1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Tupoljev Tu-160 "Blackjack"

Diskurzus a(z) 'Stratégiai/taktikai bombázó repülőgépek' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Egy kis látványosság:

Ráadásnak meg itt van ez is:

fip7, ogretankHU, torsen and 7 others like this.
  2. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Milyen kamerákat tesznek fel és ezeket hogyan rögzítik? Ez a kérdés általánosan érdekelne. Mert előre ilyen pontokat nem terveznek be a gépbe. Vagy igen?

3. BJani

BJani Member

Ha tippelnem kéne, akkor kicsi GoProkat tesznek fel high speed tape-el...

LMzek 2.0 likes this.
  4. Allesmor Obranna

A MiG-31-esen ott külön házat dizájnoltak a GoPro kameráknak, amit az egyik panelra szereltek fel, végül ezt használták a Szu-57-eseknél is.

5. Allesmor Obranna

Ezen a csatornán érdemes nézelődni:

fishbed, emel and migfun like this.
  6. misinator

misinator Well-Known Member

A Tu-160-as kb. 6 másodperccel (34 másodperc) érte el hamarabb a felfestett kört elindulástól, mint a 95-ös.
    Még jobban gyorsulónak gondoltam (az adatok megnézése nélkül), még úgy is, hogy nem(?) használ utánégetést.
    Az üzemanyaggal feltöltöttséget meg nem tudjuk.

7. dudi

dudi Well-Known Member

Meg azt sem,hogy mennyire sietett.

8. laiki

laiki Well-Known Member

Nagyjából azért tudjuk. Utánégetőt nem kapcsolt. A gázsebesség fokozó utánégetés nélküli maximális tolóerőnek megfelelő állásban volt, ami 4x14 tonna fékpadi tolóerőt jelent, mínusz némi szívócsatorna veszteség. Látszik, hogy Engelszről szálltak fel. A google térképen lemérhető, hogy az oldalt látható vastag csíkok azonos pontjai közti távolság 150 méter. Az első 150 métert 10 másodperc alatt teszi meg, azaz 15 m/s az átlagsebesség és kb. 30 m/s a sebesség 150 méter és 10 másodperc után. Ez 0,3 g gyorsulást jelent. A tolóerő ellen dolgozik a gördülési és légellenállás, de ez az első 10 másodpercben, 15 m/s átlagsebességnél nem túl nagy, talán ha 1-2%-kal csökkenti a gyorsulást. Ekkora tolóerő mellett a gép felszállótömege 170-175 tonna volt. Azaz kb a teljes üzemanyag mennyiség 1/3-át tankolták bele.
    A Tu-95 hasonló tömeggel indulhatott. Neki 11,5 másodpercre volt szüksége a 150 méter megtételéhez, ami 13 m/s átlagsebességet és 26 m/s 150 méternél elért sebességet jelent. A gyorsulás tehát 0,23 g. Az NK-12-es hajtóművek 10,2 tonnát tolnak és náluk nincs szívócsatorna áramlási veszteség, csak a gördülési és légellenállás van. A Tu-95MSZ esetében ez közel maximális felszállótömeget jelent és még azzal is elég fürge. 2,25 km-nél elemelte a főfutót.
    Gondolom szándékos volt, hogy a két gépnél kb. azonos felszállótömeggel mutatták meg, hogy mennyi a felszállás úthossza és időigénye.

fip7, svajcibeka, gacsat and 5 others like this.
  9. Allesmor Obranna

Szerintem csak simán felszálltak. Nem volt egyátalán cél a starthossz demonstrációja.

10. torsen

torsen Well-Known Member

A medvés videoról kérdeznélek. Én eddig azt gondoltam, hogy a nyomatékok miatt az ellenforgó légcsavarok fordulatszáma egyenlő, amit egy irányváltó fogaskerekes hajtóművel hoznak létre. A videon viszont mintha látszana (különösen a bal belső hajtóműnél) némi eltérés a légcsavar fordulatok között. Tehát a kérdés: 1. rosszul láttam és valóban merev a kapcsolat a légcsavarok között? 2. Jól láttam és valamilyen bolygóműves kihajtást kapnak a légcsavarok, ami megengedi a fordulatszám különbséget (mondjuk amikor kissé eltérő az egy koax tengelyen lévő légcsavarok állásszöge, és így kapnak egyenlő hajtónyomatékot)?

11. misinator

misinator Well-Known Member

Emelem (virtuális) kalapom előtted.
    Komolyan.

12. Allesmor Obranna

Nem egyenlő. Bolygóművel fordítják meg az egyforgórészes gázturbina tengelyének forgásirányát és még fordulatszám áttétel is van. Az első légcsavar által felgyorsított levegőáram miatt a hátsó, ellentétesen forgó légcsavar más fordulatszámon forog.

misinator, fishbed, fip7 and 2 others like this.
  13. Roni

Roni Well-Known Member

14. Allesmor Obranna

Ezen oldal megosztása