Sz-400 Triumf / S-400 Triumf / SA-21 Growler (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Légvédelmi rakéta szakon végeztem, a rendszerben dolgoztam, a diplomámban nem voltak érdemjegyek. Nem igazán fotel tábornak érzem magam ezen a területen. Amíg HPASP inkább a technikai-elméleti dolgokkal foglakozik többet, én inkább a harcászati vonalat szeretem.

A HTÖ írásakor én kezdetem el a légvédelmi vonalat, amit Te tettél teljessé a többiekkel. Történt valami, ami miatt nem tudtam befejezni, pedig 600-700 oldalasra terveztem az én részemet, amivel a HTÖ több, mint 1.000 oldal felett lett volna.

Sajnos nem látjátok az egész légvédelmi rendszert át, csak egyes elemeket emeltek ki belőle, azután ebből vontok le téves következtetéseket. Harcászatilag rossz úton jártok és ezt még sokan meg is lájkolják.
A kis teherautóval nem fogod a kamiont helyettesíteni, bárhogyan is szeretnéd!
Nem veszed észre, hogy az Sz-300/400-as vonal merre fejlődik, milyen feladatoknak kell megfelelnie, amire a NASAMS 2 egyáltalán nem alkalmas.

Na, akkor kezdjük az elején.

A NASAMS elődjének, a SLAMRAAM-nak a fejlesztése a 90-es években kezdődött. A HAWK közepes hatótávolságú komplexumok kivonása után, ebben a kategóriában az USA-ban és a szövetségeseinél nem volt semmi, ami a kis hatótávolságú AVENGER és a nagy hatótávolságú PATRIOT között lett volna. Ez az új rendszer már a hálózat alapú hadviseléshez készült. Az AIM-120 AMRAAM ARH rakétát használta, amelynek max. elméleti hatótávolsága 25 km, a hatómagassága 10 km. A 20-25 km sugarú körön belüli széttelepítéssel tudták biztosítani, hogy egy kb. 50 km-es hatótávolságú komplexumot tudott kiváltani. A típus nem lett rendszeresítve költségvetési okok miatt, de jó alapja lett a NASAMS típusnak, ami már nem nagy mozgékonyságú járműre volt telepítve, hanem statikus kialakítású lett. A tűzalagység vezetési pontja max. 8 SENTINEL lokátorból és 12 indító egységből áll, amelyet eddig sohasem használtak ki. A NASAMS 2 esetén korszerűbb lokátor, Link 16 adatátvitel, elektrooptikai célfelderítés volt a fejlesztés alapja. A növelt hatótávolságú rakéták alkalmazása esetén pályakorrekciós (MCU) irányítást alkalmaznak, ugyanúgy, mint az Sz-300/400, Sz-350 típusoknál. Magyarország számára a kivonandó Kub, nyugaton pedig a HAWK alternatívája.
Tehát a lényeg: Közepes hatótávolságú kategória, széttelepíthetőség, hálózat alapú hadviselés, ARH rakéták, több, kisebb lokátor, nehezebb ellentevékenység.
Az elemeket kitelepítik személyzet nélküli működésre, csak a szervizelés és a diesel aggregátorok üzemanyag feltöltési igénye van, viszont a kiiktatásukra elég néhány diverzáns csapat, még ellenséges légierőre sincs szükség.

