Urbanisztika, építészet (múlt, jelen, jövő)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
3 614
17 899
113
Azt tudom hogy az egy lakótelep, de hogy hol van?
Van egy Kispesti a családban, egy Kispesti család, ráadásul az országgyűlésben dolgozik az egyik gyerek, nővel nem volt, nem is lesz, inkább hanyagoljuk őket. Aztán itt a kolléganőm szinten onnét, napi három vidamtablettaval targoncazik, az napi három hullámvasút kozerzetileg, amúgy kozrohely tárgya. De vannak itt még többen, de én úgy gondolom mindenhonnet a selejtje jön el 90%-ban,mert otthon nem állja meg a helyet. Azért van értelmes rokon is Pesten nekem is meg az asszonynak is, igaz ott a két gyerek még a férj, meg a tesó már nem értelmes.
Szóval nem szabad altalanositani.
Ady Endre út,Határ út,Nagykőrösi út,Hunyadi utca közötti négyszög. Nem kimondott lakótelep,mert családi,és társasházak alkotják. Kertvárosnak mondják.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 238
15 946
113
Azt tudom hogy az egy lakótelep, de hogy hol van?
Van egy Kispesti a családban, egy Kispesti család, ráadásul az országgyűlésben dolgozik az egyik gyerek, nővel nem volt, nem is lesz, inkább hanyagoljuk őket. Aztán itt a kolléganőm szinten onnét, napi három vidamtablettaval targoncazik, az napi három hullámvasút kozerzetileg, amúgy kozrohely tárgya. De vannak itt még többen, de én úgy gondolom mindenhonnet a selejtje jön el 90%-ban,mert otthon nem állja meg a helyet. Azért van értelmes rokon is Pesten nekem is meg az asszonynak is, igaz ott a két gyerek még a férj, meg a tesó már nem értelmes.
Szóval nem szabad altalanositani.

Ady Endre út,Határ út,Nagykőrösi út,Hunyadi utca közötti négyszög. Nem kimondott lakótelep,mert családi,és társasházak alkotják. Kertvárosnak mondják.

Meg néztem Wikin, nem is tudtam hogy ottani a Barátok közt.


Ezek még jó helyek:


 
  • Tetszik
Reactions: Flamand

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 457
63 903
113

Az újraválasztott főpolgármester konkrét ígéretet is teszt a választóknak:

„Több zöld, több gondoskodás, jobb egészség a budapestieknek, az elmúlt 30 év legnagyobb lakhatási programja, utcák és terek zöldítése, a klímaválság kezelése, a közösségi közlekedés és a közszolgáltatások további fejlesztése, ez a dolog.”


Csupa-csupa konkrét dolog, komoly program, várom már nagyon a megvalósítást-megvalósulást.

(Erős szarkazmus, de nehogy valaki belpol vonalon kommentálja, mert nem az volt a cél!)
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 740
17 250
113

Az újraválasztott főpolgármester konkrét ígéretet is teszt a választóknak:

„Több zöld, több gondoskodás, jobb egészség a budapestieknek, az elmúlt 30 év legnagyobb lakhatási programja, utcák és terek zöldítése, a klímaválság kezelése, a közösségi közlekedés és a közszolgáltatások további fejlesztése, ez a dolog.”


Csupa-csupa konkrét dolog, komoly program, várom már nagyon a megvalósítást-megvalósulást.

(Erős szarkazmus, de nehogy valaki belpol vonalon kommentálja, mert nem az volt a cél!)
Ugyanez volt 5 éve.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 055
113

Amúgy nem tudom miért csodálkoznak rá minden évben arra, hogy ahol árnyék van, ott hűvösebb van. Ki hitte volna :rolleyes:

És most akkor gondolkozzon el mindenki, hogy miért így néztek ki az ókori Rómában a családi házak:
5c57fcbbf0530c42212ec90c329d203f.jpg



