Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 339
10 698
113
Ott tartunk, hogy továbbra sem tudunk semmit, de az oroszok valószínűleg a sorozatgyártott gépekbe (is) befogják építeni.
Addig ez meg vagy valami, vagy a Szu-47-el megy valahova...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Igen, elolvastam. Nyilván semmi konkrét, de kb. az amit éreztem. Aztán persze vagy hazudik az öreg vagy nem, de ez kurvára nem MAWS, és még az is lehet hogy nem ótvar szar, illetve használható...

Valamire biztosan használható, különben nem pakolnák fel az oroszok most már két típusukra is. :) Ami biztos, hogy L-sávban aktív üzemmódra is képes. Mert azon kívül, hogy az oroszok is aktívnak nevezik, a képeken is látszanak a komoly rézburkolatok, amik a nagy energiát átalakító, vagy kibocsátó (itt ugye RF transzmitter) eszközök hűtésére jellemzők.

Azok kedvéért pedig, akik lusták egy linket megnyitni:

  1. Search, track and missile midcourse guidance against low signature aircraft.
  2. Identification Friend Foe / Secondary Surveillance Radar.
  3. Passive angle tracking and geolocation of JTIDS/MIDS/Link-16 emitters at long ranges.
  4. Passive angle tracking and geolocation of L-band AEW&C/AWACS and surface based search radars at long ranges.
  5. Passive angle tracking and geolocation of hostile (i.e. Western) IFF and SSR transponders at long ranges.
  6. High power active jamming of JTIDS/MIDS/Link-16 emitters.
  7. High power active jamming of satellite navigation receivers over large areas.
  8. High power active jamming of L-band AEW&C/AWACS and surface based search radars at long ranges.
  9. High power active jamming of guided munition command datalinks over large areas.

Esélyesen ezek közül lehet jó valamelyikre, vagy akár többre is közülük, de nem biztos, hogy mindre.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Valamire biztosan használható, különben nem pakolnák fel az oroszok most már két típusukra is. :) Ami biztos, hogy L-sávban aktív üzemmódra is képes. Mert azon kívül, hogy az oroszok is aktívnak nevezik, a képeken is látszanak a komoly rézburkolatok, amik a nagy energiát átalakító, vagy kibocsátó (itt ugye RF transzmitter) eszközök hűtésére jellemzők.

Azok kedvéért pedig, akik lusták egy linket megnyitni:

  1. Search, track and missile midcourse guidance against low signature aircraft.
  2. Identification Friend Foe / Secondary Surveillance Radar.
  3. Passive angle tracking and geolocation of JTIDS/MIDS/Link-16 emitters at long ranges.
  4. Passive angle tracking and geolocation of L-band AEW&C/AWACS and surface based search radars at long ranges.
  5. Passive angle tracking and geolocation of hostile (i.e. Western) IFF and SSR transponders at long ranges.
  6. High power active jamming of JTIDS/MIDS/Link-16 emitters.
  7. High power active jamming of satellite navigation receivers over large areas.
  8. High power active jamming of L-band AEW&C/AWACS and surface based search radars at long ranges.
  9. High power active jamming of guided munition command datalinks over large areas.

Esélyesen ezek közül lehet jó valamelyikre, vagy akár több dologra is egyszerre, de nem biztos, hogy mindre.
Amúgy pont ez a rész amit bemásoltál a büdös nagy semmi esete. Jobban mondva a MINDEN :D. Aktív is meg Passzív is, kereső,követő, és MCG képző, TERMÉSZETESEN stealth karakterisztika ellen, jó zavarni MINDEN ellen IS. Ez így azért nyilván vicc.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Amúgy pont ez a rész amit bemásoltál a büdös nagy semmi esete. Jobban mondva a MINDEN :D. Aktív is meg Passzív is, kereső,követő, és MCG képző, TERMÉSZETESEN stealth karakterisztika ellen, jó zavarni MINDEN ellen IS. Ez így azért nyilván vicc.


