[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
A hídakkal kapcsolatban azért nem olyan vészes a helyzet mint az adatokból sokan gondolják. A valódi teherbírás a megadott maximum érték minimum háromszorosa. Mint minden épületnél, építménynél. Tehát háromszor annyit bír mint megadják. A repülésnél használnak 1,5x szorzót.
Egy 20tonnás áteresz valószinűleg elbir egy 40-50tonnás IFV-t,de egy 68tonnás Leót már biztos nem.És az IFV-t is csak óvatosan.Azonkivűl hány ilyen hid/áteresz van?Milyen az eloszlásuk?Hogyan lehet megkerűlni őket?Stb.
A nehéz járgányoknak jóval több műszaki biztositás is kell.Az meg növeli az amúgy is nagyobb logisztikai igényt.
És még mindig ott van,hogy maga a terep mennyire járható.Nehéz járművek többnyire jobb terepet igényelnek(ez nem mindig igaz)
Mondjuk ezt a magunk előnyére is fordithatjuk.kialakithatunk az ártereken olyan vizzárakat,amik kereken/lánctalpon már,úszva még nem járhatók.
Szóval nem egyszerű ügy.De abban biztos vagyok,hogy nekünk a csak nehéz(érsd súlyra) véderő nem jó.A ni terepviszonyainkon sokszor bajos a nehéz technika mozgása
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 504
54 458
113
Azt olvastam, hogy 1kg/cm2 egy kritikus erték, ami a terepképességet már erősen korlátozza. Tudtommal igyekeznek a talajnyomàst 0,9 kg/cm2 alatt/ körül tartani.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Rájöttem az a baj, negannal, hogy az ellenségtől mindenféle tevékenységet remél addig mi csak állunk egy helyben és ultizunk. Kicsit sem nézi le az ország katonáit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Egy 20tonnás áteresz valószinűleg elbir egy 40-50tonnás IFV-t,de egy 68tonnás Leót már biztos nem.És az IFV-t is csak óvatosan.Azonkivűl hány ilyen hid/áteresz van?Milyen az eloszlásuk?Hogyan lehet megkerűlni őket?Stb.
A nehéz járgányoknak jóval több műszaki biztositás is kell.Az meg növeli az amúgy is nagyobb logisztikai igényt.
És még mindig ott van,hogy maga a terep mennyire járható.Nehéz járművek többnyire jobb terepet igényelnek(ez nem mindig igaz)
Mondjuk ezt a magunk előnyére is fordithatjuk.kialakithatunk az ártereken olyan vizzárakat,amik kereken/lánctalpon már,úszva még nem járhatók.
Szóval nem egyszerű ügy.De abban biztos vagyok,hogy nekünk a csak nehéz(érsd súlyra) véderő nem jó.A ni terepviszonyainkon sokszor bajos a nehéz technika mozgása

Mire mész a nagy manőverezőképességgel,hogyha harcban fikarcnyi esélyed nincs?Úgy nem lehet győzni,hogy keringsz az ellenség körül mint gólyafos a levegőben mert ha összeakaszkodtok akkor véres fejjel menekülnöd kell már ha marad aki meneküljön.Mert ez a helyzet!Nem nagyon van olyan opció,hogy egy szazadnyi BMP-2 legyőzzön egy szakasznál nagyobb erejű modern IFV-t.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
Mire mész a nagy manőverezőképességgel,hogyha harcban fikarcnyi esélyed nincs?Úgy nem lehet győzni,hogy keringsz az ellenség körül mint gólyafos a levegőben mert ha összeakaszkodtok akkor véres fejjel menekülnöd kell már ha marad aki meneküljön.Mert ez a helyzet!Nem nagyon van olyan opció,hogy egy szazadnyi BMP-2 legyőzzön egy szakasznál nagyobb erejű modern IFV-t.
Normál esetben a BMP -t kíséri harckocsi is. Legalábbis mi minden nagyobb gyakorlaton kaptunk harckocsi támogatást. Így simán győzhet a BMP század. Csak az első csatornánál gond van, mert a harckocsi nem tud átkelni. :)
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Itt jönnek be a helyi körülmények,a várható felhasználási terület katonaföldrajza.Hajadra kenheted a 25 tonna plusz páncélt,ha amiatt nem tudsz a várható hadműveleti terület nagyobb részén mozogni,mig az ellenség igen.Megkerűlnek,átkarolnak,elvágják a hadtápvonalad,és véged.Vagy kitörsz a hadtápbázisod felé-vagyis visszavonulsz.Feltéve,hogy vissza tudsz.Mert lehet,hogy közben x km-es körzetben felrobbantottak/szétlőttek/lebombáztak azt a korlátos számú hidat/átereszt amin keresztűl a nehéz járgányaiddal mozogni tudsz.

