rakéta)
- OAF alatt már megbízhatóan üzemelt a vontatott csali, a hasonló módon működő KUB (SA-6) ellen, ha gond volt a csalival, akkor inkább megszakították a küldetést.
- Jelenleg eddig azt láttam, hogy az IAF a kis magasságra való süllyedést alkalmazza RPC megvilágítás esetén, eddig tán egy F-16 kivételével, ami már Izraeli légtérben inkább tovább folytatta irányított fegyverzete rávezetését, és el is csapta a Vega rakéta.

3, Az Sz-200VE (SA-5B) komplexum O-14 (Tall King) felderítő célmegjelölő impulzus lokátora természetesen a fentiektől függetlenül könnyen zavarható, ezáltal manuális célkutatásra kényszerítve a cél-alávilágító RPC-ket.

4, Az RPC rendelkezik analóg, a céltípus azonosítását lehetővé tévő eszközökkel.
- a cél méretét kijelzi (F-16 vadász mérete más mint egy Il-20M)
- a cél típusát meg tudja különböztetni (gázturbinás, vagy propelleres cél)


Eddig a tények (amik szerepelnek Molni összefoglalójában is), most a vélemény...

Az Il-20-as szerintem egyértelműen az Izraeli F-16-osok fegyvereinek bevetéséről (frekvenciák, stb) gyűjtött adatokat, hiszen a tenger felé, ráfordult az F-16 kötelék felé.
Innentől két eset lehetséges ...

- ha volt működő IFF az IL20-ason, akkor a Vega kezelők nem követték a lőszabályzatot (IFF nyaláb jóval szélesebb mint az alávilágító)
- ha nem volt IFF, és az IL-20-as odarepült egy harctevékenységet folytató ellenséges kötelékhez kémkedni, akkor meg az volt a marha aki erre a parancsot kiadta (ahol gyalulnak, ott ugye hullik a forgács is)

...ami inkább elgondolkodtató számomra az, hogy a múltkori IAF F-16-os ledurrantás óta gondolom bele lett verve minden IAF F-16 pilótába hogy RPC megvilágítás RWR észlelése után gyorsan kell alacsonyra kell zuhanni. Nos ebben az esetben az Orosz rajzok alapján nem zuhant az F-16 amiből az következik, hogy nem őt világították meg a kezelők.

Összegezve

Vega meg működött "as advertised", a cél csobbant.
:hadonaszos:

Eddig egy Török RF-4, IAF F-16 és egy Orosz Il-20 a lérak termés (ha jól számoltam), a számtalan kézi légvédelmi rakéta találatot nem számolva.
Vadászok is két győzelemnél tartanak tán, Török F-16 vs Orosz Szu-24, és NAVY F-18 vs Szír Szu-22.

lérak 3:2 vadászok
:D
Nagyom korrekt hozzászólás, köszönöm.
 
M

molnibalage

Guest
Nem paradoxon picit hogy békeidő vs háborús övezet? Nem érzed? Mit tehettek volna? Zavarás , dipolkötegek stb. Ha török eset után sem adtak vadászfedezetet , pláne egy ilyen nagy értékű gépnek akkor megérdemlik, pláne hogy az Izraeli gépek sem rodeóztak volna a környékén....
Oo. senkivel nem áll háborúban, a felkelőknek meg nincs légvédelme. A dipólköteg nem igazán hatásos CW megvilágítás ellen - van a gépen? forrás? - mi a frászkarika ellen adjanak vadászfedezetet?

Nagyom korrekt hozzászólás, köszönöm.
Ez kb. ott van a HT összefoglalóban. Nem viccből mondom, hogy tessék már elolvasni...
 

Chimera x

Member
2016. október 19.
36
11
8
Oo. senkivel nem áll háborúban, a felkelőknek meg nincs légvédelme. A dipólköteg nem igazán hatásos CW megvilágítás ellen - van a gépen? forrás? - mi a frászkarika ellen adjanak vadászfedezetet?


Ez kb. ott van a HT összefoglalóban. Nem viccből mondom, hogy tessék már elolvasni...
A Szu-24-est is lelőtték pedig nem volt légvédelme a felkelőknek, milyen tuti lett volna a kíséret . :)
Az összefoglalót elolvastam,remek mű ,de nem magoltam be és RT szakember sem vagyok ezért újdonság a számomra hogy az adott radartípus ellen nem hatásos a dipólköteg, és a zavarás is nehézkes. Ezért köszöntem meg Hpasp-nak a hozzászólását.
 
