Mesterlövész fegyverek, távcsöves puskák, romboló puskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Az excaliburban inkább a terhelés kibírása volt a problémás, és nem az, hogy beleférjen. Persze a 12,7-es egészen más méretkategória, de egy 5,56-os is. Az eredetileg 15,2-es nyílhegylövedék meg nemigazán nagyobb a hagyományos 5,56-osnál.

.50 cal vs. 5,56
4c00dac53c49ba4769c765492ef9aa4a.jpg
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
joker

Természetesen gondoltam,hogy nem lehet most még megcsinálni,hiszen azt is nehezen hiszem,hogy .50-esben sikerült. Még ha csak teszt szintjén is.Az EXACTO-nál hogyan történik a lövedék kanyarodása? Tudsz valamit róla?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem, még az itteni cikk előtt olvastam az EXACTO-ról, de ott sem írtak semmit ezzel kapcsolatban. Őszintén tippem sincs, hogy egy többszázezer fordulat/perccel pörgő lövedéket hogyan irányítanak, nem beszélve a kamera folyamatos képkereséséről forgás közben.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Nem, még az itteni cikk előtt olvastam az EXACTO-ról, de ott sem írtak semmit ezzel kapcsolatban. Őszintén tippem sincs, hogy egy többszázezer fordulat/perccel pörgő lövedéket hogyan irányítanak, nem beszélve a kamera folyamatos képkereséséről forgás közben.

Ez egyenlőre magic.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Persze valamiért csak költenek rá. EXACTO-nál hogyan terelik a golót? Nem találtam rá választ.A Sandia lövedéke tudtommal szárnyacskákkal oldja meg.

Nem tudom... De van egy másik grafika is, ami talán az EXACTO-t ábrázolja...

EXACTO_TTO-1.jpg





Az IWS 2000-hez te láttál már MOA adatot? Nekem kicsit gyanús.

Nem láttam. Csak a gyári oldalon is írt, rendkívül lapos röppályát említik. Egyébként az is érdekes lehet, hogy egy szárnystabilizált lövedékre mennyire hat az oldalszél, jobban-e, mint a hagyományos lövedékekre? Mert a szárnyak relatíve nagy felületet jelentenek oldalról...
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
wolfram

"Nem tudom... De van egy másik grafika is, ami talán az EXACTO-t ábrázolja..."

Szerintem ez egy aknagránát,bár kitudja.Az biztos,hogy nagyon okos. ;-)


"Nem láttam."

Valószínűleg nem véletlen. A leváló köpeny miatt romlik a pontosság,dacára a nagy löv.seb.-nek


" Csak a gyári oldalon is írt, rendkívül lapos röppályát említik. Egyébként az is érdekes lehet, hogy egy szárnystabilizált lövedékre mennyire hat az oldalszél, jobban-e, mint a hagyományos lövedékekre? Mert a szárnyak relatíve nagy felületet jelentenek oldalról..."

Hát,ha én az összes segítséget elhasználtam,akkor megjelölném azt,hogy az APFSDS érzékenyebb rá. Azonos tömeg mellet. Viszont rövidebb ideig van kitéve a szélnek,úgyhogy lehet,hogy nincs akkora különbség.Pontosabbat a lövedék "fanok" tudnak mondani szvsz. Meg a fejlesztők,csak lehet nem olvassák a HTKA-t olyan gyakran.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
http://soldiersystems.net/2014/09/24/mdm-alexander-arms-semi-auto-338-lapua-magnum/
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
http://soldiersystems.net/2014/09/24/mdm-alexander-arms-semi-auto-338-lapua-magnum/


Nem rossz, de nekem ez szimpibb:
http://www.onlylongrange.com/badnews.asp
Jóval könnyebb és valamivel olcsóbb is. Ha a minőségük azonos, akkor ezt választanám
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Amilyen lövésekhez nagy precizitás kell a nagy távolság miatt, ott úgysem adsz le gyors egymásutániban 5-10 lövést, hanem 1-et, aztán megnézed mit csesztél el, állítasz a távcsövön. újra tüzelsz. stb. Akkor meg egy tolózárassal is ugyanott vagy, csak tized áron. ráadásul az pontosabb a kevés mozgó rész miatt, ha jól össze van rakva.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Amilyen lövésekhez nagy precizitás kell a nagy távolság miatt, ott úgysem adsz le gyors egymásutániban 5-10 lövést, hanem 1-et, aztán megnézed mit csesztél el, állítasz a távcsövön. újra tüzelsz. stb. Akkor meg egy tolózárassal is ugyanott vagy, csak tized áron. ráadásul az pontosabb a kevés mozgó rész miatt, ha jól össze van rakva.

