Török drónok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 597
3 816
113
Tudtuk az elejétől fogva, hogy az UAV-ok a zavarásra épp úgy szuper érzékenyek lesznek, mint a kódfeltörésre és hamis parancsok megadására. A hardverek gyártói meg rutinszerűen építenek be kiskapukat.
Szia,

En nagy kulonbseget latok a ketto kozott: az UAV-ok tervezesi elvukbol adodoan erzekenyek a zavarasra, vagyis akar jol, akar rosszul dolgozik a gyarto, mindenkeppen zavarhato.

Ezzel szemben a kodfeltoresre (es ezen belul a hamis parancsok megadasara) vannak jol mukodo megoldasok. Vagyis ha jol dolgozik a gyarto, akkor nem feltorheto, hamis parancsokkal nem iranyithato a dron.

Aki garazsban csinal dront, annak korlat, hogy az "igazi" hardvergyartok mit csinalnak. Aki meg hardvergyarto, annak nem korlat, ha masok tesznek kiskaput a rendszereikbe. Persze ez egyben leszamol azzal az elkepzelessel, hogy kis penzert lehet nehany dront gyartani.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Aki garazsban csinal dront, annak korlat, hogy az "igazi" hardvergyartok mit csinalnak. Aki meg hardvergyarto, annak nem korlat, ha masok tesznek kiskaput a rendszereikbe. Persze ez egyben leszamol azzal az elkepzelessel, hogy kis penzert lehet nehany dront gyartani.

Helló!

Ebben egyetértünk. Kevésbé problémás egy amerikai cégnek, hogy az UAV kód biztonságát megoldja, hiszen más vállalat, de ugyan abban az országban élvonalbeli hardvereket gyárt. Ha mind a ketten megmaradnak a saját profiljuknál, akkor az Army bőségesen ellátja őket pénzzel és megrendeléssel.
Ugyan így saját maguk ellen nyugodtan kémkedhetnek az oroszok vagy a kínaiak. De nálunk se pénz nincs ekkora mennyiségben a dologra, sem tech háttér más cégekből. Egy magyar fejlesztővel nem fogják a tengerentúlról megosztani, hogy mire kéne figyelnie és tápolnának egy nekik konkurens megoldást. Ha a magyar szakember nem kap jó paramétereket, hogy mely eszközök alkalmasak bizonyos dolgokra, csak az internetről összelegózunk egy prototípust, arra a magyar programozó nem tud olyan sw-t írni, hogy jó legyen. Pistikét a garázsból ki tudja zárni, de valószínűleg nem csak Washington felé lennénk kitéve, de az oroszok és a kínaiak is komoly kutatásokat végezhettek ezen eszközök sebezhetőségének feltárásában. Ahogy az USA is feltárt már számos gyenge pontot a kínai termékekben.

Szóval tényszerűen igaz, amit mondasz. A gyakorlat szempontjából meg mindig sokkal biztonságosabbnak tűnik majd egy megbízható ember által irányította gép, mint egy "agymosható" proci. Még ha volt is egy-egy eset, amikor vadászgépekkel valaki megpattant és degeszre keresve magát leszállt az ellenségnél. Szíriában az oroszok a két latakiai támaszpontjuk ellen intézett drón támadások során egy jelentős hányaduk felett átvette az irányítást. De a törököknél voltak olyanok, amik ellen nem tudták ezt megcsinálni és le kellett lőni.

Összefoglalva: Jelenleg a törököknek van a legfrissebb tapasztalatuk ezen a téren. A pénz benne van náluk már jó ideje a szektorban. Kész típusok elérhetőek. És jó néhány előremutató tervezés fut jelenleg is.
A drónoknak szükségük van autonóm helyzetfelismerésre és irányításra a zavarás lehetőségének csökkentése végett. De én aggódom amiatt, mikor átlépünk határokat. De az én hibám, túlságosan a régi iskola híve vagyok ebben a kérdésben is.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 884
7 107
113
Az Anka-NG hasznos terhelhetősége 350 kilogramm, sugárzási ideje 30 óra. A TAI eddig összesen 4 Anka-NG-t szállított a török légierőnek és a török haditengerészetnek.

Yeni-Nesil-ANKA-780x470.jpg



Eközben egyes források szerint az orosz távirati csatornák megosztották, hogy a magyar küldöttség hamarosan ellátogat Baykarba.

 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 470
113
Akkor most a törökök fogják eldönteni, hogy kik ellen használhatjuk majd azokat a drónokat? Felteve, hogy veszünk belőlük.
Eddig az volt a baj, hogy az US eszközök használatát az US korlátozhatja esetleg.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 884
7 107
113
Akkor most a törökök fogják eldönteni, hogy kik ellen használhatjuk majd azokat a drónokat? Felteve, hogy veszünk belőlük.
Eddig az volt a baj, hogy az US eszközök használatát az US korlátozhatja esetleg.

