Tu-22M Backfire (Tupoljev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
A Tu-22M semmilyen irányból nem tudja megközelíteni 5-600km-re a nyugat-európai NATO célpontokat, mert az Északi-tenger fölött a norvég F-16-ok, Európa fölött pedig féltucat, ilyen téren potens NATO tagállam vadászai, köztük a magyar Gripenek miatt nem jutnak el az indítási körzeteikbe. Ne felejtsd el, hogy egy átlagos németországi cél ellen, valahol a Szczecin, Wroclaw, Brno, Bécs volaban kellene indítaniuk a H-22-es rakétákat. A Poznanból, Laskból és Kecskemétről riasztott vadászok elintéznék őket az Amraam rakétáikkal. Az átlagos franciaországi cél ellen pedig már a német légierőn is át kellene jutniuk valahogy.

Sehogy.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Blogen:</b>
Számszakilag szeretném látni a francia ASMP rendszer és hordozóeszközének gazdaságossági számítását vs Backfire, természetesen figyelembe véve a hatósugarat, a hordozó sebességét, a repülési profilt, fogyasztást, kiszolgálást és végül a célba juttatható összesített robbanóerőt.
Enélkül csak esti mesét tartasz óvodásoknak.

<i>A Backfire gépek esetleges nukleáris csapásmérésről meg lövésed sincsen, akárcsak az orosz vagy a NATO egyéb (egy cseppet sem lényegtelen), a komplex hadműveletet kiszolgáló rendszerek egy idejű bevetéséről.</i>
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
blogen

Mert egyedül küldenék oda nem pedig vadászkísérettel.

Azokra a Szuhojokra gondolsz, amelyeknek olyan korszerű, a légi- és elektronikai-harcfegyverzetük, hogy legföljebb lenyűgöző akrobatikus bemutatóval tudnának hozzájárulni a harmadik világháborúhoz jelenleg?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
Persze Montezuma, persze. Egyébként tényleg nem ismerem a Rafale és a Tu-22M gazdaságossági mutatóit, csak sejtéseim vannak arról, hogy a Rafale egy potensebb és úgy harcászatilag, mind stratégiailag minden szempontból jobban kihasználható hordozóeszköz, mint a Tu-22M és talán még olcsóbb is abból kiindulva, hogy a Rafale egy viszonlag kis méretű vadászbombázó, míg a Tu-22M egy csak dologra jó nehézbombázó.

Amúgy a Rafale harci hatótávja elvben háromnegyede a Tu-22M-nek, míg a hordozott nukleáris csapásmérő eszközöké nagyjából azonosan ötszáz kilométer fölött van valamivel. Talán az sem véletlen, hogy a franciák kivonták a Mirage IV-et. Mert minek, ha vannak vadászbombázók erre a feladatra!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 964
113
blogen

Látom nem léptél ki a saját szellemi színvonaladból,úgy nincs értelme vitázni,ha tények helyett csak vágyakat ismételgetsz tökéletesen elfogultan.

Gondoljuk át:Ha el akarok menni A-ból B-be és meg akarok valamit semmisíteni B pontban de az odavezető úton van rá esély,hogy akadályoztatva leszek akkor először nem B-be megyek.Tudod az oroszok rendelkeznek azzal a képességgel,hogy használhatatlanná tegyék a Norvég légierő bázisait arra a pár órára amíg indítási pozícióba kerülnek az Északi-tengeren a Beckfire-ök.Nyilván így is lesz pár norvég gép a levegőben de az orosz légierő tart ott,hogy meg tudjon védeni 10-20 bármilyen gép ellen(kivéve F-22)egy századnyi TU-22M3-at.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 964
113
Ha csak a legmodernebb SZU-27SzM3,SZU-35Sz,SZU-30SzM,SZU-30M2 gépek számát nézem akkor nagyobb számban állnak rendelkezésre mint az egész norvég F-16 flotta.De ott vannak még a vadászok ellen korlátozottan alkalmazható MIG-31BM-ek vagy a 28 darab MIG-29SzMT is amik ugyan csak potens gépek.
Összességében a norvég légierőt gond nélkül kikapcsolnák az oroszok ha arra lenne szükség.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
Hacsak úgy nem, hogy kiküldik a vadászaikat Amraam csalinak és amikor a NATO első vonal vadászainak kifogyott a rakétája az orosz pilóták hősies önfeláldozása révén és már nincs hova hazatérniük sem, mert vagy csak egy javadalmazásuk volt, vagy szép gombafelhő kerekedett a bázisuk fölé, akkor abban a tíz-húsz perces időintervallumban a Tupoljevek megpróbálnak eljutni az indítási körzetig, bízva abban, hogy a körzetet nem érik el addigra a NATO Német és Olaszországi bázisairól riasztott vadászai, hogy ott újabb Amraam adagba fussanak bele.

