1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Szuhoj Szu-27, -30, -33, -35 "Flanker"

Diskurzus a(z) '4/4+/4.5 generációs vadászbombázók' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. hurci10

hurci10 Well-Known Member

Hiába tudja megcsinálni a gép, ha a pilótája nem. Nincs olyan kiképzőgép amin oktathatnák, hogy a határon túli helyzeteket miként oldhatja meg a TVC-s gépekkel. Persze van szimulátor is.
    Szerintem inkább azt tanítsák meg a pilótáiknak, hogyan kerüljék el azokat a helyzeteket. Tartsák be a korlátozásokat és a légiüzemeltetési szakutasításban leírtakat. Nem kell kobrával meg más extrém, de tök értelmetlen figurával próbálkozni, átlépve minden érvényben levő korlátozást. A világ összes légierejénél ezt teszik. (Hát, talán India kivétel.) Ha pedig ez is kevés, akkor nyúljanak a lábuk közé! (Izé.. A katapult karra gondoltam.) Egyszerűbb egy - TVC nélküli - harcigépet gyártani, mint egy pilótát kiképezni.

fishbed likes this.
  2. gacsat

gacsat Well-Known Member

Azt hiszem, nincs igazad. Engedjen el mindent, és nyomja meg a gombot. A szimpla hülyeségen kívül is van ok, amiért egy pilóta nehéz helyzetbe kerülhet. Légiharcban meg aztán minden előfordulhat. Pl. a Líbiában lezuhant Eagle. Ha van ilyen kütyü rajta, a pilóta ma is élne, a gép meg tán még szolgálatban is állna. Vagy a múzeumban.

fip7 and dudi like this.
  3. dudi

dudi Well-Known Member

Nincs ilyen skill,hogy TVC kezelés.Azt nem akarod megérteni,hogy amit elvársz az nem létezik.A pilóta megtanulja kivenni a lapos dugóhúzóból a gépet de ez nem TVC skill ezt ugyan úgy megtanulja a nem TVC-s gépen is.A különbség annyi,hogy a TVC-s gép sokkal megengedőbb mert sokkal extrémebb helyzetekből is ki lehet venni a gépet vagy azonos helyzetből gyorsabban.
    Nincs semelyik 3betűs menetstabilizáló rendszrre skill,csinálod azt a legújabb Civic-ben amit egy 2-es Golfban a különbség csak annyi,hogy ami a Golfot az árokba küldi azt a Civic-et nem.Ugyan ez van a TVC-vel is.

Külön skill a műrepülésre kell de annak semmi köze a harcászathoz.Az egyik bemutató és kizarólag a látvány a lényeg a másik meg har ott meg akizárólag az a lényeg,hogy legyőzd az ellenseget.

fishbed, misinator, emel and 2 others like this.
  4. wolfram

wolfram Well-Known Member

fishbed, fip7 and arbalest like this.
  5. arbalest

arbalest Well-Known Member

Ha jól értem, akkor eddig tévhitben voltam. Azt gondoltam, a TVC-t külön bekapcsolják, a használata külön képzést igényel, de ezek szerint a működési sebesség tartományában automatikusan besegít a pilótának.

gacsat likes this.
  6. borisz

borisz Well-Known Member

Dehogynem. A termelésbe nem segít be, csak csinál trükköket a pályán.

7. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

A szokásos feladatai mellé jelölik ki a pilótát és nem csak arra, mert van arra repóra.

Ezen felül, mivel már a nagy USAF-nél is van enyhe specializáció és egyes pilóták és/vagy alakulatok több AG-t repülnek, mint AA-t, akkor annak a demó nem annyira plusz specializáció. Sőt, olyan típussal, amivel AG feladatkörök nincsenek is...

Ezen felül a demózás évi néhány tucat óránál többet nem visz el egy pilótánál, amennyire én tudom repülésben. A demo megtervezése kerül még időben. Ha egy pilóta eleve évi 160-220 órát repül, akkor ez nem nagy változás. A hazai 29-es flotta átlagban gépenként repült 40 órát. Ennyi repóra mellett demózgatás az igaz. Az USAF szint mellett meg kerekítési hiba a század / wing életében.

