Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 178
61 042
113
Ezt a botos témát már egy éve kiveséztük itt az összes mostani résztvevővel, ne vegyük már elő még egyszer. Ennyire nem lehet rövid az eszetek!
Akkor már bemutattam az összes orosz tesztet, fotókkal meg leírtam, hogy ki, mikor, miért, minek próbálkozott ezzel, miért lett a Lockheed-nál ez preferált megoldás, a Boeing-nál meg miért nem. A franciák miért vették át, az európaiak meg miért nem.

Na...
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ezt a botos témát már egy éve kiveséztük itt az összes mostani résztvevővel, ne vegyük már elő még egyszer. Ennyire nem lehet rövid az eszetek!
Akkor már bemutattam az összes orosz tesztet, fotókkal meg leírtam, hogy ki, mikor, miért, minek próbálkozott ezzel, miért lett a Lockheed-nál ez preferált megoldás, a Boeing-nál meg miért nem. A franciák miért vették át, az európaiak meg miért nem.

Na...

De néha olyan jó a fingot darálni "tudatlanul" ! LOL
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 028
113
Nem akarták, utólag biztos nem fogják módosítgatni. Egy Szu-27-esen egyszer letesztelték (80-as évek végén, 90-es években?), maradtak a hagyományosnál.
.
.
A vadászpilóták kiválasztásakor előirás, hogy jobbkezes legyen? Balkezes pilóták vannak? És ha igen, ők hogy boldogulnak a kabinban? Vagy kénytelenek az ügyetlenebb jobb kezükkel vezetni?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 964
113
.
.
A vadászpilóták kiválasztásakor előirás, hogy jobbkezes legyen? Balkezes pilóták vannak? És ha igen, ők hogy boldogulnak a kabinban? Vagy kénytelenek az ügyetlenebb jobb kezükkel vezetni?

Biztos vannak csak megtanulnak jobb kézzel boldogulni.Nem olyan nehez az.Alapból mind a két kezed ugyanolyan ügyes csak amelyiket többet használod "megügyesedik",de ez nem azt jelenti,hogy a másikat ne lehetne ugyanarra a szintre hozni.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 028
113
Biztos vannak csak megtanulnak jobb kézzel boldogulni.Nem olyan nehez az.Alapból mind a két kezed ugyanolyan ügyes csak amelyiket többet használod "megügyesedik",de ez nem azt jelenti,hogy a másikat ne lehetne ugyanarra a szintre hozni.
.
A balkezesség nem sima megszokás, hanem biológia, a jobb agyféltekei dominancián alapul. Régen volt divat, hogy a balkezes gyerekeket akár veréssel is próbálták átnevelni "rendes" jobbkezessé, mérsékelt sikerrel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 964
113
.
A balkezesség nem sima megszokás, hanem biológia, a jobb agyféltekei dominancián alapul. Régen volt divat, hogy a balkezes gyerekeket akár veréssel is próbálták átnevelni "rendes" jobbkezessé, mérsékelt sikerrel.

Nem átszokatni kell(az tán megzavadja az agyat)hanem megtanulni egy adott dolgot(ugye itt konkrét dologról beszélünk nem általánosságban) a masik kézzel tökéletesen.Hisz mi t írtam a kezed ugyan olyan ügyes.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Ezt a bal és jobb kezes definíciót soha nem értettem.
Én bal kézzel írok, de a jobb kezem az ügyesebb. Azzal szerelek és az a dobó kezem is. A joystickot is mindig jobb kézzel fogtam.
Akkor én milyen kezes vagyok?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 964
113
Ezt a bal és jobb kezes definíciót soha nem értettem.
Én bal kézzel írok, de a jobb kezem az ügyesebb. Azzal szerelek és az a dobó kezem is. A joystickot is mindig jobb kézzel fogtam.
Akkor én milyen kezes vagyok?

Melyikkel nyúlsz valamiért ha nincs időd végiggondolni a dolgot,mert hirtelen mozdulatra van szükség(pl leesik valami és utánakapsz)?
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
.
A balkezesség nem sima megszokás, hanem biológia, a jobb agyféltekei dominancián alapul. Régen volt divat, hogy a balkezes gyerekeket akár veréssel is próbálták átnevelni "rendes" jobbkezessé, mérsékelt sikerrel.