Volt valamikor a Sz-75 DVINA/VOLHOV közepes hatótávolságú légvédelmi rakéta komplexum. Ez a típus önmagában nem tudta ellátni a légvédelemmel szemben támasztott követelményeket, ezért megjelentek az Sz-125 NYEVA/PECSORA kishatótávolságú és az Sz-200 VEGA/ANGARA nagy hatótávolságú légvédelmi komplexumok. Ezek vegyes, réteges használatával jöttek létre az aránylag szilárd, stabil légvédelmi rakéta rendszerek.
Az Sz-300-t kezdetben a közepes hatótávolságú VOLHOV típus jóval fejlettebb változatának szánták, a megnevezésében benne is volt. 55 km-es hatótávolságú rakétáját folyamatosan fejlesztették, az irányítás is megváltozott, amelynek köszönhetően fokozatosan emelkedett a hatótávolság is, egészen 250 km-ig, amitől már közepes/nagy hatótávolságú komplexum lett. Már nem csak a VOLHOV, hanem a VEGA komplexumokat is ki tudják váltani vele.
A eredeti fő cél az volt, hogy a célcsatornák és az indítható rakéták számát többszörösére emeljék. Nőtt a rávezető lokátor pásztázási szöge 20 fokról 90 fokra. Ez nagyobb hatótávolságok esetén hatalmas légteret jelent, ez harcászatilag megfelelő, mivel egy rendszerben több komplexum (tűzalegység) van.
A megoldandó feladatok idővel nőttek, mivel már lehetőség volt a kis és közepes hatótávolságú harcászati, hadműveleti ballisztikus rakéták, illetve a 380 km-es hatótávolságú rakéták alkalmazásával az AWACS rendszerű, felderítő/zavaró és légiutántöltő repülőgépek megsemmisítésére is. Jelenleg folyik a kis, közepes, nagy hatótávolságú ARH rakéták rendszeresítése.
Drága rendszerek? Igen. A NASAMS 2 kiépítése sem lesz olcsó és részfeladatokat old meg. Az, hogy a rakéta sokáig repül, ez nem érv semmire, főleg, ha ARH típusú.
Minden feladatra meg van az optimális eszköz, ne keverjük össze őket.

Azok a diverzánsok szétcsapják az S400-at is pont ugyanolyan könnyen mint a NASAMS-ot.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 086
24 966
113
Ne légy már ennyire naív! Nem egy kategória. Az Sz-300/400 rendszereket eléggé őrzik, mert kis területen vannak széttelepítve. A NASAMS-okat mivel örzöd, talán robotokkal.
Más, ami kimaradt. Az ellenséges légierő nem fog hülyén nekimenni a NASAMS rendszernek. Tudni fogják, mi hol van! Ráadásul a nagy magasságú felderítő repülő eszközökkel mit fognak csinálni?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Ne légy már ennyire naív! Nem egy kategória. Az Sz-300/400 rendszereket eléggé őrzik, mert kis területen vannak széttelepítve. A NASAMS-okat mivel örzöd, talán robotokkal.
Más, ami kimaradt. Az ellenséges légierő nem fog hülyén nekimenni a NASAMS rendszernek. Tudni fogják, mi hol van! Ráadásul a nagy magasságú felderítő repülő eszközökkel mit fognak csinálni?

Láttam már légierős katonákat lőni meg harcászkodni...A sokan őrzik csak arra jó,hogy sok lesz a halott. Ráadásul ami nagyon szét van telepítve azt nagyon nehez megtalalni és elpusztítani is.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Ne légy már ennyire naív! Nem egy kategória. Az Sz-300/400 rendszereket eléggé őrzik, mert kis területen vannak széttelepítve. A NASAMS-okat mivel örzöd, talán robotokkal.
Más, ami kimaradt. Az ellenséges légierő nem fog hülyén nekimenni a NASAMS rendszernek. Tudni fogják, mi hol van! Ráadásul a nagy magasságú felderítő repülő eszközökkel mit fognak csinálni?

Az a baj,hogy te két rendszert hasonlítasz össze mi meg két koncepciót!Végig koncepciókról beszéltünk nem rendszerekről.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 086
24 966
113
Jó lenne ha értelmezni tudnád, amit leírtam, meg amit leírtatok. Benne van minden. Koncepciók, kategóriák, fejlődési irányok, feladat rendszerek, lehetőségek.
A nincs kivel védekezni, meg a lőkiképzési szint, külön kategória. Ne csak a magyar katonákból induljál ki. A jelenlegi Hadseregnek titulált valamilyen szervezetet inkább nem jellemzem. Vannak benne régi cimboráim, lehangoló a véleményük az egészről, a beszerzésekről, de ez nem ide tartozik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Jó lenne ha értelmezni tudnád, amit leírtam, meg amit leírtatok. Benne van minden. Koncepciók, kategóriák, fejlődési irányok, feladat rendszerek, lehetőségek.
A nincs kivel védekezni, meg a lőkiképzési szint, külön kategória. Ne csak a magyar katonákból induljál ki. A jelenlegi Hadseregnek titulált valamilyen szervezetet inkább nem jellemzem. Vannak benne régi cimboráim, lehangoló a véleményük az egészről, a beszerzésekről, de ez nem ide tartozik.