Aztán nézzünk meg egy Spanyol utcát:
iu


Sokféle módja van az árnyékolásnak.
Hazánkban egyik se ismert. De nálunk minden is problémát jelent. Például a vízelvezetés... Van egy kisebb zivatar és úszik a fél város...
Minden évben váratlanul ér minket 2 centi hó is. Attól is összeomlunk...
Sajnos nekünk még sokat kell tanulnunk városépítészetileg is, mert elképesztően puruttya módon csináljuk.
És igen, az újgazdagjaink járnak az élen az agyilag gyopárságban.... Nem egynek építettem ehhez hasonló fekete/grafitszürke színű, kocka házat:
iu

Remélem nem kell magyaráznom, hogy ez mekkora kreténség a mi éghajlati övünkön...
A kedvencem amikor szétreped a vakolat a hőtágulástól, mert grafitporos polisztirol kell neki alá, meg legyen a ház sötét fekete, de a többszöri lehálózást ő nem fizeti ki, mert " le akarjuk húzni".
Aztán csodálkozik, hogy a 70 fokos fekete fal szétreped megfelelő hálózás nélkül.... XD
Nah mindegy. Kimorgolódtam magamat :)
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 782
8 636
113
Amúgy nem tudom miért csodálkoznak rá minden évben arra, hogy ahol árnyék van, ott hűvösebb van. Ki hitte volna :rolleyes:

És most akkor gondolkozzon el mindenki, hogy miért így néztek ki az ókori Rómában a családi házak:
5c57fcbbf0530c42212ec90c329d203f.jpg



Aztán nézzünk meg egy Spanyol utcát:
iu


Sokféle módja van az árnyékolásnak.
Hazánkban egyik se ismert. De nálunk minden is problémát jelent. Például a vízelvezetés... Van egy kisebb zivatar és úszik a fél város...
Minden évben váratlanul ér minket 2 centi hó is. Attól is összeomlunk...
Sajnos nekünk még sokat kell tanulnunk városépítészetileg is, mert elképesztően puruttya módon csináljuk.
És igen, az újgazdagjaink járnak az élen az agyilag gyopárságban.... Nem egynek építettem ehhez hasonló fekete/grafitszürke színű, kocka házat:
iu

Remélem nem kell magyaráznom, hogy ez mekkora kreténség a mi éghajlati övünkön...
A kedvencem amikor szétreped a vakolat a hőtágulástól, mert grafitporos polisztirol kell neki alá, meg legyen a ház sötét fekete, de a többszöri lehálózást ő nem fizeti ki, mert " le akarjuk húzni".
Aztán csodálkozik, hogy a 70 fokos fekete fal szétreped megfelelő hálózás nélkül.... XD
Nah mindegy. Kimorgolódtam magamat :)
Ez mi ez a fekete orulet? :eek:Ez megint valami uj prolidivat?
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 742
32 439
113
A kedvencem amikor szétreped a vakolat a hőtágulástól, mert grafitporos polisztirol kell neki alá, meg legyen a ház sötét fekete, de a többszöri lehálózást ő nem fizeti ki, mert " le akarjuk húzni".
A terveknek tartalmazniuk kellett volna...nem? Akkor meg nix ugribugri...
Ez mi ez a fekete orulet? :eek:Ez megint valami uj prolidivat?
Valaki újra kitalálta, hogy a Bauhaus egy élhető környezet, passzívház: sok beton, lapostető, minden elektromosan működik, hűtés-fűtés, irgalmatlan szigetelés, a házkörül minden térkő, medence+valami sivár növényzet, méregdrágán...nem elég, hogy ronda, de még sz@r is...
(Bocs, ha valaki ilyenben tengődik)
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 782
8 636
113
A terveknek tartalmazniuk kellett volna...nem? Akkor meg nix ugribugri...

Valaki újra kitalálta, hogy a Bauhaus egy élhető környezet, passzívház: sok beton, lapostető, minden elektromosan működik, hűtés-fűtés, irgalmatlan szigetelés, a házkörül minden térkő, medence+valami sivár növényzet, méregdrágán...nem elég, hogy ronda, de még sz@r is...
(Bocs, ha valaki ilyenben tengődik)
A Bauhausbol van jol kinéző is, de nem muszáj sem betontn önteni mindenáron, s ocsmány feketére mázolni...
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 742
32 439
113
A Bauhausbol van jol kinéző is, de nem muszáj sem betontn önteni mindenáron, s ocsmány feketére mázolni...
A Bauhaus egy elméleti lakótérszükségleti prekoncepcióból indult ki, ami lehet, hogy indusztrialista számára szép, de élhetetlen...
Olyan mint a fából vaskarika, vagy az "emberarcú szocializmus". Amúgy ezt korábban szocreálnak hívták...lásd, lakótelep.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 055
113
Ez mi ez a fekete orulet? :eek:Ez megint valami uj prolidivat?