A stealth-témát én személy szerint nem tartom valószínűnek, mert ahhoz az ilyen kialakítás és a deciméteres hullámhosszhoz szükséges antennaméret, meg emiatt a beépíthető antennák száma (ez az, amit molni is mond) nem teszi lehetővé az eléggé keskeny, tehát kellően nagy teljesítménysűrűségű nyalábokat. Azt szerintem inkább csak beleköltötte Karcsi, mint vágyálmot részéről. A többi viszont nekem elképzelhetőnek tűnik. Az meg, hogy aktív? Az csak annyit jelent, hogy képes kibocsátani is rádióhullámokat. Attól még passzívan tud venni más forrásból származó jelet is, ha az az érzékelési frekvenciatartományán belül van.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
A stealth-témát én személy szerint nem tartom valószínűnek, mert ahhoz az ilyen kialakítás és a deciméteres hullámhosszhoz szükséges antennaméret, meg emiatt a beépíthető antennák száma (ez az, amit molni is mond) nem teszi lehetővé az eléggé keskeny, tehát kellően nagy teljesítménysűrűségű nyalábokat. Azt szerintem inkább csak beleköltötte Karcsi, mint vágyálmot részéről. A többi viszont nekem elképzelhetőnek tűnik. Az meg, hogy aktív? Az csak annyit jelent, hogy képes kibocsátani is rádióhullámokat. Attól még passzívan tud venni más forrásból származó jelet is, ha az az érzékelési frekvenciatartományán belül van.
Valahogy nekem is az tűnik a legkézenfekvőbbnek, hogy stealth karakterisztika ellen van az ott, és nem zavarni a Link16-ot. Egy új eszköz, méretéről NEKEM fogalmam sincs, de ÁLLÍTÓLAG beépítik a szériagépekbe is, tehát valamire jó lehet ez esetben tényleg. Értem hogy mit mond(tok), csak nem tudom mire alapozva. Mekkora hatótávra lehet itt szükség? Milyen kimenő teljesítményt elérhető? Milyen technológiával van egyáltalán elérve ebben a konkrét esetben ennél az eszköznél a nyalábok fókuszálása? Igen, még üzemelhet passzív módon is egy aktív eszköz, ez mondjuk abból amit eddig leírtál az biztos. Nekem amúgy rémlik valami olyasmi is, hogy a gyártó honlapjáról, oroszul arra hivatkozott valaki, hogy ŐK is azt állítják stealth karakterisztika ellen van. Akkor már nem csak Carlo Kopp vágyálomról/behaluzásról, hanem a gyártó hazugságáról is szó van.

Még mindig nem jutottam előrébb, csak annyit állítok amit a legelején, hogy akár még működhet is, és szerintem Balázs PICIT megint elhamarkodottan jelentette ki hogy ez FIXEN egy kalap szar mint radar, igazából biztos hogy nem is működik, talán egy radaros MAWS.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 925
113
Ott tartunk, hogy továbbra sem tudunk semmit, de az oroszok valószínűleg a sorozatgyártott gépekbe (is) befogják építeni.
Addig ez meg vagy valami, vagy a Szu-47-el megy valahova...

Már beépítették (Szu-35Sz) és nem Szu-47, hanem 57. A Szu-47-es volt a Berkut. Ne keresd, ott van Zsukovszkijban és vagy tíz éve veri az eső, süti a nap azt a 90% kompozit szárnyát...
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 339
10 698
113
Apropó!
Mi a garancia arra, hogy abba a fránya belépőélbe olyan formájú, anyagú, szerkezetű cucc van beépítve, mint amiről képeket hoztak nyilvánosságra, illetve - ha jól emlékszem - maketteket állítottak ki?
S ha az csak valami fejlesztés eleji/közepi fázis, ami azért arra jó, hogy még a hozzáértőbb kívülállókat is megzavarja, elbizonytalanítsa, közben meg már egy sokkal szofisztikáltabb konstrukció van kidolgozva?
Mi van akkor - nem tudom lenne e értelme, ehhez sem értek - ha AESA adó/vevő elemek vannak oda beapplikálva?
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 339
10 698
113
Már beépítették (Szu-35Sz) és nem Szu-47, hanem 57. A Szu-47-es volt a Berkut. Ne keresd, ott van Zsukovszkijban és vagy tíz éve veri az eső, süti a nap azt a 90% kompozit szárnyát...
Bocsánat elírtam:(
/Leül, egyes/
Mikor elküldtem a hozzászólást, utána beugrott, hogy a Szu-35Sz-ben is van.
/Magyarázom a bizonyítványom/:confused::rolleyes:
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Bocsánat elírtam:(
/Leül, egyes/
Mikor elküldtem a hozzászólást, utána beugrott, hogy a Szu-35Sz-ben is van.
/Magyarázom a bizonyítványom/:confused::rolleyes:
Én azt hittem tudod hogy a Szu-47 zsákutca volt, mert amit írtál így is jól hangzott :D ! Vagy bejön és elterjed ez az új szerkezet, vagy megy a süllyesztőbe mint a Berkut, de az legalább fix hogy a kettő közül valami lesz!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Valahogy nekem is az tűnik a legkézenfekvőbbnek, hogy stealth karakterisztika ellen van az ott, és nem zavarni a Link16-ot. Egy új eszköz, méretéről NEKEM fogalmam sincs, de ÁLLÍTÓLAG beépítik a szériagépekbe is, tehát valamire jó lehet ez esetben tényleg. Értem hogy mit mond(tok), csak nem tudom mire alapozva. Mekkora hatótávra lehet itt szükség? Milyen kimenő teljesítményt elérhető? Milyen technológiával van egyáltalán elérve ebben a konkrét esetben ennél az eszköznél a nyalábok fókuszálása? Igen, még üzemelhet passzív módon is egy aktív eszköz, ez mondjuk abból amit eddig leírtál az biztos. Nekem amúgy rémlik valami olyasmi is, hogy a gyártó honlapjáról, oroszul arra hivatkozott valaki, hogy ŐK is azt állítják stealth karakterisztika ellen van. Akkor már nem csak Carlo Kopp vágyálomról/behaluzásról, hanem a gyártó hazugságáról is szó van.

