Szu-17 , Szu-20 , Szu-22 / Su-17 , Su-20 , Su-22 Fitter (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 780
8 333
113
Tetszett a cikk, gratulálok hozzá, és köszönet érte.
http://kepfeltoltes.hu/140315/Szu-22_Fitter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Az írás címét abszolút nem értem. A Szu-17 család legfeljebb csapásmérés terén volt többfeladatú, de nem klasszikus multirole szóhasználat szerint. Még, ha csapásmérésre rakjuk ezt a címkét akkor meg az "utolsó" jelzőt nem értem, ugyanis van egy Gripen EBS HU típusunk.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
Csatlakozom Molni véleményéhez, nekem is fura volt a kifejezés.

"A vízszintes vezérsíkok teljes egészében kitéríthetőek, és
magassági kormányként szolgálnak,..."

Meg ez a magassági kormányos is. Mert más típusokon alapvetően nem magassági kormányként funkcionálnak?

Na de nem akarok kukacoskodni, nagyon jó a cikk, hasznos információkkal igazi hiánypótló anyag egyik kedvenc típusomról.
Köszönet érte!

Ja és a fegyverekér, függesztményekért plusz pirospont.
 

HindTheBest

Member
2010. április 19.
163
0
16
Ez tényleg csak kukacoskodás :)
Elint képesség felderítő képesség....az minek számít? Csapásmérésnek?
Nézd meg a rendszeresített fegyverzetet a két géphez...és nekem ne gyertek azzal hogy majd ezt azt veszünk hozzá ha kell...Soha nem fogunk hozzá venni semmi mást csak az az x db Maverick lesz...Melyik gépet küldenéd egy tisztán támogató feladatra? Arra jó a Gripen a Maverickkel?
De most ez a vita is olyan lesz hogy jövőhétvégén tudok válaszolni mert gyakorltaon leszek...
Valódi rugalmasságot számunkra a Gripen nem ad..Nem is arra rendszeresítettük...PONT
Igazán utolsó...Igen a Fitter volt...És nem én gondolom egyedül így...
 
M

molnibalage

Guest
Nézd meg a rendszeresített fegyverzetet a két géphez...

Öööö, a Szu-22 gépekhez csak bombafegyverzet volt, mert a Kh-29 nem volt ugyebár függeszthető, mert soha nem volt meg hozzá a gerenda/adapter...

A Gripen EW képességei meg olyanok, hogy az a régi szovjet gépekhez képest kis túlzással majdnem hi-tech ELINT... A felderítő képesség meg nem a klasszikus fotós, csak éppen a TGP felbontása akkora, hogy egy F-16 méretű típus jó időben 20 km-ről megkülönböztethető egy Gripentől. Nézegesd a svéd felvételeket Líbiából. Ezen felül tudtommal az is lehetséges, hogy ezt a gép valós időben továbbítsa, "csak" ezt a képességet is meg kell venni.

és nekem ne gyertek azzal hogy majd ezt azt veszünk hozzá ha kell...

Az, hogy egy gép többfeladatos vagy sem nem a megvett dolgok határozzák meg, azt a gép alavető képessége adja. Az F-15A/B/C/D is bizony a kor szintjén multirole volt, csak ezt soha nem használták ki. A vas attól bizony képes volt rá pont annyira, mint az F-16A, ami ezt bizonyította Osirak felett (is). A Gripen pedig eléggé multirole, mert mindent és még sokkal többet is tud, mint a Szu-22 valaha tudott.

Soha nem fogunk hozzá venni semmi mást csak az az x db Maverick lesz...Melyik gépet küldenéd egy tisztán támogató feladatra? Arra jó a Gripen a Maverickkel?

Igen, jó. Csak éppen a tűzerú a kevés és drágán lett véve. Ettől függetlenül ne akar egy épületben lenni, amit telibekap egy olyan rakéta, ami harckocsikat szed szét. Hidd el, veszítenél...

Valódi rugalmasságot számunkra a Gripen nem ad..Nem is arra rendszeresítettük...PONT

Ez úgy téveszme, ahogy van. Most nem ad és egyébként meg pont azért rendszerítettük, mert a vas képes rá, csak ezek a marhák a teljes projektköltség elenyésző %-át nem költik rá, hogy ez a képesség realizálódjon.

Igazán utolsó...Igen a Fitter volt...És nem én gondolom egyedül így...