Bruh. Nem veszed meg a halálcsillagot.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Akkor most a törökök fogják eldönteni, hogy kik ellen használhatjuk majd azokat a drónokat? Felteve, hogy veszünk belőlük.
Eddig az volt a baj, hogy az US eszközök használatát az US korlátozhatja esetleg.

Az eldönteni alatt mit értesz?

Eddig az a két probléma volt az amerikai alkatrészekkel, hogy

1, Továbbértékesítésre embargót érvényesíthet, ha amcsiból szerzed be. De nem vagyok benne biztos, hogy minden ország automatikusan ilyen szerződést köt. Hazabahatják az exportodat, de a török példa is mutatja, hogy a törülközőfejűek egy pillanat alatt kicserélték a motort amcsira és egy ország elveszítheti a versenyelőnyét az ilyen embargókkal.

2, Valóban nem célszerű olyan fegyverekkel menni harcba, aminek a gyártója érdekeit te ezzel súlyosan sérted. Bevetheted őket, viszont a drónokból nem csak te kapsz információt, hanem az ellenség is.

Mind a két esetben a török cégnél jóval kisebb a kockázat ezek alkalmazására tengerentúli beszerzéssel ellentétben.

1, A déli testvéreink jelenleg piac szerző pozícióban vannak, tudatában azzal, hogy nem egyeduralkodóak a piacon.
2, Míg az USA-nak gyakorlatilag mindenhol vannak érdekei, addig Törökország egy regionális szereplő. Méghozzá nem is a mi régiónkban. Bár a legközelebbi érdekeltsége 150 km-erre van Hazánktól, Boszniában nagyon aktív, de reméljük azt a több problémától vérző országot nem fogjuk a közeljövőben lerohanni. Másfelől a törökökkel NATO tagok vagyunk. Sem a NATO kiküldéseket nem fogják gáncsolni, sem egy kelet-európai tankcsatában nem ellenünk dolgoznának, sem lokális konfliktusokban nem érdekük bárkit megvédeni ellenünk.

Összességében nem látom annyira bekorlátoltnak, hogy török vásárlás esetén ők nagyon be akarnák korlátozni a mozgásterünket a Bajraktár bevetésével kapcsolatban. A harmadik piaci szereplőnél szintén nem sok ilyen kérdés merül fel, hiszen Izraelnek nagyon speciális a biztonság politikai háttere. Ott a továbbértékesítés jóval kevésbé opció, de bevetéseknél akkor lennénk bajban, ha pont őket akarnánk lerohanni. Az még Boszniánál is rosszabb konfliktus kivezetést prognosztizál.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 535
8 816
113
 
W

Wilson

Guest
Az eldönteni alatt mit értesz?

Eddig az a két probléma volt az amerikai alkatrészekkel, hogy

1, Továbbértékesítésre embargót érvényesíthet, ha amcsiból szerzed be. De nem vagyok benne biztos, hogy minden ország automatikusan ilyen szerződést köt. Hazabahatják az exportodat, de a török példa is mutatja, hogy a törülközőfejűek egy pillanat alatt kicserélték a motort amcsira és egy ország elveszítheti a versenyelőnyét az ilyen embargókkal.

2, Valóban nem célszerű olyan fegyverekkel menni harcba, aminek a gyártója érdekeit te ezzel súlyosan sérted. Bevetheted őket, viszont a drónokból nem csak te kapsz információt, hanem az ellenség is.

Mind a két esetben a török cégnél jóval kisebb a kockázat ezek alkalmazására tengerentúli beszerzéssel ellentétben.

1, A déli testvéreink jelenleg piac szerző pozícióban vannak, tudatában azzal, hogy nem egyeduralkodóak a piacon.
2, Míg az USA-nak gyakorlatilag mindenhol vannak érdekei, addig Törökország egy regionális szereplő. Méghozzá nem is a mi régiónkban. Bár a legközelebbi érdekeltsége 150 km-erre van Hazánktól, Boszniában nagyon aktív, de reméljük azt a több problémától vérző országot nem fogjuk a közeljövőben lerohanni. Másfelől a törökökkel NATO tagok vagyunk. Sem a NATO kiküldéseket nem fogják gáncsolni, sem egy kelet-európai tankcsatában nem ellenünk dolgoznának, sem lokális konfliktusokban nem érdekük bárkit megvédeni ellenünk.

Összességében nem látom annyira bekorlátoltnak, hogy török vásárlás esetén ők nagyon be akarnák korlátozni a mozgásterünket a Bajraktár bevetésével kapcsolatban. A harmadik piaci szereplőnél szintén nem sok ilyen kérdés merül fel, hiszen Izraelnek nagyon speciális a biztonság politikai háttere. Ott a továbbértékesítés jóval kevésbé opció, de bevetéseknél akkor lennénk bajban, ha pont őket akarnánk lerohanni. Az még Boszniánál is rosszabb konfliktus kivezetést prognosztizál.