Még mindig nem jutottam előrébb, csak annyit állítok amit a legelején, hogy akár még működhet is, és szerintem Balázs PICIT megint elhamarkodottan jelentette ki hogy ez FIXEN egy kalap szar mint radar, igazából biztos hogy nem is működik, talán egy radaros MAWS.

A stealth gépeket még méteres hullámhosszú radarral is csak nagyon sokkal közelebbről lehet érzékelni, mint a nem stealth-eket. Dani Zoltán és az F-117 ugye (talán 30 km-ről, vagy még kisebb távolságról sikerült érzékelnie először). Ergo, még méteresnél, de pláne deciméteresnél is kell a nyaláb teljesítménysűrűsége, hogy kellően erős legyen a visszavert jel az érzékeléshez és kellenek az összességében minél nagyobb számú/felületű vevők, hogy minél jobb hatásfokkal tudják érzékelni a jelet. Az ekkora méretbe, mint ez a belépőélbe kerülő radar, beépíthető deciméteres T/R-ekkel és antennákkal nem tartom valószínűnek, hogy sokkal előrébb lennének stealth ellen, mint az orrba épített, sokkal több (és összességében nagyobb felületű) T/R-rel, nagyobb teljesítménysűrűségű, fókuszáltabb nyalábokkal dolgozni képes, bár X-sávú (centiméteres) radarral.

Ez az anti-stealth-dolog nekem nem rémlik semmilyen hivatalos orosz helyről. Csak a Wikiről, meg Karcsitól és hasonló helyekről.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Mekkora a mérete ennek a két radarnak? Tudunk front felületet? Ebben sem vagyok egyébként én biztos, hogy amit a rosszabb fókuszáltságnál elbuknak esetleg az orrban lévő radarral szemben, az még mindig nem megéri e mondjuk azért mert az viszont a 10x nagyobb frekvencián nem e nyelődik el/szóródik szét lényegesen jobban A MAI F-22/35 geometrián és RAM megoldásokon. Nem az F-117 már a cél, hanem ez a két gép, elsősorban. Aki megalkotta ezekre alkotta meg jó eséllyel, mivel zavaró konténerük eddig is volt, illetve sima orrba passzoló radarjuk is. Félre ne értsen senki, nem tudom, vagy akarom sejtetni azt hogy tudom hogy ez mi, és mit tud, csak ötletelek, de nekem meg az tűnik logikusnak, ha össze tudták ezt hozni úgy, hogy mondjuk csak +10-15 km-t tud pluszban mondjuk szemből egy F-22/35 ellen, akkor már az itt nagyon sokat jelenthet, hogy 20 vagy 30-35 km a felderíthetőség határa. Abban magam is biztos vagyok, hogy ezek nem több 100 km -ről fogják kiszúrni a modern 5. gen gépeket, de olyat ami kicsi - vadászgép méretű - pláne ha annak tényleg szofisztikált a geo stealth alakja, ÉN el tudom képzelni hogy megéri akár egy ilyen radarral is besugározni.
 
M

molnibalage

Guest
Balázs.