És ezzel az orosz légierő belerokkant az első csapás kísérletébe, mert iszonyú veszteségeket szenvedett egy a feladatra alkalmatlan fegyver mindenáron alkalmazni akarásával.

Tudom, persze, mindenki hülye, csak az oroszok helikopter.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
Ha csak a legmodernebb SZU-27SzM3,SZU-35Sz,SZU-30SzM,SZU-30M2 gépek számát nézem akkor nagyobb számban állnak rendelkezésre mint az egész norvég F-16 flotta. De ott vannak még a vadászok ellen korlátozottan alkalmazható MIG-31BM-ek vagy a 28 darab MIG-29SzMT is amik ugyan csak potens gépek.

Az mind szép, de mivel harcolnak? Úgy értem, hogy a 31-eseknek még csak-csak van valami eszközük, bár az se érhet sokat ténylegesen ilyen helyzetben, hiszen nem erre tervezték, de a többiek mit visznek majd a szárnyuk alatt?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 964
113
Nem mindenki hülye és az oroszok sem helikopterek csak te vagy teljesen elvakult kb nulla realitásérzékkel megáldva...

Senki nem beszél arról,hogy nem lennének veszteségek de csak te vagy olyan ostoba,hogy szerinted 57 norvég F-16 megtudná akadályozni az orosz légierőt(haderőt) abban,hogy eljuttasson egy század TU-22M3-at az Északi-tengerre elfogadható veszteség mellett.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Blogen:</b>
Szerintem ne erőltessük a témát, legyen Neked igazad, az oroszoknak semmi esélyük senki ellen és kész.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 048
113
blogen, egy komoly háborúban, de még egy jelentéktelenebben is vannak veszteségek. Csak a bolond gondolja, hogy veszteség nélkül lehet komolyabb haderők esetén egy háborút megvívni.

"Olcsón üzemeltethető, lehetőleg haza is tér a bevetés után, mert megfelelő zavarórendszerekkel van ellátva és alkalmas az adott ellenséges légvédelmi rendszerbe bármilyen megfelelő profilban behatolni."
Na ez a nesze semmi fogd meg jól.
Egy konfliktus esetén katonai szempontból nincs gazdaságosan, olcsón üzemeltető haditechnikai eszköz, mert nem ez a prioritás. Miből gondolod, hogy az orosz repülőgépek nem térnek vissza, illetve a nyugati gépek visszatérnek, illetve, hogy a Tu-22M3 repülőgépeknek nincsenek zavaró eszközei és hogy nem kaphatnak zavaró és légi fedezetet. A Tu-22M3 harci bevetésében pontosan az a legrosszabb az ellenség részére, hogy földközeli magasságon repülnek nagy sebességgel. A TE általad lefikázott harci hatósugara egyáltalán nem lebecsülendő, pontosan a bevetési profil és harci terhelés viszonylatában. A Tu-22M3 hatótávolsága majdnem 7.000 km fegyverzettel, utántöltés nélkül, ha ez mond neked valamit.
Amik általában meg vannak adva különböző vadász, vadászbombázó repülőgépeknél harci hatósugárnak, azok eléggé optimista értékek. Komoly terheléssel és földközelben egy nyugati "TESCO gazdaságos" harcászati repülőgép harci hatósugara messze az 1.000 km-t sem éri el. Nem véletlenül töltik őket folyamatosan a levegőben.
A repülőgép hordozó, illetve hadihajó kötelékeket a partoktól akár több ezer km-re is támadhatja, a fedélzeti levegő-vízfelszin rakétákkal, mert azok bizony nem az óceán közepén lebzselnek majd.
Egy komoly, ECM ellen jól védett eszközökkel rendelkező, stabil vezetési rendszerrel felszerelt, több lépcsősen kialakított légvédelmi rendszerbe bármilyen repülési profillal és zavaró fedezettel berepülni igen csak kockázatos bármelyik nyugati, vagy keleti légierőnek.
Minden repülőgép fegyverhordozó platform, a fegyverzet nélkül csak egy nagyon drága sport repülőgép mindegyik. A B-52 bombázók annak ellenére, hogy voltak veszteségeik, nagyon komoly eredményeket értek el a bevetéseikkel, úgyhogy egyáltalán nem volt hiba bevetni őket.
Katonai szempontból mindig azzal számolnak, hogy a veszteségek milyen arányban vannak az eredményekkel. Sajnos ez egy ilyen szakma, amit manapság nem szokás elmondani, főleg a civileknek.