Mi szerintem csak úgy veszünk bárkitől is drónt ha megkapjuk a komplet platformot tokkal vonóval, hogy ezzel megalapozzuk a saját fejlesztésű drón gyártás lehetőségét.És ennek fényében szerintem a szóba jöhető három ország közzul (USA,Izrael,Törökország) erre szerintem a legnagyobb esély számunkra a törököknél van.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and kamm
K

kamm

Guest
Mi szerintem csak úgy veszünk bárkitől is drónt ha megkapjuk a komplet platformot tokkal vonóval, hogy ezzel megalapozzuk a saját fejlesztésű drón gyártás lehetőségét.És ennek fényében szerintem a szóba jöhető három ország közzul (USA,Izrael,Törökország) erre szerintem a legnagyobb esély számunkra a törököknél van.
Szerintem a zsidók ugyanolyan lelkesen licenszelnenek nekünk bármit, plane most, hogy a Foniek kőkeményen és látványos an nyalifaliznak veluk, Europabol egyedül.
 
W

Wilson

Guest
Szerintem a zsidók ugyanolyan lelkesen licenszelnenek nekünk bármit, plane most, hogy a Foniek kőkeményen és látványos an nyalifaliznak veluk, Europabol egyedül.

A zsidók szerintem nem adnák ide egyik platformjukat sem, hogy abból fejlesszünk saját drónt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
A zsidók szerintem nem adnák ide egyik platformjukat sem, hogy abból fejlesszünk saját drónt.

Define "sajat dron"... :)
Egyhamar sajat hardverbol a testet stb tudnank megcsinálni, motorhoz jopar ev kellene, egyébként azt pont tamogatnam, hogy legyen ilyesmi képessége az orszagnak.
Szenzorokat megint eltartana pár évig ilyen mil-spec szintre hozni otthon.
A szoftver igazan a kerdes és láthattuk a radaruzletnel, hogy hajlandoak teljes forraskodot atadni es licenszelt hardvert adni, amire saját custom OS/sw fejleszthetunk.
Ez amugyba minimum, pláne a mult havi ausztral botrány utan, ahol hetek alatt tiltottak ki az aussiek a zsidok teljes battle management rendszerét, mert gyanus lett, hogy valaki meg hivatlanul figyeli a kommunikációt - ilyesmi nem kis felfordulast okoz es nem ket filler, nem ket nap lecserelni, nyomos okuk lehetett ilyen hirtelen szamuzni az izraeli rendszert, raadaul azonnali hatallyal.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Define "sajat dron"... :)
Egyhamar sajat hardverbol a testet stb tudnank megcsinálni, motorhoz jopar ev kellene, egyébként azt pont tamogatnam, hogy legyen ilyesmi képessége az orszagnak.
Szenzorokat megint eltartana pár évig ilyen mil-spec szintre hozni otthon.
A szoftver igazan a kerdes és láthattuk a radaruzletnel, hogy hajlandoak teljes forraskodot atadni es licenszelt hardvert adni, amire saját custom OS/sw fejleszthetunk.
Ez amugyba minimum, pláne a mult havi ausztral botrány utan, ahol hetek alatt tiltottak ki az aussiek a zsidok teljes battle management rendszerét, mert gyanus lett, hogy valaki meg hivatlanul figyeli a kommunikációt - ilyesmi nem kis felfordulast okoz es nem ket filler, nem ket nap lecserelni, nyomos okuk lehetett ilyen hirtelen szamuzni az izraeli rendszert, raadaul azonnali hatallyal.
Szerintem egyetlen ütőképes platformjukat sem adnák át nekünk tokkal vonóval,túl kicsik vagyunk,hogy erre nekünk esélyünk legyen.
 
K

kamm

Guest
Szerintem egyetlen ütőképes platformjukat sem adnák át nekünk tokkal vonóval,túl kicsik vagyunk,hogy erre nekünk esélyünk legyen.
Ez politikai kérdés szerintem. A kicsiseg meg pont lehet előnyös is, nem zavarunk sok vizet, nem? :)
Amugy ha megtortenik, akkor az a nemetekkel lesz közösen, egy magyar-RM-izraeli felallasban (lasd radarok, lasd Gidran stb.)
 
