Tengeralattjáró vadászat

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
2 855
9 364
113
Ezt azért nem néztem volna ki a németekből, hogy ekkora hulladékot gyártsanak. Ugyanakkor megértem, mivel nem erőprojekcióra gyártják, hanem nyilván a német felségvizekhez közeli őrjáratozásra, nyilván úgy kalkuláltak, hogy snorkelezni viszajönnek baráti ellenőrzésű területre, és ez nekik bőven elég (nem egy új Atlanti-cstára tervezték). Egyszerűen mást vártak el tőle. (de akkor is sokkoló)
Amúgy ez a táblázat a nem snorkelezett értékeket mutatja? mert itt 36 és csak a kilo 30. Amúgy vannak komparatív sejtéseink a 877 vs 636-osokról?
PS: látom ebben a threadben sok finomság van, érdemes lesz visszapörgetni.

Először is gondolkodj: ha akkora "hulladék" lenne, akkor vajon miért is etalon nagyjából a piacon?

Sajnos általánosan azt látom, hogy sokan egyszerűen szűk látókörűen csak egy adott elvárási listát építenek fel (amit a nukleáris tengeralattjárókra szabnak), majd ahhoz mérik a többi, akár hagyományos, akár AIP tengókat. Hibás gondolkodásmód...

Valójában kib@szott jól megtervezett és megépített típus a 212A, amit alapvetően a Balti-tengerre és az Északi-tengerre szántak. Ahol az átlag mélység bőven 200m alatt van. És a legforgalmasabb hajózási útvonalak haladnak át az utóbbin.

Ezért az elvárás velük szemben az volt, hogy 3 hetet snorkelezés nélkül kibírjanak, szükség esetén 7 hetet snorkelezéssel. Jellemző, hogy mindössze egy diesel-generátora van a 212-esnek, tehát eleve nem is volt cél, hogy a snorkelezésre épüljenek a bevetések (hiszen nincs tartalék). 3 hét AIP-n mondjuk nagyon konzervatív 4 csomós sebességgel az cirka 2000 tengeri mérföld (3600km) hatótávolságot jelent. Az aksi és snorkel ezen felül jön.

Ez végül megfelelt az Olaszoknak és az Izraelieknek is, ezen országok rendszeresítették a 212-est vagy az azon alapuló osztályokat. Olaszország 4 további egységet rendelt meg, amelyek már lítium-aksikkal bír, ami értelemszerűen jelentősen megnöveli a kapacitást...

A távolabbi küldetésekre egy meghosszabbított, áttervezett változatot tett le az asztalra a TKMS, a Type-212CD-t, amely nagyobb hatótávolságot, nagyobb AIP sebességet és hosszabb bevetési időt ígér. Túl sokat a részletekről nem tudunk, annyit, hogy az új BZM Evo üzemanyag-cellákat használják, amelyekből 12db-ot helyeznek el, összesen 480kW teljesítménnyel. Ebből a típusból Norvégia 4db-ot szeretne, a német haditengerészet pedig kettőt rendelt eddig meg.

Hollandia még nagyobb hatótávolságot és tenger alatti tartózkodást kívánt, ezért ott tovább nyújtották a típust, áttervezték az orrészét és több diesel-generátorral látnák el, ez a Type-212CD E:

Érdemes megjegyezni, hogy a pontos képességek terén nem rendelkezünk információkkal...

rudi

Well-Known Member
2015. november 30.
6 859
13 940
113
Azok az orosz tengeralattjárók egyre inkább úgy tűnik mégsem süllyedtek el...
Csak egy újabb apró adalék az orsz tengók atlanti óceáni jelenlétéhez
https://www.thedrive.com/the-war-zo...ed-to-hunt-russian-submarines-in-the-atlantic

Az USA egy új, Arleigh Burke osztályú robolókból álló harci csoportot állított fel a K.i parton. A csoport neve "Greyhound".
A rombolók deklarált feladata felkutatni az orosz tengeralattjárókat az É.Atlanti óceánon...:eek:

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
40 878
40 715
113

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
13 285
30 312
113

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
40 878
40 715
113
Bizony ha pl Jaszen osztályú orosz atom-tengeralattjárók "rákásznak békésen" az amerikai partok közelében engem is kiverne a víz az amerikai admirálisok helyében....
Először is me g kéne nézni mennyi atomtengeralattjáró áll rendelkezésre mindkét oldalon. Usa jelentős számbeli fölénnyel bír, ami azt jelenti, hogy több tíz atomtengeralattjáró szeli a vizeket egyszerre a világ óceánjan.
Másik dolog, hogy az Atlanti-óceán szabad hajózási övezet. Az, hogy egy-két orosz tengeralattjáró kihajózik gyakorlás-kiképzés-jőrőrözés céljából természetes dolog. Ez messze van az állandóan hangozatotott "orosz veszélytől" DE értem én, hogy mindig a" gaz, csúnya, veszélyes " oroszokra kell hivatkozni, hogy jöjjön a dollár az amerikai hadseregbe.

Oroszoknak több tengeralattjárájuk van javításon/modernizáción mint aktív szolgálatban. A Jazseny/Jaszeny-Mosztályból eddig csak kettő volt átadva. A Szeverodvinszk jelenleg Cirkon hiperszónikus rakéta első tesztindítására készül, amelyre októberben kerül sor. A Kazany,amely az első Jazseny-M osztályú tengeralattjáró csak most(májusban) volt átadva, még nem volt járőrözésen.

• Tetszik
Reactions: jani22 and fip7

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
13 285
30 312
113
Először is me g kéne nézni mennyi atomtengeralattjáró áll rendelkezésre mindkét oldalon. Usa jelentős számbeli fölénnyel bír, ami azt jelenti, hogy több tíz atomtengeralattjáró szeli a vizeket egyszerre a világ óceánjan.
Másik dolog, hogy az Atlanti-óceán szabad hajózási övezet. Az, hogy egy-két orosz tengeralattjáró kihajózik gyakorlás-kiképzés-jőrőrözés céljából természetes dolog. Ez messze van az állandóan hangozatotott "orosz veszélytől" DE értem én, hogy mindig a" gaz, csúnya, veszélyes " oroszokra kell hivatkozni, hogy jöjjön a dollár az amerikai hadseregbe.

Oroszoknak több tengeralattjárájuk van javításon/modernizáción mint aktív szolgálatban. A Jazseny/Jaszeny-Mosztályból eddig csak kettő volt átadva. A Szeverodvinszk jelenleg Cirkon hiperszónikus rakéta első tesztindítására készül, amelyre októberben kerül sor. A Kazany,amely az első Jazseny-M osztályú tengeralattjáró csak most(májusban) volt átadva, még nem volt járőrözésen.
Értelemszerűen az amcsik már a jövőre gondolnak, de hidd el az ő helyükben te is ezt csinálnád, mivel egy Jaszeny osztályú atom-tengeralattjáró még az amcsikat is nagyon nagy kihívás elé állítja főképpen ami a detektálásukat illeti egy ilyen atom-tengeralattjáró közel az amerikai keleti partokhoz még ha csak Kalibr v Onyx-l van is felfegyverezve nagyon komoly veszélyt jelent rájuk.És most vonatkoztassunk el attól,hogy szerintem az oroszoknak legalábbis amíg Putyin lesz a hatalmon esze ágában sem lesz megtámadni Amerikát..

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
36 523
48 719
113
Ez itt off topik, de amúgy kb. 2-300 db dízel tengó a 60-s évektől kezdve.
Ezeknek a tengók csak azt a kb. 3 hetet kellet volna kibírniuk amíg lezajlik a III. VH.
Viszont ebben a 3 hétben nem jött volna túl sok hajó az USA-ból....
(Kezdjük ott, hogy háborús helyzetben pl. Kubai rakéta válság, ezek atomtöltetű torpedókkal voltak felszerelve!)