Mi tiltja azt,hogy egy baszott nagy kereső radart meg baszott nagy aktívradaros rakétákat használj úgy mint a NASAMAS?Mert ugye van S400 koncepció meg van NASAMAS koncepció.Mind a két koncepcióba be lehet rakni bármilyen radart és aktívradaros rakétát...Pont ezért mondjuk,hogy az S400 koncepciója elavult.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 937
113
Ne légy már ennyire naív! Nem egy kategória. Az Sz-300/400 rendszereket eléggé őrzik, mert kis területen vannak széttelepítve. A NASAMS-okat mivel örzöd, talán robotokkal.
Más, ami kimaradt. Az ellenséges légierő nem fog hülyén nekimenni a NASAMS rendszernek. Tudni fogják, mi hol van! Ráadásul a nagy magasságú felderítő repülő eszközökkel mit fognak csinálni?
Nekem a kezdetektől ez volt a véleményem, hogy reálisan a sima AMRAAM NEM lesz elégséges hatómagasság korlát miatt. Erre viszont tökéletes válasz az AMRAAM-ER. A kettő együtt nekem nagyon úgy tűnik, hogy jó kombináció, s nekünk jó választás!
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Légvédelmi rakéta szakon végeztem, a rendszerben dolgoztam, a diplomámban nem voltak érdemjegyek. Nem igazán fotel tábornak érzem magam ezen a területen. Amíg HPASP inkább a technikai-elméleti dolgokkal foglakozik többet, én inkább a harcászati vonalat szeretem.

A HTÖ írásakor én kezdetem el a légvédelmi vonalat, amit Te tettél teljessé a többiekkel. Történt valami, ami miatt nem tudtam befejezni, pedig 600-700 oldalasra terveztem az én részemet, amivel a HTÖ több, mint 1.000 oldal felett lett volna.

Sajnos nem látjátok az egész légvédelmi rendszert át, csak egyes elemeket emeltek ki belőle, azután ebből vontok le téves következtetéseket. Harcászatilag rossz úton jártok és ezt még sokan meg is lájkolják.
A kis teherautóval nem fogod a kamiont helyettesíteni, bárhogyan is szeretnéd!
Nem veszed észre, hogy az Sz-300/400-as vonal merre fejlődik, milyen feladatoknak kell megfelelnie, amire a NASAMS 2 egyáltalán nem alkalmas.

Na, akkor kezdjük az elején.

A NASAMS elődjének, a SLAMRAAM-nak a fejlesztése a 90-es években kezdődött. A HAWK közepes hatótávolságú komplexumok kivonása után, ebben a kategóriában az USA-ban és a szövetségeseinél nem volt semmi, ami a kis hatótávolságú AVENGER és a nagy hatótávolságú PATRIOT között lett volna. Ez az új rendszer már a hálózat alapú hadviseléshez készült. Az AIM-120 AMRAAM ARH rakétát használta, amelynek max. elméleti hatótávolsága 25 km, a hatómagassága 10 km. A 20-25 km sugarú körön belüli széttelepítéssel tudták biztosítani, hogy egy kb. 50 km-es hatótávolságú komplexumot tudott kiváltani. A típus nem lett rendszeresítve költségvetési okok miatt, de jó alapja lett a NASAMS típusnak, ami már nem nagy mozgékonyságú járműre volt telepítve, hanem statikus kialakítású lett. A tűzalagység vezetési pontja max. 8 SENTINEL lokátorból és 12 indító egységből áll, amelyet eddig sohasem használtak ki. A NASAMS 2 esetén korszerűbb lokátor, Link 16 adatátvitel, elektrooptikai célfelderítés volt a fejlesztés alapja. A növelt hatótávolságú rakéták alkalmazása esetén pályakorrekciós (MCU) irányítást alkalmaznak, ugyanúgy, mint az Sz-300/400, Sz-350 típusoknál. Magyarország számára a kivonandó Kub, nyugaton pedig a HAWK alternatívája.
Tehát a lényeg: Közepes hatótávolságú kategória, széttelepíthetőség, hálózat alapú hadviselés, ARH rakéták, több, kisebb lokátor, nehezebb ellentevékenység.
Az elemeket kitelepítik személyzet nélküli működésre, csak a szervizelés és a diesel aggregátorok üzemanyag feltöltési igénye van, viszont a kiiktatásukra elég néhány diverzáns csapat, még ellenséges légierőre sincs szükség.