Összfegyvernemi harc.Már alegység szinten is.Aknavetők,sorozatvetők,kisérő tüzérség.Aknák műszaki akadályok,járható területek járhatatlanná tétele.Stb.
Hogy Szittya kis sorozatvetőket lenéző hozzáállását is beleszőjem.
Románok gyártottak könnyű 122milis sorozatvetőkwet(spec úgy tudom kivonták,raktárban vannak,de nincs biztos infóm).TABCnek van aknavető,rakétás csapatlégvédelmi változata.Van könnyű és úszóképes műszaki páncélosuk.Stb
Megkerülnek számodra járhatatlan terepen.Mit tudsz csinálni?Vagy komplett visszavonulsz,vagy csapatokat különitsz ki a hátad biztositására.De a nehéz járműveid kötve vannak minimum a hidakhoz.Máris elvesztetted a manőverező harcban a manőverfölényt....
Ne számoljunk semmi spécivel,alap repeszgránát/robbanófej.Könnyű sorozatvetőkkel,aknavetőkkel megszórják a nehéz páncélosaid.Oké,nem törték át a páncélt-de a szerelvényeidne,APSnek annyi.Utána csak annyit kell tenniük,hogy a számodra járhatatlan terepről,a csodálatos 35milis gá-id hatótávján kivűlről szépen egyenként levadásznak ATGM-mel.Te meg vagy ottmaradsz céltáblának,vagy visszavonulsz.Mert a szuper,de nehéz járgányaid nem tudnak behatolni arra a terepre,ahonnan vadásznak rád.(persze a valódi harc ennél bonyorúltabb,bár nem mindig)
Szóval a tűzerő és páncélvédelem mellé kell a mozgékonyság is.És az nem merűl ki abban,hogy autópályán még az is lehet,hogy gyorsabbak a nehéz IFV-id,mint egy BMP-2.
Nem tudom, hogy miért kellene a Leoknak az ingoványba gázolni kergetni az ellent?? Kitalálni, hogy hol jön ki belőle, ottlenni és szétcsapni, ennyi! Erre felderítés kell, vagy helikkel is kilehet az ilyen, posványban lapulókat durrantani. Összfegyvernem a lényeg szerintem!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Rájöttem az a baj, negannal, hogy az ellenségtől mindenféle tevékenységet remél addig mi csak állunk egy helyben és ultizunk. Kicsit sem nézi le az ország katonáit.
Ez spec nem a katonák kiképzésén,rátermettségén múlik csak,hanem a felszerelésén is.
És ez forditva is igaz.A legjobb felszerelés sem ér semmit,ha a katonák nem tudják alkalmazni.
És van még tovább is.A legjobb kiképzés és felszerelés sem ér semmit,ha nem jó az adott terepre,harcfeladatra.Ami az egyik helyen kiválló,az másut semmirekellő.
Mire mész a nagy manőverezőképességgel,hogyha harcban fikarcnyi esélyed nincs?Úgy nem lehet győzni,hogy keringsz az ellenség körül mint gólyafos a levegőben mert ha összeakaszkodtok akkor véres fejjel menekülnöd kell már ha marad aki meneküljön.Mert ez a helyzet!Nem nagyon van olyan opció,hogy egy szazadnyi BMP-2 legyőzzön egy szakasznál nagyobb erejű modern IFV-t.
az előbb irtam le,egy hipotetikus harcérintkezést.Persze egyszerűsitve volt.De ha bonyolitjuk,még nagyobb a hátrányunk.Mert nekünk nincs használható harcihelink,jóval gyengébb a tüzérségünk,és jóval kisebb a hadseregünk.
A tűzerő-védettség-mozgékonyság hármasa határoz meg egy harcjárművet.BMP-2 a tűzerőt és a mozgékonyságot helyezi előtérbe,a védettség kárára.
Csakhogy a védettség nemcsak páncélvastagságból áll,és a mozgékonyság sem csak az úton elérhető sebességből.
fc46cf31-caac-4b69-bd57-b85b0356eead.jpg