Hát, dudival egyszer elmélyedtünk ebben a tolózáras vs. öntöltő témában és az derült ki, hogy öntöltővel olyan 0.75-1 MOA-s pontosság érhető el általában maximum, némelyikkel akár 0.5 MOA is, tolózárassal meg 0.5 MOA körül, spéci, egyedi gyártású tolózárassal pedig 0.25-0.2 MOA. Természetesen a megfelelő lőszerrel.
De a nagyobb kaliberű öntöltők, már nem csak sniperkedésre, hanem anti material célra is használatosak. Ha mondjuk egy mozgásban lévő járművet, teszem azt egy terepjárót akarnak mozgásképtelenné tenni nem extrém távolságból, hanem csak mondjuk 5-600 méterről és olyanok a terep adottságai, hogy a jármű nem mindig látható, akkor jobb egy félautomata, mert azzal gyorsabban lehet több lövést leadni a motortérre.
De igazából én személy szerint magamnak vennék egy ilyet, ha megtehetném. :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Érdekes, hogy mennyire eltérnek ilyen téren a vélemények, még ugyanazé a személyé is néha. Olvastam Simonyi Ottóval egy riportot, amin a Remington 700P-t elemezte, 1MOA körül beszélt és afölött, ami számomra meglepő volt. Ehez képest egy videójában a saját fegyverével (nem a remingtonnal) 400 méterről egy teniszlabda méterű célt egy lövéssel pont a közepén talált el. Az vagy mázli volt, vagy az előző rosszabb lövéseket kivágták, de ott egy 0-0,1 MOA-s szórású lövést láthattam.
Neten sok ilyen témájú videót megnéztem, ami lejött (tolózárasnál), hogy ha mázlid van akkor elsőre (gyárból ahogy kijött) is elkapsz egy nagyon jó fegyvert, ami 0,75-1 MOA-t összehoz, de szinte bármelyiknél ha megoldod a cső szabadon lebegését, meghúzod az alkatrészeket, hogy ne rezegjenek be és műgyantával a cső eleje és az agyazás között tökéletesre összehozod az illesztést (ezek filléres beavatkozások), akkor nagyjából bármelyik minőségi tolózáras fegyvernél összehozható a 0,5 MOA. Ez még gyári, minőségi lőszerrel értendő. Aztán spéci csővel, saját magadnak töltött konzisztens lőszerekkel, amit letesztelsz, hogy melyik a legmegfelelőbb lőpormennyiség és lőszerhozz (bizonyos kereteken belül) a te fegyvered számára, mert minden fegyver különbözik, ott valószínűleg lejössz 0,5 MOA alá.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
wolfram

"Nem rossz, de nekem ez szimpibb:
http://www.onlylongrange.com/badnews.asp
Jóval könnyebb és valamivel olcsóbb is. Ha a minőségük azonos, akkor ezt választanám"


Hát,valami pontossági adatot írhattak volna.Garantált MOA?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Garantált MOA-t neked nem fognak egyikhez sem írni. Az olyan lenne, mint az új kocsidnál a gyár ha garantálná a 4 literes fogyasztást. Leírják, hogy 0,75 MOA vagy valami hasonló, aztán ha nem tudod összehozni az a te bajod, mert nekik lesz olyan példányuk a fegyverből, ami képes 0,75 MOA pontosságra.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
<blockquote rel="joker">Garantált MOA-t neked nem fognak egyikhez sem írni. Az olyan lenne, mint az új kocsidnál a gyár ha garantálná a 4 literes fogyasztást. Leírják, hogy 0,75 MOA vagy valami hasonló, aztán ha nem tudod összehozni az a te bajod, mert nekik lesz olyan példányuk a fegyverből, ami képes 0,75 MOA pontosságra.

pl.:tcarms.com/firearms/bolt-action-rifles/venture/venture-weather-shield

Igaz,apró betűs. :)
</blockquote>

"the Venture offers an MOA accuracy guarantee for all 16 available calibers." - nem írják, hogy hány MOA. Lehet ha stabilan szar a szórása, de az stabil, és garantálják, hogy annál nem rosszabb. :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
...nagyjából bármelyik minőségi tolózáras fegyvernél összehozható a 0,5 MOA. Ez még gyári, minőségi lőszerrel értendő. Aztán spéci csővel, saját magadnak töltött konzisztens lőszerekkel, amit letesztelsz, hogy melyik a legmegfelelőbb lőpormennyiség és lőszerhozz (bizonyos kereteken belül) a te fegyvered számára, mert minden fegyver különbözik, ott valószínűleg lejössz 0,5 MOA alá.