Nem, ez újgazdag divat. Én pl. csak netto szocihopatáknak építettem ilyet. Egyik se volt százas. És ennél sokkal nagyobbakat is csináltam.
Képzelheted milyen lelki világa van annak, aki bármilyen házat vehet, de egy fekete kockát vásárol. Ami belül is szürkére/és vagy dohányszínűre van festve....
Ezek a jelen gazdagjai hazánkban :confused:

A terveknek tartalmazniuk kellett volna...nem? Akkor meg nix ugribugri...

Kis hazánkban a tervek sokszor csak jelzés értékűek. Menet közben a megrendelők szeretnek varriálni.
De sokszor találkoztam hibás tervekkel stb... Lásd. kapcsolódó topikot.
Minden esetre én rutinosan hálózásig/vakolásig vállaltam a dolgokat. Aztán színezni csak akkor színeztem, ha odáig normális volt az ember. Nah, az ilyen házat rendelők sosem voltak normálisak, szóval én nem szívattam magam ezzel :rolleyes:

Valaki újra kitalálta, hogy a Bauhaus egy élhető környezet, passzívház: sok beton, lapostető, minden elektromosan működik, hűtés-fűtés, irgalmatlan szigetelés, a házkörül minden térkő, medence+valami sivár növényzet, méregdrágán...nem elég, hogy ronda, de még sz@r is...
(Bocs, ha valaki ilyenben tengődik)

Röviden germanofília. A stílus, amely temetői hangulatot teremt az otthonodban. :D
Klímáját tekintve Magyarország egy mediterrán ország. Ehhez képest a sötét északi erdők mélyén bújkáló lélektelen germanizmust próbálják ránktukmálni az építészetben is.
Annyi szép építészeti irányzat van... De nálunk valamiért ezt a brutalista agyatlan kocka stílust nyomják, batár nagy ablak, kocka dizájn, fekete szín... Ez olyan országba való, ahol nincs normális közizlés, állandóan szürkület van, nyáron 20 fok, télen meg legalább -20 fok. Hazánk nem ilyen...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 505
67 971
113
Nem, ez újgazdag divat. Én pl. csak netto szocihopatáknak építettem ilyet. Egyik se volt százas. És ennél sokkal nagyobbakat is csináltam.
Képzelheted milyen lelki világa van annak, aki bármilyen házat vehet, de egy fekete kockát vásárol. Ami belül is szürkére/és vagy dohányszínűre van festve....
Ezek a jelen gazdagjai hazánkban :confused:



Kis hazánkban a tervek sokszor csak jelzés értékűek. Menet közben a megrendelők szeretnek varriálni.
De sokszor találkoztam hibás tervekkel stb... Lásd. kapcsolódó topikot.
Minden esetre én rutinosan hálózásig/vakolásig vállaltam a dolgokat. Aztán színezni csak akkor színeztem, ha odáig normális volt az ember. Nah, az ilyen házat rendelők sosem voltak normálisak, szóval én nem szívattam magam ezzel :rolleyes:



Röviden germanofília. A stílus, amely temetői hangulatot teremt az otthonodban. :D
Klímáját tekintve Magyarország egy mediterrán ország. Ehhez képest a sötét északi erdők mélyén bújkáló lélektelen germanizmust próbálják ránktukmálni az építészetben is.
Annyi szép építészeti irányzat van... De nálunk valamiért ezt a brutalista agyatlan kocka stílust nyomják, batár nagy ablak, kocka dizájn, fekete szín... Ez olyan országba való, ahol nincs normális közizlés, állandóan szürkület van, nyáron 20 fok, télen meg legalább -20 fok. Hazánk nem ilyen...
Ugyan fehérek, de ebből a 'kedvenceim' a 12. kerületben, hegytetőn jöttek létre. A helyen minden tavasszal felrobban az élet, orgonák az út mentén, stb, de egy telken, megvalósították ezt a kotványt maximálisan. Élet ledarál, 4 ilyen kocka felhúz nagy ablakkal, filmbéli tengerparti jellegű a kibaszott hegytetőn. A telek ezáltal egy kertészeti tajegységgé degradált udvar. Benne a kockákkal. Mindenhol tombol a virágzás, zöld a világ, ezen a sivár foshalmon van a gyep, az elhelyezett bokrok, az eredeti növényzetből meghagyott pár fenyő lecsonkított tetővel, az út túloldalán az orgona kiírtva, csenevész fák próbálnak megélni a talajba helyezve. Konkrétan halálbüntetést érdemelne az a lelki sivárság, ami ezt akarta kihasítani onnan, ezt gondolja valami jónak, extrának. Egy szánalmas puszta bármelyik, akár nem lakott, elhanyagolt telekhez képest.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 775
28 774
113
Ez mi ez a fekete orulet? :eek:Ez megint valami uj prolidivat?
Nem, ez újgazdag divat. Én pl. csak netto szocihopatáknak építettem ilyet. Egyik se volt százas. És ennél sokkal nagyobbakat is csináltam.
Képzelheted milyen lelki világa van annak, aki bármilyen házat vehet, de egy fekete kockát vásárol. Ami belül is szürkére/és vagy dohányszínűre van festve....
Ezek a jelen gazdagjai hazánkban :confused:
Az egész Balaton környéke - északi partot járom többet, szóval onnan tudok jelentkezni - tele van ilyen ocsmány, ótvar, fos egyenszínű újgazdagok által odaszart házakkal. Avagy a nagy színválasztékban a tetőnek és a laktanya betonfalát idéző kialakítású kerítésnek mindenképpen szürkének kell lennie, hogy igazodjon a korstílushoz. Az épület meg szigorúan csak fehér lehet maximális beépítettség mellett. Avagy telekmérettől függetlenül a legnagyobb hodályt kell felhúzni rá, majd panaszkodni milyen drága a fenntartás. Na de ha ez nem lenne elég, akkor a ne adj Isten megmaradt kertet szigorúan csakis térkővel vagy murvával szabad lefedni, mert a delikvens lelki világa egy brutalista betonfasszal ér fel, ahol helye nem lehet bármilyen zöldnek. Meg hát izé, foglalkozni kéne vele az meg jaaj nem megy. Mondjuk az igazán agyhalott prolija még műfüvet is odabasz a biodiverzitás guminőjeként
Annyi szép építészeti irányzat van... De nálunk valamiért ezt a brutalista agyatlan kocka stílust nyomják, batár nagy ablak, kocka dizájn, fekete szín... Ez olyan országba való, ahol nincs normális közizlés, állandóan szürkület van, nyáron 20 fok, télen meg legalább -20 fok. Hazánk nem ilyen...
Aztán ahogy mondod, panaszkodnak, hogy hádde meleg van nyáron és hebebe.
Konkrétan halálbüntetést érdemelne az a lelki sivárság, ami ezt akarta kihasítani onnan, ezt gondolja valami jónak, extrának.
A modern építészet döntő hányadára, ha nem egészére is igaz ez. Főleg amikor a történelmi városszövetbe okádnak bele egy olyan rikító foslékot, aminél egy bombatölcsér is esztétikusabb
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 775
28 774
113
A telek ezáltal egy kertészeti tajegységgé degradált udvar. Benne a kockákkal. Mindenhol tombol a virágzás, zöld a világ, ezen a sivár foshalmon van a gyep, az elhelyezett bokrok, az eredeti növényzetből meghagyott pár fenyő lecsonkított tetővel, az út túloldalán az orgona kiírtva, csenevész fák próbálnak megélni a talajba helyezve.
Amúgy külön irónia, hogy még a sokat szidott átkosban is jobban sikerült megoldani, ahol legalább a lakótelepek környezetét fásították és kertesítették a mai lakóparkokkal szemben. Múltkor vonatról láttam az épülő Közvágóhidat, hát börtön az baszdmeg nem luxusapartman. A modern lakóparkokhoz hasonlóan a profitmaximalizáló kivitelezőnem köszönhetően a zöld csak a hasznot vinné, miközben beláthatsz a szomszéd seggébe reggelizés közben, mindezt több milliós m2 áron.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 085
16 372
113
A Bauhaus egy elméleti lakótérszükségleti prekoncepcióból indult ki, ami lehet, hogy indusztrialista számára szép, de élhetetlen...
Olyan mint a fából vaskarika, vagy az "emberarcú szocializmus". Amúgy ezt korábban szocreálnak hívták...lásd, lakótelep.