Az USAF századoknál pl. sokáig nem volt kijelölt demo pilóta, hát olyanok is voltak a demók a US Navy-vel összevetve. Ha erről nem kommentelt @Allesmor Obranna, akkor egyszer sem...

Lehet nem a magyar módira is csinálni...

Megint "enyhe" csőlátást tapasztalatok és teljes mellszélességgel beleállást valamibe anélkül, hogy láthatólag minimálisan is végiggondoltad volna és nem csak jelzőkben és sztereotípiákban gondolkodva.

Nem. Mivel a repülésvezérlő rendszer szerves része a hajtómű vektorálás ezért alaphelyzet az, hogy az működik az üzemi tartományán belül. Persze, ha pilóta nem viszi el extrém helyzetekig a gépet, akkor annak hatása kisebb. A normál üzemben a gép három tengely körüli mozgását tudja gyorsítani növelve pl. az orsózó sebességet vagy gyorsabban vihető nagyobb állásszögbe a gép = gyorsabban kezdi a fordulót. De ez egy adott CAS felett kikapcsol. Erről is van diagram a HTÖ-ben..

Pongyolán és pontatlanul fogalmaz. A kis sebességű extrém állásszögű manőverekre, ha nem képzik ki a pilótát, akkor olyan, mintha a gépnek az a repülési tarotmánya nem létezne. Ha abba kerül a pilóta, akkor sok haszna nincs, ha nem tudja hogyan kell kivenni a gépet pl. a laposdugóból vagy bármilyen más extrém helyzetből amit az angol gyakran "departed" állapottal ír le, hogy eltér a gép a normál helyzettől. Az átesés utáni mindenféle "hulló falevél" állapotokra gondolj.

Nagy Csaba and hurci10 like this.
  8. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Na, akkor álljunk le.

Itt mindenki elbeszel egymás mellett.
    Az oroszoknál a TVc rendszer azért kellett, mert az átesésen túli manőverezéshez ezt találták a legjobbnak. Úgyis, hogy még ők maguk is megoldották "séróból" azaz a 711-es Szu-35-össel (korábbi nevén Szu-37) a TVC teljes eltávolítása után képesek voltak megcsinálni azokat a manővereket, amelyeket előtte (és azóta is) csak TVC-vel képes az oroszok által gyártott típus. Napjainkban az ilyen manővereket TVc nélkül megcsinálja az F-35A, vagy akár a legújabb szoftver upgrade óta a jó öreg F/A-18C is.

Mi a titok?
    A Szu-30SzM és Szu-35Sz gépeken folyamatosan dolgozik a TVC. Különféle kitérésekkel és okokkal. Kezdve a felszállástól egészen odáig, ha egy pilóta a kelleténél lassabban végez el egy loopingot, vagy nagyobb állásszögön viszi a palástorsót.
    Ezekben az esetekben már dolgozik a TVC.
    A másik terület az a manőverezés, aminél TVC nélkül ez a fenti két típus nem tudna meglenni, ez pedig az átesésen túli kormányozhatóság. Stoper, Kulbit, Kobra, olyan manőverek, melyekhez az egy irányba forgó forgórészű AL-31FP és AL-41F-1Sz hajtóművekkel vektorálás nélkül nehezen lehetne biztonságosan a kívánt vonalon mozogni.
    Meg lehet csinálni, csak komoly repülőtudás kell hozzá.
    Anno, Jevgenyij Frolov a Szu-37-essel ezeket a manővereket még egy olyan TVC-vel repülte, ahol a fúvócsövek párhuzamos síkban dolgoztak. A rendszer a tolóerőaszimmetriával segítette a pilóta munkáját, de neki kellett észnél lenni a kabinban.
    Ezért repült ő.
    Később a hasonló kaliberű ász, Jurij Vascsuk ment ezzel a géppel tovább és a TVC kiépítése után még komplexebb repüléseket adott elő.
    A Szuhoj OKB célja a ferde síkú TVC teljeskörű elterjesztésével a marketing airshow repüléseken túl az is volt, hogy az egyszeri orosz vadászpilóta is képes legyen azokra a manőverekre, amelyekre Frolov, vagy Vascsuk.
    Menet közben az amerikaiak az F-16 MATV, F-18 HARV és F-15 ACTIVE programok során az "inkubátor" 1vs1, 2vs1 légiharcokkal arra jutottak, hogy a TVC-nek érdemi szerep az 1vs1 felállásban jut csak.
    Minden más esetben az energia alapú manőverezés a javallott.
    Mindettől függetlenül a repbiztonsági megközelítésnél jól jöhet a TVC, de ki is váltható egy teljesen új aerodinamikai és FbW megközelítéssel.
    Napjainkra ez lett az F-35A.

