Mesterlövész fegyverek, távcsöves puskák, romboló puskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
De a számítás nem egészen pontos. A szórás mérete a célon, az a szórás szögének a szinusza x a távolság (soha nem gondoltam, hogy ezt az életben használni is fogom :)) 100 yardon (ami 91,44 m) és a 0,00029089 szinuszértékkel, 1 MOA az 2,66 cm, ami 1,0472 inch. Erre van valami spéci megnevezés is mesterlövész körökben, de most nem jut eszembe, valami korrigált MOA vagy mi.
Ami még nem teljesen egyértelmű számomra, hogy ez a szórás lehet minden irányba, tehát egyszer 6-, legközelebb 12 óra irányba. Így a két lövés közt maximális lesz a távolság. Akkor 100 yardról a középponttól felfele 2,66cm és a középponttól lefele 2,66 cm-re 1-1 találat 1 vagy 2 MOA szórásnak felel meg? Mert az eddigiek alapján nekem 2-nek tűnik, de lehet ha nincs igazam.
dudi szerintem tudná erre a választ.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
wolfram persze ezek nem rövid lövedékek, mert a nagyobb hossz ad egy plusz stabilitást egy pontig, de arányaiban lényegesen hosszabb ez a 14,9-es, mint a .338 Lapua méretarányai. Most gyorsan megnéztem (növekvő sorrendben) a .300 Win Mag, .338 Lapua, 408 Chaytac, .416 Barrett, 50 BMG 750gr A-MAX, 27mm-es lövedékek, 30mm-es lövedékek, tüzérségi lövedékek képeit, és a forma meg az arányok nagyjából ugyanazok. Nem tökéletesen egyformák, mintha egy matryoshka baba különböző szintjei lennének, de úgy néz ki, hogy megvan a bevált recept, amitől ez a 14,9-es eltér.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Azért azt vedd figyelembe, hogy pl. az általam linkelt .338 egy spéci lövedék, nem széria. Kifejezetten a jobb külballisztikai tulajdonságok miatt lett kifejlesztve. És bár most kissé nem tisztán látok :DD, de szerintem arányaiban nem tér el túlzottan a 14.9-től.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
amikor tisztábban látsz akkor is nézd meg :) a listán amit felírtam azok mind elég jó ballisztikai tulajdonságokkal bírnak, és elég hasonló a formájuk.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
" Akkor 100 yardról a középponttól felfele 2,66cm és a középponttól lefele 2,66 cm-re 1-1 találat 1 vagy 2 MOA szórásnak felel meg? Mert az eddigiek alapján nekem 2-nek tűnik, de lehet ha nincs igazam. "

Hát nem fogadnék egy zsák aranyba egy vödör sz.r ellenébe de szvsz 2MOA.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
amikor tisztábban látsz akkor is nézd meg :) a listán amit felírtam azok mind elég jó ballisztikai tulajdonságokkal bírnak, és elég hasonló a formájuk.

Hehe...
De nem mindegy, hogy szérialövedék (olcsón gyártható, de nem tökéletes), avagy kifejezetten erre a célra lett-e gyártva. Mondom, hasonlítsd össze te is. Én nem látok nagy különbséget.

5851690sp011b-tfb.jpeg


LM-105-Dreier.jpg


Te igen?
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Szerintem is a huzagolást kell durvábbra venni és az lehet a gond az elterjedésre.A14,9-est is prec.lövőknek fejlesztették.Gondolom
nem kíméli a csövet.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Szerintem is a huzagolást kell durvábbra venni és az lehet a gond az elterjedésre.A14,9-est is prec.lövőknek fejlesztették.Gondolom
nem kíméli a csövet.

Nem vagyok "pro" a témában, de úgy tudom, hogy egy bizonyos arányon túl a huzagolás (vagy a vállalható csőhossz?) már nem hatékony, ezért onnantól már a szárnystabilizált lövedék a jobb...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Én nem látok nagy különbséget....Te igen?
Most kérdés, hogy kinek mi a nagy különbség. Egy arányosan 20% hossznövekedés szerintem jelentős, és kb ennyivel hosszabb a többieknél (arányosan).