A Bauhaus 20-30-as évek. Szerintem te a brutalizmusra gondolsz.

A modern építészet döntő hányadára, ha nem egészére is igaz ez. Főleg amikor a történelmi városszövetbe okádnak bele egy olyan rikító foslékot, aminél egy bombatölcsér is esztétikusabb

Ez azért nagyrészt a mostani építészgeneráció totális tehetségtelensége és egója okolható, függetlenül attól hogy a megrendelő is tipikusan valami hasonló modern figura, nulla szépérzékkel. Anno az építészek akiket megismertem már egyetem alatt is pontosan ezekre az élhetetlen, kubikus betonszarokra rejszoltak megállás nélkül, annyi különbséggel hogy akkor épp az atlanti falat idéző lőrés-ablakok volt a divat, fúúú, de progresszív, nincs ablak a házon, most meg az egész fal helyett ablak van.

Persze a legnemesebb anyag akkor is a beton volt, annak is a legszebb formája a csupasz, festetlen, burkolatlan látszó beton, mert az milyen cép. Lásd M4 metro ahol sikerult erre kivernie pár figurának közpénzből.

Én már akkor is olyan rosszindulatú voltam hogy feltételeztem hogy ezeket az egyszerű formákat egyszerűen a műszakisok igénytelensége szülte és sokkal egyszerűbb volt kocka házakkal és formákkal megcsinálni a rengeteg papír modellt illetve tervet, amit egyetem alatt el kellett készíteniük mint ha valamilyen összetettebb, díszített, esztétikusabb formát terveztek volna be amivel azért melózni is kellene rendesen. A kockának egy nagy ablakkal mindig ugyanaz az aránya…

Utána már csak hozzá kellett költeni egy művészi bullshitot, hogy ‘értőn, érzékeny bátorsággal nyúlt a témához nem engedve magát lebéklyózni a közízlés (pfuj!) mocsarában’ stb stb.

Jellemzően ezeknek a bölcsészeknek pardon építészeknek a legnagyobb az egója és totálisan le is szarják mi, milyen környezetben lesz és oda mi illik, ő úgyis magának állít emlékművet és úgy van vele ez a balek meg majd megépíti. Egy folyamatos klikkesedés és egymás seggének kölcsönös nyalása az egész építész szakma többnyire nagyon önhitt, és nagyon középszerű vagy éppen bántóan tehetségtelen emberekkel. Ezt termelik ki újra és újra az egyetemen. A másik építész tehetsége és ritka szepérzéke zavarja őket a legjobban.Akkor a legboldogabbak, ha előtte le is rombolhatnak valamit, külösen a nála jóval tehetségesebb építész munkáját, és szépen besimuló épületet és helyére mehet az ugyanolyan kocka - beton - üveg szaruk, amit majd körbeszopkod valami gyakornokuk a szakmai lapokban.

Azért ilyen tervezői közegben nehéz a megrendelőnek szépet létrehoznia családi ház fronton , mert nagyjából a kubizmus és a mediterránnak maszkírozott Kádár kocka között lehet választani.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 238
15 946
113
A Bauhaus egy elméleti lakótérszükségleti prekoncepcióból indult ki, ami lehet, hogy indusztrialista számára szép, de élhetetlen...
Olyan mint a fából vaskarika, vagy az "emberarcú szocializmus". Amúgy ezt korábban szocreálnak hívták...lásd, lakótelep.

A Bauhaus 20-30-as évek. Szerintem te a brutalizmusra gondolsz.

Így van, a bauhaus egy abszolút harmonikusstílus - főleg önmagában állva, nem pedig egy neoklasszikus vagy barokk környezetben.