Igen, szerintem is kb. ezek az adatok helytállóak. Nyilván öntöltővel viszont 0.5 MOA alá nem nagyon lehet menni, szóval egy megfelelő minőségű, avagy felkészített tolózáras pontosabb, de azért a 0.5-1 MOA, amit egy öntöltő tudhat, sem rossz érték.




Hát,valami pontossági adatot írhattak volna.Garantált MOA?

Hehe. Milyen lőszerrel-lövedékkel, milyen légköri viszonyok között, stb. ? Sok a változó, pláne, ha extrém távolságról van szó. Csodálkoznék, ha egy gyártó csak a fegyverére, minden egyéb körülmény említése nélkül meg merne adni egy garantált MOA számot, hacsak nem eltúlozza, mondjuk az mondja, hogy 1 MOA, miközben a fegyver a megfelelő lőszerrel és "kézben" képes akár 0.5 MOA-ra is.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
0,5-1 MOA egy öntöltőstől az egyenesen kiváló. Ha azt veszed 0,5 MOA 2000 méteren (amire a legtöbb lőszer nem alkalmas) kb egy arasz szórást jelent. Ekkora távon még akár fejlövés is összehozható a fegyver képességei alapján, de sokkal valószínűbb, hogy a lövész pontatlansága, a távolság rosszul felmérése, a hőmérséklet, páratartalom, szél, stb. nagyobb szórást fog okozni, mint maga a fegyver.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
wolfram

Hehe. Milyen lőszerrel-lövedékkel, milyen légköri viszonyok között, stb. ? Sok a változó, pláne, ha extrém távolságról van szó. Csodálkoznék, ha egy gyártó csak a fegyverére, minden egyéb körülmény említése nélkül meg merne adni egy garantált MOA számot, hacsak nem eltúlozza, mondjuk az mondja, hogy 1 MOA, miközben a fegyver a megfelelő lőszerrel és "kézben" képes akár 0.5 MOA-ra is.

jokernek már hoztam példát.
tcarms.com/firearms/bolt-action-rifles/venture/venture-weather-shield
Tény,hogy még soha nem vettem puskát,úgyhogy nem tudom mik a paraméterek.Viszont 100 méteren kb. 3cm-t jó minőségű lőszerrel,szerintem bármely lőtéren hozza az 1 MOA-s fegyó. Gondolom megvan a metodika a garantált pontosság esetén.


joker

0,5-1 MOA egy öntöltőstől az egyenesen kiváló. Ha azt veszed 0,5 MOA 2000 méteren (amire a legtöbb lőszer nem alkalmas) kb egy arasz szórást jelent. Ekkora távon még akár fejlövés is összehozható a fegyver képességei alapján, de sokkal valószínűbb, hogy a lövész pontatlansága, a távolság rosszul felmérése, a hőmérséklet, páratartalom, szél, stb. nagyobb szórást fog okozni, mint maga a fegyver.

+ a változó löv.sebesség is rontja ekkora távon. Viszont állítólag a jó lövök tudnak javítani a szórásképen.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
3cm-t jó minőségű lőszerrel,szerintem bármely lőtéren hozza az 1 MOA-s fegyó
- az 1 MOA-s fegyver az 1MOA-s, lőtértől függetlenül.

+ a változó löv.sebesség is rontja ekkora távon. Viszont állítólag a jó lövök tudnak javítani a szórásképen.
a MOA-t nem véletlenül mérik rövid távon, mert ott a szél sem tudja megkavarni az értékeket, míg 500+ méteren már komolyan számolnod kell a széliránnyal és erősséggel. És ezen a jó lövők sem tudnak segíteni, mert a szórás az attól szórás, hogy véletlenszerűen pontatlan bármilyen irányba. Ha csak felfele vagy balara le menne mindig a lövés, az nem szórás lenne, hanem rossz távcsőbeállítás.