Urbanisztika, építészet (múlt, jelen, jövő)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 458
23 929
113
Nem fekete-fehér a dolog. Mikor kalapot vettem, nem volt csak olasz kalap a kalapboltba. Ott jártunk, megtetszett, megvettem. Ha lett volna magyar kalap, hasonló, vagy azonos fazonban, akkor azt vettem volna. Ha meg nincs a "piacon" akkor persze, hogy még az se vesz, aki akar.
Más kérdés, hogy lehetne többször kalapot hordani, és néha el kellene engedni, hogy csak kiöltözős helyzetben vegye fel az ember.

Lehetne mondani, hogy hát ha nincs rá igény... de pl. a hazai bőripar is teljesen kihalt, közben meg olaszországból hozzák a bőrt és lehet venni 40+ ezerért négyzetméterét a natúr kruponak. Olaszországban megéri? Van rá igény, sőt exportálják.... itthon meg nincs? És nyilván sok mindenre el lehetne mondani.
Anyám rendszerváltás előtt meg után is amíg nem privatizálták és bezárták, szőrmegyárban dolgozott mivel szűcs, nagyapám ugyan ott volt biztonsági őr.
Az a cég szerinted veszteséges, ami minden hétvégén milliókat tart a benti páncélszekrényben mert a külföldi vevők péntek-szombat vesznek és fizetnek (akár valutában akár forintban, éppen mi kell a cégnek alapon), 90-es évek eleje, akkor amikor 10000 forint is kibaszott jó pénznek számított... (pont az olaszok vették meg a céget, kellett az arab és keleti piacunk nekik)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Abban az országban, ahol számottevő rétegnek a rezsicsökkentés számít, akkor ott szerinted a minőségi, kézzel készített egyedi (?) bőrtermékre van igény és telik? Ez luxus. Csak havi 2000-3000 EUR átlagfizetésből vastagabb a felvevő réteg.
Itthon meg sokszor a pénzes hülyék a legigénytelenebb gyökerek, 0 stílusérzékkel.

Nézőpont kérdése.

Valóban egyszeri nagyobb befektetés, de tartósságban többszöröse mint egy olcsó terméknek. És javítható. Nem kell eldobni olyan hamar, ált. lebomló termék, nem kell annyit szállítani etc. Tehát még zőőőd is.

Egyébként készítettem bőrtermékeket, vagyis pontosabban öveket. El lehetett adni, nem mondom, hogy nagy haszonnal, de nem is nagyon mentem vele. Több időt, energiát, és még több tőkét (és menést, marketinget) kellett volna befektetni és akkor nyilván nagyobb piac lett volna, meg nagyobb kész választék. De alapvetően igen, van az a réteg (és nem csak a Mészáros Lőrinc és a "pénzes hülyék") aki megveszi. És ez nem a prosperáló szegletében volt az országnak; de amúgy meg szar kereskedő vagyok és nem akartam az ismerősökön nyerészkedni.

Vagy amikor kalapot vettem; Keszthelyen, nyaralási szezonban a sétáló utcán, kb. 10 ezer Ft-ért. (9 éve) Szerintem nem olyan egetverő összeg, hogy az ember tizen évente ne engedhetné meg magának, hisz nem kell minden évben mondjuk másik kalapot venni.

Vagy pár éve néztem, hogy a legolcsóbb, lábra készített egyedi bőrcipő 140 ezer Ft (volt akkor), na most az is, ha egy kicsit törődik vele az ember, akkor nem egy évre szól, hanem szerintem simán alsó hangon 10 évre is, főleg ha az ember pár évente beszerez még egyet-egyet és pihenteti. Az elosztva évi 14 ezer forint kb. Ez megint olyan megfizethetetlen egy nagyobb rétegnek?

Persze, van az a réteg, aki csak a rezsicsökkentést nézi, de ez már más téma...
 
  • Tetszik
Reactions: enzo and aquarell
M

molnibalage

Guest
A felső 1904-es.

