Aknavetők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
A Spanyolok viszont szerintem okos dolgot talátak ki.
Csőhűtéssel látták el az Alakran aknavetőjüket.
p1682648_main.jpg

Ennek segítségével az aknavető húsz percen keresztül tudja tarani a percenként négy lövéses ütemet úgy hogy a cső hőmérséklete nem megy 100 C fölé.
E nélkül a cső ilyen ütemnél 500 C-ra melegedne.
Ha a cső eléri a 220 C-ot akkor a gránát hajító töltete azonnal meggyulladna amint a csőbe tennék.
A hűtést úgy oldják meg hogy a csövet körülvették egy köpennyel és finom vízpárát spriccelnek a csőre.
Újabb szösszenet az Alakranról...egy rövid videó hogyan is működik a rendszer.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 351
46 157
113
Az újdonság az, hogy az Aselsan bejelentette, hogy a 120mm-es után megépítették a 81mm-es Alkar aknavetőt is.
p1748073.jpg

Mondjuk működésrőn nem nagyon van szó, de ahogy látom ez kézi töltésű.
A nagytestvér ugye félautomata volt:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A svájci RUAG Switzerland SA kifejlesztettt egy új mobil 120 mm-es aknavetőt.
Type 16 a neve és egy Mowag Piranha IV 8x8-as járművön van.
210834_1.jpg

 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A NEMO valóban a mai aknavetők csúcsa, de ez a konténeres kivitel számomra egy kicsit értelmezhetetlen.. A legnagyobb előnyét abban látom, hogy könnyen álcázható egyszerű katonai teherautónak és így beleolvad az átlagos teherforgalomba. A mai műholdakkal és drónokkal történő felderítés világában nem elhanyagolható szempont.De, nem értem, miért jó, hogy a konténert fel/le pakolhatja? Miért kellene bárhol otthagyni? Esetleg tűztámogató, védett bázisoknál a dzsihadisták, kecskepásztorok elleni harcban?
Egyébként valamilyen 6x6 MRAP-en a könnyű lövészeknél vagy AMV-n a gépesített lövészeknél ideálisabb lenne (nekünk).


Így könnyebb bemutatókra hurcolászni ... :)

Egy fokkal komolyabban lehet ezt ilyen moduláris platformként is felfogni. Amennyiben nem ez a konténer kellene, akkor a teherautó egy másik fajtát markolna fel.

Persze el lehet képzelni, mint tábori körülmények között is. Mint ahogy most is Afganisztánban bevágnak egy ágyút a tábor közepére meg némi C-RAM -ot ide-oda, aztán, adott esetben ágyúval is oda lehet suhintani, ha az "ellenérdekeltek" közel merészkednek. Hát most majd ilyet is le lehet dobni majd egyes kiemelt lőirányokra ...
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Mivel lusta vagyok, csak bemásolom az angol szöveget:

Masstech vehicle with tracked system and Thales mortar mounted at the rear of the vehicle made by the French Company Technamm. (Picture source Army Recognition)

The Toyota tracked vehicle is based on a modified Land Cruiser wheeled vehicle chassis, the wheels were removed and replaced by tracks systems designed by the Company Mattracks.

The front of the vehicle is fitted with an enclosed cabin with two seats, the rear part of the vehicle has a cargo area equipped with a Thales Scorpion 81mm mortar system.
Scorpion is an integrated automated mobile mortar platform, capable of target acquisition, onboard fire control, and automatic laying of the mortar tube.

Mounted on a single palletized platform, it fires from the back of a vehicle in less than 15 seconds. This is made possible through ballistics calculations, orientation methods and recoil absorption.

The Scorpion can operate in day or night conditions. It boasts direct and indirect fire capabilities with high accuracy (pointing and positioning), improved responsiveness and rapid target switching (shoot, shift, shoot). It has a high first round hit probability and is digitally connected to the battlefield.

b612e6f48b877a8e6f0f334f367f3cde42e25cd1.jpg


5c031e88a02f81308ee917a73c9ee0852da0fc5c.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
EXPAL - Dual-EIMOS 81mm

Demonstration of EXPAL new Dual-EIMOS to a delegation of the Spanish Ministry of Defense

Madrid, December 15th 2020
EXPAL reaches an important milestone in the development of the new Dual-EIMOS on-board mortar system, which is completing its validation under the UTEX Experimental Tactical Unit program with the SDGPLATIN. On November 26th , during the official tests of the program that were carried out at CENAD San Gregorio ( Zaragoza), members of the DGAM-SDGPLATIN, Marine Corps, Army, DGAM-GESPRO, and the Navy Logistic Support Head Office (JAL) attended to learn about the system in a demonstration carried out in the context of high protection measures due the COVID-19.

The new Dual-EIMOS is an 81mm on-board mortar on a highly mobile 4×4 light tactical vehicle with deep fording capability, automatic fire control and integrated with TALOS C2 System; the Dual-EIMOS has been developed following the Navy’s Requirements and its versatility will be maintained also for terrestrial applications.

The company has promoted an evolution of the system to add key benefits for missions, among which are:

  • Its robustness and survivability, with the capacity for deep fording of up to 1.5m without preparation on the VAMTAC ST5 platform of the Marine Corps.
  • Versatility and speed in operation thanks to 360º pointing without changing the position or orientation of the vehicle, and without the deployment of additional elements, allowing high shoot & scoot capacity.
  • Increased pointing precision and integration of the latest generation INU and by means of the stress absorption system integrated into the vehicle.
  • Interoperability through the TALOS command and control system.

“Hand in hand with the DGAM and the Marine Corps, important improvements have been implemented in the versatility of the system, through an evolution that will offer benefits that, until now, did not exist in the market worldwide. We are confident that the system will be deployed very soon” explains Alberto Fernández Cuervo, EXPAL’s Systems Product Manager.

EXPAL continues to focus on the validation of the new capabilities, completing the extensive validation and experimentation test plan, whose completion is scheduled for March 2021.


 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0