Sosem láttam vadászgépen Yagi antennát. Azt azért írtam példának, hogy nem csak rádióteleszkóp méretű ÉS parabola alakú apertúrával lehet fókuszálni energiát, és így elérni az általad annyira kihangsúlyozott teljesítménysűrűséget. Mert TE az elején azt állítottad, hogy TELJESEN SZAR az alakja ahhoz hogy ez érjen valamit. Én még mindig nem tudom a méreteket, semmit. Azt olvastam az anyagban hogy állítólag nem VHF, hanem UHF és azon belül L sáv. Semmit nem tudok róla amúgy a méreteit tekintve még most sem. Az azimuth szerinti felbontás gyanúsan gyenge, így van. Erre írtam PONT, hogy én veled ellentétben nem a hatótávot látom problémásnak, hanem a pontosságát, viszont erre meg lehet megoldás az amit többször leírtam már, hogy rendszer részeként operál, illetve még mindig nem világos hogy miért van két felé bontva, más meg ugye rajtam kívül is bedobta a háromszögelést mint opciót.

Veled ellentétben bár mindketten csak ötletelünk, mivel mocskos mód nem tudunk semmit, én csak annyiban adom elő másképp, hogy nem vagyok arrogáns, illetve nem jelentettem ki FIXRE hogy ez mint RADAR SZAR.

Nézz magadba kérlek!


Igen, elolvastam. Nyilván semmi konkrét, de kb. az amit éreztem. Aztán persze vagy hazudik az öreg vagy nem, de ez kurvára nem MAWS, és még az is lehet hogy nem ótvar szar, illetve használható...
Látom ennyi szájtépés után sem érted meg az alapokat sem és arra sem figyelsz, amit mondok....

  1. Ha eddig ötször nem írtam le egyszer sem, hogy mi a véleményem a radarraról. Nem figyelsz. Nem azt mondom, hogy szar, hanemhogy kurvára nem arra való, amire egyesek propagálják.
  2. Ezt nem a levegőbe dumálva mondom, hanem a legalapvetőbb antenna összefüggéseket nézve. Hidd el, elég sokmindent magyaráztak nekem azok, akik a HT összefoglalóban segítettek. Csoda radar nincs, ezt ki lehet jelenteni. Hagyafasznyi radarantenna felülettel te nem kapsz sem jó felbontást, sem jó érzékenységet.
  3. Esetleg ránézhettél volna a Nebo antenna méretre, hogy mekkora rohadt nagy antenna és mégis mekkora észlelési távolság jön ki -30 és -40 dBSm célok ellen. Hát olyan 40-50 km talán.
  4. Ez alapján pattogni és "semmit nem tudhatunk" meg "biztos valami" rigmusok nálam a bullshittelés csúcsa úgy, hogy láthatólag most sem érted még a nyalábszélesség és teljesítménysűrűség összefüggését. Képtelen vagy megérteni, hogy a nyalábszélesség az az érzékenységgel is összefügg.
Most erre mit monjdak? Simogassam meg a buksid...?
 
M

molnibalage

Guest
Valamire biztosan használható, különben nem pakolnák fel az oroszok most már két típusukra is. :) Ami biztos, hogy L-sávban aktív üzemmódra is képes. Mert azon kívül, hogy az oroszok is aktívnak nevezik, a képeken is látszanak a komoly rézburkolatok, amik a nagy energiát átalakító, vagy kibocsátó (itt ugye RF transzmitter) eszközök hűtésére jellemzők.

Azok kedvéért pedig, akik lusták egy linket megnyitni:

  1. Search, track and missile midcourse guidance against low signature aircraft.
  2. Identification Friend Foe / Secondary Surveillance Radar.
  3. Passive angle tracking and geolocation of JTIDS/MIDS/Link-16 emitters at long ranges.
  4. Passive angle tracking and geolocation of L-band AEW&C/AWACS and surface based search radars at long ranges.
  5. Passive angle tracking and geolocation of hostile (i.e. Western) IFF and SSR transponders at long ranges.
  6. High power active jamming of JTIDS/MIDS/Link-16 emitters.
  7. High power active jamming of satellite navigation receivers over large areas.
  8. High power active jamming of L-band AEW&C/AWACS and surface based search radars at long ranges.
  9. High power active jamming of guided munition command datalinks over large areas.

Esélyesen ezek közül lehet jó valamelyikre, vagy akár többre is közülük, de nem biztos, hogy mindre.
Megnyitottam a linket és agyfaszt kaptam tőle.

IFF antennának a nyalábszélessége miatt nem túl jó, bár összességében nem kirívóan szar ahhoz képest, amit más vadászgép tud. (Ez is benne lesz a műben...)