Egy BMP-2 modernizáció a sok közül.4 tűzkész ATGM(ami lehet akár Kornet is,amit a vevő megfizet).És máris a szakasznyi BMP-2 fogja szétlőni a 35milis gá-s nehéz IFV-s századot,olyan távolságból,ahova már a 35milis hatástalan.
Akkor ha,és,attol függ,hol,ki ellen,stb,a hadviselés állandó kisérőszavai.
Nehézlovasság letapossa a könnyűlovasságot.Ha utoléri.De ha nem,a könnyűlovasság nyilazza le a nehézlovasokat.
Pikás gyalogság megállitja a nehézlovasságot.De csak ha alakzatban van.Alakzaton kivűl végük.És semmit nem érnek várostromnál.
És ez ma is igaz,a harckocsik,lövészpáncélosok,IPTRek világában.Ami itt hopp,amott kopp.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Normál esetben a BMP -t kíséri harckocsi is. Legalábbis mi minden nagyobb gyakorlaton kaptunk harckocsi támogatást. Így simán győzhet a BMP század. Csak az első csatornánál gond van, mert a harckocsi nem tud átkelni. :)

Normál esetben a Pumat is kíséri harckocsi(vagyis pont fordítva)...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Normál esetben a BMP -t kíséri harckocsi is. Legalábbis mi minden nagyobb gyakorlaton kaptunk harckocsi támogatást. Így simán győzhet a BMP század. Csak az első csatornánál gond van, mert a harckocsi nem tud átkelni. :)
Szóval azt mondod az ifv-t kíséri a harckocsi (fordítva esetleg), ezáltal tételezzük fel, hogy a román bmp-t egy tr85 követi. Szóval a mi feltételezett ifvnknek nem jár harckocsi kíséret csak a románnak? A mi erőnk megint csak szalonnát süt és azt amit régen bevett gyakorlat volt (harckocsi+ifv kombó) elfelejtették? Miért nézitek komplett hülyének a magyar honvédséget és miért nem feltételeztek ilyet a szomszédokról?
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Ez spec nem a katonák kiképzésén,rátermettségén múlik csak,hanem a felszerelésén is.
És ez forditva is igaz.A legjobb felszerelés sem ér semmit,ha a katonák nem tudják alkalmazni.
És van még tovább is.A legjobb kiképzés és felszerelés sem ér semmit,ha nem jó az adott terepre,harcfeladatra.Ami az egyik helyen kiválló,az másut semmirekellő.

az előbb irtam le,egy hipotetikus harcérintkezést.Persze egyszerűsitve volt.De ha bonyolitjuk,még nagyobb a hátrányunk.Mert nekünk nincs használható harcihelink,jóval gyengébb a tüzérségünk,és jóval kisebb a hadseregünk.
A tűzerő-védettség-mozgékonyság hármasa határoz meg egy harcjárművet.BMP-2 a tűzerőt és a mozgékonyságot helyezi előtérbe,a védettség kárára.
Csakhogy a védettség nemcsak páncélvastagságból áll,és a mozgékonyság sem csak az úton elérhető sebességből.
fc46cf31-caac-4b69-bd57-b85b0356eead.jpg

Egy BMP-2 modernizáció a sok közül.4 tűzkész ATGM(ami lehet akár Kornet is,amit a vevő megfizet).És máris a szakasznyi BMP-2 fogja szétlőni a 35milis gá-s nehéz IFV-s századot,olyan távolságból,ahova már a 35milis hatástalan.
Akkor ha,és,attol függ,hol,ki ellen,stb,a hadviselés állandó kisérőszavai.
Nehézlovasság letapossa a könnyűlovasságot.Ha utoléri.De ha nem,a könnyűlovasság nyilazza le a nehézlovasokat.
Pikás gyalogság megállitja a nehézlovasságot.De csak ha alakzatban van.Alakzaton kivűl végük.És semmit nem érnek várostromnál.
És ez ma is igaz,a harckocsik,lövészpáncélosok,IPTRek világában.Ami itt hopp,amott kopp.