A szérialövedék azért is szérialövedék, mert alapból több kell belőle. (több az AK-47-es, mint az Accuracy International Arctic Warfare .338) Az ár ettől függetlenül nem csak a gyártott mennyiségben és az elvárt precizitásban keresendő, mert méretre is komoly eltérések vannak egy mesterlövész-lőszer és pl egy 5.56x45 NATO között, az előbbibe sokkal több anyag kell.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
<blockquote rel="yukapoppsimon">Szerintem is a huzagolást kell durvábbra venni és az lehet a gond az elterjedésre.A14,9-est is prec.lövőknek fejlesztették.Gondolom
nem kíméli a csövet.

Nem vagyok "pro" a témában, de úgy tudom, hogy egy bizonyos arányon túl a huzagolás (vagy a vállalható csőhossz?) már nem hatékony, ezért onnantól már a szárnystabilizált lövedék a jobb...</blockquote>

Igazad lehet.Én sem tudok ehhez hozzá fűzni többet.
A nanométerben mérő colstokom szerint az LM-105-ös 1:7 a 14,9 SOP 1:8,5 arányú.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
<blockquote>Én nem látok nagy különbséget....Te igen?
Most kérdés, hogy kinek mi a nagy különbség. Egy arányosan 20% hossznövekedés szerintem jelentős, és kb ennyivel hosszabb a többieknél (arányosan).

A szérialövedék azért is szérialövedék, mert alapból több kell belőle. (több az AK-47-es, mint az Accuracy International Arctic Warfare .338) Az ár ettől függetlenül nem csak a gyártott mennyiségben és az elvárt precizitásban keresendő, mert méretre is komoly eltérések vannak egy mesterlövész-lőszer és pl egy 5.56x45 NATO között, az előbbibe sokkal több anyag kell.</blockquote>


Nincs az 20%, legalábbis az LM-105-höz képest. De szerintem még a 20% sem igazán jelentős különbség.

Persze, van eltérés, de ez a 14.9-es is egy egyedi lövedék-lőszer, szóval a hasonló célra használt, szokványosabb kaliberű, de egyedi lőszerekhez kell hasonlítani.


<blockquote rel="wolfram"><blockquote rel="yukapoppsimon">Szerintem is a huzagolást kell durvábbra venni és az lehet a gond az elterjedésre.A14,9-est is prec.lövőknek fejlesztették.Gondolom
nem kíméli a csövet.

Nem vagyok "pro" a témában, de úgy tudom, hogy egy bizonyos arányon túl a huzagolás (vagy a vállalható csőhossz?) már nem hatékony, ezért onnantól már a szárnystabilizált lövedék a jobb...</blockquote>


Igazad lehet.Én sem tudok ehhez hozzá fűzni többet.
A nanométerben mérő colstokom szerint az LM-105-ös 1:7 a 14,9 SOP 1:8,5 arányú.</blockquote>

Nem mondod, hogy emérted? :O :D Amúgy nyilván kb. ez az ideális arány. Gondolom, hogy a mai modern CFD progikkal és a gyakorlati tapasztalatokkal jutottak el eddig, szóval nagyjából itt lehet a határ.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 827
113
A MOA szögpercet jelent,egy szögperc 100 méteren 2,9cm(+még pár tizedmilliméter).Aztán jöttek az amik akik kitalálták,hogy ez nekik nem jó mert derogál az SI rendszert használni így lett S MOA ami 2,54cm 100 méteren.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Aztán jöttek az amik akik kitalálták,hogy ez nekik nem jó mert derogál az SI rendszert használni így lett S MOA ami 2,54cm 100 méteren.