A többi meg merő spekuláció... Amolyan jópfoa Karcsis módon...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Látom ennyi szájtépés után sem érted meg az alapokat sem és arra sem figyelsz, amit mondok....

  1. Ha eddig ötször nem írtam le egyszer sem, hogy mi a véleményem a radarraról. Nem figyelsz. Nem azt mondom, hogy szar, hanemhogy kurvára nem arra való, amire egyesek propagálják.
  2. Ezt nem a levegőbe dumálva mondom, hanem a legalapvetőbb antenna összefüggéseket nézve. Hidd el, elég sokmindent magyaráztak nekem azok, akik a HT összefoglalóban segítettek. Csoda radar nincs, ezt ki lehet jelenteni. Hagyafasznyi radarantenna felülettel te nem kapsz sem jó felbontást, sem jó érzékenységet.
  3. Esetleg ránézhettél volna a Nebo antenna méretre, hogy mekkora rohadt nagy antenna és mégis mekkora észlelési távolság jön ki -30 és -40 dBSm célok ellen. Hát olyan 40-50 km talán.
  4. Ez alapján pattogni és "semmit nem tudhatunk" meg "biztos valami" rigmusok nálam a bullshittelés csúcsa úgy, hogy láthatólag most sem érted még a nyalábszélesség és teljesítménysűrűség összefüggését. Képtelen vagy megérteni, hogy a nyalábszélesség az az érzékenységgel is összefügg.
Most erre mit monjdak? Simogassam meg a buksid...?
Nos akkor szerinted ez mire is való? Radaros MAWS, csak előre ;)? Melyik Nebo ról beszélsz? Egyébként egyik sem 24 cm en dolgozik, hanem felette. Ez állítólag 24 cm hullámhosszal operál. Mekkora a radarfelület itt? Mi az hogy hangyafasznyi mérnökúr, hány m2? Mennyire biztos az hogy az általad meghivatkozott Nebo TÉNYLEG 30 km ről deríti fel a -30 dBSm célt? Miért biztos hogy az F35 pl. ez a kategória szemből? Jók ezek a számítások, modellező programok, csak pl. már a RAM al egyik sem számol érdemben. Szerintem akkor meg ha már TE IS CSAK TALÁLGATSZ, akkor kérlek lényegesen szerényebben add elő!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Mekkora a mérete ennek a két radarnak? Tudunk front felületet? Ebben sem vagyok egyébként én biztos, hogy amit a rosszabb fókuszáltságnál elbuknak esetleg az orrban lévő radarral szemben, az még mindig nem megéri e mondjuk azért mert az viszont a 10x nagyobb frekvencián nem e nyelődik el/szóródik szét lényegesen jobban A MAI F-22/35 geometrián és RAM megoldásokon. Nem az F-117 már a cél, hanem ez a két gép, elsősorban. Aki megalkotta ezekre alkotta meg jó eséllyel, mivel zavaró konténerük eddig is volt, illetve sima orrba passzoló radarjuk is. Félre ne értsen senki, nem tudom, vagy akarom sejtetni azt hogy tudom hogy ez mi, és mit tud, csak ötletelek, de nekem meg az tűnik logikusnak, ha össze tudták ezt hozni úgy, hogy mondjuk csak +10-15 km-t tud pluszban mondjuk szemből egy F-22/35 ellen, akkor már az itt nagyon sokat jelenthet, hogy 20 vagy 30-35 km a felderíthetőség határa. Abban magam is biztos vagyok, hogy ezek nem több 100 km -ről fogják kiszúrni a modern 5. gen gépeket, de olyat ami kicsi - vadászgép méretű - pláne ha annak tényleg szofisztikált a geo stealth alakja, ÉN el tudom képzelni hogy megéri akár egy ilyen radarral is besugározni.

A szárnyak méretéből közelítőleg meg lehetne becsülni, de én most biztos nem fogom.

0NEwn.jpg


Conformal+L-Band+AESA+array+for+Super+Su-30MKI-1.jpg


Nekem az valahogy nem tűnik reálisnak, hogy ha a P-18 a nagy teljesítményével, a marha nagy antennájával, meg a méteres hullámhosszával max 30 km-ről észlelte, akkor ez a deciméteres hullámhosszú és picike (kevés T/R-es) radar (oké, hogy már AESA, meg fejlettebb a jelfeldolgozása, de a méret itt igenis számít, sokat) az F-117-nél elvileg már fejlettebb formájú stealth gépeket értékelhető távolságból érzékelni fogja. Bár azt talán el tudom képzelni, hogy arra jó lehet, hogy amikor már tényleg közel vannak egymáshoz (pár km-en belül) és mondjuk szarak a látási viszonyok, akkor ezzel még meg tudhatja határozni a stealth gép helyzetét, amennyiben ezen radarok (amúgy jóó nagy) látómezejében van.