210114388_4346342698751394_7120640851593353381_n.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 854
15 218
113
Ééés
megtaláltam!
A full konzervatív, Horthy kor így képzelte el a város ma jajnenyúljunkhozzámerazúgyjó részét.
Mert ők még abban gondolkodtak, hogy egy város él.

A Hungária körúton, Üllői úton még elerhető ez a feeling az arra vágyoknak. Szar épületek, de legalább gyorsforgalmi út mentén.

A modernségre vágyóknak pedig ott van Békásmegyer vagy az Óbudai lakótelep.

Hogy mennyire népszerű a (túristahánytatókkal tökéletesen élhetetlenné tett) belső héthez képest abban a négyzetméterárak segítenek eligazodni. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger and tarzaan

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 932
19 189
113
A Hungária körúton, Üllői úton még elerhető ez a feeling az arra vágyoknak. Szar épületek, de legalább gyorsforgalmi út mentén.

A modernségre vágyóknak pedig ott van Békásmegyer vagy az Óbudai lakótelep.

Hogy mennyire népszerű a (túristahánytatókkal tökéletesen élhetetlenné tett) belső héthez képest abban a négyzetméterárak segítenek eligazodni. ;)
Békás és az Óbudai lakótelep teljesen éhetőek, sokkal jobban, mint a bulinegyed: közel a római part, elég sok zöldterület van a közelben, jó a közlekedés, este nagyjából csend van. Sajna a levegő szar a nagy forgalom miatt. A parkok ápoltsága lehetne jobb, meg a köztisztaság lehetne jobb (a szarkák szétszórják a szemetet), de a bulinegyednél kevesebb ráfordított munkával jobb azért. Emellett megfizethetőek. Attól függően hova kell menned dolgozni, a közlekedés lehet gond a jó közlekedési kapcsolatok ellenére. A panel persze panel marad, de a koncepció nem eredendően szörnyű. Mindenképp jobb mint a nyugati megalakótelepek nulla zölddel, amik mára teljesen sorvadnak.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 581
14 492
113
Ééés
megtaláltam!
A full konzervatív, Horthy kor így képzelte el a város ma jajnenyúljunkhozzámerazúgyjó részét.
Mert ők még abban gondolkodtak, hogy egy város él.
Lósz*rt. Egyszerűen akkor is megvolt akor építőipari lobbija + hortiék egy református kurzusvoltak, és ez isegyfronvolt, ahol megpróbáltakszakítania katolikus hagyománynal + ugye a belváros is egy zsidónegyed volt.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 854
15 218
113
a belváros is egy zsidónegyed volt.

Igazából sosem volt az, ezt kb. a 2000-es években találták ki a romkocsmások/turisztikai/ingatlanos arcok, hogy Budapestnek is legyen egy Prágához hasonló echte "zsidónegyede". Ugyanolyan marketing kitalálció, mint a "ligetváros" vagy a "diplomatanegyed".

Azon túl, hogy van néhány jelentősebb (neológ, ortodox) zsinagóga azon a területen, meg itt volt a világháborúban a gettó, sosem volt igazi zsidónegyed, a zsidóság ugyanis bár (korai urbanizációja miatt) nagy számban, de teljesen elszórtan élt a fővárosban, rengeteg némettel, tóttal, magyarral együtt. A századeleji nagy népességrobbanást követően ez különösen igaz volt, hiszen a lakások nagy része eleve bérlakás volt, a lakóik állandóan változtak.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 854
15 218
113
Békás és az Óbudai lakótelep teljesen éhetőek, sokkal jobban, mint a bulinegyed: közel a római part, elég sok zöldterület van a közelben, jó a közlekedés, este nagyjából csend van. Sajna a levegő szar a nagy forgalom miatt. A parkok ápoltsága lehetne jobb, meg a köztisztaság lehetne jobb (a szarkák szétszórják a szemetet), de a bulinegyednél kevesebb ráfordított munkával jobb azért. Emellett megfizethetőek. Attól függően hova kell menned dolgozni, a közlekedés lehet gond a jó közlekedési kapcsolatok ellenére. A panel persze panel marad, de a koncepció nem eredendően szörnyű. Mindenképp jobb mint a nyugati megalakótelepek nulla zölddel, amik mára teljesen sorvadnak.

