Sz-75 Dvina (SA-2 "Guidline")

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
6 341
9 930
113
A SA-2 Guideline (SZ-75 Dvina, Gyeszna, SZ–75M Volhov, Volga és HQ-1, HQ-2 honi közepes légvédelmi rakétarendszer.

Az osztály (batallion) tipikus telepítési elrendezése:

Eszközei:

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
6 341
9 930
113
Az SA-2 Guideline, vagy ZRK (Zenitnij Raketnij Komplex) S - (Szisztémi)75 honi közepes légvédelmi rakéta komplexum 1957-től rendszeresített, egy nagyjából 25 éves, folyamatos korszerűsítéseken és fejlesztéseken átesett, sok alváltozatból és a hozzájuk alkalmazott rakétákból álló "család", amely a Szovjetunióban készült és az Almaz tervezőgárda produktuma. Kínában licenc alapján gyártották HQ-1 jelzéssel, majd korszerűsítették HQ-2 név alatt.

A légvédelmi rakéta komplexum változatai:
SA-75 Dvina
SA-75MK Dvina,
SA-75M Dvina A,
S-75D Dvina M
S-75M Deszna
S-75M1-4 Volhov
S-75 Volga,
S-75 Volga-M;

SA-N-2 Guideline M-2M Volhov, hajó fedélzeti változat

Légvédelmi rakéták a rendszerhez:
Hagyományos töltettel:
1D (V-750) - Dvina

11D (V-750V) - Dvina A
11DA (V-750V) - Dvina A
11DU (V-750V) - Dvina A
11DM (V-750VM) - Dvina M

13D (V-750VN) - Deszna
20D (V-755) - Volhov M1-4
20DA módosítva 20DS-re - Volhov M1-4
20DP módosítva 20DS-re - Volhov M1-4
20DO (V-755V) - Volhov M1-4
20DU (V-755U) - Volhov M1-4
20DS (V-755U) - Volhov M1-4
20DSZU (V-755U) - Volhov M1-4

5JA23 (V-759) - Volhov M3 és M4

Atom töltettel:
15D (V-760) - Volga
5V29 (V-760V) - Volga M

A tipikus körkörös telepítése a rendszernek amelynél 60 fokra vannak az indító állványok elhelyezve. A kép bal és jobb felső sarkában a rakétákat hordozó TZM szállító töltő járművek.

A szektoros telepítés esetén 40 fok.

Zsámbék MN1159 "Kókusz" - békeidős kialakítása az irányító rendszernek, ezekben a fakkokban voltak a kabinok (illesztő, UV, AV, aggregátorok, a tetején az "antennás" PV kabinnal ahová a lépcsőn lehetett felmenni.

A PV kabin

SM-63 indító állványon 11D rakéta, mögöttük a PV kabinon lévő antennákat szállító utánfutók.

SM-90 indító állványon 20DSU rakéta

Rakéta szállító jármű, a rakéta 2. fokozatával a konténerben

Rakéta összeszerelés

Rendszeresítő országok

mathias

Member
2015. február 21.
62
0
6
A rendszeresítő országoknál kimaradt a volt Jugoszlávia. Volt nekik Dvinajuk (Belgrád) és Volhovuk is (Zágráb).

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 080
15 000
113
Kérdésem van: a 11D rakéta rajzán (legfelső ábra) mindkét hátsó vezérsíkon van kormánylap, helyes-e ez? Amit én eddig képeken vagy élőben láttam/fotóztam Zsámbékon, Kecelen, ott csak a bal fölső és a jobb alsó vezérsíkon, vagy egyiken sem volt külön vezérelhető kormánylap. Tehát téves-e a rajz, vagy tényleg volt ilyen változat is?