M

molnibalage

Guest
A Szu-24-est is lelőtték pedig nem volt légvédelme a felkelőknek, milyen tuti lett volna a kíséret . :)
Igen, a törökök és szart sem ért volna a vadászkíséret, mert azok török légtérben levő török gépekre lőttek volna, miután leesett a 24-es?
Nem tűnik fel, hogy senki nem kísérgeti EW gépét vadászgéppel?

Az összefoglalót elolvastam,remek mű ,de nem magoltam be és RT szakember sem vagyok ezért újdonság a számomra hogy az adott radartípus ellen nem hatásos a dipólköteg, és a zavarás is nehézkes. Ezért köszöntem meg Hpasp-nak a hozzászólását.
Én sem vagyok, csak valahol rosszul esik, hogy le van írva és mégis...
Nem kell bemagolni, de fel lehet ütni, hogy akkor zavarás és CW meg elolvasni az Sz-200 radar részét kommentelés előtt. Én sem tudom fejből az egészet én is nyitogatom...

Azt kellene inkább mindig irnod, hogy "tessék a témával kapcsolatos részt fellapozni és elolvasni"...nem elég "elolvasni", mert nem tudsz megjegyezni mindent belőle, jó ha megérted mi miért van. ;)
Pontosan ezt csinálom én is. A nagy részére emlékszem fejből, de mindenre azért én sem.
 
M

molnibalage

Guest
...ami inkább elgondolkodtató számomra az, hogy a múltkori IAF F-16-os ledurrantás óta gondolom bele lett verve minden IAF F-16 pilótába hogy RPC megvilágítás RWR észlelése után gyorsan kell alacsonyra kell zuhanni. Nos ebben az esetben az Orosz rajzok alapján nem zuhant az F-16 amiből az következik, hogy nem őt világították meg a kezelők.
Az orosz prezin is pont ez a furcsa. A rakéta régen úton van, az F-16 meg nem csinál semmit. Aztán mintha rászóltak volna, hogy rakéta tart fel, és mivel közeli cél volt az Il-20 ezért annak pályája arra utalt, hogy az IAF gép felé tart, csak az nem tud róla. Az fordulva elkezdett süllyedni, aztán a rakéta mégis az Il-20-at csapta el úgy, hogy a korábban elmondottak szerint soha nem volt a nyalábban benne az F-16.

Eddig egy Török RF-4, IAF F-16 és egy Orosz Il-20 a lérak termés (ha jól számoltam), a számtalan kézi légvédelmi rakéta találatot nem számolva.
A MANPAD-ot az szír kormányerők vs. mindenki másra érted?
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
A Szu-24-est is lelőtték pedig nem volt légvédelme a felkelőknek, milyen tuti lett volna a kíséret . :)
Az összefoglalót elolvastam,remek mű ,de nem magoltam be és RT szakember sem vagyok ezért újdonság a számomra hogy az adott radartípus ellen nem hatásos a dipólköteg, és a zavarás is nehézkes. Ezért köszöntem meg Hpasp-nak a hozzászólását.

A vadászvédelem mégis mit ért volna? Akár a Szu-24M, akár az Il-20M esetében?
 

Chimera x

Member
2016. október 19.
36
11
8
A vadászvédelem mégis mit ért volna? Akár a Szu-24M, akár az Il-20M esetében?
Ha van vadászkíséret az F-16 nyilván nem támadott volna abban a kb 30 másodpercben amíg török légtérben volt a bombázó. Az IL-20 esetében pedig nem játszadozott volna ott az F-16 zsoké ha van kíséret.
Amúgy akkor kijelenthető hogy az IL-20 semmit sem tehetett volna a sorsa ellen?Gondolom ilyen rövid idő alatt nem tud lesüllyedni kis magasságba, Diplköteg,zavarás nem játszik, beamingelés nem megoldható stb stb
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Ha van vadászkíséret az F-16 nyilván nem támadott volna abban a kb 30 másodpercben amíg török légtérben volt a bombázó. Az IL-20 esetében pedig nem játszadozott volna ott az F-16 zsoké ha van kíséret.
Amúgy akkor kijelenthető hogy az IL-20 semmit sem tehetett volna a sorsa ellen?Gondolom ilyen rövid idő alatt nem tud lesüllyedni kis magasságba, Diplköteg,zavarás nem játszik, beamingelés nem megoldható stb stb

Abban nem lennék biztos, hogy a Törökök nem lőttek volna akkor, ha ott van mellette van Szu-27SzM3 vagy Szu-35.
Abban végképpen nem, hogy az F-16I nem indult volna az Il-20M felé....
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Ha van vadászkíséret az F-16 nyilván nem támadott volna abban a kb 30 másodpercben amíg török légtérben volt a bombázó.
Miért is nem? Semmit nem tudott volna tenni az orosz vadász technikailag, mert rakéta indítás előtt nem lőheti le a török gépeket. Igazából utána sem.