Hát engemet is átszoktattak, szerencsére nem veréssel.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Még a hőskorban kezdtem a számítógéppel játszani, a nyílbillentyűket jobbkezes lévén, jobb kézzel nyomtam, akkoriban az egér még nem nagyon kellett a játékokhoz. főleg az autós játékok mentek nagyon billentyűről. Aztán jöttek azok amelyekhez már az egeret és a billentyűzetet egyaránt kellett használni a mozgáshoz, bármihez, na ekkor voltam bajban, mert az egér ballal ugye semennyire nem ment, a wasd billentyűket nagynehezen megszoktam, de soká tartott, amig értékelhetően menni kezdett a bal kezes oldal is. Viszont ha autós játék, akkor mind a mai napig kizárólag jobb kézzel tudom játszani. Ballal nem tudok "vezetni".
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 178
61 042
113
A jobb és balkezes dolog az egy komoly dolog, alapvetően, az esetek nagy többségében súlyos károkat okoz a kényszerített átszoktatás, de ez főleg akkor, ha gyermekkorban történik és társul még hozzá a megszégyenítés, elnyomás, miegyéb.

A repülőgépvezetés, a fegyverforgatás, a számítógéphasználat, gitározás egész más dolog. Ezek zömét később tanulja meg az ember, sokszor úgy, hogy nincs is módja az alternatívákon gondolkodni (mondjuk nem telik balkezes gitárra, mi több, sosem hallott róla). Például egy már kifejlődött motorikus funkciókkal bíró lelkes tizenéves hiába balkezes, a vitorlázó repülőgépet ugyanúgy jobb kézzel fogja vezetni, mint a jobbkezekes társai, mindenféle reflexbeli, készségbeli hátrány nélkül. Idősebbekre ez meg méginkább vonatkozik.
De gondolhatunk az autóvezetésre is, ahol nálunk jobb kézzel váltunk, a balkezesek is jobb kézzel váltanak, míg a világ számos országában meg ballal.

Nem nagyon közismert, de vannak igenis "kétkezes" emberek, akik a legváltozatosabb kombinációban jobb, illetve balkezesek, mégsincs semmilyen hátrányuk belőle.
Az ilyen emberek mindig rácsodálkoznak a többiekre, hogy mi az, hogy jobb, vagy balkezes az illető, mikor ők mind a két kezüket használják. Van ilyen, szerintem egy áldás, de azért nem ez a jellemző.
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 028
113
Nem nagyon közismert, de vannak igenis "kétkezes" emberek, akik a legváltozatosabb kombinációban jobb, illetve balkezesek, mégsincs semmilyen hátrányuk belőle.
Az ilyen emberek mindig rácsodálkoznak a többiekre, hogy mi az, hogy jobb, vagy balkezes az illető, mikor ők mind a két kezüket használják. Van ilyen, szerintem egy áldás, de azért nem ez a jellemző.
.
.
Ilyen volt az egyetemen a pathológia professzorunk anno, jó oktató és nagy showman volt. Az első előadásán volt meglepett morajlás rendesen, amikor egy-egy krétát fogott a két kezébe, és egyszerre rajzolt egy szabályos kört, és az egyszerre kétkezes rajzokat később is rendszeresen produkálta.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
.
.
Ilyen volt az egyetemen a pathológia professzorunk anno, jó oktató és nagy showman volt. Az első előadásán volt meglepett morajlás rendesen, amikor egy-egy krétát fogott a két kezébe, és egyszerre rajzolt egy szabályos kört, és az egyszerre kétkezes rajzokat később is rendszeresen produkálta.
Valójában ez nem nagy kunszt. Humánbioszon anno még a hivatalos tesztsort is végigcsináltuk. Azt kell látni, hogy a kézpreferencia nem kétállapotú függvény, hanem egy két végpont közötti állapot. Vannak dominánsan egykezesek (nagyrészt jobb, de fordítva is előfordul) és tökéletesen kétkezesek is, de az igazság az,hogy a többség valahol a kettő között van. Amit dudi mondott az pl egy teszt. De ban, h melyik kezeddel írsz,mivel nyúlsz a fésüért, pohárért stb. Ha ezek nagyjából egyensúlyban vannak,akkor a kétkezesség tanulható. Az írás ugye bezavar, mert az nagyon komolyan tanult tevékenység, de az emberek nagyjából fele minden nehézség nélkül meg tudja tanulni mindkét kézzel. A rejtett kezesség is innen jön. Egyszerüen annyira alacsony az erősebb kéz primátusa, hogy a megfigyelt minták alapján a másik kézzel tanulod meg az írást, illetve, a másik kezedet használod inkább. Molni pl valószínüleg ilyen ember. De ebből következik, hogy ha valaki közepesen erősen balkéz domináns, vagy afölött van,soha nem fog tudni jobb kézzel olyan jól vadászgépet vezetni, mint ballal tudna.
 