Erre találták ki a PELE nevű nyíllövedékeket. Azok alacsony áthatolásúak, viszont áthatolás után széttörnek, így fokozott repesz hatásuk van.
A csökkentett áthatolást úgy kell érteni, hogy egy T-72B-be vagy egy M1 Abramsbe nem jut be a lövedék, de például a Leopárd 1-et lazán szétlövi....
Némi infó van erről a tankos írásomban, pont a Leopárd 1-nél.

Igen, és a SOSUS-nak köszönhetően ezeket kb. a kikötőből kifutás után követték.
Ezeknek a fejére pottyantott volna kb. az Orion flotta 1-1 torpedód igen hamar és azt sem tudták volna szerencsétlenek, hogy honnan...
Azt vették volna észre, hogy 5-10 ezer yardon belül jön torp szinte a semmiből.

@Hpasp sorozat igen jól megmutatta, hogy a szovjet tengókat a '70-es évek végéig különösebb erőlködés nélkül követték, még a legkorszerűbb nukit is, nemhogy a snorkelező régi dízeles szarokat, amik poszt II. vh tech szinten voltak. Erős túlzásal buffolt Type XXI-ek voltak...

• Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
11 618
19 159
113
Azt vették volna észre, hogy 5-10 ezer yardon belül jön torp szinte a semmiből.

Falkland szigeteknél hány tengót találtak el torpedóval? (0-át....)
A világtörténelemben lőttek már ki tengeralattjárót irányított torpedóval? (Egyről sem tudok)
E mellet a légcsavaros repülőgépek zaját lehet hallani a vízben is... (Tu-142-st extrém módon)

Igen, és a SOSUS-nak köszönhetően ezeket kb. a kikötőből kifutás után követték.

Igen, a kérdés az, hogy milyen pontossággal és lett volna-e erőforrásuk mindenre is az amcsiknak.
A 60's években nem tudom milyen szinten volt a SOSUS. Akkor már több, mint 200 db DE tengójuk volt a szovjeteknek ha jól tudom.
Csak a "whisky" osztályból készült 215 db. (egy részük exportra is ment)
Zulu-ból 26 db. A 633-as számú "Rómeó" osztályból 133 db épült....
És ez mind 1960-as évek elejéig. Ezek a német XXI típus továbbgondolásai voltak.

A 70's években már elég jó volt a SOSUS.
Addigra jött még 74 db Foxtrot, ami egy elég kimaxolt XXI-s típus volt.
Viszont ennek alapján épült 18 db "csöndes" Tangó osztály. Ezek már vastag gumiborítással készültek....

Aztán a 80's évektől kezdve épült 73 db Kilo osztályú, nagyon csendes tengeralattjáró. (ezek fele exportra ment.)
(Hogy 1980-1990 között mennyi épült nem tudom)

A Tangó észlelése már bajos lehetett a SOSUS-nak. A Kilot viszont szinte biztos, hogy nem hallják a SOSUS-al.

Szerintem azt a 3 hetet amiről beszéltem, kibírták volna a szovjet DE tengók a III. VH-ban. Ráadásul nuki fejes torpedóval kicsit más konvojra vadászni, mint a II. VH-s irányítatlan torpedókkal....

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
36 523
48 719
113
Ez mire referencia?
Ez kb. annyira vicces kijelentés, hogy mivel soha nem lőttek le repülőgépet még Berkuttal, akkor a világ összes légvédelmi rakétája képtelen rá.
Gyakorlatilag lehetőség nem volt erre.
A világtörténelemben lőttek már ki tengeralattjárót irányított torpedóval? (Egyről sem tudok)
Lásd fent. Lehetőség sem volt rá.
E mellet a légcsavaros repülőgépek zaját lehet hallani a vízben is... (Tu-142-st extrém módon)
Sokat segít neked, amikor a SOSUS belövi neked, hogy hol van. Ledob két sor bóját kb. a totál zajos szarok ellen és már mehet a torp.
Igen, a kérdés az, hogy milyen pontossággal és lett volna-e erőforrásuk mindenre is az amcsiknak.
Egészen @Hpasp cikkéig nem értettem mire épült a sok P-3. Utána megértettem.