Egy szó, mint száz, szerintem ez a repülőgép amire tervezték, megfelelő, a kor szintjén álló fejlesztésekkel, harci alkalmazásokkal párosítva, nagyon komoly kapacitással és lehetőségekkel rendelkező harci eszköz, természetesen adott határok között.
Az új fegyver fejlesztések pl. Kh-32, Kh-55SM nukleáris, illetve Kh-555 hagyományos töltetű levegő-föld rakéták, precíziós fegyverek és nagyon hatékony, folyamatosan szinten tartott ECM rendszerek esetén a harci hatékonysága ugrásszerűen javulhat.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
<b>Blogen:</b>
Szerintem ne erőltessük a témát, legyen Neked igazad, az oroszoknak semmi esélyük senki ellen és kész.

Az orosz légierőnek a grúz (sic!!!) légvédelem is súlyos veszteségeket okozott nem is olyan rég. A NATO ellen nincs esélyük, ez nyilvánvaló, mert nincs olyan technikájuk, amivel sikerrel szembeszállhatnának a NATO modern légierejével. Fölösleges álmodozni egyelőre és ezen a hisztizés nem változtat. Visszasírjátok itt molnit, de ő mit írna azokra a nevetséges elképzelésekre, hogy az orosz Tu-22M gépek leszámolnak a NATO javával!

És igen, 57 norvég F-16 meg tudja akadályozni az orosz légierőt(haderőt) abban,hogy eljuttasson egy század Tu-22M3at és az összes többi század Tu-22M-et az Északi-tengerre teljes mértékben, beleértve a vadászkíséretük javának megsemmisítését is. Ugyanis 57 norvég F-16, úgy nyolcvan százalékos hadrafoghatóság mellett is = 180 Amraammal, azaz 180 lelőtt orosz géppel, ami ellen az oroszok semmit nem tudnak tenni.

Ez a valóság, az a valóság, amit az orosz fanok nem értenek meg. Nem áll rendelkezésére Oroszországnak jelen tudomásunk szerint olyan technológia, amivel ki tudná védeni az Amraam légiharcrakéták jelentette fenyegetést.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
Miből gondolod, hogy az orosz repülőgépek nem térnek vissza, illetve a nyugati gépek visszatérnek

A Tu-22M Grúziából nem tért vissza egy sima felderítő bevetésről, pedig a grúz légvédelem nem egy komplex high-tech rendszer, míg a legutóbbi két szimmetrikus konfliktusban, az első öbölháborúban és a Szerbia elleni légiháborúban bevetett NATO harci gépek vagy 99,9... százaléka visszatért.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 964
113
Ugyanis 57 norvég F-16, úgy nyolcvan százalékos hadrafoghatóság mellett is = 180 Amraammal, azaz 180 lelőtt orosz géppel, ami ellen az oroszok semmit nem tudnak tenni.

Kérem uraim itt mutatkozott meg blogen kolléga tökéletes tudatlansága,ennél a pontnál kell abbahagyni ezt az egészet mert az aki ennyire buta a témában azzal egész egyszerűen nincs értele foglalkozni.