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
6 341
9 930
113
Végzés után Zsámbékon szolgáltam.
A világtérképen nagyon sok ország nincs jelölve, majd később a folytatásban egyesével ki lesznek vesézve. Szerintem az ábra nem jó, mert az 1D és az SM-63 indítós képen lévő 11D rakétán is csak az egyik vezérsíkon van "kormánylap". A 20-as sorozattól már elhagyták.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
6 341
9 930
113
Az UV kabin kézikövető egységei. Ezeket sorkatonák kezelték. Balra a magassági szög (ε), jobbra a oldalszög (β) és középen a távolsági (D) követő munkahelye aki a "vezér" volt közöttük. A rávezető tiszttől, aki a "durva" rávezetést végezte, vették át a "finom" követést.

A képen jól látszik az optikai rendszer képernyői, amit értelemszerűen a magassági szög és az oldalszög kézi követők használtak. Jó időjárási viszonyok között akár 40 km távolságról is kivehető volt a légi jármű típusa. Érdekes, hogy a rávezető tiszt nem rendelkezett az optikai rendszer képernyőjével. Sokszor előfordult, hogy a lövő parancsnokkal együtt a rávezető tiszt is a magassági szög kézikövető monitorát figyelte a harci munka közben.

• Tetszik
Reactions: fishbed and zsolti

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
6 341
9 930
113
Még annyit, hogy amikor a célt befogták (ráálltak) és a követés megvalósult (mozgásában követték), akkor a nagy fekete kézi követő kereket benyomták, innentől valósult meg az elektronikus, automata követés. Ha menet közben az elektronika valami miatt eldobta a célt, akkor csak vissza kellett maga felé húzni a kézi követőnek a kerekét és vissza venni a kézi követést.

• Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
472
543
93
Az UV kabin kézikövető egységei. Ezeket sorkatonák kezelték. Balra a magassági szög (ε), jobbra a oldalszög (β) és középen a távolsági (D) követő munkahelye aki a "vezér" volt közöttük. A rávezető tiszttől, aki a "durva" rávezetést végezte, vették át a "finom" követést.

A képen jól látszik az optikai rendszer képernyői, amit értelemszerűen a magassági szög és az oldalszög kézi követők használtak. Jó időjárási viszonyok között akár 40 km távolságról is kivehető volt a légi jármű típusa. Érdekes, hogy a rávezető tiszt nem rendelkezett az optikai rendszer képernyőjével. Sokszor előfordult, hogy a lövő parancsnokkal együtt a rávezető tiszt is a magassági szög kézikövető monitorát figyelte a harci munka közben.

Biztos hogy Mo-on a kézi követők sorállományú katonák voltak? Engem Jugóban képeztek ki a Volhovon, és ott ezeken a posztokon altisztek voltak.
És a kép magyar berendezésről készült? Jugóban nem volt optikai rendszerünk, igaz hogy k. régen volt az amikor én ott szolgáltam. A '70-es években. Később akár fejleszthettek is, ámbár nem hiszem.

• Tetszik
Reactions: fishbed

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
6 341
9 930
113
Biztos hogy Mo-on a kézi követők sorállományú katonák voltak? Engem Jugóban képeztek ki a Volhovon, és ott ezeken a posztokon altisztek voltak.
És a kép magyar berendezésről készült? Jugóban nem volt optikai rendszerünk, igaz hogy k. régen volt az amikor én ott szolgáltam. A '70-es években. Később akár fejleszthettek is, ámbár nem hiszem.
Mo.-on biztos hogy sorállomány volt, velük dolgoztam. Nálunk a Volhov M3 verziója volt. Te valószínűleg még a Dvina komplexumon voltál, ott még nem volt a Karát optika.
DVINA RSzNR-75 (PA kabin) ezen nincs kamera.

Volhov M3 SzNR-75 (PV kabin). Jól látható a Karát kamerája jobbra oldalon a keskeny nyalábú (kerek) és a ε széles nyalábú antenna között.

Az UV kabin a lövő pk. szemszögéből

• Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
472
543
93
Volhovnak mondták :) és Zágráb védelmét látták el (emlékszem hogy 2 kerek antenna volt a P kabin tetején). Belgrád körül voltak Dvinák (1 kerek antennával felül).
Szerintem ti komolyabb cuccokat kaptatok (vettetek) mivel a VSz része voltatok akkor.