Volt valamikor a Sz-75 DVINA/VOLHOV közepes hatótávolságú légvédelmi rakéta komplexum. Ez a típus önmagában nem tudta ellátni a légvédelemmel szemben támasztott követelményeket, ezért megjelentek az Sz-125 NYEVA/PECSORA kishatótávolságú és az Sz-200 VEGA/ANGARA nagy hatótávolságú légvédelmi komplexumok. Ezek vegyes, réteges használatával jöttek létre az aránylag szilárd, stabil légvédelmi rakéta rendszerek.
Az Sz-300-t kezdetben a közepes hatótávolságú VOLHOV típus jóval fejlettebb változatának szánták, a megnevezésében benne is volt. 55 km-es hatótávolságú rakétáját folyamatosan fejlesztették, az irányítás is megváltozott, amelynek köszönhetően fokozatosan emelkedett a hatótávolság is, egészen 250 km-ig, amitől már közepes/nagy hatótávolságú komplexum lett. Már nem csak a VOLHOV, hanem a VEGA komplexumokat is ki tudják váltani vele.
A eredeti fő cél az volt, hogy a célcsatornák és az indítható rakéták számát többszörösére emeljék. Nőtt a rávezető lokátor pásztázási szöge 20 fokról 90 fokra. Ez nagyobb hatótávolságok esetén hatalmas légteret jelent, ez harcászatilag megfelelő, mivel egy rendszerben több komplexum (tűzalegység) van.
A megoldandó feladatok idővel nőttek, mivel már lehetőség volt a kis és közepes hatótávolságú harcászati, hadműveleti ballisztikus rakéták, illetve a 380 km-es hatótávolságú rakéták alkalmazásával az AWACS rendszerű, felderítő/zavaró és légiutántöltő repülőgépek megsemmisítésére is. Jelenleg folyik a kis, közepes, nagy hatótávolságú ARH rakéták rendszeresítése.
Drága rendszerek? Igen. A NASAMS 2 kiépítése sem lesz olcsó és részfeladatokat old meg. Az, hogy a rakéta sokáig repül, ez nem érv semmire, főleg, ha ARH típusú.
Minden feladatra meg van az optimális eszköz, ne keverjük össze őket.

A légvédelmi rakéta rávezetések módszereinek is voltak "divatjai", pont mint a vadászgépek külalakjánál.
  • Parancsközlő távirányítás az ötvenes évek közepétől, a hatvanas évek közepéig volt divatban, ekkor jelent meg sorrendben: Sz-25 Berkut, MIM-3 Nike Ajax, SzA-75 Dvina, Sz-25M Szoszna, MIM-14 Nike Hercules, Sz-75 Gyeszna, Sz-75V Volhov, Sz-125 Nyeva, 2K11 KRUG. (a 9K33 OSzA késett öt évet)
  • Félaktív önrávezetésnél az USA 10 éves előnyben volt, a MIM-23 HAWK az ötvenes évek végén, az Sz-200 Angara, 2K12 KUB, Sz-200V Vega csak a hatvanas évek végén jelent meg.
  • A TWM/SAGG rávezetésnél a Szovjetek kerültek pár év előnybe, a 70-es évek végétől jelentek meg (sorrendben): Sz-300PT Birjúza, MIM-104 Patriot, Sz-300PSz Volhov-M6, Patriot PAC-2, Sz-300PM Volhov-M6M, Sz-300PM2 Favorit, Sz-400 Triumf
  • Aktív önrávezetésnél viszont az USA 20 év előnyben volt, a kilencvenes évek végén jelent meg a Patriot PAC-3, és a NASAMS, majd a NASAMS-2, és csak mostanában az Sz-350 Vityáz.
2020-10-10-19-02-21-SAMS-xlsx-Excel.jpg