Már elmondtam az APS-ek kb lenullázták az ATGM-eket,a 30-as gepagyú 2020-ban már nem jelentős tűzerő,de ezt is leírtam.És miért nincs ATGM a modern IFV-n???Persze azt leszámítva,hogy így a scenariód nem ér semmit.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Egy BMP-2 modernizáció a sok közül.4 tűzkész ATGM(ami lehet akár Kornet is,amit a vevő megfizet).És máris a szakasznyi BMP-2 fogja szétlőni a 35milis gá-s nehéz IFV-s századot,olyan távolságból,ahova már a 35milis hatástalan.
Idenézz, a pumán is van atgm. Sőt ha nem is puma lesz hanem más azon is lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi
W

Wilson

Guest
Ez spec nem a katonák kiképzésén,rátermettségén múlik csak,hanem a felszerelésén is.
És ez forditva is igaz.A legjobb felszerelés sem ér semmit,ha a katonák nem tudják alkalmazni.
És van még tovább is.A legjobb kiképzés és felszerelés sem ér semmit,ha nem jó az adott terepre,harcfeladatra.Ami az egyik helyen kiválló,az másut semmirekellő.

az előbb irtam le,egy hipotetikus harcérintkezést.Persze egyszerűsitve volt.De ha bonyolitjuk,még nagyobb a hátrányunk.Mert nekünk nincs használható harcihelink,jóval gyengébb a tüzérségünk,és jóval kisebb a hadseregünk.
A tűzerő-védettség-mozgékonyság hármasa határoz meg egy harcjárművet.BMP-2 a tűzerőt és a mozgékonyságot helyezi előtérbe,a védettség kárára.
Csakhogy a védettség nemcsak páncélvastagságból áll,és a mozgékonyság sem csak az úton elérhető sebességből.
fc46cf31-caac-4b69-bd57-b85b0356eead.jpg

Egy BMP-2 modernizáció a sok közül.4 tűzkész ATGM(ami lehet akár Kornet is,amit a vevő megfizet).És máris a szakasznyi BMP-2 fogja szétlőni a 35milis gá-s nehéz IFV-s századot,olyan távolságból,ahova már a 35milis hatástalan.
Akkor ha,és,attol függ,hol,ki ellen,stb,a hadviselés állandó kisérőszavai.
Nehézlovasság letapossa a könnyűlovasságot.Ha utoléri.De ha nem,a könnyűlovasság nyilazza le a nehézlovasokat.
Pikás gyalogság megállitja a nehézlovasságot.De csak ha alakzatban van.Alakzaton kivűl végük.És semmit nem érnek várostromnál.
És ez ma is igaz,a harckocsik,lövészpáncélosok,IPTRek világában.Ami itt hopp,amott kopp.

Feltéve ha a modern ifv nem izzítja be a ráintegrált Spike -t.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Már elmondtam az APS-ek kb lenullázták az ATGM-eket,a 30-as gepagyú 2020-ban már nem jelentős tűzerő,de ezt is leírtam.És miért nincs ATGM a modern IFV-n???Persze azt leszámítva,hogy így a scenariód nem ér semmit.
Mintha direkt beleszőttem volna az APSek,szerelvények kiütését is a mesébe....
Gá-t fel se emlitettem.De arra a 30(25) milis is jó,hogy megkerülés után szétlője a hadtáp teherautóit,meg a kebabos kocsikat.
Szóval azt mondod az ifv-t kíséri a harckocsi (fordítva esetleg), ezáltal tételezzük fel, hogy a román bmp-t egy tr85 követi. Szóval a mi feltételezett ifvnknek nem jár harckocsi kíséret csak a románnak? A mi erőnk megint csak szalonnát süt és azt amit régen bevett gyakorlat volt (harckocsi+ifv kombó) elfelejtették? Miért nézitek komplett hülyének a magyar honvédséget és miért nem feltételeztek ilyet a szomszédokról?
Egy db TR85ről se irtam,mert azok nehezzek.Azok közben a nehéz járműveknek is járható irányokbol lekötik a mi hk-inkat.Nem nyilt csatával,hanem halogató harcal,vagy pusztán a jelenlétükkel.Nem lesz nehéz.1 zl hk,az nem tud mindenüt ott lenni.
És nyugodtan számolhatsz a saját hk megerősitéssel.Azt a megerősitő szakasz hk lesz az elsődleges célpont.Mivel azok elég messzire el tudnak lőni.

Mindig irogatom,hogy szerintem a tüzérség(csöves,rakétás,messzehordó,kisérő,mindegyik) fogja mifelénk eldönteni a csatát.Mifelénk nem lesznek nagy légierők,mindent elsöprő tankhadseregek.Itt az lesz a csatatér ura,akié a tüzérségi fölény.És ezzel csehül állunk,még akkor is,ha megjönnek a PzH-k.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Mintha direkt beleszőttem volna az APSek,szerelvények kiütését is a mesébe....
Gá-t fel se emlitettem.De arra a 30(25) milis is jó,hogy megkerülés után szétlője a hadtáp teherautóit,meg a kebabos kocsikat.

