Szu-25 , -28, -39 / Su-25 , -28, -39 Frogfoot (Szuhoj, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Elkhound

Well-Known Member
2016. május 17.
317
1 560
93

A cél támadása után észlelte hogy egy rakéta megrongálja a (géppár másik gépének) hajtóművét. A (másik) pilóta hidegvérét megőrizve egyenesbe hozta a gépet, (parancs szerint) egyenesen távolodott. A parancsnok tükrében bal oldalról követte a mozgását, amikor észlelte a második rakétaindítást. A (parancs szerint) egyenesen távolodó gép mögé sorolt (fedezte), infracsapdákat lőtt. A rakéta alatta ment el, az infracsapdára. Magasságot gyűjtöttek, indultak a repülőtérre. (Parancsaival) irányította a másik gépet, annak leálltak a rendszerei/műszerei. Folytatták a küldetést a leszállásig. Leszállás közben a (sérült gép) bal futója defektet kapott, de a pilóta a pályán tartotta a gépet. A pálya bal szélére húzódott le, hogy a további érkező gépek le tudjanak szállni.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 961
5 895
113

A cél támadása után észlelte hogy egy rakéta megrongálja a (géppár másik gépének) hajtóművét. A (másik) pilóta hidegvérét megőrizve egyenesbe hozta a gépet, (parancs szerint) egyenesen távolodott. A parancsnok tükrében bal oldalról követte a mozgását, amikor észlelte a második rakétaindítást. A (parancs szerint) egyenesen távolodó gép mögé sorolt (fedezte), infracsapdákat lőtt. A rakéta alatta ment el, az infracsapdára. Magasságot gyűjtöttek, indultak a repülőtérre. (Parancsaival) irányította a másik gépet, annak leálltak a rendszerei/műszerei. Folytatták a küldetést a leszállásig. Leszállás közben a (sérült gép) bal futója defektet kapott, de a pilóta a pályán tartotta a gépet. A pálya bal szélére húzódott le, hogy a további érkező gépek le tudjanak szállni.

Ez igen, így olvasva. Elképesztő sztory.
Ez plecsnigyanús a másik pilótának, még is csak megmentette társát. Na meg, hogy meg lett mentve a technika.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 608
8 797
113
Ez igen, így olvasva. Elképesztő sztory.
Ez plecsnigyanús a másik pilótának, még is csak megmentette társát. Na meg, hogy meg lett mentve a technika.
Szerintem mindkét pilótának kitüntetés gyanús az eset. A parancsnoknak azért, mert védte és segítette a meglőtt kísérőgépet, a kísérő gép pilótájának pedig azért, mert egyben hazavitte, leszállt vele, és még arra is figyelt, hogy a pályát felszabadítsa a többi leszálló gép számára.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 003
113
Szu-25SzM3 komoly sérülésekkel egy Manpads találat után vissza tudott repülni a bázisra.

275756721_5309143719119104_2179881501447551537_n.jpg

275799482_5309143715785771_1561735697229107212_n.jpg

275861591_5309143722452437_4620664963918992653_n.jpg
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
200 és 2500m között.. Ezek sose tanulnak. Most, hogy a herati piacon olcsóbb a Stinger, mint a dinnye.
https://vpk.name/news/591884_rossii...vku_s_puskami_raket_v_kirgizii.html2022.04.04. Interfax-AVN

Az orosz Szu-25SM támadórepülőgép rakétakilövésekkel végzett kiképzést Kirgizisztánban
Szakaszok: Repülés, A védelmi ipar helyzete és kilátásai
51700

Támadó repülőgép Szu-25SM3.
A kép forrása: Fotó: RIA Novosti / Vitaly Timkiv
Jekatyerinburg. április 1. Interfax – A Kirgizisztánban állomásozó orosz légibázis Szu-25SM támadórepülőgépe rakétatámadást indított egy álellenség raktár ellen a közép-ázsiai hegyvidéki kiképzőrepülések részeként – közölte pénteken a Központi Katonai Körzet (CVO).

"A Szu-25SM repülőgép személyzete, miután elvégezte a álellenség légvédelmének elkerülésének elemeit, 80 mm-es irányítatlan repülőgép-rakétákat használt olyan célpontokra, amelyek egy álcázott raktárt szimuláltak fegyverekkel és egy álellenség könnyű páncélozott járműveiből. – áll a kerületi sajtószolgálat közleményében.

A repüléseket 700-750 km/h sebességgel és 200-2,5 ezer méteres magasságban hajtották végre.

"Négy Szu-25-ös támadórepülőgép, valamint körülbelül 100 repülő- és mérnöki személyzet vett részt a kiképzőrepülésekben" - közölte a sajtószolgálat.

„Az orosz pilóták a repülés megsemmisítésének eszközeivel hajtanak végre repüléseket, szigorúan a Kirgiz Köztársaság katonai osztályával egyetértésben” – hangsúlyozta a Központi Katonai Körzet.