W

Wilson

Guest
Ez politikai kérdés szerintem. A kicsiseg meg pont lehet előnyös is, nem zavarunk sok vizet, nem? :)
Amugy ha megtortenik, akkor az a nemetekkel lesz közösen, egy magyar-RM-izraeli felallasban (lasd radarok, lasd Gidran stb.)
Szerintem ebből a szempontból a kicsik vagyunk "állapot" kifejezetten hátrány,én inkább eltudok képzelni egy magyar-RM-török felállást,hasonlóképpen a Gidránhoz, ehhez a törököknek sokkal több érdeke fűződik mint az izraelieknek.Mivel a törökök most vannak az intenzív piac szerzés fázisában.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Szerintem ebből a szempontból a kicsik vagyunk "állapot" kifejezetten hátrány,én inkább eltudok képzelni egy magyar-RM-török felállást,hasonlóképpen a Gidránhoz, ehhez a törököknek sokkal több érdeke fűződik mint az izraelieknek.Mivel a törökök most vannak az intenzív piac szerzés fázisában.
Az is sanszos, persze. De ha okosak vagyunk, több labra allunk. Mondjuk a törökök tuti olceobbak, csak esetleg kevesbe fejlett a szoftveruk ill a szenzoraik...?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Az is sanszos, persze. De ha okosak vagyunk, több labra allunk. Mondjuk a törökök tuti olceobbak, csak esetleg kevesbe fejlett a szoftveruk ill a szenzoraik...?
Az izraeliek biztos piaccal rendelkeznek a drónjaik számára nincs szükségük arra,hogy pár darab drón eladása miatt a átadják a teljes platformot tokkal-vonóval.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Akkor kezdjük szerintem elölről!

Úgy érzem, elbeszéltek egymás mellett. És pár dolgot és vélelmezett realitást érdemes ezért itt az elején leszögezni.

1, Licence: Nem jelent tulajdon jog átadást. Ebből következik az is, hogy mit is neveznénk egy tech transzfer után "saját fejlesztésnek". És itt egy skálát kell nézni, ami egyik végén a Leo HUN van, ami igazából a mi tudomásunk alapján nem vagy csak nagyon minimális saját fejlesztést tartalmaz. Igazából csak a kiegészítők válogatása a listából. Másik végén meg a Rubik kocka van, mondjuk, ahol tényleg miénk volt az egész ötlet.
Szóval licence esetén a műszaki leírás, alkatrészek tervei, sw az mind átkerül hozzánk... is. De a kitaláló Izraelben vagy Törökországban marad a szabadalom. Licence alapján mi pakolhatunk rá bármit, amit mi fejlesztünk vagy cserélhetünk részeket, ha a kedvünk úgy tartja. És saját gyártás.

2, Tulajdon jog: A teljes szellemi termék felvásárlása. Ilyenkor történne a kitaláló ország kizárása, vagyis úgy fejlesztjük tovább, ahogy akarjuk, de ehhez már nem lenne köze az eredeti feltalálónak.


Vélemény: Szerintem nem kell idehaza feltalálni a kutyán a tetűt. Irdatlan pénzek szoktak játszani, amikor valaki olyanokat mond, hogy a szenzorokat mi fejlesztjük hozzá és ez évek -tapasztalat szerint minimum egy évtized- kérdése. Másfelől minek felvásárolni mindent "tokkal, vonóval", ha ez alatt a tulajdon jog megszerzését értitek? Van olyan cég Magyarországon, akinek van rutinja abban, hogy a kérdéses területet fejlessze?

Pont azért akarnánk tech transzfert, mert nincs. És ebből az is következik, hogy csak ötletelés lenne abból, hogy mit szeretnénk egy jóval drágábban kisajátított termék esetén a fejlesztéssel kezdeni. Vagy hagynák az egymás után jövő kormányok elavulni, mert politikusnak annyira sincs fogalma a kihívás miben létéről, mint a hiányzó cégnek, aki eddig nem fejlesztett ilyet nálunk.

Ha az RM-nek nem esik le a gyűrű az ujjáról, hogy jó ötlet esetén bevonjon mást is a játékba, akkor nekünk sem kellene kétségbe esni attól, hogy kicsit multiként kezeljük a kérdést. Megvesszük a részegységet onnan, ahol világelső a fejlesztés és értékesítjük globálisan.

Jelenleg van néhány terület, amire ráfeküdt az állam és áttörést akar ott elérni. Szoftver az hazai lesz, ez már most látszik. Lézerek használata ma még nem elterjedt annyira, ha itt is sikerül egy olyan ugrást elérni, amit az önvezető járműveknél is szeretnénk, akkor lesz hozzá adott érték az RM jóvoltából a globális piaci térben. Ebből pedig profit a további fegyverkezésre.

És mi sem örülnénk annak, ha utána Szerbia ide jönne hozzánk, hogy ő olcsó pénzért megvenné, de nem licence, hanem átveszi az egészet és ő majd tovább fejleszti. Egy ilyet akkor adsz el, ha nálad már készül a következő generáció és nincs szükséged rá.