• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
A Krasznopolt még a SZU-ban fejlesztették ki. Kb. 1985-86 -ban rendszeresítette a szovjet hadsereg. Tobb afrikai és ázsiai ország hadserge használja.

A Krasznopol-M már orosz modernizácio a 90-es években.
Ebbol vett 3000 darabot India még az 1999-2000-es években. Ezenkívul még a franciák is vásároltak a 155mm-es változatbol.
 
2013. december 7.
934
4
18
https://www.youtube.com/watch?v=b_GAwxr24y4#t=299

na akkor nem kell félteni az oroszokat :D

minden valamirevaló lövedékhez van precizíós változatuk, még aknavetőkhöz is, nem semmi!!!
Ha megvan a 7..10 km-es precizíós csapásmérő képességük akkor teljesen rendben van a szárazföldi potenciáljuk.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Az amerikai ATK PGK prec. gyújtó gyártásra kész. A tesztek során 30 m-en belüli szórást mutatott M-109 és M777 -ből kilőve, és 5 m-t pzh 2000-ből.

http://www.armyrecognition.com/february_2015_global_defense_security_news_uk/atk_s_precision_guidance_kit_for_artillery_projectiles_now_approved_for_production.html
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 831
113
Krasznopol metszet
Y0nq6IVCRNw.jpg
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Egy videó a SPACIDO működéséről. Egy lövészraj tűztámogatásán keresztül mutatja be.

https://youtu.be/s-ry5MHOzTg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Lehet, hogy tévedek, de ez mintha csak a lőtávot csökkentené. Vagyis ha netalán túllőnének a célon akkor ez korrigálja. Viszont oldalirányban tud korrigálni?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Lehet, hogy tévedek, de ez mintha csak a lőtávot csökkentené. Vagyis ha netalán túllőnének a célon akkor ez korrigálja. Viszont oldalirányban tud korrigálni?

Én is úgy értelmezem, hogy egy kicsit túl kell vele célozni. A térkép céltávolságra kiszámított lőeleméket még sok minden befolyásolja.
A kilőtt lövedék repülési paramétereit méri a radar, amiből már repülés közben előrejelzi a becsapódás pontos helyét a tűzvezető rendszere. Az előrejelzett becsapódási pont és a cél pontos helyének eltérése alapján határozza meg a tűzvezető számítógép a korrekciót és küldi a jelet a gyújtónak, ami a jelzett ponton nyitja a fékező szárnyait.
Nem egy Excalibur pontosságával bír, de jelentősen lecsökkenti a szórást gyakorlatilag fillérekért.
Mondjuk eddig nem volt ajánlatos 300 m-en belül tűztámogatást kérni a lövészeknek, de csökkenthető 50-100 -re 155 mm-esek esetén.
A videón 105 LG1-ből is adtak le vele lövést. tehát passzol a 105-ös lövedékekhez is.
Szerintem nagyon jó rendszer, és független a GPS-től.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Kb ennyit megértettem én is, de az oldalirányú pályamódosítást, hogyan végzi? Nekem úgy tűnik, hogy ezek kis fékszárnyak amelyek adott időben kinyílnak és fékezni kezdenek.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Kb ennyit megértettem én is, de az oldalirányú pályamódosítást, hogyan végzi? Nekem úgy tűnik, hogy ezek kis fékszárnyak amelyek adott időben kinyílnak és fékezni kezdenek.

Röviden ennyi. Az oldalirányú hibák kisebbek a lőtávolságénál. Hogy tud-e valamennyit korrigálni, az nem derül ki. A Top Gun-nál vagy a PGK-nál láttam, de ott másként állnak a szárnyak.
Kérdezzük meg a gyártót! :)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
<blockquote rel="Mackensen">Kb ennyit megértettem én is, de az oldalirányú pályamódosítást, hogyan végzi? Nekem úgy tűnik, hogy ezek kis fékszárnyak amelyek adott időben kinyílnak és fékezni kezdenek.

Röviden ennyi. Az oldalirányú hibák kisebbek a lőtávolságénál. Hogy tud-e valamennyit korrigálni, az nem derül ki. A Top Gun-nál vagy a PGK-nál láttam, de ott másként állnak a szárnyak.
Kérdezzük meg a gyártót! :)</blockquote>

A SPACIDO elég régi cucc és - a homlokellenállás növelésével - csak a távolságot tudja korrigálni.

lásd linket: dtic.mil/ndia/2007fuze/SessionIIIA/campion.pdf

Én olyasmit olvastam hogy a legújabbak röppálya korrekciós megoldások a kilőtt gránát pörgését (spin) befolyásolják (kis szárnyakkal a lőszer elején kellő pillanatban vagy lassítják vagy gyorsítják) és ezzel mind hossz, mind oldalirányban tudják szabályozni a becsapódási pontot.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Hollandia 3500 db 155 mm-es tüzérségi gránátokhoz kifejlesztett M1156 PGK precíziós gyújtót (plusz néhány tartozékot) vásárol az USA-tól 70 m. USd értékben. Ez a gyújtó képes a hagyományos gránátokat precíziós fegyverré alakítani. Bár a pontossága kissé elmarad az Excalibur-tól de lényegesen olcsóbb annál.

M1156_Precision_Guided_Kits_for_155mm_shells_of_The_Netherlands_army.jpg


https://www.armyrecognition.com/apr...for_155mm_shells_of_the_netherlands_army.html