2020-10-10-19-02-33-SAMS-xlsx-Excel.jpg


2020-10-10-19-02-45-SAMS-xlsx-Excel.jpg


2020-10-10-19-03-11-SAMS-xlsx-Excel.jpg
 
M

molnibalage

Guest
L

Sajnos nem látjátok az egész légvédelmi rendszert át, csak egyes elemeket emeltek ki belőle, azután ebből vontok le téves következtetéseket. Harcászatilag rossz úton jártok és ezt még sokan meg is lájkolják.
A kis teherautóval nem fogod a kamiont helyettesíteni, bárhogyan is szeretnéd!

Nem veszed észre, hogy az Sz-300/400-as vonal merre fejlődik, milyen feladatoknak kell megfelelnie, amire a NASAMS 2 egyáltalán nem alkalmas.
De, észrevettem, le is írtam, de láthatólag nem értetted meg az egész gondolatmenet alapját.

Értem én mit akarsz mondani, de semmi olyat nem mondasz, amit én ne mondtam volna.
Igen, az NASAMS2 soha nem fog tankereket max AWACS-ot 250 km-es távolságban tartani. De kérdem én, ki a búbánatnak telik ilyen képességre?
Mert ez a probléma. Két osztály kb. 1 mrd USD némi rakétával és talán ebben még a vezetési osztály sincs benne...
Akinek kb. ennyi pénze van annak nem éri meg az Sz-400 a fent kifejtett okok miatt. Gyakorlatilag semmi redundancia nincs és 120-150 km felett valójában már csak elnyomásról van szó, mint valódi ölő képességről.
Viszont ezeket a radarokat a világ végéről is érzékelni, mert brutális erejük van. Nem is mozognak gyorsan annyira.
Ha megvan, hogy hol vannak, akkor kb. azonnal felvázolható, hogy hol van a valódi veszély és hol mész alacsonyabban és szenvedve, de ezek értéke akkor ott 0 lesz.

De a NASAM2 nem ilyen. 1 mrd USD-ből iszonyatos méretű valódi ölési zónát kapsz nagyobb redundanciával.

Az, hogy a rakéta sokáig repül, ez nem érv semmire, főleg, ha ARH típusú.
Ez az a pont ahol bocsánat, de elröhögtem magam.
De igenis számít. Mert tengernyi idő van reagálni rá és emitt lesz elnyomó fegyver ölő fegyver helyett. Lásd Líbia, 1986. Lövöldözgethetett a Vega, mindenki ment a horizont alá, mert idő volt rá bőven. Aztán a low level beloftolt AGM-88 meg szépen elcsapta a Vegát...

Ha a rakéta repülési ideje 4 perc és 3 km alatt nem is lát a rendszer, akkor miről beszélünk...? Persze ott a tenger is segített, de ez szárazföldön is előadható.

Ellenben NASAMS2 ellen te ilyen nem csinálsz. Mert az "mindenhol" ott van.

Minden feladatra meg van az optimális eszköz, ne keverjük össze őket.
Nem is. De az egész levezetésem nem tűnt fel, hogy abból indult ki, hogy 1 mrd USD...??????
Ha van 10 mrd USD-d, akkor tiszta sor. Veszel 3-4 osztálynyi Sz-400/Patriotot és mellé NASAMS2-őt és happy vagy.
De kinek telik erre? Megszámolható két kézen. A kőgazdag nyugati országok közül pár elszánt, olajsejkségek és Oo. Kész, ennyi passz.