Megnyitottam a linket és agyfaszt kaptam tőle.

IFF antennának a nyalábszélessége miatt nem túl jó, bár összességében nem kirívóan szar ahhoz képest, amit más vadászgép tud. (Ez is benne lesz a műben...)

A többi meg merő spekuláció... Amolyan jópfoa Karcsis módon...

Bocsi, nem direkt volt, eskü! :D
Persze, spekulációk, de azért annyira nem képtelenségek szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
Nos akkor szerinted ez mire is való? Radaros MAWS, csak előre ;)? Melyik Nebo ról beszélsz? Egyébként egyik sem 24 cm en dolgozik, hanem felette. Ez állítólag 24 cm hullámhosszal operál. Mekkora a radarfelület itt? Mi az hogy hangyafasznyi mérnökúr, hány m2? Mennyire biztos az hogy az általad meghivatkozott Nebo TÉNYLEG 30 km ről deríti fel a -30 dBSm célt? Miért biztos hogy az F35 pl. ez a kategória szemből? Jók ezek a számítások, modellező programok, csak pl. már a RAM al egyik sem számol érdemben. Szerintem akkor meg ha már TE IS CSAK TALÁLGATSZ, akkor kérlek lényegesen szerényebben add elő!
Több radarra a számítást is megosztottam már. Ez alapján akkor számold ki a méretekből és a látható elemszámokból...
Ha már ennyire neked áll fentebb a kurva nagy semmire...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Apropó!
Mi a garancia arra, hogy abba a fránya belépőélbe olyan formájú, anyagú, szerkezetű cucc van beépítve, mint amiről képeket hoztak nyilvánosságra, illetve - ha jól emlékszem - maketteket állítottak ki?
S ha az csak valami fejlesztés eleji/közepi fázis, ami azért arra jó, hogy még a hozzáértőbb kívülállókat is megzavarja, elbizonytalanítsa, közben meg már egy sokkal szofisztikáltabb konstrukció van kidolgozva?
Mi van akkor - nem tudom lenne e értelme, ehhez sem értek - ha AESA adó/vevő elemek vannak oda beapplikálva?

Ez a radar AESA, mindig is ezt mondták. A hullámhossz pedig behatárolja az adó/vevő/atenna-elemek méretét, szóval itt trükközni nem nagyon tudnak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 788
113
Gondolkodtam ezen az egészen és a gépemen megkerestem egy rég lementett képet. Ez volt az:
stealth-bomber_00262100.jpg


Érdemes kinagyítani, hogy látszódjanak a feliratok.
A B2-nél is elvileg a belépőél alatt van beépítve a radar. Az "Antenna házak" feliratot kell keresni. (angolul)
 
M

molnibalage

Guest
Mekkora a mérete ennek a két radarnak? Tudunk front felületet?
Valaho vicces, hogy szerinted találgatok, de számodra megugorhatalan az, hogy lemérd a belépőél befoglaló méretét...

Ebben sem vagyok egyébként én biztos, hogy amit a rosszabb fókuszáltságnál elbuknak esetleg az orrban lévő radarral szemben, az még mindig nem megéri e mondjuk azért mert az viszont a 10x nagyobb frekvencián nem e nyelődik el/szóródik szét lényegesen jobban A MAI F-22/35 geometrián és RAM megoldásokon.
Először is nincs tízszeres freki eltérés. A vadászgépek orrában levő radarok olyan 8-10 GHz táján működnek. A méretük miatt a 3-4 fokos nyalábszélességez és kellő elemszámból ez jön ki. Erre konkrét példákat is mutattam már egy spolieres kommentben. Nem fogom újrta bemásolni. Ha érdekel, akkor keresd vissza.


Nem az F-117 már a cél, hanem ez a két gép, elsősorban.
Az F-117 RCS értéke mai semmel volt rossz. A probléma a gép egyéb harcászati és üzemeltési korlátai voltak. Nuku RWR, nuku radar, de még rádiózni sem tudott stealth üzem alatt és szubszonikus.

Ezzel szemben nézz meg egy F-35-öt. DAS, radar, RWR, EOTS. Erről is volt már szó, de persze neked magyarázhatja a zember....