A 60's években nem tudom milyen szinten volt a SOSUS. Akkor már több, mint 200 db DE tengójuk volt a szovjeteknek ha jól tudom.
És a hadrafoghatóság?
És ez mind 1960-as évek elejéig. Ezek a német XXI típus továbbgondolásai voltak.
Zajos, otthon US földön ücsögörve hallották merre járnak.
Sokkal korábban.

• Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
4 415
20 560
113
...

A SOSUS alapvetően 1954..62 között épült ki.
Itt sikerült egy évtizedet tévedned. :oops:

Amúgy nagybalhé kitörése esetén a SOSUS parti állomásokat simán leatomoztam volna a szovjetek helyében...

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
4 415
20 560
113
A SOSUS alapvetően 1954..62 között épült ki.
Itt sikerült egy évtizedet tévedned. :oops:

Amúgy nagybalhé kitörése esetén a SOSUS parti állomásokat simán leatomoztam volna a szovjetek helyében...

... a tenger alatti uralom simán megért volna pár ICBM-et.
(meg persze akkor már a P-3 Orionok reptereit is fel lehetett volna dobni a célpontlistára...)

• Tetszik
Reactions: ZeiG

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
11 618
19 159
113
Ez kb. annyira vicces kijelentés, hogy mivel soha nem lőttek le repülőgépet még Berkuttal, akkor a világ összes légvédelmi rakétája képtelen rá.

Csúsztatsz... Ez olyan kijelentés mintha tényleg soha nem lőttek volna le légvédelmi rakétával repülőt.
Mert a tengók esetén ez van konkrétan!
Én nem tudok ilyen esetről. Így a képesség elméleti.

Gyakorlatilag lehetőség nem volt erre.

Hogyne lett volna! Falklandnál is volt (bálnák lőttek ki az angolok....)
Indo-Pakisztáni háborúknál is volt. Ott is lényegében önmagát süllyesztette el a pakisztáni tengeralattjáró, belső robbanás történt.

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
36 523
48 719
113
Csúsztatsz... Ez olyan kijelentés mintha tényleg soha nem lőttek volna le légvédelmi rakétával repülőt.
Mert a tengók esetén ez van konkrétan!
Én nem tudok ilyen esetről. Így a képesség elméleti.
Ez kb. olyan vicces kijelentés, minthogy soha nem lőtt le az F-22 AMRAAM-mal semmit, akkor nem képes rá.
Egészen vicces, hogy simán tagadod az irányított torpedók működőképességét generálisan.
Amikor a II. vh alatti technikai is működött a zajos célok ellen, de alacsony hatékonysággal.
De 30 évvel később mindenki hülye...

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
4 415
20 560
113
Lehetséges, nem vagyok otthon SOSUS ügyben.
Te tudsz olyanról, hogy irányított torpedó süllyesztett el tengeralattjárót háborúban? (II. VH után)

@molnibalage egyszerűen gyógyíthatatlanul pacifista amikor a nagybalhéról van szó.
A P-3-as Orionok természetesen nem torpedóval vadásztak volna a szovjet tengókra, hanem Mk-101 Lulu-val.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
11 618
19 159
113
Egészen vicces, hogy simán tagadod az irányított torpedók működőképességét generálisan.

Nem, én az eddig lezajlott háborúk alapján azt tagadom, hogy sétagalop lenne kilőni egy DE tengót elektromos üzemben torpedóval a 60-as, 70-es, 80-as években.

Hpasp

Well-Known Member
2018. január 28.
4 415
20 560
113

Amúgy a Falklandoknál külön gondot okozott a Britt flottának, hogy a tengeralattjáró elhárító nukleáris vízi bombáikat hová is rakják, mivel levitték magukkal a javadalmazást.
:D

• Tetszik
Reactions: fishbed