Ha a Szu-57-esen a jelenleg ismert mechainzációs szint és kontroll filozófia mellett a lényegesen erősebb és gyorsabb gázreakcióval tervezett 30-as hajtómű meg fog jelenni és netán, követve a nyugati trendet, ellenforgó forgórészű lesz az a hajtómű (erről semmiféle infóm nincs), akkor a TVC teljesen feleslegessé fog válni.
    De az, hogy az eddig felvételek alapján az is TVC-s lesz, tartok tőle, hogy az oroszok nem követik az F-22-es és F-35-ös hajtóműveinek építési filozófiáját és a TVC révén erőből oldják meg azt, amit mechanikailag is meg tudnának csinálni.
    És ne feledjük, a kontra rotáló forgórészek másik nagy előnye, hogy a két forgórész találkozásánál nem kell állólapátsor, mivel az egyik irányba forgó utolsó járólapát mögött a másik irányba forgó járólapát pont olyan hatású, mintha az állna, csak épp jóval nagyobb relatív sebességkülönbséggel. Ami jóval nagyobb nyomásemelkedést is jelent azon az egy fokozaton. Így jelentpsen megspórolható a fokozatok száma.

papajoe, svajcibeka, Pocok75 and 9 others like this.
  9. gacsat

gacsat Well-Known Member

TVCvel rontható a gép aerodinamikája a láthatatlanság javára. Gondolom én.

10. dudi

dudi Well-Known Member

A SZU-57 és a Raptor működési magassága(tehát nem csúcsmgasság hanem az a magasság ahol harcolnak)jóval magasabban van mint a 4.gen. gépeknél megszokott. Emiatt a levegő is sokkal ritkább ott ahol repülnek így nem biztos,hogy elegek a kormányfelületek a megfelelő manőverezőképességhez odafent.Itt lehet még szerepe a TVC-nek.

fip7 and gacsat like this.
  11. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

A TVC-nek semmi dolga a láthatósággal, vagy az aerodinamikával.

12. molnibalage

Fura, hogy amikor ezt írtam le, akkor egyes szemében meg én voltam a helikopter...

Ott is csak abban, amit már mondtam, gyorsabban kezdi a gép fordulót ás könnyebb vezetni. Abszolút mértékben nem növeli a gép repülési teljesítményét sőt, csökkentheti is, ha tartósan kitér. Számokkal mutattam meg, hogy miért van ez.

Ezzel azt a gumicicáját rántotta elő, hogy mivel az orosz hajtómű nem szögletes (alá F-22) és TVC-s, akkor ezzel ugrott a stealth. Mondjuk az F-35-é sem szögletes fúvócsövű, de valamiért rá van gyógyulva erre.

13. dudi

dudi Well-Known Member

Az bőven elég ha nem csak néha jársz fel olyan magasra hanem ott repülsz folyton.

14. molnibalage

Én azt látom, hogy továbbra sem érted meg, az alapfogalmakat sem hiába magyaráztam már el ötvenszer...

15. dudi

dudi Well-Known Member

Értem,hogy miről beszélsz.

16. gacsat

gacsat Well-Known Member

Ne mondd, hogy bővebben ki kell fejtsem.

17. dudi

dudi Well-Known Member

Pedig nem ártana.

18. gacsat

gacsat Well-Known Member

Szerinted miért vannak az 57esnek fele akkora vezérsíkjai, mint a 27esnek?
    Éés, ha kétszer akkora lenne, szerinted nem látszana jobban a radaron?

19. dudi

dudi Well-Known Member

Enneknmi köze a TVC-hez?

20. Terminator

Terminator Well-Known Member

Ezen oldal megosztása