Mint látható nem én gondolom egyedül úgy, hogy ez az állítás finoman szólva nem igaz. A szó klasszikus értelmében meg élből nem igaz, mert soha nem volt klasszikus vadászgép képességeinek birtokában...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Balage
A Szu-22 gépeinkhez nem csak bombafegyverzet volt, hanem pl. a H-23 rádióparancs-vezérlésű, H-25MP radar-elleni és a H-25L lézervezérlésű földi célok elleni irányított rakéták , ezekhez megvolt minden szükséges technika. Voltak is kint Lengyelországban a Fürkészdarazsak a H-25L rakétákkal éleslövészeten.
ML
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Na akkor elemezzük már egy kicsit a címet

<i>"A Szuhoj Szu-17 "Fitter" vadászbombázó család -
Magyarország utolsó többfeladatú csapásmérője"</i>

-A Szuhoj vadászbombázó volt? Igen, hiszen rendelkezett vadászfegyverzettel. (mielőtt jön a de, nem csak az lehet vadászgép, amelyik manőverező légiharcban le tud győzni egy F-16-ost, az is lehet amelyik csak mondjuk egy B-52-es elfogására képes, és szerintem a Szuhoj erre elméletileg képes lehetett)
- A Szuhoj több feladatú volt? Igen, bombázó és felderítő.
-Az utolsó csapásmérő volt? Igen, hiszen a Gripen nem csapásmérő, hanem vadászgép, amely rendelkezik bombázó és felderítő képességgel.

Úgyhogy nem igazán értem ezt a nagy gondot a cím körül.

Molni
A címtől elvonatkoztatva, azért mert többen hiszik, hogy igazuk van, akkor valóban igazuk van? Ha erre a hozzászólásra még ketten fogják írni, hogy nekem van igazam, akkor valóban igazam lesz? Én nem gondolnám.

HindtheBest
Azért mert valamihez nem veszünk valamit attól és csak egy feladatra használjuk mi, attól az a gép még többfeladatú szerintem. De ettől függetlenül, teljesen mindegy, hogy mennyi Mavericet vettünk hozzá és még mit veszünk, vagy nem, ettől még tény, hogy vettünk, így, a csehekkel ellentétben nem csak egy feladatra szánjuk, azaz nálunk is többcélú. (És akkor még nem beszéltem a célmegjelölő konténerről).


És úgy általában, mindenkitől aki használja. Miért gondoljátok, hogyha a hozzászólásotokba beírjátok, hogy "PONT", akkor igazatok van, és valami megfellebbezhetetlen tényt közöltök?

TG
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Na ennek így se füle se farka, úgyhogy még egyszer.

Molni!

Igazad van, félre olvastam az idézet mondatodat. Elnézést!

TG
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Én a címet nem tartom problémának. A francia SEM is többfeladatú vadászbombázó, pedig szintén nem rendelkezik lokátora légiharc móddal, nincs BVR fegyverzete, és elsősorban csapásmérő gép. Felderítő konténerével "recce" feladatokat is elláthat. A Szu-17/22 hasonló, csak régebbi az elektornikai rendszere, és nem hordózófedélzeti többfeladatú...
 

HindTheBest

Member
2010. április 19.
163
0
16
Üdv!
Igazából engem csak a kötekedés borított ki:)
Összességében megválaszoltátok helyettem..A címet pedig szándékosan magyar vonatkozásban fogalmaztam meg.Nálunk egy képesség sajnos nem azt jelenti hogy tudjuk is használni...Kicsit szubjektív, de így gondolom. A Szuhojhoz meg hogy csak bomba fegyverzetet vettük...Ott a cikk...képek, leírás...Azért ez komoly rugalmasságot adott volna...De a különböző konténerek is....Maga a KKR konténer is egy többfeladatra alkalmas cucc...

És köszönöm mindenkinek a jó szavakat...

PL
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A pilóták az írták a felderítő konténerről, hogy többre mentek volna egy boltba vett Sony kamerával.
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
967
3 374
93
Hello,

a mellékelt fotó és a nagyítás a sátorról, még az egy generációval korábbi, a hatvanas években gyártott MiG-21R készítette Afganisztánban, a nyolcvanas évek elején.

9u6cti.jpg


Én nem értek a fotózáshoz. Lehetett venni a sarki boltban ekkoriban olyan fényképezőgépet, ami nagy magasságban, nagy sebességgel haladó repülőgépen használva ilyenre képes?
 
M

molnibalage

Guest
Igazából engem csak a kötekedés borított ki:)

Semmi kötekedés nem volt benne...

@galcolm
Megtetted, amit én akartam, bár én a '73-as háborúból akartam azt a képet linkelni, ahol egy arab légicsapás után a felderítő azt fotózta, amikor temették a halottakat.