Gondolom neked az újdonság erejével hat az,hogy Jugoszlávia felett volt olyan MIG-29(igen fapados tökéletesen elavult verzió) amire 3 AMRAAM-ot lőttek el és abból kettő mellé ment...
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 048
113
Blogen, már az nagyon sántít, hogy a Rafale, vagy akár a Typhoon támadó képességét többek között harci hatósugárban egy súlycsoportba teszed a Tu-22M3-al. Akkor már inkább a Szu-30SM, Szu-34, vagy Szu-35 repülőgéppel hasonlítsd össze őket, annak talán több értelme lenne.
A másik, hogy az orosz levegő-levegő rakétákat egy legyintéssel elintézed, holott azért halvány lila dunsztunk sincs arra vonatkozóan, hogy akár az AA-10 rakéta családot teljesen, a részletekig ismernénk. Pedig fejlesztgetve voltak elég rendesen, mindenféle külön reklámozás nélkül. Hol vannak már azok az altípusok, amiket a '80 évek elején terveztek, gyártottak és alkalmaztak a régi MiG-29, Szu-27 típusokon.
Azóta elég szép számban vannak különböző típusai hatótávolságban, rávezetési módokban, elektronikában, sőt még aktív lokátoros 9B-1103K fejjel is rendelkezik állítólag az R-27EA típus változat, 130 km-re saccolt hatótávolsággal. Lehet, hogy ezért is nem elsődleges priorítás az oroszoknál a R-77 rendszeresítése? De ez már egy másik fórum témája.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
Gondolom neked az újdonság erejével hat az,hogy Jugoszlávia felett volt olyan MIG-29(igen fapados tökéletesen elavult verzió) amire 3 AMRAAM-ot lőttek el és abból kettő mellé ment...

Nem újdonság, a korai Amraam változatok találati valószínűsége csak tízszerese volt az azóta is rendszerben álló szovjet/orosz BVR rakétáknak. Csak az Amraam azóta fejlődött.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>A Backfire gépek NATO elleni tömeges bevetése atomháborút jelent, melyet egyébként nem ezek a gépek fognak nyitni.</b>
Mire a második hullámot jelentő Tupoljevek a NATO légterébe érnek, addigra feldughatod a norvég F-16-osokat.
Nincs más reális opció NATO vs Tu-22M3-asok összecsapására zsenikém. ;D
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
Blogen, már az nagyon sántít, hogy a Rafale, vagy akár a Typhoon támadó képességét többek között harci hatósugárban egy súlycsoportba teszed a Tu-22M3-al. Akkor már inkább a Szu-30SM, Szu-34, vagy Szu-35 repülőgéppel hasonlítsd össze őket, annak talán több értelme lenne.

Rakétával mért atomcsapásról beszélünk. A franciák egy üresen hatszor könnyebb, az oroszhoz viszonyítva 75%-nyi harci hatósugarú géppel eszközlik egy szintén az orosz fegyverhez képest 90% hatósugarú rakétával ugyanazt, amihez az oroszok egy nehézbombázót és egy kisebb vadászgépnyi méretű rakétát használnak. Tudom, a szovjetek nyilván miniatürizáltak, a franciák meg nem. :D
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 592
113
<b>A Backfire gépek NATO elleni tömeges bevetése atomháborút jelent, melyet egyébként nem ezek a gépek fognak nyitni.</b>
Mire a második hullámot jelentő Tupoljevek a NATO légterébe érnek, addigra feldughatod a norvég F-16-osokat.
Nincs más reális opció NATO vs Tu-22M3-asok összecsapására zsenikém. ;D

Mert a NATO mit csinál ilyen helyzetben az orosz bombázók bázisaival még mielőtt azok bármit dugdosnának? Örülök, hogy eljutottál oda, hogy az egész Tu-22M koncepció hiábavaló gigantizmus, aminek semmi gyakorlati haszna nem lesz abban a totális háborúban, amiben jelenleg bevetni tervezik, míg jelen formájában helyi háborúkban bevetésre és globális hagyományos elrettentésre nem alkalmas.