Arra volt relexió, hogy ismét előjött néhány ember nünükéje a belvárosi dózerolásról és helyükre szép betonfalanszterek építéséről. Na erre mondtam, hogy tessék tájokozódni kicsit a négyzeméterárakról, az ugyanis irányt mutat arról, egy adott terület mennyire kívánatos, keresett. Amire pedig extrém magas az igény továbbra is, azt nem kell lecserélni.

Ehhez tenném hozzá, hogy az általános magyarországi karbantartási kultúra hiánya miatt ezek az 50 év körül lakótelepek is ugyanolyan szar, leromlott állapotban vannak nagyrészt, mint amilyenben a Horthy korszakban lehettek az akkor hasonló korú bérházak. Sőt megkockáztatom, azok anno jobb állapotban voltak, és inkább a szockós tanácsi lakásos korszakban romlottak le a karbantartás teljes hiánya miatt..

A panel nem mondom hogy élhetetlen (én személy szerint nincs az a pénz, amiért oda költöznék), sőt igazából mostanában kényszereneszánszukat élik a (még megfizethető) panel lakótelepi lakások. Az óbudaiak közül a Pók utcai pl. kifejezetten jó koncepció, sok zölddel szép környezetben (ez mondjuk a terület adottsága, de jól használták ki és nem rontották el), azt hiszem, azok már a legutolsó eresztésből származnak. Jó ár/érték arányú kompromisszum viszonylag jól kihasználható elosztással, és élhető a koncepció is. Ezeket keresik, meg a XIII, XI, esetleg XIV kerületi paneleket. Nem véletlenül tendál az átlagember ezekhez a vásárláskor: ezt tudja megfizetni 30-35 millióból és meg tudja vele oldani az adott élethelyzetét (pályakezdők kisebb egyszomásokba, családalapításkor több szobásba).

A bulinegyed meg élhetetlen, de nem az épületek miatt. Az csak a szokásos nagyon sűrű beépítésű belvárosi városszerkezet, és ez mindenütt így van, hiszen irgalmatlan magas a telekár a központi elhelyezkedés miatt. Ahol van foghíjtelek, ott is pontosan ugyanígy építik be modern újépítésű betonházakkal, sokszor még a gangos vagy félgangos elrendezés is lényegében ugyanaz (ezt adja ki a telek), csak horror négyzetméter árom (1,2-1,5 millió / m2 ! ) - mondjuk szerintem sokkal igénytelenebb esztétikai megoldásokkal és kérdőjelez kivitelezési minőségben.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 932
19 189
113
Arra volt relexió, hogy ismét előjött néhány ember nünükéje a belvárosi dózerolásról és helyükre szép betonfalanszterek építéséről. Na erre mondtam, hogy tessék tájokozódni kicsit a négyzeméterárakról, az ugyanis irányt mutat arról, egy adott terület mennyire kívánatos, keresett. Amire pedig extrém magas az igény továbbra is, azt nem kell lecserélni.

Ehhez tenném hozzá, hogy az általános magyarországi karbantartási kultúra hiánya miatt ezek az 50 év körül lakótelepek is ugyanolyan szar, leromlott állapotban vannak nagyrészt, mint amilyenben a Horthy korszakban lehettek az akkor hasonló korú bérházak. Sőt megkockáztatom, azok anno jobb állapotban voltak, és inkább a szockós tanácsi lakásos korszakban romlottak le a karbantartás teljes hiánya miatt..