Ismét megkérdem, hogy te arról fantáziálsz, hogy egy orosz vadászgép majd lelő török légtérben repülő török vadászgépet, ami török légtérben levő orosz gépet lelő? Már elnézést, de elmentek otthonról..?

Az IL-20 esetében pedig nem játszadozott volna ott az F-16 zsoké ha van kíséret.
És ezt miből vezeted le? Mit tud tenni az orosz gép az F-16-tal? Semmit.

Amúgy akkor kijelenthető hogy az IL-20 semmit sem tehetett volna a sorsa ellen?
  1. Nem küldik oda.
  2. Indítás után vészsüllyedés 1km alá, ha tudtak volna az indításról. Csak ezzel meg pont megerősítik a szír személyzetet, hogy ez ellenséges gép. Bár ettől még rádiózhatnak haza, hogy "tovarisok, basszátok tarkón az a sok hülye arabot, ezek ránk lőnek".

Gondolom ilyen rövid idő alatt nem tud lesüllyedni kis magasságba, Diplköteg,zavarás nem játszik, beamingelés nem megoldható stb st
Az Il-20 paramétereit nem ismerem, de aki életéért küzd hajlamos tojni a limitekre és csinálni, mert a SAM ellen semmi esélyed, a gép meg biztonsági tényezővel van tervezve. B747-tel is zuhantak orsózva 5G 2,5 perc alatt valami 9 km-et eldobva. A gép túlélte, de kb. újra kellett építeni az egészet. Ez még mindig jobb, mint meghalni...

Ez volt az említett eset.
https://en.wikipedia.org/wiki/China_Airlines_Flight_006
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Csak mert itt ovastam, az érdekesség kedvéért beidézem, ki mit lát és mikor, véletlen.

  • Az USA-ba szerinted oda szólnak akció előtt? Az érdek "barátság" egy dolog, de senki nem szereti, ha kukkolják.
  • A 0/24 órás full spekrum meg figyelési képesség népmese, ilyen nincs. Nem lehetséges "minden mozdulat" követése. Ez politikusi vágyálom és technikai képtelenség.

A szlovákiai újságiró gyilkosságok kapcsán egy érdekesség, ugyan mit láthatott a jenki műhold olyan részletességgel - véletlenül - ami döntő volt egy rendőrségi nyomozásban, egyáltalán hogyan jutottak el a hatóságok egy ilyen infóhoz:

"A cseh Respekt hírportál azt írja, a gyanúsítottak elfogásához hozzájárultak azok a felvételek, amelyeket egy amerikai műhold készített a gyilkosság idején a környékről."

forrás: https://index.hu/kulfold/2018/09/27..._szlovak_ujsagiro-gyilkossag_gyanusitottjait/

Azért az a népmese lehet nem is annyira népmese...
 
M

molnibalage

Guest
Csak mert itt ovastam, az érdekesség kedvéért beidézem, ki mit lát és mikor, véletlen.



A szlovákiai újságiró gyilkosságok kapcsán egy érdekesség, ugyan mit láthatott a jenki műhold olyan részletességgel - véletlenül - ami döntő volt egy rendőrségi nyomozásban, egyáltalán hogyan jutottak el a hatóságok egy ilyen infóhoz:

"A cseh Respekt hírportál azt írja, a gyanúsítottak elfogásához hozzájárultak azok a felvételek, amelyeket egy amerikai műhold készített a gyilkosság idején a környékről."

forrás: https://index.hu/kulfold/2018/09/27..._szlovak_ujsagiro-gyilkossag_gyanusitottjait/

Azért az a népmese lehet nem is annyira népmese...
Nem, ezt hívják véletlennek. Éppen ott volt a műhold és utólag, sokkal később jó volt az általa begyűjtött adat.
Ez orbitális difi ahhoz képest, hogy egyesek online 0/24 órás felügyeletet képzelnek el. Persze utólagos értékléshez ilyen mázli lehetne ebben az esetben is, csak ha mondjuk pl. autók mozgását követték és nappal, az nem M4 sebebességgel hasító rakéta éjszaka...