TVC pro és kontra

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Mi az a TVC? Rosszabb, mint az UB-blokk? ;)

Neeem, dehogy! :D
Komolyra fordítva, a TVC-nek van éppen előnye, ezt senki nem is vitatta és csak az "ár-érték" arányról ment a csörte. Az UB-blokk viszont tényleg nettó ökörség lenne egy 5. generációs alacsony észlelhetőségű gépen.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
@Wolfram
<i>"Komolyra fordítva, a TVC-nek van éppen előnye, ezt senki nem is vitatta és csak az "ár-érték" arányról ment a csörte."</i>

Én épp pont az ellenkezőjét szűrtem le... Pont az jött le a vitából, hogy hiába gondolja úgy az egyik tábor, hogy rossz az ár-érték aránya, ha az oroszok, akik azért eléggé filléreskednek, hogy mit rakjanak a gépeikbe, mégiscsak belerakják, úgyhogy ezzel a részével nem nagyon lehet baj.
Viszont pont ue. a tábor azt is hangoztatta, hogy gyakorlatilag pont harci körülmények között használhatatlan. (Ki is kapcsol, stb.) Max. arra jó, hogy alacsony sebességnél szószerint körbe röhögjön pl. egy Cessna-t. :) (Én a magam részéről passzolom, hogy ez valóban így van-e... Azokután, hogy az oroszok továbbra is nyomatják.)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
@Wolfram
<i>"Komolyra fordítva, a TVC-nek van éppen előnye, ezt senki nem is vitatta és csak az "ár-érték" arányról ment a csörte."</i>

Én épp pont az ellenkezőjét szűrtem le... Pont az jött le a vitából, hogy hiába gondolja úgy az egyik tábor, hogy rossz az ár-érték aránya, ha az oroszok, akik azért eléggé filléreskednek, hogy mit rakjanak a gépeikbe, mégiscsak belerakják, úgyhogy ezzel a részével nem nagyon lehet baj.
Viszont pont ue. a tábor azt is hangoztatta, hogy gyakorlatilag pont harci körülmények között használhatatlan. (Ki is kapcsol, stb.) Max. arra jó, hogy alacsony sebességnél szószerint körbe röhögjön pl. egy Cessna-t. :) (Én a magam részéről passzolom, hogy ez valóban így van-e... Azokután, hogy az oroszok továbbra is nyomatják.)


Lehet, hogy nem jól fogalmaztam. A tényleges beépítési és karbantartási költségről és az ezért kapott képesség hasznának mértékéről is ment a vita.
Egyébként gyakorlatilag csak a kis sebességű gépágyús "légiközelharc" esetén van értelme (de manapság már ilyen szituba egyetlen komolyabb ország légiereje sem menne bele), illetve akkor, ha a gép átesne valami miatt, mert TVC-vel könnyebb kihozni az átesésből. Ja, meg a legfontosabb, hogy a légibemutatós fun factoron nagyot dob. Én egyébként pont ezért is örültem, hogy a PAK-FA is megkapta, na meg hogy az F-22 nyert az F-23-mal szemben anno, mert az utóbbi elég unalmas show-kat tolna most a Raptorhoz képest.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Mi a helyzet a nagy magasságú manőverekkel???

Az is le lett írva, hogy a magas szubszonikus illetve transszonikus tartományban a Raptor pilóták véleménye szerint a TVC használata inkább rontotta a gép manőverezőképességét, mert a sebesség túl hamar elkopott. 1) Nagy magasságban kicsi a tolóerő, ahogy molni írta. 2) Nagy magasságban senki nem repül lassan, aki lassan repül azt már vagy lelőtték vagy le fogják lőni.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Mi a helyzet a szuperszonikus tartománnyal?

Szuperszonikus tartományban már semmi szükség a TVC-re, sőt, ilyen tartományban a sebességgel négyzetes arányban növekvő kormányhatásosság miatt a kormányok max kitérését is áttétel-szabályzó rendszerrel kell korlátozni (a MiG-21nél is pl. szuperszonikus tartományban a stabilizátor kitérése a max-hoz képest felére csökkent, és csak nagy magasságban - ami ma már nem számít harcászati magasságnak - kezdett ismét növekedni a max kitérés a ritkuló levegő miatt).
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Szuperszonikus tartományban az összes manőver szinte lendületből megy, az elérhető G tartományt a gép aerodinamikája illetve a pilóta tűrőképessége határozza meg. Korábban írta egyszer valaki, lehet, hogy pont te, hogy supercruise esetén lehet még jó a TVC, de szerintem pont hogy ilyenkor semmi értelme. M1.5 körül még nagy magasságban is olyan kicsi lesz az állásszög, hogy ez semennyire sem befolyásolja. A másik meg az, hogy ekkora sebességnél a gázsugár kitérítése valami minimális felhajtóerő növelés érdekében az őrültség kategória lenne mert kb. drasztikusan lassulna tőle a gép. A felhajtóerőt ott meg mindenki pont leszarja mert a gép röhögve tartja a magasságot vagy akár még emelkedik is gyorsulás közben ilyen sebességtartományban.
 

amos

Active Member
2015. március 10.
160
59
28
Látom ismét egy kis TVC a topic:)

Néztem ezt a videot:
https://www.youtube.com/watch?v=V67JUJf2fes

12. min-nél repül a Rafi, aztán a part 2 elején repül egy Su-30MKI:
https://www.youtube.com/watch?v=4pcNFTPH3HE

Biztosan a Rafale kisebb méretei is keltenek egy ilyen érzetet, de nekem úgy tűnik, h jóval dinamikusabban, kevesebb sebeségvesztéssel és sokkal gyorsabban repül, mint a vektoráló Szuhoj, mégcsak a forduóik ideje sem tér el jelentősen- szemre. a Szu-nál nagyon rámentek az egészen lassú szinte falevélként repkedő látványos elemekre, aminek tényleg semmi értelme harci körülmények között, mert teljesen kiszolgáltatott lesz a gép.