Ezért meg külön a k. anyjukat! De megszopták már emiatt, hehehe.
http://www.cnn.com/TECH/space/9909/30/mars.metric.02/
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
wolfram

"Nem mondod, hogy emérted? :O :D Amúgy nyilván kb. ez az ideális arány. Gondolom, hogy a mai modern CFD progikkal és a gyakorlati tapasztalatokkal jutottak el eddig, szóval nagyjából itt lehet a határ. "

Hát próbáltam.:)
Mindenesetre remélem,hogy nincs itt a határ,sem löv.seb. sem BC fejlődés tekintetében.Majd meglátjuk.

Angolszász egységek.Kedvencem az,hogy a távolság yd. de a löv.seb. fps. KIRÁLY
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Hát próbáltam.:)
Mindenesetre remélem,hogy nincs itt a határ,sem löv.seb. sem BC fejlődés tekintetében.Majd meglátjuk.

Szerintem a "hagyományos", huzagolt csőhöz tervezett lövedékeknél már elértük, amit el lehetett, már a külső ballisztikát tekintve. Persze a fejlődés ettől nem áll meg, csak más irányokba megy.
Itt vannak pl. a jelenleg is fejlesztés alatt álló manőverezésre is képes lövedékek:
http://htka.hu/2014/07/14/iranyitott-lovedek-mesterloveszeknek/

Aztán volt már szó itt más topikban az elektromágnesesen gyorsított lövedékekről, meg az irányított energia(lézer)fegyverekről. Ezek szerintem a hagyományos lőszeres karabélyokat, meg az egyéb kisebb kézifegyvereket nem lesznek képesek leváltani valószínűleg sohasem, többek között az energiasűrűségi követelmények miatt, de precíziós mesterlövészfegyverként látok rájuk esélyt.

Aztán vannak kevésbé futurisztikus megoldások is, pl. a Steyr IWS 2000, ami nagy kezdősebességű szárnystabilizált lövedéket használ:
http://www.steyr-aug.com/amr.htm



Angolszász egységek.Kedvencem az,hogy a távolság yd. de a löv.seb. fps. KIRÁLY

No igen, ha ilyesmiket nézek, már előre elindítom a számológépprogit is... :D
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
wolfram

"Szerintem a "hagyományos", huzagolt csőhöz tervezett lövedékeknél már elértük, amit el lehetett, már a külső ballisztikát tekintve."

Nagyon gyerekes vagyok tudom,de bízom benne,hogy új anyagokkal még lehet valami pluszt elérni.


"Itt vannak pl. a jelenleg is fejlesztés alatt álló manőverezésre is képes lövedékek:
http://htka.hu/2014/07/14/iranyitott-lovedek-mesterloveszeknek/"

Kíváncsi vagyok,mennyire válik be.Kicsit pesszimista vagyok ez ügyben,mert az irányváltás sebesség csökkenéssel jár,az meg a lőtávra nincs jó hatással. Persze valamiért csak költenek rá. EXACTO-nál hogyan terelik a golót? Nem találtam rá választ.A Sandia lövedéke tudtommal szárnyacskákkal oldja meg.


"Aztán volt már szó itt más topikban az elektromágnesesen gyorsított lövedékekről, meg az irányított energia(lézer)fegyverekről. Ezek szerintem a hagyományos lőszeres karabélyokat, meg az egyéb kisebb kézifegyvereket nem lesznek képesek leváltani valószínűleg sohasem, többek között az energiasűrűségi követelmények miatt, de precíziós mesterlövészfegyverként látok rájuk esélyt."


Gondolom még 20-30 év minimum.Kell hozzá valamilyen tech. áttörés, az általad említett problémához.Vagy majd talicskán viszik magukkal a delejt ; )

Az IWS 2000-hez te láttál már MOA adatot? Nekem kicsit gyanús.
Na azt a lövedéket tényleg megérné irányítani,ha valóban prec.lövés kell.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Az IWS 2000-ben leváló köpenyes a lövedék, egy nyílhegy ér csak célba. Függetlenül attól, hogy eredetileg egy bazinagy 15,2 mm-es indul el, sok helyed nem marad a végső lövedékedben, mert az kb akkora lesz, mint egy 5,56x45 NATO.