A panel nem mondom hogy élhetetlen (én személy szerint nincs az a pénz, amiért oda költöznék), sőt igazából mostanában kényszereneszánszukat élik a (még megfizethető) panel lakótelepi lakások. Az óbudaiak közül a Pók utcai pl. kifejezetten jó koncepció, sok zölddel szép környezetben (ez mondjuk a terület adottsága, de jól használták ki és nem rontották el), azt hiszem, azok már a legutolsó eresztésből származnak. Jó ár/érték arányú kompromisszum viszonylag jól kihasználható elosztással, és élhető a koncepció is. Ezeket keresik, meg a XIII, XI, esetleg XIV kerületi paneleket. Nem véletlenül tendál az átlagember ezekhez a vásárláskor: ezt tudja megfizetni 30-35 millióból és meg tudja vele oldani az adott élethelyzetét (pályakezdők kisebb egyszomásokba, családalapításkor több szobásba).

A bulinegyed meg élhetetlen, de nem az épületek miatt. Az csak a szokásos nagyon sűrű beépítésű belvárosi városszerkezet, és ez mindenütt így van, hiszen irgalmatlan magas a telekár a központi elhelyezkedés miatt. Ahol van foghíjtelek, ott is pontosan ugyanígy építik be modern újépítésű betonházakkal, sokszor még a gangos vagy félgangos elrendezés is lényegében ugyanaz (ezt adja ki a telek), csak horror négyzetméter árom (1,2-1,5 millió / m2 ! ) - mondjuk szerintem sokkal igénytelenebb esztétikai megoldásokkal és kérdőjelez kivitelezési minőségben.
A legszarabb hazai panelek is több zöld teret és ablak előtti privát szférát adtak, mint sok újépítésű "prémum" "luxus" lakópark. Legalábbis amerre én jártam mind okés volt. (Békás, mindkét oldal, Pók utca, Gazdagrét, Újpalota, Hunyadi utca a XI. kerületben, és a kisebb vidéki panel-lakótelepek amiket láttam)

A keresettség oka is lehet más: lakni tartósan egész más jellegű igény, mint airbnb bérlakást kialakítani az IHB bulira iderepülőző brit turistáknak, illetve az itatásukra szolgáló helyeket berendezni.

Vannak gyengeségei a panel koncepciónak, én sem jókedvemből lakom itt, de egyrészt jobban bírom mint hittem, és igaziból a fő gond ugyanaz mint minden társasházzal: elég egy antiszociális seggfej és nagyon sok ember életét keseríti meg. A környezet amúgy rendben van, bár a környék zöldebb hangulatos üdülős részeit brutál tempóban lakóparkosítják iszonyat ordenáré minőségben és sűrűségben. Ennek ellenére már megvan a menekülési terv, és az 3000nm kertecske lesz, mert az alulról súrolja a lebensraum-igényem.

A fiatal szomszédok felénk mind rendes átlagos kultúrált emberek, a társadalom teljes keresztmetszetéből, van kőműves/építőipari melós/vállakozó (szimpatikus fiatalember, amikor első nap cipekedtünk kérés nélkül azonnal felajánlotta, hogy segít), van pdh kémikus, sommelier, vagy az idegesítőbb szomszéd a kapadohányt szívó idősödő tubaművész (lehetne rosszabb is, de nem a szívem csücske). Mivel nem itt nőttünk fel csak látásból ismerjük egymást, de a köszönésnél tovább megyünk (pl. becsöngettek,h ogy enyém-e a fekete alfa romeo? mondom igen, erre modnják: akkor álljak el onnan, mert beállt mellém az a nó akinek a gyerekei mindig lábbal rúgják ki az ajtót és az ő autójuk fényezését már lezúzta... Nem olyan mint ahol most telket nézek, ott minden szomszéd ismer mindenkit, nagyon összetartó segítőkész közösség) Az ide ragadt nyuggerek a tragikusak. Miattuk minden felújítás megakadályozva, állandó küzdelem a legkisebb haladás elérése is.
 
M

molnibalage

Guest
Két régi térkép Bp-ről az 1800-as évek második feléből.
Nagyok, ezért így teszem be őket.