Egyetértek h, gépágyús harcban ez nagyon jó lett volna, amikor 3 gen gépek gyakran kerültek bonyodalmas légiharcba úgy egymás ellen, h teljesen elkopott a sebességük és full utánégetéssel min sebességgel próbáltak a másik mögé férkőzni.
Lehet ilyen jellegű szitura akartak már egy megfelelő választ adni, sikerült csak kicsit megkésett. Bár ha sikerül elég közel "lopakodni" valamivel...?
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Szerintem a TVC-t azért nyomatják az orosz gépeken mert más területen lemaradásban vannak, illetve mert az orosz doktrina alapvetően is favorizálta a manőverezőképességet sok esetben más képességgel szemben a nyugatihoz képest. Erre rengeteg gép példa van.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Már elnézést, de mi az, hogy "az orosz gépeken nyomatják a TVC-t"?! A Raptoron talán nincs TVC? Vagy ettől már az is orosz gép lett?!
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Az, hogy az orosz gépeken jóval nagyobb arányban van TVC, mint a nyugatiakon. Nézz körbe a palettán, a nyugati gépeken a Raptoron kívül hol van még TVC? Nagyjából sehol. Ehhez képest az oroszoknál illetve indiaiaknál és stb. országokban meglévő különböző 27 variánsok nagy része TVC-vel szerelt.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Már elnézést, de mi az, hogy "az orosz gépeken nyomatják a TVC-t"?! A Raptoron talán nincs TVC? Vagy ettől már az is orosz gép lett?!

The official website for the F-22 says that the TVC increases the aircraft's roll rate by 50%.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="emel">Már elnézést, de mi az, hogy "az orosz gépeken nyomatják a TVC-t"?! A Raptoron talán nincs TVC? Vagy ettől már az is orosz gép lett?!

The official website for the F-22 says that the TVC increases the aircraft's roll rate by 50%.</blockquote>

Yes, Sir. Csak a hsz.-em sajnos nem erről szólt. :)
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
<blockquote rel="Capslock"><blockquote rel="emel">Már elnézést, de mi az, hogy "az orosz gépeken nyomatják a TVC-t"?! A Raptoron talán nincs TVC? Vagy ettől már az is orosz gép lett?!

The official website for the F-22 says that the TVC increases the aircraft's roll rate by 50%.</blockquote>

Yes, Sir. Csak a hsz.-em sajnos nem erről szólt. :)</blockquote>

Arra a bölcs kerdesre, hogy orosz gep lett-e az F-22, nem volt ertelme reagalni. Az F-22 kapcsan irtam. Leulhet, katona.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
The official website for the F-22 says that the TVC increases the aircraft's roll rate by 50%.

Ez valami nagyon PR szagú adat.

1) A sebességtől függően szinte biztosan változik az, hogy a TVC mennyire segíti a pörgést. Szerintem alacsony szubszonikus tartományban nagyon valószínűleg jobban, mint bárhol máshol.

2) Már az F-15-nek is olyan rollrate-ja van ami bőven elég bármire ami kell, szerintem nagy eséllyel TVC nélkül is tudna a Raptor pörögni elég gyorsan. Ami esetenként probléma volt az a roll inertia, amikor a tehetetlenség miatt nem tudtál gyorsan irányt váltani, ez tipikusan olyan gépekre volt jellemző ahol a tömegeloszlás szar, pl. a P-38. Arról nem beszélve, hogy gyakorlatilag a rollrate az elérhető kitartott forduló szögsebességgel vagy az instant TR-el szemben igen igen másodlagos manőverezőképességi szempont, mert szinte minden 4 vagy 4+ gen gép hozza azt a szintet ami már jónak számít.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="emel"><blockquote rel="Capslock"><blockquote rel="emel">Már elnézést, de mi az, hogy "az orosz gépeken nyomatják a TVC-t"?! A Raptoron talán nincs TVC? Vagy ettől már az is orosz gép lett?!

The official website for the F-22 says that the TVC increases the aircraft's roll rate by 50%.</blockquote>

Yes, Sir. Csak a hsz.-em sajnos nem erről szólt. :)</blockquote>

Arra a bölcs kerdesre, hogy orosz gep lett-e az F-22, nem volt ertelme reagalni. Az F-22 kapcsan irtam. Leulhet, katona.</blockquote>

Akkor arra kérlek, olvasd el még egyszer amit írtam, mert még mindig nem erről szólt a szövegem. :)) Ennyire csak nem felejthettél el magyarul....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
A Szu-27 és a PAKFA más kialakításúak, mint a nyugati gépek. Széles és lapos konstrukciók.
Gondolom én TVC-vel gyorsabban lehet orsózni, nagy állásszögeknél stabilabb a gép és vészhelyzetben könnyebben visszaszerezhető felette az irányítás. Szerintem ennyi elég indok nálunk a TVC-re.