Szu-75 / Su-75 Checkmate - Új orosz könnyű vadászgép (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem állt még egymás mellett a két gép (hogy legyen ilyen összehasonlítási alapod), azokból a méretekből amik vannak meg nagyon nem lehet következtetni.
Abból a képből következtettem, amit boki bevágott egymásra rakva a két gépet. Ha nem pontos, akkor így jártam, de még a kezdeti letakart messzi képeket is kipixelezve elég jól lemérték a méreteit.

Méretek: Szu-57 vs Szu-75

8XwqDTucSUI.jpg
Amúgy a magán szubjektív véleményem a fotók alapján, hogy ez a gép egyáltalán nem kicsi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Abból a képből következtettem, amit boki bevágott egymásra rakva a két gépet. Ha nem pontos, akkor így jártam, de még a kezdeti letakart messzi képeket is kipixelezve elég jól lemérték a méreteit.


Amúgy a magán szubjektív véleményem a fotók alapján, hogy ez a gép egyáltalán nem kicsi.
Ez csak egy felülnézeti kép, erre mondtam, hogy kéne egy oldalnézeti is ahoz amit te szeretnél megbecsülni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Ez csak egy felülnézeti kép, erre mondtam, hogy kéne egy oldalnézeti is ahoz amit te szeretnél megbecsülni.
Igen, és erre írtam, hogy hasonló arányokkal 80%-os szél, hossz, magasság adja a fele tömeget, de ez annál nagyobb.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Igen, és erre írtam, hogy hasonló arányokkal 80%-os szél, hossz, magasság adja a fele tömeget, de ez annál nagyobb.

Miért lennének hasonlóak az arányok? Van egy felülnézeti ábra és kész. Ebből azt nem lehet megcsinálni objektíven amit te szeretnél. Majd ha együtt mutogatják őket akkor minden tovabbi nelkül lehet becsülni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Miért lennének hasonlóak az arányok? Van egy felülnézeti ábra és kész. Ebből azt nem lehet megcsinálni objektíven amit te szeretnél. Majd ha együtt mutogatják őket akkor minden tovabbi nelkül lehet becsülni.
A három dimenzióból kettőt látok a felülnézeti rajzon, azon nagyobbak, mint 80%. A gép magassaága (vastagsága) sem tud annyival kisebb lenni, hogy a másik kettőt kompenzálja, mert oda be kell férjen a hajtómű, futómű, fegyverek, rendszerek meg a maradék helyre az üzemanyag, s elöl még minimum egy darab pilóta.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
A három dimenzióból kettőt látok a felülnézeti rajzon, azon nagyobbak, mint 80%. A gép magassaága (vastagsága) sem tud annyival kisebb lenni, hogy a másik kettőt kompenzálja, mert oda be kell férjen a hajtómű, futómű, fegyverek, rendszerek meg a maradék helyre az üzemanyag, s elöl még minimum egy darab pilóta.
A fele annyi hajtómű az nem fele fogyasztás, tehát nem fele annyi kerozin kell azonos hatótávhoz sem. Az egyel kevesebb belső fegyvertér sem arányosan kevesebb tömeg és helyspórolást jelent. Nem lehet azt csinálni amit te csinálsz annyi infóból ami most rendelkezésre áll.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
A fele annyi hajtómű az nem fele fogyasztás, tehát nem fele annyi kerozin kell azonos hatótávhoz sem. Az egyel kevesebb belső fegyvertér sem arányosan kevesebb tömeg és helyspórolást jelent. Nem lehet azt csinálni amit te csinálsz annyi infóból ami most rendelkezésre áll.
Nem patikamérlegre tettem a gépet, de ha feltételezed, hogy ugyanolyan anyagokból van a kettő, és általában meg van rakva minden kis rekesze valami szervóval, kábellel, fegyverrel, üzemanyaggal stb, az átlagos sűrűsége a két gépnek nincs ahogy nagyon eltérjen. És itt bejön a méret, hogy túl nagy ahoz, hogy csak fele legyen a tömege.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Nem patikamérlegre tettem a gépet, de ha feltételezed, hogy ugyanolyan anyagokból van a kettő, és általában meg van rakva minden kis rekesze valami szervóval, kábellel, fegyverrel, üzemanyaggal stb, az átlagos sűrűsége a két gépnek nincs ahogy nagyon eltérjen. És itt bejön a méret, hogy túl nagy ahoz, hogy csak fele legyen a tömege.
De nem feltétlen arányosan kisebb a sűrűsége. Nem fele annyi kerozin kell bele, az, hogy egyel kevesebb hajtóműve van nem felezi a hajtóműra eső tömeget. És még lehet sorolni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
De nem feltétlen arányosan kisebb a sűrűsége. Nem fele annyi kerozin kell bele, az, hogy egyel kevesebb hajtóműve van nem felezi a hajtóműra eső tömeget. És még lehet sorolni.
Mondom, nem patikamérleggel mértem, de nagy különbség nem lesz az átlag sűrűségük között, mert nincs ahogy.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Mondom, nem patikamérleggel mértem, de nagy különbség nem lesz az átlag sűrűségük között, mert nincs ahogy.
Már miért ne lehetne? Gondolj bele, ha 1 hajtóműved van akkor még a kormányfelületeket sem kell ugyanúgy méretezi, hisz nem kell arra felkészíteni az egész rendszert, hogy egy hajtómű kiesése esetén a kormányfelületekkel kelljen kompenzálni az asszimetrikus tolóerőt. Tehát itt is tömeget spórolsz meg.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Már miért ne lehetne? Gondolj bele, ha 1 hajtóműved van akkor még a kormányfelületeket sem kell ugyanúgy méretezi, hisz nem kell arra felkészíteni az egész rendszert, hogy egy hajtómű kiesése esetén a kormányfelületekkel kelljen kompenzálni az asszimetrikus tolóerőt. Tehát itt is tömeget spórolsz meg.
Neked a szárnyfelületeid meg kormányfelületeid adottak, ott van, hogy mekkorák. Valamivel kisebb az egész, mint a Szu-57, de ugyanúgy van egy könnyűfém váza meg karbon elemei meg minden elképzelhető kis rése teletömve valami fontos biszbasszal meg üzemanyaggal. Kvázi ugyanolyan a kettő, nincs ahogy lényeges eltérés legyen a sűrűségében.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Neked a szárnyfelületeid meg kormányfelületeid adottak, ott van, hogy mekkorák. Valamivel kisebb az egész, mint a Szu-57, de ugyanúgy van egy könnyűfém váza meg karbon elemei meg minden elképzelhető kis rése teletömve valami fontos biszbasszal meg üzemanyaggal. Kvázi ugyanolyan a kettő, nincs ahogy lényeges eltérés legyen a sűrűségében.
Nem csak a kormányfelületek mérete a lényeg hanem a tömegük.Nem arányosan lesz kisebb a tömegük a méretükkel pl a fent leírt okból.
Kisebb méretű és tömegű teherviselő elemek?Kisebb légellenállasból és tömegből adódó kisebb fogyasztás= kevesebb kerozin kell ugyanolyan hatótávhoz ami kisebb tartályokat eredményez, amihez kisebb hely kell ami kisebb légellenállás stb... Nem lehet úgy aranyosítani ahogyan te csinálod.
 