Nagyon sok pénzért nagyon kevés extrát ad az 250 km HMZ 2 tonnás rakéta és kurvadrága radarral. 30-40 tonnás dolgok rohangálnak 4 db rakétával.
Ehhez képest 10 tonnás dolgok rohangálnak 6-8 db rakétával, ha 50 km-es HMZ elég és szétszórod őket.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 313
54 772
113
Hpasp

A BUK-ot nem látom a listádban.

molnibalage

Sokan csodálkoztunk amikor az S-400-as exportra került.
Így utólag ennek az oka pont az lehetett, hogy a ruszkik is rájöttek arra, hogy az S-400-as , abban a formában amiben gyártani kezdték, pont nem jó semmire. Két szék közül a pad alá esnek vele. Kicsit gyönge ABM rendszernek, nagyon drága és sebezhető légvédelemnek.
Ezért ketté bontották a dolgot:
1. S-500 lesz az ABM rendszer. Drága cucc, még nagyobb rakétával.
2. S-350 lesz a légvédelmi rendszer. Sokkal mobilabb, olcsóbb, jobban telepíthető.

A BUK M3 meg lényegében egy csapat légvédelmi S-350/Nasams. Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Python
W

Wilson

Guest
Hpasp

A BUK-ot nem látom a listádban.

molnibalage

Sokan csodálkoztunk amikor az S-400-as exportra került.
Így utólag ennek az oka pont az lehetett, hogy a ruszkik is rájöttek arra, hogy az S-400-as , abban a formában amiben gyártani kezdték, pont nem jó semmire. Két szék közül a pad alá esnek vele. Kicsit gyönge ABM rendszernek, nagyon drága és sebezhető légvédelemnek.
Ezért ketté bontották a dolgot:
1. S-500 lesz az ABM rendszer. Drága cucc, még nagyobb rakétával.
2. S-350 lesz a légvédelmi rendszer. Sokkal mobilabb, olcsóbb, jobban telepíthető.

A BUK M3 meg lényegében egy csapat légvédelmi S-350/Nasams. Szerintem.

Annyit hozzátennék,hogy az orosz szaksajtó szerint az exportált
Sz-400-k "kevesebbet tudnak" mint az orosz hadseregben alkalmazott Sz-400.
 
  • Tetszik
Reactions: Python
T

Törölt tag 1945

Guest
Hpasp

A BUK-ot nem látom a listádban.

molnibalage

Sokan csodálkoztunk amikor az S-400-as exportra került.
Így utólag ennek az oka pont az lehetett, hogy a ruszkik is rájöttek arra, hogy az S-400-as , abban a formában amiben gyártani kezdték, pont nem jó semmire. Két szék közül a pad alá esnek vele. Kicsit gyönge ABM rendszernek, nagyon drága és sebezhető légvédelemnek.
Ezért ketté bontották a dolgot:
1. S-500 lesz az ABM rendszer. Drága cucc, még nagyobb rakétával.
2. S-350 lesz a légvédelmi rendszer. Sokkal mobilabb, olcsóbb, jobban telepíthető.

A BUK M3 meg lényegében egy csapat légvédelmi S-350/Nasams. Szerintem.

Pont ezt csinálták az amcsik is, szép csendben kivezetik a PAC-2 TWM rakétákat, marad az aktív önrávezetésű PAC-3, ABM célra meg az aranyárú THAAD.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage
Sokan csodálkoztunk amikor az S-400-as exportra került.
Így utólag ennek az oka pont az lehetett, hogy a ruszkik is rájöttek arra, hogy az S-400-as , abban a formában amiben gyártani kezdték, pont nem jó semmire.
Ez erős túlzás. Inkább azt mondanám, hogy sokkal magasabb ár nem éri meg .a HTÖ is megjegyezi, hogy Kína 16 osztályt vett 2 mrd USD-ért 2004-ben. Ennyi pénzért ma kb. 4-5 osztály Sz-400 jár 50 km-rel nagyobb HMZ-vel, ami nem is reális a fent kifejtett okok miatt. Persze gondolom vannak benne EW fejlesztések is, de azért ez túl drága így ebben a formában és a 40N6 még mindig nincs sehol. Mondjuk ki és hova lőve vele 300 km+ távra az is rejtélyes.