A Szu-25 támadórepülőgépet arra tervezték, hogy közvetlenül a csatatér felett támogassa a szárazföldi erőket, közvetlen rálátással a célpontra. Feladatai közé tartozik a kis méretű mobil és álló földi célok, valamint a kis sebességű légi célok megsemmisítése.

A "Kant" közös orosz katonai bázis Kirgizisztán Csui régiójában található. A bázis a kollektív gyorsbevetési erők része, részt vesz a CSTO-államok légterének biztonságának biztosításában. Szu-25SM támadógépekkel, továbbfejlesztett Mi-8MTV5-1 helikopterekkel van felfegyverkezve.
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
299
1 823
93

Itt látható a HUD, amint a sokat kritizált hajító UB blokkozást csinálják.
Én nem tudtam felfedezni semmi célzást segítő funkciót, valaki lát esetleg valamit?

Ez azért nagyon durva, hogy ebből rendszert csinálnak. Póttartállyal repül a gép, szóval a bevetésen a repidő lehet min 1 óra, és mindezt azért, hogy 10 db 122 mm-es rakettát gépenként elküldjenek így valahogy kb az ukránok irányába...
 
M

molnibalage

Guest

Itt látható a HUD, amint a sokat kritizált hajító UB blokkozást csinálják.
Én nem tudtam felfedezni semmi célzást segítő funkciót, valaki lát esetleg valamit?

Ez azért nagyon durva, hogy ebből rendszert csinálnak. Póttartállyal repül a gép, szóval a bevetésen a repidő lehet min 1 óra, és mindezt azért, hogy 10 db 122 mm-es rakettát gépenként elküldjenek így valahogy kb az ukránok irányába...
Ha engem kérdezel nevetséges ez.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 905
113

Itt látható a HUD, amint a sokat kritizált hajító UB blokkozást csinálják.
Én nem tudtam felfedezni semmi célzást segítő funkciót, valaki lát esetleg valamit?

Ez azért nagyon durva, hogy ebből rendszert csinálnak. Póttartállyal repül a gép, szóval a bevetésen a repidő lehet min 1 óra, és mindezt azért, hogy 10 db 122 mm-es rakettát gépenként elküldjenek így valahogy kb az ukránok irányába...

A 122 mm-esnek van GPS "pontosított" válltozata is!
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
390
1 379
93
Ha engem kérdezel nevetséges ez.
Ha engem kérdezel, akkor meg nem.
-Először is ez nem orosz specialítás, az amcsi AH-64-esek is csinálták 2009-ben a hajmáskéri lőtéren Hydra 70-es NIR-ekkel. Ők légi tüzérségnek hívják az eljárást. Az a lényege, hogy a csapatlégvédelem hatótávolságán kívülről is képesek támadni, kihasználva a rakéta balisztikus pályáját.
-Másodszor a Szu-25-ös géppár 4 db B-13L blokkjából 20 db Sz-13-as rakétát lőttek ki. Ez nem pontcélra, hanem területre való fegyver. A 20 rakéta repesz-robbanó fejjel is, de különösen az élőerő ellen kifejlesztett, több tucatnyi fémnyilat tartalmazó harci résszel bőven lefedi egy tüzérségi üteg, vagy egy járműparkoló területét.
Ez a sturmovikok egyik alap harceljárása, hiába röhögnek sokan az "UV-blokkozás" meg "buta bombák hajigálása" láttán. Ezt gyakorolják, ebben profik. Hidd el nem szeretnél ott lenni, ahová ezeket a rakétákat szánták!
 
M

molnibalage

Guest
Ha engem kérdezel, akkor meg nem.
-Először is ez nem orosz specialítás, az amcsi AH-64-esek is csinálták 2009-ben a hajmáskéri lőtéren Hydra 70-es NIR-ekkel. Ők légi tüzérségnek hívják az eljárást. Az a lényege, hogy a csapatlégvédelem hatótávolságán kívülről is képesek támadni, kihasználva a rakéta balisztikus pályáját.
Arra való az APWKS. 2022 van és nem 2009.
Vagy akkor AGM-114. COIN-ban volt, hogy azzal tüzeltek egy emberre is...