  • Vicces
Reactions: ghostrider

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Szuper, de ez hol cáfolja azt, amit írtam?
Ennek a konglomerátumnak van évi 6-7 milliárd dolcsi (450-500 md rub) bevétele, gondolom, ezt nem simán segílyként kapja Putyótól, hanem azért néha gyárt ezt-azt és eladja hazai meg külföldi megrendelőknek. Ennek a bevételnek egy részét meg felhasználja K+F programokra - például erre az új makettre vagy mire - függetlenül attól, hogy erre épp van-e konkrét megrendelés vagy sem.
Tehát mi a kérdés azzal kapcsolatban, amit írtam korábban?

Szerintem, a pontos részletek ismerete nélkül, egy 92%-os állami tulajdonban lévő cég esetén meglehetősen erős azt kijelenteni, hogy egy adott fejlesztésükben biztosan nincs semmi állami pénz, ennyike.


Kétlem, hogy ez TVC lenne, akármi is állít a videó. Az ODK, illetve az UMPO vektorálós rendszere csak egysíkú, azaz csak két hajtóművel működik rendes 3D-s kormányzásként.
Létezett olyan, hogy egyhajtóműves TVC gép, lásd, X-31, vagy az F-16 MATV, de ezeknek is 3D-s kormányzása volt.
Igen, az új gépbe a 30-as hajtóművet szánják és igen, a 30-as hajtómű, amit a Szu-57-eshez fejlesztenek, az TVC-s.
De ebbe a gépbe egy olyan alváltozat fog kerülni, ami nem TVC-s lesz.

És ha csak simán 2D TVC lesz? Úgy értem, hogy elforgatva szerelik fel magát a TVC-egységet az ebbe a gépe kerülő hajtóműre, hogy az ne ferdén (mint a kéthajtóműves gépeik esetén), hanem fel és le tudjon kitérni?


Azért ez az új orosz gép nekem még mindig felvet néhány kérdést.
Pl nagy állászszögön az előrenyilazott beömlő az pont, hogy nem előnyös. Az alső él szépen leárnyékolja az egész szívócsatornát.
Illetve pusztán praktikussági oldalról nézve, a beömlő takaróit onnan bentről kihalászni, berakosgatni nem egy felhasználóbarát megoldás:

a7c30d58ad068ea9b46120e1b79453d17270051f.jpeg

Nekem ez olyan DSI-szerű beömlőnek tűnik (nincs határrétegleválasztó), azok meg mind így néznek ki, ilyen előrenyilazottak (pl. az F-16-oson is a tesztelésre szánt DSI). Vagy én nem veszek észre valamit/félreértettelek?
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
Szerintem, a pontos részletek ismerete nélkül, egy 92%-os állami tulajdonban lévő cég esetén meglehetősen erős azt kijelenteni, hogy egy adott fejlesztésükben biztosan nincs semmi állami pénz, ennyike.
Te miről mesélsz már itt megint?
Ki és mit állított?
Olvasd már vissza, mit írtam. Thx.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 162
60 902
113
És ha csak simán 2D TVC lesz? Úgy értem, hogy elforgatva szerelik fel magát a TVC-egységet az ebbe a gépe kerülő hajtóműre, hogy az ne ferdén (mint a kéthajtóműves gépeik esetén), hanem fel és le tudjon kitérni?
Ha arra gondolsz, hogy a Raptoron is csak fel és lefelé tér ki a két fúvócső, akkor azt ne feledd, hogy mód van a differenciált tolóerővel kismértékű oldalkormány nyomatékot is generálni.
Szerintem az oroszok egyhajtóműves gépbe csak egy síkban dolgozó TVC-t nem raknak bele.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 041
113
Irán 100 darab Szu-75 gépet vásárolna?
Volt már arról hír hogy j-10 szu-30sm gépet meg szu-35 + még szu-57 is kellett volna nekik! A gyorsan elérhető szu-30 gép vásárlása sem jött össze!
Itt meg egy oylan gépről beszélünk ami lehet akkora lesz kiforrott mire kész lesz a 2-dik type 003 vagy még akkor sem !
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Vogon and tomippo