Mesterlövész fegyverek, távcsöves puskák, romboló puskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
a MOA-t nem véletlenül mérik rövid távon, mert ott a szél sem tudja megkavarni az értékeket, míg 500+ méteren már komolyan számolnod kell a széliránnyal és erősséggel. És ezen a jó lövők sem tudnak segíteni, mert a szórás az attól szórás, hogy véletlenszerűen pontatlan bármilyen irányba. Ha csak felfele vagy balara le menne mindig a lövés, az nem szórás lenne, hanem rossz távcsőbeállítás.

Szerintem a MOA-t beltéri lőtéren nézik meg mindenféle szél nélkül. És tudtommal van olyan,hogy valamelyik lövés kicsit eltér és mindig azonos módon,pl. a hideg cső miatt az első kicsit feljebb vagy lejjebb, és ez a jelenség mindig előjön.Na ezt tudja kompenzálni a lövész.
hadmernok.hu/archivum/2006/1/2006_1_foldi2.html
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
100 méteres beltéri lőtér ahol engednek is használni egy nagyerejű puskát, nem sok terem. Elégedj meg annyival, hogy relatív szélcsendben 100 méteren a szél nem fogja befolyásolni a szórás mértékét. A cső hőmérséklete meg szerintem csak annyit kavar be, hogy ha előzőleg felmelegíted a lőszert, pl a napon hagyod, akkor a gyorsabban égő lőpor nagyobb sebességgel repíti ki a lövedéket. De 100 méteren nemigazán van íve a lövedék pályákámal, 3 egymásutáni lövés, ami a szórás meghatározására szolgál, nem fog nagyon eltérő paraméterekkel bírni. Hanem mások sem tudnának szórást mérni, pedig így szokták megnézni, hogy mennyi az annyi.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
100 méteres beltéri lőtér ahol engednek is használni egy nagyerejű puskát, nem sok terem.

Cégenként egy biztos hogy akad. Megfelelően védett megfigyelőhelyjel kialakítva. Első tesztekhez is ezt használják.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
07:19-től amire én gondolok (két külön ellenőrzés):

https://www.youtube.com/watch?v=N2rLAWksyMQ
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Minden befolyásol!
Így van, csak nem mindegy, hogy mennyire. Ne légy olyan, mint a sötétzöldek, hogy ha sugárzást mérnek, valami mérgező anyagot kapnak a vízben / levegőben akkor visítanak, de nem nézik azt, hogy az a megengedett érték 1/1000-et része.


<blockquote rel="joker">100 méteres beltéri lőtér ahol engednek is használni egy nagyerejű puskát, nem sok terem.

Cégenként egy biztos hogy akad. Megfelelően védett megfigyelőhelyjel kialakítva. Első tesztekhez is ezt használják.</blockquote>

Nem céges lőterekre gondoltam, mert a Remington vagy a Hornady nem csoda ha rendelkezik ilyennel, de te mint sportlövész, ha ki akarod próbálni, hogy az új fegyvered mennyire pontos, vagy hogy milyen - saját magad által töltött - lőszertipussal a legkisebb a szórása, ilyen lőtérhez nemigazán férsz hozza.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
joker

" 20:40 Feljelent

dudi mondta:

Minden befolyásol!

Így van, csak nem mindegy, hogy mennyire. Ne légy olyan, mint a sötétzöldek, hogy ha sugárzást mérnek, valami mérgező anyagot kapnak a vízben / levegőben akkor visítanak, de nem nézik azt, hogy az a megengedett érték 1/1000-et része."


De hát pont ez a lényeg,hogy ezen a szinten MINDEN számít.És ha nem 100m-en akkor 200,300,stb. Itt nincs megengedett érték.


"Nem céges lőterekre gondoltam, mert a Remington vagy a Hornady nem csoda ha rendelkezik ilyennel, de te mint sportlövész, ha ki akarod próbálni, hogy az új fegyvered mennyire pontos, vagy hogy milyen - saját magad által töltött - lőszertipussal a legkisebb a szórása, ilyen lőtérhez nemigazán férsz hozza. "

Te mint felhasználó nem garantálsz senkinek semmit.Kísérletezel, hogy tudsz egyre pontosabb lenni.Bár nem hiszem,hogy ne lenne lehetőség fedett pályát bérelni külföldön,amennyiben itthon ne lehetne.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
De hát pont ez a lényeg,hogy ezen a szinten MINDEN számít.És ha nem 100m-en akkor 200,300,stb. Itt nincs megengedett érték.

100 m-en egy kis szelecske nem fogja az eredményeid meghamisítani. Max ne menj ki viharba MOA-t mérni, de szélcsendben, amikor alig fújdogál és azt is kb egyenletes erővel meg ugyanabból az irányból, ott sublerrel sem méred le a különbséget a zárt lőtérhez képest. Esetleg kicsit eltér majd a szórásod - mert mindig nem lesz pont ugyanolyan távol még zárt helyi mindig hideg csöves tesztelésnél sem a két legtávolabbi lövésed - de az a szóráskülönbség már a fegyverből jön és nem a külső körülményekből.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
<blockquote>De hát pont ez a lényeg,hogy ezen a szinten MINDEN számít.És ha nem 100m-en akkor 200,300,stb. Itt nincs megengedett érték.