-Másodszor a Szu-25-ös géppár 4 db B-13L blokkjából 20 db Sz-13-as rakétát lőttek ki. Ez nem pontcélra, hanem területre való fegyver. A 20 rakéta repesz-robbanó fejjel is, de különösen az élőerő ellen kifejlesztett, több tucatnyi fémnyilat tartalmazó harci résszel bőven lefedi egy tüzérségi üteg, vagy egy járműparkoló területét.
Grad fillérekért megcsinálja. Egy heli vagy repülő árából hány Grad jön ki hány helyen 0-24h jelenléttel?
Ennek a költségei nem indokolhatók meg szerinem.
Ez a sturmovikok egyik alap harceljárása, hiába röhögnek sokan az "UV-blokkozás" meg "buta bombák hajigálása" láttán. Ezt gyakorolják, ebben profik. Hidd el nem szeretnél ott lenni, ahová ezeket a rakétákat szánták!
Az ilyen kommentekkel nem tudok mit kezdeni.
Senki sem szeretne ott lenni bármivel lőnek. De ahhoz képest, hogy akkor bekúrunk 1 db AGM-114-egy egy ház ablakán vagy valaki pisálva elloftol 20 db NIR-t, hát izé. Ha nekem kéne aztán odamennek a megtámadott helyre, nem a NIR-es bohóckodásra szavaznék.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
390
1 379
93
200 és 2500m között.. Ezek sose tanulnak. Most, hogy a herati piacon olcsóbb a Stinger, mint a dinnye.
https://vpk.name/news/591884_rossii...vku_s_puskami_raket_v_kirgizii.html2022.04.04. Interfax-AVN
Nem értem, hogy mi a problémád.
A légibázisról a lőtérre 2500 m-en repülnek át, a célokat 200 m-ről támadják. Gyakorlatokon ez az engedélyezett minimális magasság.
Élesben meg ellenséges légtérben 20-50 m-en repülnek, indításhoz felugranak 100 m-re, aztán elhúznak haza. Legalábbis a nyilvánosságra kerülő videókon ez látszik.
Mi ezzel a gond?
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
390
1 379
93
Arra való az APWKS. 2022 van és nem 2009.
Vagy akkor AGM-114. COIN-ban volt, hogy azzal tüzeltek egy emberre is...



Grad fillérekért megcsinálja. Egy heli vagy repülő árából hány Grad jön ki hány helyen 0-24h jelenléttel?
Ennek a költségei nem indokolhatók meg szerinem.

Az ilyen kommentekkel nem tudok mit kezdeni.
Senki sem szeretne ott lenni bármivel lőnek. De ahhoz képest, hogy akkor bekúrunk 1 db AGM-114-egy egy ház ablakán vagy valaki pisálva elloftol 20 db NIR-t, hát izé. Ha nekem kéne aztán odamennek a megtámadott helyre, nem a NIR-es bohóckodásra szavaznék.
Mindenki azzal harcol, amit a kormánya ad neki. Van az oroszoknak Hellfire-je? Mikor lő el egy Grad 100-150 km-re? Neked a költségek fájnak? Mert akkor 20 Sz-13-as olcsóbb, mint egy irányított pct. rakéta. De fel kellene fogni, hogy ezt azért csinálják, hogy ne kelljen berepülni a légvédelem övezetébe. Ha nem így lenne Sz-25-öst, vagy külön a kedvedért, ha már annyira ir. rakéta fan vagy, K-25-öst, vagy K-29-est használnának. Bár a legtöbb ukrajnai célpontnak tökéletesen megfelelne egy FAB-100/250 is. Csak hát a pilóta is szeretne élni, és a parancsnoka is szeretné még másik bevetésre küldeni. Bár ez neked nevetséges.
 
M

molnibalage

Guest
Mindenki azzal harcol, amit a kormánya ad neki. Van az oroszoknak Hellfire-je? Mikor lő el egy Grad 100-150 km-re? Neked a költségek fájnak? Mert akkor 20 Sz-13-as olcsóbb, mint egy irányított pct. rakéta. De fel kellene fogni, hogy ezt azért csinálják, hogy ne kelljen berepülni a légvédelem övezetébe. Ha nem így lenne Sz-25-öst, vagy külön a kedvedért, ha már annyira ir. rakéta fan vagy, K-25-öst, vagy K-29-est használnának. Bár a legtöbb ukrajnai célpontnak tökéletesen megfelelne egy FAB-100/250 is. Csak hát a pilóta is szeretne élni, és a parancsnoka is szeretné még másik bevetésre küldeni. Bár ez neked nevetséges.
Az, hogy repült órákat és forrásokat pazarolnak el erre, az a nevetséges.
Kb. mint venni egy 60 milliós kocsit, de nem telik benzinre.
Kb. ilyen relációban van az ,hogy gyártanak egy rakás úgy repcsit, de pénz nincs fegyverre.

Ennek semmi értelme. Akkor inkább meg se építették volna a gépeket.
Szerintem.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
390
1 379
93
Az, hogy repült órákat és forrásokat pazarolnak el erre, az a nevetséges.
Kb. mint venni egy 60 milliós kocsit, de nem telik benzinre.
Kb. ilyen relációban van az ,hogy gyártanak egy rakás úgy repcsit, de pénz nincs fegyverre.

Ennek semmi értelme. Akkor inkább meg se építették volna a gépeket.
Szerintem.
Á már értem, hogy gondoltad.
Én más véleményen vagyok, de ez nem gond, azért járunk erre az oldalra, hogy megvitassuk a dolgokat.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nem értem, hogy mi a problémád.
A légibázisról a lőtérre 2500 m-en repülnek át, a célokat 200 m-ről támadják. Gyakorlatokon ez az engedélyezett minimális magasság.
Élesben meg ellenséges légtérben 20-50 m-en repülnek, indításhoz felugranak 100 m-re, aztán elhúznak haza. Legalábbis a nyilvánosságra kerülő videókon ez látszik.
Mi ezzel a gond?
Az, hogy közben lelövik őket.