Egy db TR85ről se irtam,mert azok nehezzek.Azok közben a nehéz járműveknek is járható irányokbol lekötik a mi hk-inkat.Nem nyilt csatával,hanem halogató harcal,vagy pusztán a jelenlétükkel.Nem lesz nehéz.1 zl hk,az nem tud mindenüt ott lenni.
És nyugodtan számolhatsz a saját hk megerősitéssel.Azt a megerősitő szakasz hk lesz az elsődleges célpont.Mivel azok elég messzire el tudnak lőni.

Mindig irogatom,hogy szerintem a tüzérség(csöves,rakétás,messzehordó,kisérő,mindegyik) fogja mifelénk eldönteni a csatát.Mifelénk nem lesznek nagy légierők,mindent elsöprő tankhadseregek.Itt az lesz a csatatér ura,akié a tüzérségi fölény.És ezzel csehül állunk,még akkor is,ha megjönnek a PzH-k.

Jajj hagyj már ezzel,mindenki védi a logisztikát.Felejtsd el amit írsz.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 980
113
Szóval azt mondod az ifv-t kíséri a harckocsi (fordítva esetleg), ezáltal tételezzük fel, hogy a román bmp-t egy tr85 követi. Szóval a mi feltételezett ifvnknek nem jár harckocsi kíséret csak a románnak? A mi erőnk megint csak szalonnát süt és azt amit régen bevett gyakorlat volt (harckocsi+ifv kombó) elfelejtették? Miért nézitek komplett hülyének a magyar honvédséget és miért nem feltételeztek ilyet a szomszédokról?
Nem olvastad el a hozzászólásomat? Akkor újra: "mi minden nagyobb gyakorlaton kaptunk harckocsi támogatást". Szombathelyen voltam lövész. A BMP -s lövész század kapott 3 harckocsit. Azért mondom, hogy a harckocsi támogatta a lövészeket, mert a lövész század parancsnoka irányította a a harckocsi szakaszt is. És természetesen a harckocsik mentek elől.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Akkor ha,és,attol függ,hol,ki ellen,stb,a hadviselés állandó kisérőszavai.
Nehézlovasság letapossa a könnyűlovasságot.Ha utoléri.De ha nem,a könnyűlovasság nyilazza le a nehézlovasokat.
Pikás gyalogság megállitja a nehézlovasságot.De csak ha alakzatban van.Alakzaton kivűl végük.És semmit nem érnek várostromnál.
És ez ma is igaz,a harckocsik,lövészpáncélosok,IPTRek világában.Ami itt hopp,amott kopp.
Előre leszögezem nem vagyok katona DE ezt komolyan mondod?
Mondok egy példát, vegyünk egy ACSR 185/30-as szabadvezetéket, ezt ha felakarod rakni egy oszlopra akkor méretezned kell, meg kell állapítanod egy csomó mindent, de amire most kihegyezem a példát az ez: nem mindegy hogy kvázi sík talajfelületre számolod a belógást vagy egyenetlen talajra ferde belógással számolsz.
A kérdésem a következő: mi változott a vezetőben? Semmi, a vezeték ugyan az az ACSR 185/30-as ami volt, a körülmények változtak amire számolsz.
Na ezt a logikát felpakolva az ifv-re, szerinted egy IFV-vel csak 1 bizonyos dolgot lehet csinálni vagy lehet harceljárásokat kidolgozni vele a terep/környezeti viszonyok adottságainak megfelelően?
Az IFV pont ugyan az mint a vezeték a képletben: állandó, a körülmények változnak amivel a mérnöknek/katonának kell számolnia!
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Nem olvastad el a hozzászólásomat? Akkor újra: "mi minden nagyobb gyakorlaton kaptunk harckocsi támogatást". Szombathelyen voltam lövész. A BMP -s lövész század kapott 3 harckocsit. Azért mondom, hogy a harckocsi támogatta a lövészeket, mert a lövész század parancsnoka irányította a a harckocsi szakaszt is. És természetesen a harckocsik mentek elől.
De olvastam, csak negan hozzászólásával összepárosítottam és abból a keveredésből jött ki nekem, hogy azt feltételezed, hogy mindezt már elfelejtették az MH-ban és simán mennek mint a majmok előre.
Bocsánat még egyszer.