Két szék közül a pad alá esnek vele. Kicsit gyönge ABM rendszernek, nagyon drága és sebezhető légvédelemnek.
Ez sem igaz. Inkább csak drága a rakéta miatt. A célsebessége és a megadott MZ-je elég jó.

Ezért ketté bontották a dolgot:
1. S-500 lesz az ABM rendszer. Drága cucc, még nagyobb rakétával.
2. S-350 lesz a légvédelmi rendszer. Sokkal mobilabb, olcsóbb, jobban telepíthető.
Sz-500 = THAAD
Sz-350 = a csak aktív rakétás Patriot

A BUK M3 meg lényegében egy csapat légvédelmi S-350/Nasams
Pontosan.

Öröm látni, hogy van aki megérti ezek szerint a HTÖ tartalmát. :)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 001
113
Török Sz-400 . Jobbra a 51P6А indító - 2х48N6Е2 és 4х9М96Е rakétával.

wg7b70q_XNY.jpg

Még pluszban rendelt 7 ezred Sz-400-ast az orosz VM 2023-ig, utána az Sz-350, Sz-500 gyártására térnek át.
Ezenkívül modernizálják a legkorábban átadott Sz-400-kat
51P6А indítókat (TEL) kapnak 2х48N6Е2 és 4х9М96Е rakétával, ami által kétféle rakétát indíthatnak egy célra. Első külföldi államként Törökország kapta meg(Kína nem).
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Még pluszban rendelt 7 ezred Sz-400-ast az orosz VM 2023-ig, utána az Sz-350, Sz-500 gyártására térnek át.
Ezenkívül modernizálják a legkorábban átadott Sz-400-kat
51P6А indítókat (TEL) kapnak 2х48N6Е2 és 4х9М96Е rakétával, ami által kétféle rakétát indíthatnak egy célra. Első külföldi államként Törökország kapta meg(Kína nem).

Bizony, először nyilvánosan az idén mutatták meg a nagy rakétát a Szerbeknek.
Érdekes lenne tudni, hogy hány új indítójárművet kapnak az orosz osztályok.
Elvileg az Sz-400 komplexum 12 indítóállványt kezel, és az osztályok mindenhol 8 indítóállvánnyal rendelkeznek...

Amúgy az 51P6А indítók (TEL) elvileg akár 4х40N6 vagy 16х9М96D rakéta hordozására is alkalmasak.
(48N6Е2 és 4х9М96Е rakétát biztosan nem hordoznak Oroszföldön)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Igazából az oroszoknak mind1 mire használják a törökök az S400-at amig nem orosz gépekre lőnek meg nem adják oda boldog boldogtalannak tanulmányozni.Előbbi nem valószínű,utóbbi pedig kb kizárt mert pont azért vették,hogy ne csak egy lábon álljanak.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 576
14 482
113
Igazából az oroszoknak mind1 mire használják a törökök az S400-at amig nem orosz gépekre lőnek meg nem adják oda boldog boldogtalannak tanulmányozni.Előbbi nem valószínű,utóbbi pedig kb kizárt mert pont azért vették,hogy ne csak egy lábon álljanak.

Tulajdonképp minden proxi háborújukban vagy potenciális proxi háborújukban ellentétes oldalon állnak.

Ráadásul a törökök részéről a déli vagy nyugati telepítés lenne a logikus.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Igazából az oroszoknak mind1 mire használják a törökök az S400-at amig nem orosz gépekre lőnek meg nem adják oda boldog boldogtalannak tanulmányozni.Előbbi nem valószínű,utóbbi pedig kb kizárt mert pont azért vették,hogy ne csak egy lábon álljanak.

A törökök már azelőtt lőttek le orosz gépet, mielőtt azok az Sz-400-ast átadták...
... szóval nem árultak törökmézet.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka and fishbed