  • Tetszik
Reactions: Capslock27

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 028
113
Valójában ez nem nagy kunszt. Humánbioszon anno még a hivatalos tesztsort is végigcsináltuk. Azt kell látni, hogy a kézpreferencia nem kétállapotú függvény, hanem egy két végpont közötti állapot. Vannak dominánsan egykezesek (nagyrészt jobb, de fordítva is előfordul) és tökéletesen kétkezesek is, de az igazság az,hogy a többség valahol a kettő között van. Amit dudi mondott az pl egy teszt. De ban, h melyik kezeddel írsz,mivel nyúlsz a fésüért, pohárért stb. Ha ezek nagyjából egyensúlyban vannak,akkor a kétkezesség tanulható. Az írás ugye bezavar, mert az nagyon komolyan tanult tevékenység, de az emberek nagyjából fele minden nehézség nélkül meg tudja tanulni mindkét kézzel. A rejtett kezesség is innen jön. Egyszerüen annyira alacsony az erősebb kéz primátusa, hogy a megfigyelt minták alapján a másik kézzel tanulod meg az írást, illetve, a másik kezedet használod inkább. Molni pl valószínüleg ilyen ember. De ebből következik, hogy ha valaki közepesen erősen balkéz domináns, vagy afölött van,soha nem fog tudni jobb kézzel olyan jól vadászgépet vezetni, mint ballal tudna.
.
.
Az nem kerdes nyilvan, hogy sok sokminden tanulhato, az alkalmazkodokepesseg a tuleles zaloga minden elöleny eseteben. Lehet alkalmazkodni akar vegtag elvesztesehez is, latas-hallas elvesztesehez, betegsegekkel egyutteleshez, sokmindenhez, es ha nem tul magas egy adott helyzet jelentette elvaras, vagy kap segitseget az illetö, akkor pl egy kerekesszekes közlekedeshez alkalmazkodott ember is tökeletesen megoldja a napi dolgokat.
Vadaszgepben ulve, feltetelezve egy eles legiharcot, ahol valoszinuleg 110%-ot kell hozni gepnek, embernek, minden teren, ott viszont lehet hatrany, hogy jo a jobb kezed is, de a bal tudna 5-10%-kal többet. Vegulis csak arra voltam csak kivancsi, hogy vadaszpilotak valogatasakor szempont-e, söt hatrany-e ha az ember balkezeskent jelentkezik.
.
Bar most hogy irom, es gondolkozom tovabb rajta, pl civil utasszallitoban hogy nezhet ez ki? Ott a bal oldalon ulö kapitanynak jobb kezre esnek a gazkarok, FMS adatbevivö panel, a jobb oldalon ulö pilotanak meg bal kezre ugyanez.
1. Tulajdonkeppen miert bal oldalon ul a kapitany? Van ennek köze ehhez a "kezesseg" kerdeshez?
2. Az utasszalliton, vagy katonai nagygepeken is, a kapitany es a pilota teljesen egyforma kialakitasu botot kap, vagy a ket oldalra tukrözött markolatu bot kerul?
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 028
113
3. Ill a kapitanyok/pilotak a szimulatorban szoktak mindket oldalrol gyakorolni? Amikor Maltan vagy Londonban jobbkormanyos kocsit vezettem, meg lehetett oldani baj nelkul, es a forgalom tempojat is fel tudtam venni meg a nagyvarosban is, de erezhetöen lassabban, bizonytalanabbul, sokkal több koncentralassal ment minden mozdulat meg napok mulva is.