100 m-en egy kis szelecske nem fogja az eredményeid meghamisítani. Max ne menj ki viharba MOA-t mérni, de szélcsendben, amikor alig fújdogál és azt is kb egyenletes erővel meg ugyanabból az irányból, ott sublerrel sem méred le a különbséget a zárt lőtérhez képest. Esetleg kicsit eltér majd a szórásod - mert mindig nem lesz pont ugyanolyan távol még zárt helyi mindig hideg csöves tesztelésnél sem a két legtávolabbi lövésed - de az a szóráskülönbség már a fegyverből jön és nem a külső körülményekből.
</blockquote>

Szerintem 1m/s-os légmozgás különbség (az arcodon sem nagyon érzed), akár 1 cm-t is módosíthatja a röppályát 100 m-en.Ez már MOA bukta is lehet.Hangsúlyozom SZERINTEM.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
voltagemultiplier

Azért nagy távolságon módosít ennyit,bár nincs olyan,hogy 700 méteren keresztül 1m/s a szélerősség.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
<blockquote rel="joker"><blockquote>De hát pont ez a lényeg,hogy ezen a szinten MINDEN számít.És ha nem 100m-en akkor 200,300,stb. Itt nincs megengedett érték.

100 m-en egy kis szelecske nem fogja az eredményeid meghamisítani. Max ne menj ki viharba MOA-t mérni, de szélcsendben, amikor alig fújdogál és azt is kb egyenletes erővel meg ugyanabból az irányból, ott sublerrel sem méred le a különbséget a zárt lőtérhez képest. Esetleg kicsit eltér majd a szórásod - mert mindig nem lesz pont ugyanolyan távol még zárt helyi mindig hideg csöves tesztelésnél sem a két legtávolabbi lövésed - de az a szóráskülönbség már a fegyverből jön és nem a külső körülményekből.
</blockquote>

Szerintem 1m/s-os légmozgás különbség (az arcodon sem nagyon érzed), akár 1 cm-t is módosíthatja a röppályát 100 m-en.Ez már MOA bukta is lehet.Hangsúlyozom SZERINTEM.

</blockquote>

Kicsit durva számítás, de szerintem mutatja amit kell. A lövedékek fajtától függően (méret, anyag, forma, sűrűség, torkolati sebesség, légellenállás) 1,5-6,0 MOA-t mozdulnak el oldalirányba egy 10 mph-s szél hatására 500 méteren. Mivel a légellenállás négyzetesen növekszik a sebességnövekedés hatására, így a 10 mph = 16 km/h elosztva az 1m/s=3,6 km/h sebességgel, és azt négyzetre emelve megkapod, hogy az 1m/s és a 16 km/h energiája között kb hússzoros a különbség. Emellett 500 méteren már lassul valamennyit a lövedék, így nem 5x annyi idő alatt teszi meg a távot, mint a 100 métert, hanem 7-8x annyi alatt. 8x annyi idő és 20x akkora erőhatás/ időegység = 160 x akkora erőhatás a lövedékre 500 méteren 16 km/h szélben, mint 100 méteren 1m/s szélben. Az 1,5 és 6 MOA közti átlagot nézve, 3,75 MOA x 2,54 cm x 5 (száz méter) = 47 cm, amit elosztva 160-nal, kevesebb, mint 3mm-t kapsz. Ezt vagy le tudod mérni vagy nem, vagy látszik a szórásban vagy sem.
MOA_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Remélem nem csesztem el a számítást.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
és elcsesztem, hehe, nem kell az az 5-ös szorzó a képletbe, mert 100 m-en nézzük, akkor marad a 3,75 * 2,54cm / 160 = 0,6 mm. Ezt biztosan nem szúrod ki, emellett van a lövedéknek tehetetlensége is, ami tovább csökkenti az oldalirányű elmozdulást, csak nem tudom hogyan kell kiszámolni, hogy mennyivel. Ezenkívül a szélmozgás ha egyenletes erejű és ugyanabból az irányból jön, akkor minden lövést ugyanannyira fog eltolni.
Szélcsendes napon biztosan le tudod mérni korrekten a fegyvered szórását nyílt terepen is, és nem kell azon aggódj, hogy egy kis légmozgás elrontja az eredményeidet.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
joker

Le a kalappal! Ez szép volt. Én abból indultam,hogy 100m-t kb. 0,1 másodperc alatt repüli le a "bogyó",az kb. 0,1m lenne ha nem kellene gyorsulnia,úgyhogy legyen 1cm a végeredmény.Rendkívül tudományos :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Egy hasznos kis táblázat:
http://www.drakeassociates.us/public_ftp/65x47Lapua.pdf
 

vendeg

Member
2014. augusztus 26.
64
0
6
Én ezt most raktam össze és 17.-én fogom bejáratni lőtéren. 308 WIN Howa 1500 Varmint Stainless Steel Knoxx Axiom visszarugásgátlós tussal.
http://kepkezelo.com/images/dbprrl42ham131wa5nfe.jpg